Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Eylül Ekim 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 34.201.18.139
Şuan 7 kişi online
Bugün 307 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 131218
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ATB MART AYI MECLİSİ TOPLANDI
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Mart ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB nin yeni meclis salonunda yapılan Meclis te yönetimin bir aylık çalışması hakkında üyelere bilgi verdi. ETİN YÜZDE 80 i DIŞARIDAN Sektörel konuların değerlendirildiği ATB Meclisi nde, Meclis üyesi ve Canlı Hayvan Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Ata Sönmez, üyelere Antalya nın hayvan varlığı ve et tüketimiyle ilgili bilgi verdi. Türkiye de 14 milyon 244 bin büyükbaş, 41 milyon 462 bin küçükbaş, 29 milyon 802 bin kanatlı varlığı olduğunu bildiren Ata Sönmez, Antalya da 159 bin 434 büyükbaş, 1 milyon 41 bin küçükbaş, 550 bin de kanatlı hayvan olduğunu kaydetti. 2014 yılında Antalya da 117 bin 640 büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimi yapıldığını kaydeden Ata Sönmez, 10 bin 286 ton kırmızı et elde edildiğini bildirdi. Ata Sönmez, Antalya da 2014 yılında yaklaşık 23 bin ton et tüketiminin gerçekleştiğini söyledi. Antalya nın tükettiği etin sadece yüzde 20 sinin ANET te kesildiğini bildiren Ata Sönmez, "Antalya ya etin yüzde 80 dışarıdan geliyor" dedi. SÜT PARA ETTİĞİ SÜRECE HAYVANCILIK DÜZELİRBatı Akdeniz de besiciliğin son yıllarda iyi olduğunu söyleyen Ata Sönmez, "Dana ithal ediliyor, hem et besiciliği var hem de süt para ettiği için damızlığa yönelme var. Süt para ettiği sürece hayvancılık düzelir. Süt para etmediği gün besici sığırını keser, hayvancılığın kökü kazınır" değerlendirmesinde bulundu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çıkarılan Et Tebliği nin kasapları bitiren bir tebliğ olduğunu ifade eden Ata Sönmez, "Artık her şeyi pakete sokmaya çalışıyorlar. Kasabın sattığı köfte sucuk gibi ürünleri reyondan kaldırmak istiyorlar. Bu tebliğ ile küçük esnaf diye bir şey kalmayacak. Devlet denetimini sıkı bir şekilde yapsın ama yasaklarla bu iş olmaz" diye konuştu.Ata Sönmez, meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı.

Detaylar...

SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yayımladığı mesaj:"İnsanlık tarihi boyunca uygarlıkların gelişiminde çok önemli bir rol üstlenen su günümüzde de en önemli doğal ve stratejik kaynaktır. Su canlıların temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra kentlerin planlanması, enerji üretimi, sanayi, ulaşım, turizm ve tarımın gelişmesindeki en temel unsurdur. Ancak son dönemlerde yaşanan iklimsel ve çevresel değişimlerin beşeri faktörlerin etkisiyle dünya genelinde artarak devam eden sorunlar izlendiğinde, su sorunu ön sıralarda gelmektedir. Su dünyanın yüzde 70 ini kaplasa da, yeryüzündeki su kaynaklarının yüzde 0.3 ü kullanılabilir ve içilebilir durumdadır. Henüz su kıtlığı çeken ülkeler arasında yer almıyoruz. Ancak hızlı artan nüfus, yıllık yağış ortalamasının dünya ortalamasından düşük olması, su kaynaklarımızı daha dikkatli kullanmamızı, kirlenmeye karşı önlemler almamızı gerektiriyor. Bu noktada suyun etkin ve verimli kullanımı konusunda bilinç düzeyinin arttırılması, artan su israfının önüne geçilmelidir. Su kullanımı konusunda ev, okul, iş ve diğer yaşam alanlarında daha dikkatli olmalı, kamuoyunu konuyla ilgili bilinçlendirmeliyiz. Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmanın yolunun, doğal dengeyi bozmadan su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir çevre bırakmaktan geçtiğini unutmayalım.”

Detaylar...

