Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Haziran Temmuz 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.135.123
Şuan 13 kişi online
Bugün 1042 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181909
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ATB KOROSU NDAN 10. YILDA ANLAMLI KONSER
Antalya Ticaret Borsası Türk Sanat Müziği Korosu, 10. yılını engellilerle birlikte kutladı. Şef Hayati Göver yönetimindeki ATB Türk Sanat Müziği Korosu, 10. Yıl Kutlama Konseri ni Türkiye Engelliler Vakfı ile birlikte düzenledi. AKM Perge Salonu nda düzenlenen 10. Yıl Konseri ne ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant, Türkiye Engelliler Vakfı Akdeniz Bölgesi Şube Başkanı Emel Turhan ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. TÜREV Kepez Kent Konseyi Korosu ile birlikte sahne alan Antalya Ticaret Borsası Türk Sanat Müziği Korosu, hicaz, nihavend, uşşak makamlarında şarkılar seslendirdi. TÜREV Kepez Kent Konseyi Korosu nun seslendirdiği Ege türküleri eşliğinde zeybek oynayan engelliler yoğun alkış aldı. Koro üyeleri Türk Bayrağı açarak şarkılarını seslendirdiler. Konser sırasında fonda EXPO 2016 Antalya tanıtım görselinin yer alması dikkat çekti. Konserin sonunda Türkiye Engelliler Vakfı Akdeniz Bölgesi Şube Başkanı Emel Turhan, Antalya Ticaret Borsası Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ve Şef Hayati Göver e teşekkür plaketi sundu. ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant da Türkiye Engelliler Vakfı Akdeniz Bölgesi Şube Başkanı Emel Turhan a günün anısına kaftan hediye ederken, Şef Hayati Göver e teşekkür plaketi verdi. BORSA KÜLTÜR MİRASINA SAHİP ÇIKMAKTADIRATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant, Antalya Ticaret Borsası nın sanata olan dostluğunu 10 yıl önce Türk Sanat Müziği Korosu nun kurulmasına öncülük ederek gösterdiğini belirterek, "Türk Sanat müziği bizim için kültür mirasıdır ve Borsamız bu mirasa sahip çıkmıştır" dedi. 10. yaşını kutlayan ATB Korosu nun bu özel konserini Türkiye Engelliler Vakfı ile birlikte gerçekleştirdiğini belirten Alavant, "ATB Türk Sanat Müziği Korosu nun değerli şefi Hayati Göver başta olmak üzere koromuza emek veren herkese teşekkür ediyor, koro üyelerine özverili çalışmaları nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. ATB Sanat Sanatı Müziği Koromuza desteğini esirgemeyen Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve yönetim kurulu üyelerimize de teşekkürlerimi sunuyor, ATB Türk Sanat Müziği Korosu nu konserlerinde yalnız bırakmayan siz değerli dinleyicilere saygılarımı iletiyorum" diye konuştu.

Detaylar...

ANTALYA BUĞDAYINI ARIYOR
Antalya Ticaret Borsası Hububat Çalışma Grubu, Antalya Buğdayını Arıyor projesi kapsamında bölgeye en uygun buğday çeşidini belirlemek amacıyla deneme ekimlerine başladı. ATB, Aksu da BATEM e ait 20 dekarlık ve Korkuteli de 12 dekarlık alanda 22 çeşit buğday ekimi gerçekleştirdi. Antalya Ticaret Borsası Hububat ve Mamulleri Meslek Komitesi, Antalya yöresinde yetiştirilen buğday çeşitleri içerisinde, yöreye en uygun buğday çeşidinin belirlenmesi amacıyla Sektörel Çalışma Toplantısı düzenlenmiş, toplantıda, BATEM arazilerinde deneme parsellerinin oluşturulması, denemelerde buğday üretiminde farklı buğday çeşitlerinin kullanılmasına karar verilmişti. Buğday ekim dönemini bekleyen Antalya Ticaret Borsası, deneme ekimlerine başladı. ATB AR-GE Sorumlusu Ziraat Mühendisi Çetin Baver Salman ile BATEM den Ziraat Mühendisi Ali Koç, tarım işçileriyle birlikte Aksu daki 20 dekarlık BATEM arazisine ve Korkuteli nin Kemerağzı Köyün deki 12 dekarlık alana 22 çeşit buğday ekimini gerçekleştirdi. Haziran ayına kadar izlemesi yapılacak buğday çeşitleri arasında bölgeye en uygun buğday çeşidi belirlenecek, üreticilere önerilecek. BUĞDAYDA KALİTE VE VERİM ARAYIŞIAntalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, yılda 256 bin ton buğday üreten Antalya nın istediği ürün kalitesi ve verimine ulaşamadığını bildirdi. Ali Çandır, üreticiden gelen talep üzerine bölgeye uygun, verimli, kaliteli, hastalık ve zararlılılara dayanıklı buğday çeşidini elde etmek için çalışma başlattıklarını söyledi. Çandır, "Antalya yöresinde yetiştirilen buğday çeşitleri içerisinde, yöreye en uygun buğday çeşidinin belirlenmesi amacıyla denemelerin yapılması fikri, ilgili sektör paydaşlarının da istek ve kararlılığı neticesinde bugün hayata geçmiştir. Borsamızca yapılacak olan çalışmaların ilk etabını kamu ve özel sektörden temin ettiğimiz tohumların ekimi ile başlattık. Zaman içerisinde tohumların gelişimi, verimi ve kaliteleri değerlendirilerek üreticilerimizle paylaşılacaktır" diye konuştu.PROJEYE DESTEKAli Çandır, projeye, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Antalya İl Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi Antalya Ajans Amirliği, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Birliği ile özel sektörün destek verdiğini söyledi.

