DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Ocak Şubat 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 34.226.244.70
Şuan 10 kişi online
Bugün 113 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 116466
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Hububat Satışı Hk. - 05.03.2019

Sayın Üyemiz,

TMO Denizli Şube Müdürlüğü`nden Borsamıza gelen yazıda bildirildiği üzere, stoklarında bulunan hububat, bakliyat ve pirinçler aşağıda belirtilen esaslar ve ekte (Ek-1) yer alan fiyatlarla 01- 31 Mart 2019 tarihleri arasında satılacaktır.
Satış fiyat ve esasları 01- 31 Mart 2019 tarihleri arasında geçerlidir.
Buna göre;
1-Makarnalık Buğdaylar:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına;
• Makarna fabrikaları,
•İrmik, şehriye fabrikaları,
• Üretiminde makarnalık buğday kullanan bulgur fabrikaları,
en fazla 1 aylık fiili tüketimlerinin % 50’sine kadar peşin bedeli mukabili Ek-1’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
Makarnalık buğday satışları kullanıcılarına fiili tüketim esasına göre yapılacak olup fiili tüketim hesaplamalarında talep sahiplerinin sadece yurt içi (makarna, irmik, şehriye, bulgur) satış miktarları dikkate alınacaktır.
2018 yılı yurt içi satış miktarları (temin edilememesi durumunda 2017 yılına ait miktarlar) hesaplanırken;
1- Firmaların kendi grup şirketlerine,
2- Firmaların aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmalarına,
3- Firmaların kendi nam ve hesabına üretim yapmak üzere diğer firmalara yapılan satışlar,
4- Firmaların gerçekleştirmiş oldukları tüm mamul madde ihracatlarının karşılığı buğday miktarı,
düşüldükten sonra kalan yurt içi satış faturalarına ait miktarlar dikkate alınacaktır. Talep sahipleri yurt içi satışlarına ait miktar bilgilerini Ek-3’te yer alan tabloda belirtildiği şekilde yeminli mali müşavirden onaylı olarak getireceklerdir. Bu belgeler, önceki satışlarda vermiş olanlardan talep edilmeyecektir.
Talep sahiplerinden halen faaliyette olduklarını gösterir (01 şubat 2019 tarihinden sonra alınmış olması kaydıyla) belge istenecektir (Talep sahipleri, faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır.)
Satışa açılan stoklar;
1) ELÜS Makarnalık Buğday Stokları:
• ELÜS stoklarının Kayseri şube Müdürlüğü stokları hariç tamamı,
2) ELÜS Dışında Kalan Makarnalık Buğday Stokları:
• Stokların tamamı satışa açılmıştır.
Ancak Kayseri şube Müdürlüğünün;
o Yenifakılı Ajans Amirliği açık yığınlarında,
o Çandır Geçici Alım Merkezi açık yığınlarında
o Felahiye Tesisli Ekibi kapalı depo ile açık yığınlarında,
bulunan makarnalık buğdaylar dışındaki stokları satışa kapalıdır.
B) EKMEKLİK BUĞDAYLAR:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına;
Fiili tüketim (1 aylık) esasına göre peşin bedeli mukabili:
Ekmeklik buğdaylar;
• Un fabrikaları,
• Üretiminde ekmeklik buğday kullanan bulgur fabrikaları,
• Bisküvi fabrikalarına,
Düşük Vasıflı Ekmeklik buğdaylar;
• Un fabrikaları,
• Bisküvi fabrikalarına
• Besici ve yetiştiriciler ile kendi yemini kendisi imal eden işletmelere,
• Yem fabrikalarına,
Kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın serbest olarak;
Ekmeklik buğdaylar;
• Diyarbakır şube Müdürlüğüne bağlı Bağlar Ajans Amirliği stoklarında bulunan 2015 mahsulü ekmeklik buğdaylar,
• Diyarbakır şube Müdürlüğüne bağlı Mermer Ajans Amirliği stoklarında bulunan 2016 mahsulü ekmeklik buğdaylar,
Ek-1’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
Tüm ekmeklik buğday satışları (yerli, ithal, ELÜS, vadeli) fiili tüketim hesaplamalarında miktara dahil edilecektir.