ÇANDIR: ÇANAKKALE BİRLİĞİMİZİN DİRLİĞİMİZİN RUHUDUR
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nin 100. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesaj: "18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nin 100. yıldönümünü onur ve gururla hatırlıyoruz. Bütün unsurlarıyla Türk milletinin işgalci güçlere karşı gösterdiği bağımsızlık mücadelesi bizim bugün özgürlüğümüzün kaynağı olmuştur. Dünya tarihine "destan" olarak geçen Çanakkale Zaferi, Türk milletinin de karakterindeki bağımsızlık ruhunu ortaya çıkarmıştır. Çanakkale destanı birliğimizin, dirliğimizin ruhudur. Türk milleti olarak şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklara sahip çıkmak, evlatlarımıza eğitimi, ekonomisi, teknolojisi, tarımı güçlü, huzurlu bir ülke bırakmak hepimizin görevi. Bizler bu hedeflerle çalışıyor, üretiyoruz. Altında kenetlendiğimiz Türk Bayrağı nı sonsuza kadar dalgalandırmak, vatan topraklarını savunurken şehit düşen bu ülkenin gerçek kahramanlarına borcumuzdur. Çanakkale Zaferi nin komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve vatanımızı savunurken şehit olan askerlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehit ailelerine, kahraman gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Detaylar...

ATB DEN KAYMAKAMLARA ZİYARET
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya nın merkez ilçelerinin kaymakamlarına nezaket ziyaretinde bulundu. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Simav, ATB Meclis Üyeleri İbrahim Köseoğlu ve Ergin Civan ın katıldığı ziyaretlerde, ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ve ATB Danışmanı Ahmet Erol Köksalan da hazır bulundu. AKSU KAYMAKAMI NA ZİYARETATB heyeti ilk olarak Aksu Kaymakamı Veysel Özgür ü ziyaret etti. Aksu nun vizyon bir projeye ihtiyacı olduğunu belirten Ali Çandır, EXPO 2016 Antalya ya giden yolun Aksu dan geçtiğini, bu nedenle Aksu nun önemli bir ilçe olduğunu söyledi. Aksu nun yeni gelişen bir ilçe olduğunu belirten Özgür, "Aksu yu programlı şekilde planlamalıyız. Aksu bakir bir alan, profesyonel bir yaklaşımla Aksu dizayn edilmeli. Buraya gelen kendini farklı hissetmeli" dedi. DÖŞEMEALTI KAYMAKAMI NA ZİYARETATB Heyeti daha sonra Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül ü ziyaret etti. Ali Çandır, ATB nin çalışmaları hakkında Baygül e bilgi verirken, OSB ve bir çok tarım arazisini içinde barındıran Döşemealtı nın iyi planlanması gerektiğini vurguladı. Döşemealtı nın gelecek vaat eden bir ilçe olduğunu belirten Kaymakam Baygül, ATB Heyetine ziyareti nedeniyle teşekkür etti. KEPEZ KAYMAKAMI NA ZİYARETATB Heyeti, Kepez Kaymakamı Savaş Tuncer i de ziyaret etti. ATB Başkanı Ali Çandır, yoğun göç alan Kepez in iyi planlanması gerektiğini kaydetti. Şehrin yatay büyümesinin durdurulması gerektiğini belirten Çandır, Kepez in önemli bir ilçe olduğunu, bölgedeki yapılaşma konusunda dikkatli davranılmasını istedi. Kepez in yoğun göç alan bir ilçe olduğunu vurgulayan Kaymakam Tuncer, buradaki göç olgusunun iyi yönetilmesi gerektiğini kaydetti. KONYAALTI KAYMAKAMI NA ZİYARETKonyaaltı Kaymakamı İbrahim Keklik i ziyaret eden ATB Heyeti, burada çevre konusunu görüştü. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, özellikle taş ve mermer ocakları ruhsatlandırılması konusunda daha dikkatli davranılmasını istedi. Konyaaltı nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahiline ev sahipliği yaptığını belirten Çandır, "Konyaaltı çok kıymetli bir bölge. Burada çevreye duyarlı yatırımlar şart" dedi. Kaymakam Keklik, ATB nin çalışmalarını yakından takip ettiğini belirterek, ziyareti nedeniyle ATB heyetine teşekkür etti. MURATPAŞA KAYMAKAMI NA ZİYARETATB Heyeti son olarak Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy u ziyaret etti. YÖREX, Zeytinpark Projeleri hakkında Arısoy a bilgi veren Çandır, özellikle istihdam konusunda birlikte neler yapılabileceğini konuştu. Kaymakam Arısoy da kentin gelişiminde STK ların çalışmalarına ihtiyaç olduğunu belirterek, ATB ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağını ifade etti.

Detaylar...