Detaylar...

YÜZÜMÜZÜ TOPRAĞA DÖNELİM
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ın 5 Aralık Dünya Toprak Günü nedeniyle yayımladığı mesaj: "Bir tohum atarsın, filizlenir ve senin için ekmek olur, aş olur, üzüntülerini ve sevinçlerini paylaştığın çiçek, sırtını yasladığın ağaç olur, dostlarınla sıcak bir akşamda muhabbeti paylaştığın çay olur. Tohumu atacak toprak olmazsa ne ağaç, ne yeşil, ne ekmek, ne aş, ne paylaşım olur.Yüzölçümü 78,36 milyon hektar olan Türkiye’nin, 23.8 milyon hektar işlenen tarım arazisi bulunuyor. Toplam karasal alanımızın yüzde 30’u tarım arazisi, toplam karasal alanımızın ise sadece yüzde 6’sı birinci sınıf tarım arazisi konumunda. Toprak bakımından fakir bir ülkeyiz. Resmi rakamlara göre Türkiye son 10 yılda Türkiye 27 milyon 825 bin 64 dekar tarım arazisini, imara, inşaata kurban etti. Tarımın başkenti Antalyamız ise yine aynı dönemde 267 bin dekar tarım arazisini betona kurban verdi. Her geçen gün erozyon, çölleşme, toprak kirlenmesi, tuzlanma, toprak içindeki organik madde ve mikroorganizma varlığının azalması, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, aşırı ve bilinçsiz sulama ve gübreleme işlemleri, uygun miktarda kullanılmayan pestisitler, ağır ve sürekli toprak işlemeleri ve aşırı hayvan otlatma gibi tarımsal uygulamalar, taş ve maden ocakları, betonlaşma ciddi toprak kaybına neden oluyor. 5 Aralık Dünya Toprak Günü hepimize yüzümüzü toprağa dönmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Toprağın bereketini kaçırmayalım, toprak yoksa can da yok.Dünyadaki toprak varlığımızın yüzde 25’i çölleşme tehdidi altında iken bir milyar insan gıdaya ulaşamadığı için açlık tehlikesi ile karşıkarşıya. Bu rakamlar toprağa neden sahip çıkmamız gerektiğinin en iyi göstergesi.Bu arada Birleşmiş Milletler, 2015 yılını “Uluslararası Toprak Yılı” ilan ederek konunun önemine dikkat çekmiştir.Farkındalık oluşturma ve bilinç düzeyinin arttırılmasının sağlanması için toprağın gündeme alınmasını önemsiyoruz ve konunun muhatapları başta olmak üzere, hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız, bu bir görev değil, geleceğimiz için sorumluluktur."

Detaylar...

ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞÜN İLACI TARIM
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, örtü altı üretim sezonunun başlamasının sebze ve meyve arzını olumlu etkilediğini, bunun da fiyatlara olumlu yansıyarak aylık enflasyonun düşük çıkmasına katkı sağladığına dikkat çekti. Çandır, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün enflasyona olumlu katkısını önemsediklerini ancak enflasyonla kalıcı mücadelenin tarımda gerçekleşecek yapısal dönüşüm projeleri kanalıyla yapılabileceğini ifade etti.Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon verilerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:“TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ülke genelinde tüketici fiyatları Kasım ayında yüzde 0,18 artarak beklentinin altında yükseldi. Aylık bazda yurt içi üretici fiyat endeksinde ise azalma gerçekleşti ve düşüş oranı yüzde 0,97 oldu. Enflasyon yıllık bazda değerlendirildiğinde Kasım ayında TÜFE’de yüzde 9,15, ÜFE’de yüzde 8,36 artış olduğu görüldü. Uzmanların tüketiciler açısından aylık bazda yüzde 0.28-0,65 bandında, yıllık bazda ise yüzde 9 civarında bekledikleri fiyat artışları, aylık bazda beklenenin altında yer alırken, yıllık bazda yüzde 9 sınırını aştı.BATI AKDENİZ DE ENFLASYON ÜLKE ORTALAMASININ ALTINDATÜİK verilerine göre, Antalya, Burdur ve Isparta’nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde Kasım ayında tüketici fiyatlarında azalma görülürken, aylık fiyatların düşüş oranı 0,07 oldu. Buna karşın tüketici fiyatları bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 8,30, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,89, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 8,86 şeklinde artış gerçekleşti. Bu rakamlar göz önüne alındığında Kasım ayında Batı Akdeniz Bölgesi nin Türkiye ortalamalarının altında bir enflasyona sahip olduğu ve Antalya, Burdur ve Isparta nın aylık bazda 7. en ucuz alt bölgede yer aldığı söylenebilir.GIDADAKİ ARTIŞ ENFLASYONUN GEVŞEMESİNE ENGELTürkiye genelinde Kasım ayındaki fiyat artışlarını ürün bazında incelediğimizde, yüzde 28,5 artışla "salatalığın", harcama grubu bazında incelediğimizde ise yüzde 4,11 artışla "giyim ve ayakkabı" grubunun ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir. Ürün fiyat artışı sıralamasında sonraki sıralarda ise yine tarım ürünlerinden olan patlıcan gelirken, harcama grubunda bu sıralama ev eşyası ile lokanta ve oteller grupları şeklinde gerçekleşmiştir.Gıda ve alkolsüz içecek grubundaki fiyat artışı da göz önüne alındığında, tüketicilerin zorunlu ihtiyacı olan beslenmenin temelini oluşturan tarım ve gıda fiyatlarındaki sürekli artış tüketicilerin aleyhine işlemektedir. Zira enflasyon sepeti içinde yüzde 24.5 ağırlığı olan gıda ve alkolsüz içecekler grubunun fiyatlarındaki yüksek seyir, halen enflasyonun anlamlı düzeyde gevşemesi önündeki en büyük engel olarak görünmektedir.SALATALIK ARTIRDI, ÖRTÜ ALTI TARIM KURTARDIÜreticiler Kasım ayında mevsimsel etkileri tarım ve gıda fiyatlarına yansıtmış, bu durum da yine bir tarım ürününün zam şampiyonu olmasına neden olmuştur. Ancak örtü altı üretim sezonunun başlamış olması, beraberinde kış sebze ve meyvelerinin arzını da olumlu yönde etkilemiş, bu da fiyatların aylık bazda beklenenin altında gerçekleşmesine ve manşet enflasyonun nispeten düşük çıkmasına katkı sağlamıştır. Fiyatları en fazla düşen ürünler arasında kivi, ıspanak ve pırasa gibi ürünlerin yer alması bu durumu desteklemiştir. PETROL FİYATLARI BEKLENTİLERİ AŞAĞIYA ÇEKTİEkim ayı başında uygulamaya konulan yüzde 9’luk elektrik ve doğalgaz fiyat artışının enflasyona yansımasının, Ekim ÜFE rakamlarının yüzde 10 ların üzerine çıkmasıyla sonuçlanmış, bu durum ise Kasım ayında tüketiciye yansıtılmıştır. Ancak son dönemde küresel çapta gerileyen petrol fiyatlarının etkisiyle birlikte içeride de enflasyon göstergelerinde anlamlı bir düşüş beklentisi oluşmaktadır. Bizler de önümüzdeki aylarda iç talepteki seyrin ve petrol fiyatlarındaki düşük seviyenin enflasyonun gerilemesine katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz. Aralık ayından itibaren hem aylık hem de yıllık bazda anlamlı bir gerilemenin gerçekleşeceğini ve bu hareketin bir düşüş trendini başlatacağını öngörmekteyiz. TARIMDA YAPISAL DÖNÜŞÜM ŞARTBatı Akdeniz Bölgesi açısından büyük önem arz eden tarım ve gıda ürünleri sektörlerinde, başta enerji olmak üzere tüm üretim maliyetlerinden oluşan baskının en düşük seviyelere çekilmesini diliyoruz. Bu amaçla da sektör için kaçınılmaz olan yapısal dönüşüm projelerinin en kısa zamanda uygulanması gerektiğini yineliyoruz. Zira bizler, küresel ölçekte petrol ve emtia fiyatlarındaki aşağı yönlü ivmeyi gelecek açısından her ne kadar olumlu bir durum olarak değerlendirsek de, enflasyonla kalıcı mücadelenin tarımda gerçekleşecek yapısal dönüşüm projeleri kanalıyla yapılabileceğine inanmaktayız."

Detaylar...

ANTALYA BORSA 5 YILDIZLI HİZMETİNİ TESCİLLEDİ
Antalya Ticaret Borsası nın 2008 yılında aldığı akreditasyon sistem belgesi, yapılan denetim sonucunda yenilendi.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin TOBB, 2001 yılında İngiltere Odalar Birliği ile birlikte yürütmeye başladığı ve Türk Standartları Enstitüsü ile devam ettirdiği Oda/Borsa Akreditasyon Sistemine 6 yıl önce dahil olan Antalya Ticaret Borsası, akreditasyon belgesini yenilemek için denetimden geçti.Türk Loydu Vakfı Denetmeni Şehnaz Nalbant, denetim öncesinde ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Süleyman Ersan, ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ve Akreditasyon Sorumlusu Öznur Dikici ile bir araya geldi. ATB nin çalışmaları, hizmet sunumu, insan kaynakları ve akreditasyon sistemiyle ilgili yeterliliklerini değerlendiren Nalbant, denetimde ATB nin akreditasyon sistemine uygun hizmet verdiği yönünde olumlu görüş bildirdi. Akreditasyon belge yenilemesi kararı, TOBB Akreditasyon Kurul Sekreterliği ne sunulacak.ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, üyelerin memnuniyetini en üstte tutan anlayışla çalıştıklarını belirterek, bu çerçevede akreditasyon sistemini önemsediklerini vurguladı. Çandır, hizmet kalitesini artırma hedefinde olduklarını kaydederken, "Akreditasyon sistemi ile üyelerimize 5 yıldızlı hizmet veriyoruz. Akreditasyon sistemini sahiplenen ve gereklerini yerine getiren Antalya Ticaret Borsası personeli ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum" dedi.