Ancak Diyarbakır 2015 mahsulü Bağlar ve 2016 mahsulü Mermer Ajans Amirliğinde bulunan ekmeklik buğdaylar fiili tüketim hesabına dahil edilmeyecektir.
Vadeli Satışlar:
Piyasalarda yaşanan finansman sıkıntısı ve küçük ölçekli işletmelerin beklentileri dikkate alınarak satışa açık olan yerli ekmeklik buğday stoklarından yıllık fiili tüketim miktarı 20 bin tona kadar (hesaplamada, mamul madde ihracat karşılığı buğday miktarı düşülmeyecektir) olan un fabrikalarına Mart ayı satış fiyatlarımızla teminat mektubu alınarak 90 güne kadar vadeli ve vade farksız olarak (stok modülü üzerinden tanzim edilerek) sözleşme imzalanarak satılacaktır.
Satışa açılan stoklara talep toplama tarihinden önce aynı anda peşin ve vadeli vade farksız satış talebi gelmesi durumunda talebin peşin veya vadeli olduğuna bakılmaksızın tahsisat yapılacaktır. Vadeli satış talepleri 25 Mart tarihine kadar kabul edilecektir.
Satışa açılan stoklar;
1) ELÜS Buğday Stokları:
• ELÜS ekmeklik buğday stoklarının tamamı
• ELÜS düşük vasıflı ekmeklik buğday stoklarının tamamı,
2) ELÜS Dışında Kalan Ekmeklik Buğday Stokları:
• Satışa açık ithal ekmeklik buğdaylardan bakiye miktarlar ile 30/01/2019 tarihli ihale ile bağlantısı yapılan yaklaşık 132 bin ton,
• Yerli ekmeklik buğdayların tamamı satışa açılmıştır.
Ekmeklik Buğday Satışlarında;
Ekmeklik buğday satışlarında firmanın un ihracatı var ise un ihracatı karşılığı buğday miktarı, fiili tüketim belgelerinde bildirilen yıllık buğday tüketim miktarından düşülecek ve kalan miktarın 2018 yılı için 1/12’sine kadar satış yapılacaktır. Hesaplamalarda un karşılığı 1,358, bisküvi karşılığı 0,870, bulgur karşılığı 1,450 katsayısı esas alınacaktır.
Örneğin; herhangi bir Şube müdürlüğümüze müracaatta bulunan bir firmanın 2018 yılı (temin edilememesi durumunda 2017 yılına ait belge kabul edilecektir) fiili buğday tüketim miktarı 20.000 Ton/Yıl olsun. Firmanın 2018 un ihracat miktarı ise 5.000 ton olduğunu varsayalım. Buna göre; 5.000 x 1,358=6.790 ton, firmanın un ihracatının buğday karşılığı olacaktır. 20.000-6.790= 13.210/12=1.100 ton, firmanın yıllık fiili tüketiminin 1/12’si olan buğday
Düşük vasıflı ekmeklik buğday satışlarında ise fiili tüketim hesabında fabrikalar için 2018 yılı (temin edilememesi durumunda 2017 yılına ait belge kabul edilecektir) fiili tüketim miktarı, besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini belgelemeleri hâlinde; büyük baş hayvan başına 1 Kg/gün, küçükbaş hayvan başına ise 0,2 Kg/gün hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile besiciliği yapan ve yemini kendisi imal eden işletmelere ise İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden yemini kendilerinin imal ettiklerini ve kaç baş ve cins hayvan yetiştirdiklerini belgelemeleri hâlinde; kanatlı hayvan başına 12 gr/gün üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Hindi için bu rakam 60 gr/gün, yarka, civciv vb. için 4 gr/gün, hindi palazı için ise 35 gr/gün üzerinden fiili tüketim hesabı yapılacaktır.
Talep sahipleri, 2018 yılı (temin edilememesi durumunda 2017 yılına ait belge kabul edilecektir) fiili düşük vasıflı ekmeklik buğday tüketim miktarlarını, 2018 yılına ait yem ihracat miktarlarını ve ihracat miktarlarının buğday karşılığını veya yem ihracatları olmadığını resmi olarak belgeleyeceklerdir. (Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğü veya mali müşavir). Firmaların fiili tüketim rakamları hesaplanırken yem ihracatının buğday karşılığı düşülecektir.