BARIŞIN VE BAŞARININ TARAFI OLAN KADINLARIMIZIN GÜNÜ KUTLU OLSUN
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı:"Kadınlarımız üstlendikleri her işi başarıyla tamamlayarak çalışma hayatında kendilerini kanıtlamışlardır. İyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir ev hanımı, iyi bir komşu olma beklentisi kadının iş hayatına odaklanmalarını erkeklere oranla biraz daha zorlamaktaysa da, gerek kırsalda gerekse kentte yaşayan kadınlarımız her alanda mücadelenin sembolü konumundadır. Ancak maalesef kadınlarımız hep şiddetin mağduru olarak gündeme gelmektedir. Umuyoruz, devletin ve toplumun kadına bakış açışı değişir, kadına yönelik şiddet son bulur.Sosyo ekonomik yönden gelişmiş bölgelerde kadınların daha çok hizmet sektöründe yoğunlaştığı, gelişmekte olan bölgelerde ise kadınların ağırlıklı olarak tarım sektöründe çalıştığı görülmektedir. Tarım sektöründeki istihdamın en önemli özelliklerinden biri ise aile yardımcısı olarak ücretsiz çalışmak veya çok düşük ücretlerle çalışmaktır. Böylece, kadın ekonomik faaliyetin içinde yer almakla birlikte, büyük ölçüde bir gelir elde edememektedir. Ancak eşin geliri ne olursa olsun, kanımızca gerek toplumsal gerek aile içindeki dengelerin adil bir şekilde kurulabilmesi için kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesine imkan sağlanmalıdır. Başta eğitim ve ekonomik özgürlük, kadın erkek eşitliğine giden yolda atılacak en önemli adım olacaktır. Bu duygularla tarım sektöründe, diğer sektörlerde koşulların çetin olduğu dönemde dahi geri adım atmayarak çalışan yürekli kadınlarımızı kutluyorum. İş dünyasında “Cam Tavan Sendromu” ve “Kraliçe Arı Sendromu” gibi birçok zorluğa göğüs gererek çalışmaya devam eden, yılmayan, yeryüzünde barışın tarafı olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum."

Detaylar...

ATB’DEN CUMHURİYET BAŞSAVCISI VE BARO’YA ZİYARET
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, beraberinde Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül, Hüseyin Simav, Genel Sekreter Tolgahan Alavant ve Başkan Danışmanı Ahmet Erol Köksalan ile birlikte Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı ya nezaket ziyaretinde bulundu. Başsavcı Bağcı ya ATB nin çalışmalarını anlatan Çandır, Zeytinpark Projesi, Yöresel Ürünler Fuarı, Canlı Hayvan Borsası çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Antalya Ticaret Borsası nın rutin işlerinin yanı sıra kentin gelişimiyle ilgili projeler yürütmesinin önemine dikkat çeken Başsavcı İbrahim Bağcı, "Umuyorum çalışmalarınızda muvaffak olursunuz" dedi.ÇANDIR DAN BACANLI YA ÇEVRE DESTEĞİAntalya Ticaret Borsası heyeti daha sonra Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı yı ziyaret etti. Ali Çandır, Baro’nun çalışmalarıyla kente yön verebilecek bir meslek kuruluşu olduğunu belirtti. Bacanlı nın belediyelere, faaliyeti bitmiş maden alanlarının rehabilite edilmesine yönelik yaptığı çağrının önemli olduğunu kaydeden Ali Çandır, “Doğaya birlikte sahip çıkmalıyız” dedi. Antalya Ticaret Borsası nın da taş ocaklarının tahribatını gündeme getirdiğini hatırlatan Çandır, "Gerekirse meslek örgütleri, STK lar birlikte hareket ederek bu konuda farkındalık oluşturmalıyız" dedi. Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı da Antalya da ormanlık alanların taş ve mermer ocakları tarafından tahrip edildiğini belirterek, 6831 sayılı Orman Kanunu na göre bu alanların rehabilite edilmesinde belediyelerin de sorumluluğu bulunduğu hatırlattı. Bacanlı, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır a çevreye duyarlılığı nedeniyle teşekkür ederken, bu konularda birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

Detaylar...