Detaylar...

ATB KENT BULUŞMALARI NIN KONUĞU HAKAN TÜTÜNCÜ
" ATATÜRK Ü ÖRNEK ALMALIYIZ"   Antalya  Ticaret Borsası nın düzenlediği Kent Buluşmaları nın bu ayki konuğu Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü oldu. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra ATB üyelerinin de katıldığı Kent Buluşmaları nın açılışında konuşan ATB Başkanı Ali Çandır, tarım topraklarına yönelik hassasiyetini dile getirirken, Antalya nın son 10 yılda 267 bin 400 dekar tarım arazini kaybettiğini hatırlattı. Çandır, "Bunu neden hatırlatıyorum, çünkü gelecek nesillere nefes alacak bir kent bırakma zorunluluğumuz var. Bu sorumluluktan biraz uzaklaşıyor gibi bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye genelinde de aynı durumdayız. Yarın bir gün çocuklarımıza çimento çorbası, seramik kavurma yediremeyeceğimize göre bu tarım topraklarını olması gerektiği gibi korumalı ve geliştirmeliyiz" diye konuştu.   GÜNÜBİRLİK ZENGİNLİK Kentlerin gelişimiyle ilgili yatırım ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu ancak bunda kolaycı anlayıştan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Çandır, "Daha çok planlayarak, daha çok alan yaratarak eskimiş alanları yenileştirerek kentte alan yaratma şansımızı daha efektif kullanabiliriz" dedi. Çandır, tarım topraklarıyla ilgili hassasiyeti dile getirince tarım topraklarının imara açılmasıyla günü kurtaran çiftçi ailelerinin eleştiride bulunduğunu söylerken, "Antalya da tarım topraklarını imara açıp zenginliğini hala devam ettiren kaç aile var diye araştırdığımızda manzaranın iç açıcı olmadığını gördük. Belki bir nesil iyi yaşadı ancak ondan sonraki nesil o zenginlikten payını alamadı. Tarımla bir arada tutulan ailelerin çoğunluğu toprakları elinden gidince dağılmış, birbirinden uzaklaşmış durumdalar. 3-4 üncü nesil de büyüklerinin gözlerini kapatıp mirasa konup rahat etmeyi hedefleyen yapıya gitmeye başladı. Bu bizim toplumsal dokumuza da aykırı. Günübirlik zenginlik için geleceğimizi tehlikeye atmamamız gerektiğinin altını çiziyorum" değerlendirmesinde bulundu.   KENT ANAYASASI Antalya nın dünya kenti olabilmesi için yerel yönetimler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının altında imzası bulunan bir kent anayasasına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ali Çandır, "Çünkü moda deyimle bir taraftan inşaat lobisi, totem ve tabela lobisi, bir taraftan turizm, tarım lobisi dediğimiz bu kentten sadece almaya odaklı, bu kenti geleceğe taşımakla ilgili çok fazla tasarrufta bulunmayan yapı görüntüsü veriyoruz. Onun için kentin anayasaya ihtiyacı var" diye konuştu. Kepez Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü ile iyi bir kurumsal işbirliği yakaladıklarını kaydeden Ali Çandır, "Umuyorum bundan sonra güzel projelerde de kurumsal işbirliğimiz devam edecek" dedi. Kepez in Antalya nın en çok göç alan yeri olduğunu ve hızlı geliştiğini vurgulayan Ali Çandır, "Ama Kepez yine eski alışkanlıkla gelişiyor. Yapılan yeni yollarda, inşaatlarda yine otoparkı olmayan, bahçesi olmayan teraslarda gün ısıları, antenleri bulunan yapıları görüyoruz. Bir prensip kararı olarak bunların hepsini düzene koymalıyız" diye konuştu.   BATI ÇEVRE YOLUNU DEVLET YAPABİLİRDİ Batı çevre yolunun 1800 metrelik bölümü için 1600 dönüm tarım arazisinin imara açılmasını eleştiren Ali Çandır, "Antalya 1971 yılından bu yana çevre yolu açma kapasitesini ancak gösterebildi. Batı çevre yolu Antalya nın ihtiyacı olan, hepimizin sevindiği bir olay ama 1600 dönüm tarım toprağını kaybediyor olmak, faturanın bu kadar büyük olması gerçekten üzücü. Bu yolun bedeli bu kadar ağır olmamalıydı" diye konuştu. Batı Akdeniz in kamu yatırımlarından da yeterince pay alamadığını vurgulayan Ali Çandır, "Katma değer üreten kentin kamu yatırımları vasıtasıyla bu tip işlemlerini yapması, yeşilini koruması ve kente nefes almasını temenni ediyoruz. Kent birlikte hareket edebilse kamuyu bu konuda ikna eder o yolu devlet eliyle yapımını sağlardı diye düşünüyorum" diye konuştu. Çandır, Antalya nın nadir yeşil alanlarından Dokuma alanıyla ilgili fikir alışverişinde bulunan Hakan Tütüncü ye duyarlılığı nedeniyle teşekkür etti.   VERİMLİ TOPRAKLAR KURBAN EDİLDİ Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, Ali Çandır ın tarım arazilerinin kaybolmasıyla ilgili hassasiyetine tümüyle katıldığını söyledi. Tütüncü, "Maalesef Antalya da 35-40 yıldan beri çarpık kentleşmenin olduğu, bu çarpık kentleşmede en büyük payın vatandaşın değil devlet idarelerine ait olduğunu belirtmek isterim. Baktığınızda özensizliği, rüküşlüğü, güneş enerji sistemleri, uydu antenlerinin kötü hallerini görürsünüz. Çok ciddi bir estetik anlayış ile şehri ele almalıyız. Bu noktada ortak akıl çok önemli. Çok verimli tarım topraklarının şehirleşmeye yer yer ama sıklıkla kurban edildiğini görüyoruz. Bunun gelecek aşçısından fevkalade yanlış olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.   ORTAK AKIL VURGUSU Ortak akla inandığını ifade eden Tütüncü, "Çünkü siyasette, demokraside ortak aklın yol göstericiliğine çok inanıyorum. Şehrin problemlerini ortak akıl zeminlerinde sağlıklı çerçevede ele aldığımızda problemleri çözebilecek akılcı ortamları oluşturabiliriz. Antalya Ticaret Borsası sivil inisiyatifin en önemli temsil noktalarından biri. Ortak aklın oluşmasında ATB nin ne söylediği çok önemli. Herkes Antalya Ticaret Borsası nın bu anlamda ortaya koyduğu görüş ve düşünceleri dikkate almalı" değerlendirmesinde bulundu.  Kent anayasasının da ortak aklın yol göstericiliğiyle oluşması gerektiğini ifade eden Tütüncü, "Kentte bir takım standartların kabul edilmesini doğru ve yararlı olacağını düşünüyorum" dedi.   100 YILLIK PLANLAMA Hakan Tütüncü, Ankara da Atatürk döneminde yapılan yolların hala trafiği kaldırdığına dikkat çekerek, Atatürk ün örnek alınması gerektiğini kaydetti. Tütüncü, "Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk ün yaptığı örnek bir şehircilik hamlesi var. Atatürk ü bu yanlarıyla yerel yönetimde çok iyi bir şekilde örnek almalı. Atatürk döneminde Ankara da yapılan yollar 2014 ün Ankara sında bile trafik probleminin çözümü noktasında önemli damarlar olduğunu görüyoruz. 100 yıllık projeksiyonla bir şehrin planlanması yapılmış. Eğer Antalya yı marka şehir haline getirmek istiyorsak, bizim böyle bir projeksiyon ortaya koymamız lazım" diye konuştu. ZEYTİNPARK VE DOKUMA ANTALYA NIN NAMUSUATB nin yürüttüğü Zeytinpark projesini de Antalya için çok önemli bir kazanç olarak gösteren Hakan Tütüncü, Kepez Belediyesi olarak bu projede Selçuklu peyzaj mimarisi ve bitki kültürünü yansıtan ve Osmanlılara has bir bahçe yapmak istediklerini söyledi. Hem Dokuma hem de Zeytinpark ın Kepez e hayat veren çok iyi iki nokta olduğunu belirten Tütüncü, “Cazibe merkezi olmalı ama nihayetinde her ikisi de Antalyalılar için çok önemli iki nokta ve bu iki arazi benim için Antalya nın namusudur. Antalyalı yöneticilerin de bu namusa sahip çıkmaları ve sorumlu bir şekilde davranmaları gerektiğini düşünüyorum" dedi. Tütüncü, belediyenin çalışmaları hakkında ATB üyelerine bilgi verirken, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Tütüncü, bir soru üzerine Dokuma alanının dokusunun korunacağını, orada bir AVM ve otel yapılmayacağı sözünü verdi. Tütüncü bölgenin iyi bir kongre merkezi olabileceğini söyledi.   Programın sonunda, Tütüncü ye günün anısına seramik kaftan hediye edildi.

