DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Temmuz Ağustos 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.235.107.209
Şuan 15 kişi online
Bugün 454 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 125928
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

İVME Finansman Paketi Hk - 14.06.2019

Sayın Üyemiz,

Halk Bankası tarafından, Ülkemizde ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve ihracat/döviz geliri potansiyeli yüksek sektörlerin desteklenmesi hedefiyle İVME Finansman Paketi oluşturulmuştur.

İVME Finansman Paketi kapsamında; yeni veya kapasite artırımı/yenileme şeklindeki yatırımlar, seçili sektörlerde üretilmiş yeni ve yerli makine satın alımını içeren alıcı yatırımları ile tüm bu yatırımlara bağlı işletme sermayesi ihtiyaçları finanse edilebilecektir.

HEDEF KİTLE
- İthalat bağımlılığı yüksek,
- Dış ticaret açığı veren,
- İstihdama katkı oranı yüksek,
- İhracat/Döviz geliri potansiyeli yüksek,

Sektörlere yönelik olarak;
1. Makine imalatı yapan ve mevcut üretimde kapasite artırımı/yenileme yatırımları gerçekleştirecek veya yeni yatırımlar ile makine imalatına başlayacak firmalar,
2. Makine imalatı yapan firmalardan yatırımları kapsamında yeni ve yerli makine satın alan firmalar,
3. Ham madde-ara malı imalatı yapan ve mevcut üretiminde kapasite artırımı/yenileme yatırımları gerçekleştirecek veya yeni yatırımlar ile bu alanda imalata başlayacak firmalar, hedef kitlemizi oluşturmaktadır.

AMAÇ
Ülkemizde ithal oranı yüksek makine imalat sanayii alt sektörleri ve hammadde-ara malı imalat sanayii alt sektörlerinde üretimin desteklenmesi, üretimde yerli teknolojinin geliştirilmesi ve yerli üretim kapasitesinin artırılması, ithal bağımlılığın azaltılarak girdi maliyetlerinin düşürülmesi, böylece ithal ikamesi fonksiyonunun sağlanması amaçlanmaktadır.

NAKİT KREDİ ÜRÜNLERİ:

1. MAKİNE ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK KREDİ
Hedeflenen sektörlerde yerli malı niteliğini taşıyacak makine imalatı yapan/yapacak firmaların yatırım ve yatırıma bağlı işletme kredileri ihtiyaçları karşılanacaktır. Hedef Sektörler;

- Elektrikli Makine ve Aksamları
- Bilgisayar, Elektronik, Optik
- Motorlu Taşıtların Aksam ve Parçaları
- Motor ve Aksamları
- Genel Endüstri Makine ve Aksamları
- Elektrikli Teçhizat

Paket kapsamında Ek-1: Makine İmalatçılarına İlişkin NACE Kodu Listesi’nde yer alan NACE kodları ile belirlenmiş sektörlerde yeni yatırım ve/veya mevcut üretimde kapasite artırımı yenileme yatırımı yapan firmaların kredi talepleri değerlendirilebilecektir.

2. YERLİ VE YENİ MAKİNE ALICILARINA YÖNELİK KREDİ
Paket kapsamında EK-1’deki listede belirtilen sektörlerde makine imalatı yapan firmalardan yatırım kapsamında yeni ve yerli makine alımı yapacak firmaların yatırım ve yatırıma bağlı işletme kredileri ihtiyacı karşılanacaktır.
Yeni ve yerli makine alımları için satıcı firmadan Yerli Malı belgesi temini zorunlu olup, satın alınacak makinenin G.T.İ.P.‘inin mevzuatımız ekinde yer alan (Ek-2: Makine Listesi G.T.İ.P.) listedeki kodlardan olması gerekmektedir.

3. HAMMADDE/ARA MALI ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK KREDİ
Hedeflenen sektörlerde üretimi/üretim potansiyeli bulunan hammadde/ara malı imalatı yapan firmaların komple yeni yatırımları ile bu çerçevede yatırım yapacak firmaların yatırıma bağlı işletme kredileri ihtiyacı karşılanacaktır. Hedef Sektörler;

- Kimyasal ve Medikal (Eczacılık) Ürünler
- Plastik ve Kauçuk Ürünler
- Suni ve Sentetik İplikler
- Kağıt, Karton ve Mukavva

Paket kapsamında Ek-3: Hammadde/Ara Malı İmalatçılarına İlişkin NACE Kodu Listesi’nde yer alan sektörlerde hammadde-ara malı imalatı için yeni yatırım ve/veya mevcut üretimde kapasite artırımı/yenileme yatırımı yapan firmaların kredi talepleri değerlendirilecektir.

KREDİ LİMİTİ
1. İVME Finansman Paketi kapsamında kullandırılacak yatırım kredilerinde; KDV dahil satış teklif mektubu/sözleşme/proforma fatura/kesin fatura vb. bedelinin azami %85’ine kadar kredilendirilebilecektir.
2. İşletme kredileri sadece yatırım kredisi ile birlikte tahsis edilebilecek ve işletme kredileri, yatırımın faaliyete geçmesine müteakip kullandırılabilecektir.

KREDİ VADESİ
Kredi vadesi belirlenirken; Azami vadelerin standart olarak her firmaya uygulanmaması, makinenin mevcut teknolojisinin ve verimli kullanım süresinin göz önünde bulundurulması beklenmektedir.

İşletme kredilerinde azami 1 yıla kadar anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 5 yıl vade, yatırım kredilerinde azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 10 yıl vade uygulanabilecektir.

İVME Finansman Paketi sunumu için tıklayınız.
EK-1 Makine İmalatçılarına İlişkin NACE Kodu Listesi için tıklayınız.
EK-2 Makine Listesi G.T.İ.P. için tıklayınız.
EK-3 Hammadde-Ara Malı İmalatçılarına İlişkin NACE Kodu Listesi için tıklayınız.

Üyelerimize duyurulur...