ATB MECLİSİ’NİN GÜNDEMİ RUSYA KRİZİ
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Şubat ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, meclis üyelerine yönetimin bir aylık çalışması hakkında bilgi verdi. Sektörel konuların değerlendirildiği Meclis’te Rusya krizinin bölgedeki üretici ve ihracatçıya etkisi gündeme geldi. BU GİDİŞLE RUSYA’YA NAR SATIŞINI UNUTACAĞIZ Meclis üyeleri, Rusya’da yaşanan devalüasyonun etkilerinin görülmeye başlandığını belirterek, özellikle yaş meyve sebze, narenciye ve narda en büyük pazarlardan biri olan Rusya ile ticarete yönelik tedbirlerin Ekonomi Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından biran önce alınması gerektiğini kaydetti. Rusya’nın İran’dan sonra Mısır ile de Gümrük Birliği Anlaşması imzalayarak, gümrüğü sıfıra çektiğine dikkat çeken Meclis Üyeleri, “Mısır ile Rusya Gümrük Birliği Anlaşması yaptı. Türkiye TIR başına 9 bin dolar gümrük öderken, Mısır’ın gümrüksüz mal sokması bizim yapacağımız narenciye, nar ihracatının bitmesi anlamına geliyor. Bu gidişle Rusya’ya nar satışını unutacağız” değerlendirmesinde bulundu. GÜMRÜK BİZE DE SIFIRLANSIN Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Rusya’nın Avrupa Birliği ülkelerine kapısını kapatmasının ardından bunun Türkiye pazarı için iyi olacağı görüşün hakim olduğunu ancak kimsenin göremediği, tahmin edemediği devalüasyonun her şeyi tersine çevirdiğini belirtti. Rusya’da krizi çıktığında bütün sektör temsilcilerini bir araya getirdikleri hatırlatan Çandır, “Rusya’yla ruble ile ticaretten, gümrüklerin indirilmesine kadar bir çok talep bulunmuştuk. Bu önerileri, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ilettik. İran’dan giden mallara gümrüğün uygulanmadığını, bizim de aynı şartlarda ticaret yapmamız gerektiğini vurguladık. Hükümetin acilen, yaş meyve sebzede, narenciyede gümrüğü sıfırlama konusunda harekete geçmesi gerekiyor” diye konuştu. Nar satışının çoğunluğunun, narenciye satışımızın tamamına yakınının Rusya pazarına olduğunu belirten Ali Çandır, “Biz Antalya Ticaret Borsası Meclisi olarak acilen Rusya ile ilişkilerde sıfır gümrükleme ve ruble ile ticaret talebinde bulunuyoruz” dedi.

Detaylar...

ATB BAŞKAN YARDIMCISI HALİL BÜLBÜL DEN GÜVENLİ GIDA VURGUSU
22. Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı ile Anfaş Bevex 4.Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı Antalya Expo Center’da gerçekleştirildi. Açılışa Antalya Vali Yardımcısı Bayramali Köse, Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, Antalya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bahar ile çok sayıda davetli katıldı.KKTC, İran, Almanya, Japonya, Malezya, Moldova, Balkan ülkeleri, Suudi Arabistan, Irak, İran, Pakistan, Rusya, Hollanda, İtalya, Almanya, Azerbaycan ve BAE başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden yiyecek ve içecek sektörü profesyonellerine hitap eden fuarın açılışında konuşan Mustafa Çalık, Food Product ın her geçen yıl yükselen bir grafikle ilerlediğini belirtti. Çalık, Anadolu, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki otel, restoran, fast-food, bar, kafeterya, pastane zincirleri, süper marketler, gıda toptancıları, üniversiteler, okul kantinleri, resmi kurumlar, hastaneler, yurtlar, orduevleri, öğretmenevleri, yemek fabrikaları ve tüm yiyecek içecek profesyonellerinin iş bağlantıları kurmak için öncelikle bu fuarları tercih ettiğini söyledi.FUARLAR BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORAçılışta konuşan ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, bu yıl 22. düzenlenen Gıda Fuarı nın derinliği olan bir organizasyon olduğunu belirterek, 41 ülkeden, 50 binin üzerinde işadamının fuara katılımının önemli olduğunu kaydetti. Antalya Ticaret Borsası olarak Türkiye nin en büyük yerli malı organizasyonunu düzenlediklerini belirten Halil Bülbül, "Bu işlerin ne kadar büyük bir çaba gerektirdiğinin bilincindeyiz. Bu fuarı düzenleyenleri kutluyorum" dedi. Fuarların bölge ekonomisine katkı sağladığını kaydeden Halil Bülbül, turizmin 12 aya yayılması konusunda da fuarların ve kongrelerin büyük önem arz ettiğini söyledi. Bülbül, Antalya nın yıl boyunca ağırladığı 12 milyon turiste güvenli gıda ulaştırmada öncü bir şehir olduğunu kaydetti.

Detaylar...