Detaylar...

ÖĞRETMENLERİMİZ YOLUMUZU AYDINLATAN IŞIĞIMIZ
Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında şunları kaydetti:"Öğretmen bir toplumun yol göstericisi, aydınlatıcısı, ışığıdır. Bilgi ve donanımıyla çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimiz, güçlü yarınların da teminatıdır. Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk de geleceğimizi öğretmenlere emanet ederek, "Öğretmenler sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır" demiştir. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için aklın ve bilimin ışığında, sağlıklı nesiller yetiştirmek zorundayız, bunu ise öğretmenlerimiz sayesinde başarabiliriz. Bu nedenle öğretmenlerin yükü ağırdır, bu yükü hakkıyla layıkıyla yerine getirmek ise zor ama kutsal bir görevdir. Ekonomik, sosyal, psikolojik olarak güçlü olan öğretmenler, özgüveni yüksek, bilime inanan, öğrendiklerini günlük hayatta uygulayabilen öğrenciler yetiştirecektir. Bu nedenle öğretmenlerimizin her alanda desteklenmesi, iyi yetiştirilmesi için yoğun çaba sarf edilmelidir. Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak yürütülen eğitim seferberliği daha ileriye götürülmelidir, unutulmamalıdır ki eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır.24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, tüm öğretmenlerimize saygılar sunuyor, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve eğitim şehidi öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.”