C- ARPA:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına:
• Besici ve yetiştiriciler
• Kendi yemini kendisi imal eden işletmelere,
en fazla 1 aylık fiili tüketimleri kadar peşin bedel mukabili veya teminat mektubu alınarak 60 güne kadar vadeli ve vade farksız olarak (stok modülü üzerinden tanzim edilerek) sözleşme imzalanarak Ek-1’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
Satışa açılan stoklar;
Arpa Stokları:
1) ELÜS Arpa Stokları:
• ELÜS stokların tamamı,
2) ELÜS Dışında Kalan Arpa Stokları:
• Tüm yerli arpalar,
• İthal arpalar (sevk edilenler dahil),
Fiili tüketim hesabında besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini belgelemeleri hâlinde; büyük baş hayvan başına günde 5 kg, küçükbaş hayvan başına ise günde 1 kg hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Kanatlı hayvan besiciliği yapanlara arpa satışı yapılmayacaktır.
Liman Şubelerden sevkiyatla oluşan arpa satışlarında dağıtım sonucunda 100 ton ve üzerinde hakediş düşen başvuru sahiplerine 100 tonu aşan kısma ait teslimatlar en yakın liman Şube stoklarından yapılacaktır.
Arpa satışlarında talep toplamadan parasını yatıran başvuru sahiplerine satış/teslimat yapılacak olup Mart boyunca talep alınarak satış yapılabilecektir. Satışa açık stoklara yoğun talep gelmesi durumunda tahsisat yapılacaktır.
Üretici birliklerine; talepte bulunan besici ve yetiştirici üyelerinin talep dilekçelerini ve fiili tüketim miktarlarını Kuruluşa ibraz ederek müracaat etmeleri durumunda ibraz edilen fiili tüketim miktarları kadar arpa satışı yapılabilecektir.
D- MISIR:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına:
• Besici ve yetiştiriciler
• Kendi yemini kendisi imal eden işletmeler,
• Yem, nişasta ve irmik fabrikalarına,
fiili tüketim (1 aylık) esasına göre Ek-1’de belirtilen fiyatlarla satışa verilecektir.
Satışa açılan stoklar;
• Satışa açık ithal mısırlardan bakiye miktarlar ile 18/01/2019 tarihli ihale ile bağlantısı yapılan yaklaşık 177 bin ton,
• Mersin şube Müdürlüğünde stoklu bulunan ithal mısırlar,
• Yerli mısırlardan ekli listede belirtilen stoklar (Ek-2),
Talep sahiplerinin hinterlandında bulunduğu Şube müdürlüğüne fabrikaların 2018 yılına (temin edilememesi durumunda 2017 yılına ait belge kabul edilecektir) ait fiili tüketim belgesi, besici ve yetiştiricilerin ise hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösteren belge ile birlikte müracaat etmesi gerekmektedir.
Fiili tüketim hesabında fabrikalar için 2018 yılı (temin edilememesi durumunda 2017 yılına ait belge kabul edilecektir) fiili tüketim miktarı, besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini belgelemeleri hâlinde; büyük baĢ hayvan baĢına günde 2 kg, küçükbaĢ hayvan baĢına ise günde 1 kg hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satıĢ yapılabilecektir. Kanatlı hayvan yetiĢtiriciliği ile besiciliği yapan ve yemini kendisi imal eden iĢletmelere ise Ġl/Ġlçe Tarım Müdürlüklerinden yemini kendilerinin imal ettiklerini ve kaç baĢ ve cins hayvan yetiĢtirdiklerini belgelemeleri hâlinde; kanatlı hayvan baĢına günde 60 gr üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Hindi için bu rakam günde 300 gr, yarka, civciv vb. için 20 gr, hindi palazı için ise 175 gr üzerinden fiili tüketim hesabı yapılacaktır.
Talep sahipleri Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden 2018 yılında (temin edilememesi durumunda 2017 yılına ait belge kabul edilecektir) mısıra dayalı mamul madde ihracatı yapmadıklarını veya yaptılar ise 2018 yılı mamul madde ihracatı karşılığında mısır ithalatı hak ediş miktarını belgeleyeceklerdir (ihracatı varsa Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden ihracatı olmayanlar ise mali müşavirden alabilecektir). Bu miktar yıllık fiili tüketim miktarlarından düşülerek hesaplamalar buna göre yapılacaktır.