VERGİ DAİRESİ BAŞKANI NDAN ATB YE ZİYARET
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca nın ziyaretinde "Antalya hak ettiğini alamıyor" dedi. Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca, 26. Vergi Haftası kapsamında daire müdürleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ı ziyaret etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Süleyman Ersan ın da hazır bulunduğu ziyarette, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, bir çok büyük firmanın vergisini İstanbul a ödediğini, yükü çeken Antalya nın özellikle turizm, finans ve bir çok sektörün gelirlerinden yararlanamadığını kaydetti. Ali Çandır, "Antalya hak ettiğini alamıyor" dedi. Dolaylı verginin azaltılması, gelire göre verginin toplanmasından yana olduklarını kaydeden Ali Çandır, "Sistem insanları üretmeye ve istihdam yaratmaya yönlendirmeli" diye konuştu. Çandır, Akca ve ekibine Antalya için yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkür etti. VERGİ GELİRLERİMİZ ARTTIAntalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca, Antalya nın vergi gelirlerinde artış olduğunu belirterek, "Bu reel olarak ekonominin büyüdüğünü gösteriyor" dedi. Antalya nın ekonomisinin turizm ve tarım üzerine dayalı olduğunu kaydeden Akca, 2015 in iki sektör ve diğer sektörler için iyi geçmesini diledi. Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca, Gelir vergisi tasarısının yasalaşması halinde daha iyi bir sistem kurulacağına inandığını söyledi. Akca, Antalya Ticaret Borsası ile birlikte çalışmaktan duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Detaylar...