Detaylar...

ATB KASIM MECLİSİ TOPLANDI
Antalya Ticaret Borsası Kasım ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yönetimin bir aylık çalışması hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. TOBB tarafından her yıl yapılan eğitim yardımının bu yıl da yapıldığını belirten Ali Çandır, "TOBB dan gelen 30 bin TL eğitim yardımının dağıtımını gerçekleştirdik. Eğitim yardımını 13 okuldan 600 öğrenciye ulaştırdık" dedi. İşlem hacmi yüzde 12 artan Antalya Ticaret Borsası nda en fazla tohumluk buğday, yaş üzüm ve sütün işlem gördüğünü bildiren Çandır, ATB nin tescil gelirinin de geçen yıla göre yüzde 20 arttığını kaydetti. Sektörel konuların değerlendirildiği ATB Meclisi nde üyelere ekonomik beklenti anketi de yapıldı.

Detaylar...

ATB GENÇLİĞİN KONUĞU BATEM MÜDÜRÜ ÜNLÜ OLDU
Antalya Ticaret Borsası Gençlik Grubu nun düzenlediği Kariyer Günleri nin konuğu Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Müdürü Abdullah Ünlü oldu. ATB Toplantı Salonu nda düzenlenen ATB Gençlik Kariyer Günleri etkinliğine, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül de katıldı. Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine başarı hikayesini anlatan Ünlü, üniversite hayatında alınan eğitimin öğrencilerin kişisel gelişimine sağladığı katkının önemine dikkat çekti. Verimli ve kaliteli bir iş hayatı için neler yapılabileceğini öğrencilerle paylaşan Ünlü, iş hayatıyla ilgili deneyimlerini de anlattı. Ünlü, BATEM deki çalışmalar hakkında öğrencilere bilgi verirken, öğrencilerin enstitü ile ilgili sorularını yanıtladı. ATB Başkanı Ali Çandır, Abdullah Ünlü ye kariyer günlerine katılımı nedeniyle teşekkür ederken, iş hayatına ilişkin paylaşımlarının öğrenciler için önemine dikkat çekti. Etkinliğin sonunda öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren BATEM Müdürü Abdullah Ünlü ye günün anısına seramik kaftan hediye edildi.

Detaylar...

HİBELERE GERÇEK YATIRIMCI BAŞVURSUN
Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, fizibilitesini iyi yapmış kişilerin kırsal kalkınma destek programı için başvuruda bulunmasını isterken, “Gerçekten aklında, fikrinde yatırım olan ve zaten yatırım kararı almış kişilerin müracaata bulunması esas isteğimiz. Yoksa bu bir fırsat anlayışı ile yatırım yapmak doğru değil. Sonuçları çok doğru olmaz” şeklinde konuştu.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ulusal Tarım Stratejisi kapsamında uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 9. etap uygulaması hakkında Antalya Ticaret Borsası üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. ATB toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü İzzet Kaş, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Kayan ın yanı sıra çok sayıda ATB üyesi katıldı. Antalya’da bu güne kadar Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, Ekonomik Yatırımlar kapsamında 102 projeni hayata geçirildiğini kaydeden Ahmet Dallı 46 milyon Türk Lirası hibe desteği verildiğini söyledi. Geçen yıl proje tutarı için üst limitin 800 bin lira olduğunu belirten Dallı, tebliğ ile bu yıl 3 milyon Liraya kadar olan yatırımların kabul edileceğini bildirdi. Program kapsamında bugüne kadar bireysel sulama için verilen desteklemelerle 30 bin dekar alanda sulama yapıldığını kaydeden Dallı, makine ekipman alımlarının desteklenmesi programı kapsamında ise 7 bin 500 çiftçiye makine ekipman dağıtımı gerçekleştirildiğini belirtti.PROJE TUTARININ YARISI HİBE OLARAK VERİLECEKAntalya’nın önceliklerinin belirlenerek yatırım konularının tespit edildiğine işaret eden Dallı şunları kaydetti:“Biz ilimizin önceliklerini belirledik. Hepimizin bildiği üzere Antalya bitkisel üretim değeri en yüksek il. O nedenle bitkisel ürünlerin paketlenmesini, işlenmesini birinci sıraya aldık. İkinci olarak örtü altının merkezi olması nedeniyle alternatif enerjili seraları kapsama aldık. Diğer konu başlığımız modern sabit yatırımlar. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine de artık destek verilecek. Antalya mantarcılıkta da önemli konumda ve mantarcılıkla ilgili yatırım yapmak isteyenler de bu yıl ilk defa destekleme kapsamında. Kültür balıkçılığı ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği için de artık hibe desteği verilecek”. Proje tutarları hakkında bilgi veren Dallı, "Bitkisel ürün, hayvansal ürün ve su ürünleri işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için 3 milyon TL’ye kadar proje bedeli olan projeler başvuruda bulunabilecek. Yalnız bitkisel üretimde yaş meyve sebze için üst limit 3 milyon diğer bitkisel ürünler için 1 milyon TL. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için üst limit 1.5 milyon TL, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği ve kültür balıkçılığı için ise üst limitler 1 milyon TL olarak belirlendi. Yatırımcılarımız proje tutarlarının yarısını hibe olarak alacaklar” diye konuştu.Geçen yıl 17 projenin başvuruda bulunduğunu ve komisyon tarafından bu projelerin tamamını uygun görüldüğünü aktaran Dallı, “ Projelerde bir sıkıntı olmadığı sürece yatırımcılarımıza destek vermek istiyoruz. Bu senede projelerin uygun olması halinde tamamına hibe desteği vereceğiz” dedi.GERÇEK YATIRIMCI BAŞVURSUNFizibilitesini iyi yapmış kişilerin müracaatta bulunmasının önemine işaret eden Ahmet Dallı, “Gerçekten aklında, fikrinde yatırım olan ve zaten yatırım kararı almış kişilerin müracaata bulunması esas isteğimiz. Yoksa bu bir fırsat anlayışı ile yatırım yapmak doğru değil. Sonuçları çok doğru olmaz” şeklinde konuştu.Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü İzzet Kaş, Programın, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal altyapının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin güçlendirilmesi ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amaçlarıyla uygulamaya koyulduğuna dikkat çekti. Kaş, program yeni tesislerin yapımına, kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına olanak sağladığını kaydetti. Ahmet Dallı ve İzzet Kaş daha sonra ATB üyelerinin yapılan desteklemelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Detaylar...