Ayrıca fabrikalardan halen faaliyette olduklarına gösterir belge (Talep sahipleri, faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır.) istenecektir.
E- ÇAVDAR VE TRİTAKALE:
Satış Usul ve Esasları:
• Serbest olarak,
çavdar ve tritikale stokları kullanıcılarına Ek-1’de belirtilen fiyatlardan peşin bedel mukabili satılacaktır.
Satışa açılan ürünlere yoğun talep gelmesi durumunda, yoğun talep gelen stoklar için fiili tüketim miktarları dikkate alınarak tahsisat yapılacaktır. Satışlara yoğun talep gelebileceği dikkate alınarak talimatımızın alınmasını müteakip 5 işgünü beklenerek satış gerçekleştirilecektir.
F- NOHUT, MERCİMEK:
Satış Usul ve Esasları:
• Serbest olarak,
kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın peşin bedel mukabili veya peşin satış fiyatları üzerinden kati teminat ve mal bedeli teminatı alınmak suretiyle 180 güne (6 ay) kadar vadeli ve vade farksız olarak Ek-1’de belirtilen fiyatlardan natürel olarak satılacaktır.
Ayrıca imalattan elde edilen çuvallı haldeki kalibre edilmiş nohut ve yeşil mercimekler ile paketli ürünlerin toptan ve perakende olarak Ek-1’de belirtilen fiyat ve esaslarla satışına devam edilecektir. İmalattan elde edilen çuvallı bakliyatlar kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın peşin satış fiyatları üzerinden peşin bedel mukabilinde veya kati teminat ve mal bedeli teminatı alınmak suretiyle 180 güne (6 ay) kadar vadeli ve vade farksız olarak da satılabilecektir.
Satışa Açılan Stoklar;
• Stoklarımızda bulunan tüm nohut ve mercimekler,
Satışlara yoğun talep gelmesi durumunda, yoğun talep gelen işyeri stokları başvuru sahiplerine eşit miktarda dağıtılacaktır.
Adıyaman şube Müdürlüğü kapalı depolarında bulunan 2.500 ton, Çorum şube Müdürlüğüne bağlı Çankırı Ajans Amirliğinde kapalı depolarda bulunan 825 ton ve şereflikoçhisar kapalı depolarında bulunan 1.900 ton nohut, açık yığın satış fiyatları ile satılacaktır.
Nohut ve mercimek satışında;
1. Depo bazında laboratuvar analiz ağırlıklı ortalama değerleri esas alınarak satış yapılacaktır. Satış fişine satışı yapılan deponun ağırlıklı ortalama analiz değerleri girilerek nihai satış fiyatı oluşturulacak olup ilave bir analiz yapılmayacaktır.
2. Dökme olarak stoklanan nohut ve mercimeğin satışı yine dökme olarak kamyon üstü teslim esasına göre yapılacaktır.
3. Teslimat miktarı, depo bazında ağırlıklı laboratuvar analiz ortalama değerlerinin girilmesi sonucu oluşacak tutar üzerinden yapılacak olup Ofis hesaplarına yatırılan paranın yetersiz kalması durumunda bakiye tutarın tamamlanmasını müteakip teslimata devam edilecektir.
Stoklarımızda bulunan nohut ve mercimeklerden numune talep edenlere, nohut için 4,50 TL/kg (KDV hariç), mercimek için 4,00 TL/kg (KDV hariç) fiyatla numune verilecektir.
G- PİRİNÇ - ÇELTİK:
Satış Usul ve Esasları:
Pirinçler kullanıcılarına serbest olarak satılacak olup,
Adana şube Müdürlüğünde stoklu bulunan ve toptan olarak satışa açık olan pirinçler, 50 ton ve üzeri toptan satışlarda peşin satışın yanı sıra 180 güne kadar vadeli ve vade farksız olarak da satılabilecektir. Adana şube Müdürlüğü dışındaki toptan satışa açık olan pirinçler vadeli olarak satılmayacaktır.
Çorum şube Müdürlüğü tarafından kırımı yapılan Meco cinsi pirinçler toptan olarak 4,25 TL/Kg, perakende olarak 5,00 TL/Kg fiyatla satılacaktır.
Çeltik stoklarımız satışa kapanmış olup daha önceki aylardan parasını yatırmış olanların teslimatına Mart ayında devam edilebilecektir.