BATI AKDENİZ’DE KORE RÜZGARI
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı nın (BAGEV) Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlediği "Kore-Türkiye Girişimcileri Konferansı" Akra Barut Otel de yapıldı. Yeni iş fırsatları ve işbirliklerini geliştirmek ve ticaret hacmini artırmak amacıyla düzenlenen konferansta, Türkiye de bulunan Kore firmaları temsilcileri ile Antalya, Burdur, Isparta daki firmalar buluştu. BAGEV, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar’ın da katıldığı konferansta katılımcı firmalar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İŞBİRLİĞİ İÇİN ÖZELLİKLE AKDENİZ’İ SEÇTİMKore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yunsoo Cho, katılımcıları Türkçe selamlayarak başladığı konuşmada, geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubu sunduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı’nın iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilerek ticari hacmin daha da artırılması gerektiğini söylediğini anlattı. Antalya Valisi Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı ile de görüştüğünü Antalya’nın özellikle Akdeniz bölgesinin ticari ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını kaydeden Büyükelçi Cho, “Kore -Türkiye işadamları arasında işbirliği toplantısının yeri seçilirken Akdeniz bölgesini özellikle tercih ettim” dedi. Kore’de çeşitli sektörde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin Batı Akdeniz’de faaliyet gösteren firmalarla tanışma fırsatı aradıkları için toplantıya katıldıklarını belirten Yunsoo Cho, “Bu toplantı vesilesiyle iki ülke firmaları temsilcilerinin işbirliği yapacakları konuları tespit ederek görüş alışverişinde bulunabileceğini ümit ediyorum. Geçen 60 yıldır Kore ve Türkiye çok çeşitli alanlarda işbirliği gerçekleştirerek ticaret hacmini artırmıştır. Bu devam etmelidir” diye konuştu.2013’te Türkiye’yi ziyaret eden Koreli turist sayısının 2013’te 180 bin kişi iken 2014‘te 250 bin kişiye ulaştığını belirten Büyükelçi Cho, “Geçen sürede turist sayısı yüzde 40 arttı. Fakat biz burada duramayız daha da ileri gitmemiz gerekiyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 6 milyar 400 milyondan en kısa zamanda 10 milyara ulaştırmak gerekiyor. Bu hedefe ulaşmak için tekrar yürümek gerekiyor. Özellikle Akdeniz bölgesindeki şirketlerle bu işbirliği gerekmektedir” diye konuştu.Antalya’nın G20 Zirvesi’ne, önümüzdeki yıl da EXPO 2016 organizasyonuna ev sahipliği yapacağını belirten Büyükelçi Cho, “Bu organizasyonlar ivmenin daha da gelişmesini sağlayacaktır. Bu toplantının Akdeniz bölgesinin gelişimine katkıda bulunacağını ümit ediyorum” diye konuştu.KORE MUCİZESİ BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Batı Akdeniz Bölgesi nde yeni iş fırsatları yaratmak, bölgenin ticaret hacmini geliştirmek amacıyla BAGEV ile Kore Büyükelçiliğ’nin işbirliğiyle Kore-Türkiye Girişimcileri Konferansı’nı düzenlediklerini belirterek, “Tarihi bağlarımızın en güçlü olduğu ülkeler arasında yer alan Güney Kore, ‘Kore Mucizesi’ ile sonuçlanan kalkınma sürecinin en iyi yönetildiği ülkeler arasında yer almaktadır. Sanayinin devlet eliyle seçilen alanlara yönlendirilmesi ve elektronik başta olmak üzere, ileri endüstrilerde devlet planlarıyla yeni firmaların kurulması bu kalkınma sürecini hızlandırmıştır. Bu takdire şayan bir çalışmadır” diye konuştu.ARTIRILABİLİR TİCARET HACMİGüney Kore-Türkiye ilişkilerinin özellikle son 10 yılda hızla gelişim kaydettiği söyleyen Ali Çandır, “2005 yılında yaklaşık 3,5 milyar dolar olan karşılıklı ticaret hacmi, 2014 yılına gelindiğinde yaklaşık 8 milyar dolara ulaşmıştır. Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye den Güney Kore ye gerçekleşen ihracat rakamlarına bakıldığında ise 2005 yılında 95 milyon dolar olan tutarın, 2014 yılına gelindiğinde yüzde 350 lik bir artışla 420 milyon dolara ulaştığı görülebilir. Türkiye nin 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,5 azalan Güney Kore ihracatının toplam ihracat içindeki payı ise yalnızca binde 3 olabilmiştir. Bu oranın daha da yükseltilmesi başlıca hedeflerimiz arasında yer almalıdır” diye konuştu. Güney Kore ye ihraç edilen 26 ürün grubu arasında yaş meyve ve sebze ile mamulleri, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon, madencilik ürünleri, deri ve deri mamulleri bulunduğunu belirten BAGEV Başkanı Çandır, “Ülkeler açısından ikili ticaret ilişkilerine ithalat penceresinden bakıldığında 2005 yılında Güney Kore den yapılan ithalat miktarı 3,4 milyar dolarken, 2014 yılında bu tutarın 7,5 milyar dolara ulaştığı görülebilir” dedi. 1.5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HACMİTürkiye deki örtüaltı üretimin yarısından fazlasının Batı Akdeniz’de yapıldığına dikkat çeken Ali Çandır, “Batı Akdeniz örtü altı tarıma yatırım yapacak girişimciler açısından öncelikli bölgeler arasında bulunmaktadır. Örtü altı tarım ve turizm bakımından Antalya, açık tarım ve hayvancılık bakımından Isparta ve son olarak hayvancılık ve madencilik bakımından Burdur ülkenin en önde gelen üretim alanları arasında yer almaktadır. 