DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Kasım Aralık 2019
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 18.207.238.169
Şuan 11 kişi online
Bugün 400 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 110033
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Tarımda küçük işletme kalmasın! Yeşilova toplantısına 200 çiftçi katıldı - 05.04.2010

Tarımda küçük işletme kalmasın sloganıyla bilinen Batı Akdeniz Sohbetleri Tarım Toplantıları Projesi’nin Burdur’daki ilk ilçe toplantısı Yeşilova’da yapıldı.

Toplantıya Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, BAGEV Başkanı Ali Çandır, Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol, Yeşilova’da faaliyet gösteren kooperatiflerin başkanları ve Yeşilovalı çiftçiler katıldı. Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp, üreticinin kredilendirilmesi için mevzuat çerçevesinde her türlü kolaylığı sağladıklarını anlattığı bir konuşma yaptı ve üreticilerin ciddi projelerle kendilerine gelmeleri halinde kredi almalarının önünde bir engel bulunmayacağını söyledi. Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol da, konuşmasında birlikte hareket etmenin küçük ölçekli tarım işletmeleri açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı.

BAGEV Başkanı Ali Çandır da Türkiye topraklarının, milletimizin tek bir vücut haline gelmesiyle kurtarıldığını ve ülkenin aynı anlayışla çok zor şartlar altında çok kısa sürede kurulduğunu anlattı ve şöyle konuştu, “Bu projeye başlarken küçük işletmeleri bitirmek istiyorlar diyenler oldu. Biz bugünden yarına topraklarımızı birleştiremeyeceğimiz için, birlikte hareket ederek satın almamızda, depolamamızda, taşımamızda ortak davranarak ortaklaşa biçimde bir rekabet ortamı yaratabileceğimize inanıyoruz. Aynı köyde yaşayan iki çiftçinin rekabetinden söz etmiyoruz. Aynı köyde yaşayan çiftçiler, birlikte davranma imkanına sahip çiftçilerdir. Güçbirliği yapabilecekken, onlar neden rekabet etsin ki? Projemizin temel motivasyonu da budur. Büyük kuruluşların gücü altında ezilmeden önce, rekabet edebilir işletme ölçeklerine ulaşmamız gerekiyor. Amacımız üreticilerimizi bu konuda bilgilendirmek, teşvik etmek, cesaretlendirmek ve büyüme süreçlerinde ihtiyaç duyacakları krediler hakkında bilgi vermektir.”

Toplantının sonraki bölümünde bir panel gerçekleştirildi. Panelde Gülköy Genel Müdürü Süleyman Dağlı, “Hayvancılık yatırımlarında örgütlü olmanın girdi maliyetlerine etkileri ve pazarlamada sağladığı avantajlar”; Burdur Tarım İl Müdür Vekili Yüksel Güldalı, “Burdur bölgesinde hayvancılığın bugünkü durumu ve Bakanlığın 2010 yılı destek programları” ve Ziraat Bankası Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi Müdürü Hasan Güdek de “Ziraat Bankası’nın sağladığı kredi kaynakları ve tarımsal yatırımlar” başlıklı birer sunum gerçekleştirdi.

Yeşilova Belediyesi Düğün Salonu’nu dolduran yaklaşık 200 kişilik üretici grubu, panel sonrasında panelistlere çeşitli sorular sordular ve tartışmalara katıldılar.