H- ELÜS SATIŞLARI:
ELÜS ile alımı yapılan ürünler ELÜS olarak elektronik satış salonu olan borsalarda satılacak olup ilgili Ticaret Borsalarında seans düzenlenmesi için gerekli girişimlerde bulunulacaktır. ELÜS satışları önceden duyuru yapılmak sureti ile aylık fiili tüketim miktarından düşülerek yapılacaktır.
ELÜS ürün stokları sadece kullanıcısına satılabilecektir. ELÜS satışlarında maniplasyon ücreti alınmayacaktır.
ELÜS ürün stokları talep toplamak sureti ile sadece kullanıcılarına Şartlı olarak fiili tüketim miktarlarına göre satılacaktır.
ELÜS satışlarında her haftanın ilk 2 günü Pazartesi ve Salı talep toplanacak, Çarşamba günü Şubeler arası bildirim yapılacak, Perşembe ve Cuma günleri ise seans düzenlenerek satış gerçekleştirilecektir.
şube müdürlüklerimizce Mart ayının ilk 2 haftasında (7-8 ile 14-15 Mart tarihlerinde) ELÜS satışı yapılacak olup daha sonraki haftalardaki ELÜS satışları ELDES sistemi üzerinden Başkanlığımızca gerçekleştirilecektir.
Bu kapsamda;
• Makarnalık buğdaylar için haftada en fazla 2 gün seans düzenlenerek 5.000’er tonluk partiler halinde satışa çıkılacak ve başvuru sahiplerine seans başına en fazla 1.000 ton satış yapılacaktır.
• Ekmeklik buğdaylar için haftada en fazla 2 gün seans düzenlenerek 10.000’er tonluk partiler halinde satışa çıkılacak ve başvuru sahiplerine seans başına en fazla 1.500 ton satış yapılacaktır.
• Düşük vasıflı ekmeklik buğdaylar için haftada bir gün seans düzenlenerek 2.000 ton satışa çıkılacak ve başvuru sahiplerine seans başına en fazla 150 ton satış yapılacaktır.
• Arpalar için ise haftada bir gün seans düzenlenerek 3.000 ton satışa çıkılacak ve başvuru sahiplerine en fazla 300 ton satış yapılacaktır.
• Tüm ELÜS satışları, Ek-1’de belirtilen fiyatlardan yapılacaktır. Bu fiyatlardan artış veya azalış yapılmayacaktır.
Tüm ürün satışlarında başvuru sahiplerine yapılan tüm tahsis miktarları (ELÜS ve ELÜS dışı) 19/03/2019 tarihine kadar ELDES panelinde ELÜS dışı satış miktarları kısmına girişi yapılacaktır.
Ürünü alan firmalara lisanslı depodan ürün teslimatı aşamasında yetkili sınıflandırıcılar tarafından çıkış analizi yaptırabileceklerdir.
I- GENEL HÜKÜMLER:
Talep sahiplerinden, halen faaliyette olduğunu gösterir belge (01 şubat 2019 tarihinden sonra alınmış olması kaydıyla) istenecektir.
Bu talimat ile yapılacak satışlara ilişkin maniplasyon ve nakliye ilave ücreti alınıp alınmayacağı hususu Ek-1’de yer alan satış fiyatları tablolarının altında belirtilmiştir.
Yeni kurulan fabrikaların faaliyette olduğunu gösterir belgelerine istinaden aylık 200 tona kadar satış yapmaya veya faaliyette bulunduğu aylara ait fiili tüketim miktarlarını belgelemeleri halinde belgeledikleri ayların ortalaması kadar satış yapmaya şubelerimiz yetkili kılınmıştır. Tahsise tabi stoklarda yeni kurulan fabrikalar da dağıtıma tabi tutulacaktır.
Vadeli vade farksız satışlarda, teslimatlar mamul madde satış uygulama esaslarında yer alan teslimat süreleri dikkate alınarak yapılacaktır. Vadeli ve vade farksız olarak yapılan satışlarda 25 Mart tarihine kadar sözleşme imzalanabilecektir.
Vadeli vade farksız satışlarda imzalanan sözleşmelerin vade sonu ve teminat mektuplarının süresi sözleşme imzalayan şube müdürlüğünce takip edilecektir.