2014 yılı ihracat rakamları incelendiğinde Antalya nın 1,1 milyar dolar, Burdur un 182 milyon dolar, Isparta nın ise 229 milyon dolarlık bir ihracat hacmine sahip olduğu söylenebilir. Batı Akdeniz 1.5 milyar dolarlık ihracat hacmiyle güçlü bir bölgedir” bilgisini verdi. GÜÇLÜ YANLARIMIZAli Çandır, Antalya nın 2014 yılında en yüksek ihracatın 406 milyon dolarla yaş meyve ve sebzede, 200 milyon dolarla maden kaleminde yapıldığını, kimyevi maddeler, ağaç ve orman ürünleri, süs bitkileri sektörünün de Antalya nın geleceğine yön veren sektörler olduğunu kaydetti. Burdur un 2014 ihracatında 116 milyon dolarla madencilik ve 45 milyon dolarla çimento sektörlerinin ön planda olduğunu belirten Çandır, Isparta’nın madencilik, kimyevi maddeler ile meyve-sebze alt sektörlerinde güçlü olduğunu ifade etti. ULUSLAR ARASI ORGANİZASYONLARYaz aylarında günde 800-900 uçağın indiği ve hava yolu ile yılda yaklaşık 12 milyon turistin ziyaret ettiği Antalya ya Güney Kore den gelen turist sayısının az olduğunu belirten Çandır, “Güney Koreli turistleri, dünyanın en güzel sahillerine sahip Antalya mıza bekliyoruz” dedi. Bu yıl G20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Antalya’nın dünya liderlerini ağırlayarak, dünya ekonomisinin belirleneceği şehir olacağını, önümüzdeki yıl da Antalya’nın, çiçek ve çocuk temalı EXPO 2016 Antalya da milyonlarca insanı çiçekle ve endemik bitki türleriyle buluşturacağını söyledi. Çandır, “Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi derinliğe sahip olan Antalyamız, doğal güzellikleri ve tarihi mirasını insanlıkla paylaşmaya hazırdır” dedi. YATIRIM POTANSİYELİ YÜKSEKYatırım potansiyeli oldukça yüksek olan Batı Akdeniz’in, Güney Kore ile karşılıklı ticaretin gelişmesine açık olduğunu ifade eden Çandır, “Geçtiğimiz 10 yıllık süre zarfında, bölgemizden Güney Kore ye yapılan ihracat rakamı 185 bin dolardan, 3,3 milyon dolara ulaşmıştır. Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre, 2014 yılında Güney Kore ye Antalya dan 1,9 milyon dolar, Burdur dan 292 bin dolar, Isparta dan ise 1,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiştir. Önceki yıllara göre bir artış kaydedilse de, bölgemizin yatırım potansiyeli düşünüldüğünde bu rakamlar düşük kalmaktadır” diye konuştu. Çandır, bölgede yer alan 8 Organize Sanayi Bölgesi nde faaliyet gösteren 436 firma bulunduğunu limana yakınlığı ve var olan potansiyeli ile bölgenin yatırıma uygun olduğunu vurguladı. KORELİ FİRMALARA ÇAĞRIBAGEV Başkanı Ali Çandır, şunları kaydetti: “Son 30 yıldır beşeri sermayesini güçlendiren, bu sayede de teknoloji devrimini gerçekleştirerek kalkınmasına hız kazandıran Güney Koreli girişimcileri, yatırım üssü potansiyeli yüksek olan bölgemize yatırıma davet ediyoruz. Tarım ve hayvancılık, madencilik, kimyevi maddeler, inşaat ürünleri türevleri üretiminin yoğunluklu olarak görüldüğü bölgemizde, Türkiye-Güney Kore işbirliği ile yenilikçi teknolojilerin üretilebileceğine inanıyoruz. Eğitime önem veren ve nüfusunun büyük çoğunluğu genç olan Batı Akdeniz, yenilikçi teknolojilerin üretiminde yeterli beşeri kapasiteye sahiptir. Bu nedenle iki ülke dayanışması ile katma değeri yüksek ürünlerin bölgemizde üretilebilmesi, karşılıklı ticaretin gelişmesine katkı sağlayacağı gibi, ülkemizin ve bölgemizin orta gelir açmazından kurtulmasına da yardımcı olacaktır.” Çandır, Konferansın bölge ekonomisine ivme kazandırmasını, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesine fırsat vermesini diledi.KORELİ 120 FİRMA TÜRKİYE’DE İŞ YAPIYORKOTRA (Korea Trade Investment Promotion Agency) İstanbul Şube Müdürü Tae Ho Kim, ISPA (Katılım öncesi yapısal politikalar aracı) rakamlarına göre, Koreli 120 firmanın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini belirterek, “Biz İstanbul gibi büyükşehirlerin dışındaki kentlere yatırım yapmayı arzu ediyoruz” dedi. Türkiye’nin 2010- 2012 yılları arasında dünyanın dikkatini çekecek kadar ekonomik gelişim kaydettiğini söyleyen Tae Ho Kim, “Ama 2012 yılında Avrupa ülkelerinin ekonomik durumunun kötüleşmesiyle Türkiye ekonomisi de bundan etkilendi. 2010’de Kore’nin Türkiye’ye yatırımı dikkat çekici şekilde başladı, 2012’de zirveye ulaştı, Kore’nin Türk ekonomisinin zor durumunda olduğu dönemde buraya daha fazla yatırım yaptığı görülüyor. Son 5 yılda Kore’nin Türkiye yatırımı 600 milyon dolara ulaştı. Elektronik cihazlar makineler ve araba parçalarını Kore’den Türkiye’ye ihraç ediyoruz” diye konuştu.Ali Çandır günün anısına Büyükelçi Cho ya Türk motifli özel tasarım vazo hediye ederken, Büyükelçi Cho Çandır a Kore çayı hediye etti.