O nu özlemle anıyoruz
Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ın 10 Kasım mesajı: “Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine önderlik eden, kurtuluş mücadelesi ve sonrasında askeri, siyasi dehasıyla ulusun bağımsızlığı ve özgürleşmesini sağlayan Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 76’ncı yılında özlemle anıyoruz. Bir millete özgüvenin ne demek olduğunu öğreten ve bağımsızlığın sadece askeri ve siyasi olarak değil ekonomik olarak da sağlanması gerektiğine inanan Mustafa Kemal Atatürk, artık aramızda yok. Onu özlemle anıyoruz. Ancak, O’nu sevmenin ve anmanın lafla değil, öğretilerine, ilkelerine sahip çıkarak, gösterdiği uygarlık yolunda ilerleyerek olacağı bilincindeyiz. Ekonomik olarak kalkınmak, çağdaş uygarlık seviyesine yükselmek için bilim, teknoloji ve edebiyatta ileride olmak her Türk vatandaşının görev ve sorumluluğudur. Biz bu anlayışla daha fazla çalışmaya, daha fazla üretmeye, daha ileride olmaya mecburuz. Büyük Önderin arkasından yas tutmak yerine, çağdaş uygurlık yolunda neleri yapabileceğimizi ortaya koymalı, Cumhuriyetin kazanımlarını sahiplenerek daha ileri gitmeliyiz. O’nun “Yurtta sulh, cihanda sulh” anlayışını benimseyerek, barışa ve kardeşliğe öncülük eden bir ülke olmalıyız. Millet olarak daha barışık, daha huzurlu, daha kalkınmış olmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 76. yılında rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Detaylar...