Talimat ile ilgili olarak hinterlandınızda gerekli duyurular yapılacaktır. Talep sahipleri taleplerini hinterlandında bulunduğu (talep sahibi firmanın vergi kaydının bulunduğu ilçe/ilin bağlı olduğu TMO Şube müdürlüğüne) şube müdürlüğüne bildireceklerdir. Satışlarda müracaatlar 06/03/2019 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.
Bu tarihten sonra müracaat edenlerin talepleri kesinlikle dikkate alınmayacaktır.
Satışı yapılan stoklar için para yatırma süresi 25/03/2019 tarihinde sona erecektir. Parasını yatıran talep sahiplerine, tebligat süre sonu beklenilmeksizin tahsis edilen miktar kadar teslimat yapılabilecektir. Bu süre sonunda 06/03/2019 tarihine kadar talepte bulunup da tahsisten dolayı fiili tüketim miktarından az ürün alan firmalar bakiye fiili tüketim miktarlarını (makarnalıkta aylık fiili tüketimlerinin %50’sini geçmeyecek şekilde) satışa açık diğer stoklardan 18/03/2019 tarihine kadar başvurmak kaydıyla temin edebileceklerdir.
Daha önceki aylardan parası yatırılarak teslimatı tamamlanamayan ürünlerin Mart ayına sarkan kısmının teslimatı Mart ayı satış fiyatlarından yapılacaktır.
Çeltik satışlarında daha önceki aylardan parası yatırılarak teslimatı tamamlanamayan çeltiklerin teslimatına şubat ayı fiyatları ile Mart ayında da devam edilebilecektir.
İklim koşulları sebebiyle ürününü açık yığınlardan teslim alamayan başvuru sahiplerine talep etmeleri halinde kapalı depolarda bulunan (ELÜS hariç) ürünlerden teslimat yapılabilecektir. Başvuru sahiplerinin talep formunda belirttikleri kodlardan ürün bulunmaması ve talep etmeleri halinde farklı kodlardan da teslimat yapılabilecektir. Ekmeklik ve makarnalık buğday teslimatlarının kapalı depolardan yapılması durumunda, ilgi talimatımızda belirtilen satış fiyatlarına ilave olarak maniplasyon ücreti alınacaktır. Depo değişikliği açık yığından teslimat yapılamayan şube müdürlüklerinin kapalı depoları için geçerli olup diğer şube kapalı depolarından teslimat yapılmayacaktır.
Ancak nohut ve mercimek satışlarında açık yığından teslimat yapılamaması durumunda başvuru sahiplerinin talep etmesi halinde diğer şube müdürlüklerinin açık/kapalı depolarından da teslimatlar karşılanabilecektir.
Talep sahiplerinin satışa açık ürünlerden almak üzere Kuruluşa müracaat etmesi durumunda, başvuru esnasında Yeminli Mali Müşavir, Mali Müşavir ve Sanayi Odalarından istenilen belgelerin doğruluğu ayrıca belgeyi düzenleyen kişi ve kuruluşlardan bilahare teyit edilecektir. Başvurularında usulsüzlük tespit edilen firmalara satış yapılmayacak, gerekli yasal işlemler başlatılacak ve bu firmalara satış yapılmaması hususunda Ticaret Dairesi Başkanlığı ve diğer şube müdürlükleri bilgilendirilecektir.
Ürün satışlarımızda tahsisat yapılan firma ya da şahısların dışında başka bir firma ya da şahıs tarafından yapılan para transferi kabul edilmeyecek, ayrıca firma ya da şahısların bakiye tutarları kendi hesapları dışında başka bir hesaba aktarılmayacaktır. Grup şirketleri ve üretici birlikleri bu uygulamanın dışında tutulacaktır.
Tüm ürün satışlarında (ELÜS stokları dahil) alıcılardan Kuruluşdan satın aldıkları ürünleri üçüncü şahıs ve kuruluşlara satmayacaklarına veya devretmeyeceklerine, aksi halde 6 ay süreyle kendilerine satış yapılmamasını kabul ettiklerine dair ekte yer alan (Ek-4) taahhütname alınacaktır.

Ek-1 için tıklayınız. 
Ek-2 için tıklayınız.
Ek-3 için tıklayınız.
Ek-4 için tıklayınız.

 Üyelerimize duyurulur...