Detaylar...

KORKUTELİ KARYAĞDI ARMUDU İÇİN GÜÇBİRLİĞİ
Korkuteli Ziraat Odası Başkanlığı na yeniden seçilen Musa Fikri Büyükçetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ı ziyaret etti. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İzzet Bayar, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, ATB Meslek Komitesi Üyesi Yaşar Kocaoğlu, coğrafi işaret uzmanı Dr. Rana Demirer, meyve üreticisi Ali Kartop un da bulunduğu ziyarette Musa Fikri Büyükçetin, Antalya Ticaret Borsası nın önemli işlere imza attığını belirterek, yeni dönemde birlikte çalışmak istediklerini söyledi. KORKUTELİ ARMUDUN DA BAŞKENTİ OLACAKKorkuteli karyağdı armudunun tescilinin yapılmasını arzuladıklarını, bunun için ATB ile güç birliği yapmak istediklerini kaydeden Büyükçetin, "Tadıyla, aromasıyla, dayanıklılığıyla bilinen Korkuteli Karyağdı armudunun bölgemiz adına tescil edilmesini arzuluyoruz. Antalya Ticaret Borsası coğrafi işaret konusunda önemli bir misyon üstlenmiş bir kurumumuz. Umuyoruz birlikte çalışarak Korkuteli Karyağıdı armudunun tescillenmesini sağlayacağız. Korkuteli, mantarın başkenti olduğu kadar armudun da başkenti olacaktır. Armudun borsasını biz belirleyeceğiz" diye konuştu.ATB ÇALIŞMALARA BAŞLADIAntalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Ziraat Odası Başkanlığı na tekrar seçilen Musa Fikri Büyükçetin e görevinde başarılar dilerken, ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Antalya Ticaret Borsası nın Karyağdı armudunun tescili için çalışmalara başladığını kaydeden Çandır, tarihiyle ilgili belge ve kaynaklara ulaşma çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi. Çandır, Korkuteli nin 5 köyü sınırları içerisinde yetişen Karyağdı armudunun en az 50 yıllık geçmişe sahip olduğunu kaydetti. Çandır, Korkuteli Karyağdı armudunun tescilinin yapılmasıyla, üretimden, paketlemeye, pazarlamaya kadar bir çok alanda ekonomik hareketlilik yaşanacağını söyledi. Çandır, kurumların bölge ekonomisini geliştirecek konularda birlikte hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Detaylar...

BAKA GENEL SEKRETERİ NDEN ATB YE ZİYARET
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ne atanan Mehmet Sırrı Özen, Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ı ziyaret etti. BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek in de bulunduğu ziyarette Ali Çandır, Özen e ziyareti nedeniyle teşekkür etti. İZ BIRAKAN İŞLERAli Çandır, sürdürülebilir, şehirde iz bırakan işlerin yapılmasından yana olduklarını belirterek, bölge ekonomisinin tarım, turizm, ticaret, teknoloji, ticaret olmak üzere 5T üzerinde şekillenmesi gerektiğini kaydetti. Antalya Ticaret Borsası nın Zeytinpark, YÖREX, kooperatif koçluğu çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Ali Çandır, bütün çalışmalarda ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket etmeyi ilke haline getirdiklerini, bunun da verimini aldıklarını anlattı.BAKA İLE BİRLİKTE ÇALIŞALIMBAGEV in çalışmaları hakkında da Özen e bilgi veren Ali Çandır, önümüzdeki günlerde hayata geçirecekleri Bölgesel Ürün Portalı Projesi ni anlattı. Türkiye nin ilk bölgesel istihdam ofisi bagevkariyer.com un çalışmalarını anlatan Çandır, istihdama katkı sağladıklarını kaydetti. Bölgenin 53 milyon Lira lık ticaret açığı verdiğini, Burdur ve Isparta nın ürünlerinin Antalyalı tüketici ile bulaşmadığına dikkat çeken Çandır, çalışmalarla BAKA ile birlikte hareket edebileceklerini söyledi. Çandır, "BAGEV-BAKA işbirliğini gerçekleştirirsek bölgemiz için son derece faydalı olur" dedi. Çandır, İnsan kaynağı konusunda da sıkıntı yaşadıklarını belirtti. BAKA eski genel sekreteri Tuncay Engin e de çalışmalarından dolayı teşekkür eden Çandır, Özen e görevinde başarı diledi.FİNANS DESTEĞİMİZDEN YARARLANINBAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasında sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekerken, BAKA olarak STK larla birlikte çalışmak istediklerini ifade etti. Özen, "Siz Batı Akdeniz Bölgesi nin en güçlü sivil toplum kuruluşusunuz. Bizim finans desteğimizden yararlanmanızı isterim. Lider kuruluş olarak diğer kuruluşları yanınıza çekip birlikte hareket etmeniz son derece önemli ve güzel bir adım. Bu işbirliği sonuç verir" diye konuştu. Bölgeye has hibe programları yapılması gerektiğini kaydeden Özen, BAKA nın hibe programlarıyla ilgili bilgi verdi. Özen, 2015 mali destek programının onaylandığını 17 milyon dolarlık programın pazartesi günü ilana çıkacağını duyurdu.

Detaylar...

tente pergola tente branda pergola fiyatları cialis fiyat cialis fiyatları cialis satış cialis kampanya viagra fiyat viagra fiyatları viagra satış viagra kampanya reis i turan ulusal birlik reis semih tufan reyis semih tufan ülkücü gençlik ülkücü hareket ülkü ocakları muhsin yazıcıoğlu abdullah çatlı alaattin çakıcı kürt halkı kürt aşiretleri