DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.233.219.62
Şuan 7 kişi online
Bugün 383 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 152387
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

ATB MÜŞTEREK MESLEK KOMİTELERİ TOPLANTISI YAPILDI - 17.05.2021


Antalya Ticaret Borsası Müşterek Komite Toplantısı Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci’nin de katılımıyla online yapıldı. ATB Başkanı Ali Çandır, salgın döneminin aşılamanın bir an önce tamamlanıp, alınacak etkin önlemlerle salgının önüne geçilmesini diledi. Çandır, “Salgın tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Umarım bizlerin ve insanımızın daha dikkatli davranmasıyla azalır ve içerisinde bulunduğumuz kapanma son tedbirlerden biri olur da önümüzdeki günlerde yüz yüze buluşma fırsatı buluruz” dedi.
KOMİTELERİMİZ ÇALIŞMALARIMIZA YÖN VERİYOR
ATB bünyesindeki 7 meslek komitesinin her ay düzenli olarak toplandığını belirten Çandır, “Borsamız çalışmalarına yön vermeniz dolayısıyla hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlerin dile getirmiş olduğu güncel ve geleceğe yönelik görüşleriniz, sektörel sorunlarımızın çözümü için fırsat yaratmakta ve bizlere etkili karar desteği sağlamaktadır” diye konuştu. Komitelerden çıkan görüş karar ve talepleri her ortamda dile getirdiklerini anlatan Çandır, “Sizlerin meslek komitelerinde dile getirmiş olduğunuz sektörel sorun, beklenti ve önerileriniz bizler için hayati öneme sahiptir. Son dönemde sizlerden gelen görüşler neticesinde özellikle Rus uçağı sonrası dile getirmiş olduğum ‘Antalya Yaklaşımı’, ‘Ekonomik afet bölgesi ilan edinelim’ gibi önerimizi ve ‘Antalya durursa, Türkiye durur’ söylemimizi bulunduğum her ortamda ve kamuoyu önünde de sıkça dile getirmekteyim” diye konuştu.
80 İLİN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORUZ
Antalya ekonomisinin yüzde 58’inin hizmetler, yüzde 10’unun tarım, yüzde 12’sinin sanayi ve yüzde 8’nin inşaat sektörlerinden sektöründen oluştuğunu belirten Çandır, “Hal böyleyken turizm sektörünün ciddi yara alması turizmle ilişkili diğer 54 sektörü de geriletmektedir” dedi.
Tarımın turizme sağladığı tedarik ile de ülkeye dolaylı olarak döviz kazandırdığını kaydeden Çandır, Antalya’nın diğer kentlerden aldığı mallarla da 80 ilin ekonomisine fayda sağladığını söyledi. Çandır, “Kentimiz ekonomisinde yaşanan olumsuzluk diğer kentlerimizi de yakından ilgilendirmektedir. İşte bu nedenle sürekli ‘Antalya durursa, Türkiye durur’ diyorum” dedi.
Türkiye’nin 2020 yılında turizmden 40 milyar dolarlık döviz geliri beklerken, yılı 5 milyar dolarlık gelirle kapattığını anımsatan Ali Çandır, “Yani beklentimizin yaklaşık yüzde 13’ü civarında bir döviz gelirinden bahsediyoruz. Turizmin yüzde 40’ını oluşturan kentimizde ise 15 milyar dolar olan geliri beklentimiz ne yazık ki 2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişi. Dolayısıyla kentimiz yaşanan maddi sıkıntıların merkez üssü konumundadır. Sizlerin de takip ettiği gibi sezon halen açılmadı ve kentimizin bir sezon daha kaybetme direnci yok” diye konuştu.

KOMİTE ÜYELERİ SEKTÖRÜNÜ ANLATTI
Toplantıda söz alan komite üyeleri, sektörleriyle ilgili sorun, talep ve önerilerini dile getirdi. Hububat ve Malulleri Meslek Komitesi üyeleri, ana ürünlerin başında gelen hububatta girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakındı. Buğdayda henüz hasadın başlamadığını belirten üyeler, hububattaki rekolte kaybı kaygısı yaşadıklarını dile getirdi.
Çeşitli Mallar Meslek Komitesi üyeleri, maliyet artışlarının en büyük sorun olduğunu ifade etti. Bir dönem para etmeyen patates soğanda fiyatın bir miktar yükseldiğini, bunun üretici ve ticaret yapanı rahatlattığını söyleyen üyeler, önümüzdeki dönem saman krizi yaşanacağı kaygısını ifade etti. Üyeler, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu’da yağmur yağmadığı için ekinlerin boylanmadığı, batıdan esen rüzgar nedeniyle de yatan ekinlerin saman konusunda sıkıntıya neden olabileceğini kaydetti.
Taze Meyve Sebzeciler Meslek Komitesi üyeleri, taze meyve sebze ihracat fiyatında yüzde 20 dolar bazında artış olduğunu, sektörün iyi bir sezon yaşadığını dile getirdi.
Belirli Bir Mala Tahsis Edilmemiş Gıdaların Ticaretini Yapanlar Meslek Komitesi Üyeleri, tam kapanma nedeniyle süt ve süt ürünlerinin ticaretinde yaşanan sıkıntıya dikkat çekti. Üyeler, Korkuteli’de elma, armut gibi ürünlerin alıcı bulamadığı için depoda kaldığını dile getirdi.
Canlı Hayvan ve Et Ticareti Yapanlar Meslek Komitesi üyeleri, et fiyatlarının yükselme eğiliminde olduğunu belirtirken, “İş olduğu için değil, elde mal olmadığı için fiyatlar yükseliyor” görüşünü dile getirdi. Yem fiyatlarının yetiştiricinin belini büktüğünü söyleyen üyeler, artan maliyetler nedeniyle birçok yetiştiricinin sektörden çekildiğine dikkat çekti.
Çiçekçiler Meslek Komitesi üyeleri, çiçekte rakip ülkelere göre avantajlı olduğumuzu, talebin Türkiye’ye döndüğünü dile getirdi. Çiçek üretim maliyetleri ve ambalaj gibi maliyetlerin yüksekliğinden yakınan üyeler, maliyetleri ürün fiyatlarına yansıtamadıklarını dile getirdi.
Aromatik Bitkisel Ürünler ile Reçel ve Pekmezciler Meslek Komitesi Üyeleri, kuraklıktan dolayı kekik gibi tıbbi aromatik bitkilerde yüzde 15-20 gibi ürün kaybı olduğunu bildirirken, “Ama geçen yıl elimizdeki stoklar açığımızı kapatabilir” dedi. Bu yıl gül üreticinin malını satmakta zorlanacağını söyleyen üyeler, “Gülde fiyatlar çok düştü. Fiyatlar eskisinin üçte biri dörtte birine düştü” dedi. Yapraklı ürünler ve yağlı tohumlarda ihracatın iyi gittiğini söyleyen üyeler, “İhracatımız dolar bazında yüzde 20 arttı” dedi.
 


Habere Ait Diğer Resimler