YÖREX HEDEFİ AŞTI
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB un desteğiyle bu yıl 5 incisi EXPO Center da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX e 114 bin 180 ziyaretçi katıldı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, YÖREX in kıyıda köşede kalmış çok sayıda yöresel ürüne umut olduğunu söyledi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Elmalı Serpme Börekçi de basın mensuplarıyla bir araya gelerek 22-26 Ekim de düzenlenen ve 325 katılımcının stant açıp yöresel ürünlerini sergilediği YÖREX ile ilgili değerlendirmede bulundu. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Simav ve Halil Bülbül ün de bulunduğu toplantıda Çandır, Yöresel Ürünler Projesi nin etabı olan YÖREX in bu yıl başarıyla tamamlandığını kaydetti. Basının YÖREX e büyük destek verdiğini kaydeden Çandır, "Fuarın başarısında basının büyük emeği var. Türkiye nin bir çok yerinde kıyıda köşede kalmış ürünleri ortaya çıkarmak için bir umudun yeşermesine birlikte vesile olduk. Umuyorum binlerce yıllık Anadolu nun birikimi el emeği göz nuru ürünler hak ettiği yere gelir. Coğrafi işaretle ile hakkı hukuku korunur. Yerel kalkınmaya etkisi olur. Kırsaldan kente göç azalır" diye konuştu. Yöresel ürünlerin coğrafi işaret alıp paketlenmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını bildiren Çandır, "Yöresel ürünlerimizi önce kendi insanımız sonra dünya insanının kullanımına sunmak için çalışacağız" dedi. Fuarın ziyaretçi hedefinin aşıldığını kaydeden Çandır, organizatör firmanın 114 bin 180 ziyaretçiye ulaşıldığı bilgisini verdiğini söyledi. Çandır, "Fuara gelerek Anadolu ya sahip çıkan insanlarımıza teşekkür ediyorum. Umuyorum gün geçtikçe bu sayı daha da artacak. Fuarla ilgili olumlu dönüşler aldık" diye konuştu. AKLINDAN YÖREX İ GEÇİREN HERKESE TEŞEKKÜRAli Çandır, Fuarın açılışına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, TPE Başkanı Habip Asan, FAO temsilcilerine, fuarı ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu na, Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyeleri başkanlarına, ANFAŞ a, oda borsa başkanları, kurum ve kuruluşlara, ATB personeline, meclis ve yönetimine, üyelere, Günola Ajans a, coğrafi işaret uzmanları Rana Demirer, Yavuz Tekelioğlu, Selim Çağatay a teşekkür ederken, "Aklından, ağzından YÖREX i geçiren herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi. Fuara katılarak Antalya nın yöresel serpme böreğini ziyaretçilere ikram eden Elmalı Serpme Börekçi nin sahibi Ali Murat Hizay a teşekkür eden Çandır, "Onun daveti üzerine buradayız, ayrıca ona ve ekibine de teşekkür ediyorum" dedi. TURİZMCİ UZAK KALDIÇandır, toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Turizmcilerin fuara uzak kaldığına ilişkin soruyu yanıtlayan Çandır, "Valiliğimiz, Turizm İl Müdürlüğümüz fuara gereken desteği verdi. Turizm örgütleri zaten bir şekilde bu fuarın destekleyicileri noktasında. Fuardan bağımsız söylüyorum, turizm örgütlerini bu kentin etkinliklerinde daha sık görmemiz gerektiğine inanıyorum. Turizmciler kente ciddi değer katıyorlar ama kenti sahiplenme açısından bundan sonra daha etkin olacaklarını tahmin ediyorum. Turizmcileri, Çiçek Festivalinde, EXPO 2016 da, YÖREX te daha etkin olarak görmek istiyoruz. Onlar da yoğun bir sezondan çıktılar umuyorum bundan sonra daha dikkat edeceklerdir diye düşünüyorum" diye konuştu. HAYALLERİMİN YÜZDE 50 Sİ BİLE DEĞİLFuarın hedefinde nelerin olduğunu soran bir gazeteciye Ali Çandır, "Bu benim hayallerimin yüzde 50 si bile değil. Bu sadece fuar organizasyonu değil. Derdim kıyıda kalmış ürünlerin ekonomiye kazandırılması, kırsaldan göçün azalması, yörelerin tanıtılması... Bu ürünleri tekrar paketlenmesiyle ambalajlanmasıyla üretimiyle pazara kazandırıldıktan sonra yurt dışına satışının sağlanması var. Bu 5 günlük fuardan ibaret bir proje değil" diye konuştu.İŞ BAĞLANTILARI SAĞLAYAN FUARFuarın önemli çıktıları olduğunu kaydeden Çandır, "Fuarda gördük ki büyük marketler, oteller yerel üreticilerle ön görüşmeler, anlaşmalar yaptılar. Bu fuar bizi Anadolu ayarlarına dönmeye itecek. Anadolu hoşgörü demek, birbiriyle yardımlaşma demek, işten artmaz dişten artar diyen, israfın haram olduğunu savunan, tasarrufa önem veren yanında çalıştırdığı insan sayısıyla zenginliğini ölçen bir derinliktir. Son dönemde hoşgörüden uzaklaştık, başkalarının bize dayattığı ürünleri tüketerek Anadolu ayarlarını bozduk. Tekrar bu fuarla Anadolu ayarlarını tesis etmek için çalışıyoruz" diye konuştu. Metro nun 52 ilin satış sorumlusuyla YÖREX e geldiğini, bir çok stantta bir çok iş bağlantısı yaptığını kaydeden Çandır, "Bunların sonucunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bir çok ulusal market bizimle irtibata geçerek önümüzdeki yıl ne yaparızı sorgulamaya başladı. Bunlar umut verici sonuçlar" diye konuştu. Fuara yabancı ziyaretçi sayısının çok fazla olmadığını söyleyen Çandır, "Turizm firmalarıyla bu işi daha koordineli hale getirmek için görüşme planlıyoruz. Fuarımızın açık olduğu süre içerisinde gelen turist sayısı 1- 2 otobüsü geçmedi. Antalya’ya gelen turistlerin ülkemizin değişik lezzetlerini görmeleri ve tanımaları için önümüzdeki yıl bununla ilgili bir çalışma yapmayı planlıyoruz."YÖREX İN PATENTİ ATB DEYÖREX in patentinin olup olmadığını soran bir gazeteciye Çandır, "YÖREX in patenti Antalya Ticaret Borsası nda" dedi. Çandır, tanıtım günleri adı altında kontrolsüz bir şekilde yapılan ve panayıra dönen organizasyonları eleştirirken, "Bakanlık tarafından bunlar denetim altına alınmalı" dedi. Ali Çandır, son olarak halka seslenerek, "Alışverişlerinde yöresel ürünleri tercih etsinler" dedi. Toplantı Çandır’ın gazetecilerle fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.

Detaylar...