DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Kasım Aralık 2019
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 18.207.238.169
Şuan 19 kişi online
Bugün 376 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 110031
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

TEPAV YÖNETİM ETÜDLERİ PROGRAMI EDİTÖRÜ EMİN DEDEOĞLU: “DEVLET, BÖLGE LAFINA BİRAZ ALLERJİK“ - 28.03.2010

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı’nın (BAGEV) IC Hotels Green Palace’da düzenlediği ‘Batı Akdeniz Sohbetleri- İlkbahar Toplantısı’’nın ikinci gününde

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yönetim Etüdleri Programı Editörü Emin Dedeoğlu, bölgesel kalkınma ve uygulamalar konuları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Türkiye’nin merkeziyetçi yaklaşımdan kurtulamadığını kaydeden Dedeoğlu, bölgesel girişimciliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı. Dedeoğlu, “Avrupa Birliği ülkelerden ziyade bölgelerin Avrupası. Avrupa Birliği’nde ülkelerden çok birbiriyle bölgeler rekabet ediliyor” dedi. 

 

BÖLGESELLİKLE FEDERATİF YAPI KARIŞTIRILMAMALI

Türkiye’de ilk bölgesel kalkınma projesinin GAP olduğunu belirten Emin Dedeoğlu, bölgesel anlamda kalkınma konusunda bir sıkıntı olduğunu belirtti. Kalkınma ajanslarının Devlet Planlama Teşkilatı’nın taşra teşkilatı mı gibi bir algılandığını söyleyen Dedeoğlu, “Bölgesel kalkınma ajansları bölgeye ait kurumlar gibi kendini tanıtamadı. Aslına bakarsanız devlet, bölge lafına biraz allerjik. Bölücülükle falan alakası yok. Bölge tamamen idari olarak örgütlenme biçimi olarak algılanmalı. Bölge ile federatif yapı birbiriyle karıştırılmamalı. Türkiye önümüzdeki dönemde bölge meselesini daha da tartışacak” diye konuştu.

DPT’nin bölgesel kalkınma ulusal stratejisi üzerinde çalıştığını bildiren Emin Dedeoğlu, “DPT, bunu henüz kamuoyu ile paylaşmadılar, düşünce kuruluşlarıyla paylaştılar. 26 bölge var bunların bölge planları belirlenecek ve yatırımlar ona göre yapılacak” dedi.

 

MERKEZİYETÇİ

Devletin hala çok merkeziyetçi olduğunu vurgulayan Emin Dedeoğlu, “Devlet kurumlarının bölgesel düzeyde teşkilatlanma yok, olanın da birbiriyle bağlantısı yok. En ufak bütçeyi bile yukarısı belirliyor. Kamunun temel iş yapma biçimi değişmedikçe bölgesel bir inisiyatif yaratmak mümkün değil. Bu arada bölgede bu planları yürütecek bir aktör de yok. Tek aktör kalkınma ajansları o da yeterli değil. Bölge planı yapıldığında bunun sahibi kim olacak bu belli değil. Bölgesel kalkınmanın iktisadi gücü ne olacak bu belli değil” diye konuştu.

 

İstatistiki bölgesel iktisadi ilişkilerin birbirine uyumlu şekilde planlanmadığını söyleyen Emin Dedeoğlu, “Çoğunca bölgelerdeki iller birbiriyle uyumlu değil. İstatistiki bölgesel iktisadi ilişkilere göre tasarlanmış değil. Dolayısıyla yeni bir bakış açısına ihtiyaç var. Yerelden kalkınmayı ön plana çıkaracak bakış açısına, bir düzenlemeye ihtiyacı var. Suni bölgelere plan yaratmak yerine il bazında harekete geçilebilir” dedi. Dedeoğlu, Türkiye’de yerel girişimler bulunduğunu bunlardan bir tanesi de BAGEV olduğunu vurguladı. Dedeoğlu, ulusal illerin DPT ile bir araya gelerek harekete geçmesini, kaynaklarını verimli kullanmasını önerdi. Dedeoğlu, Manisa 2023 Strateji Tasarımı süreci hakkında da bilgi verdi.