DUYURULAR +Tümünü Gör
Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Ocak Şubat 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.234.245.121
Şuan 104 kişi online
Bugün 491 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 116348
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

Hububat ve Bakliyat Satışı Hk - 01.04.2019

Sayın Üyemiz,

TMO Denizli Şube Müdürlüğü`nden Borsamıza gelen yazıda bildirildiği üzere, stoklarında bulunan hububat, bakliyat ve pirinçler aşağıda belirtilen esaslar ve ekte (Ek- 1 ve Ek-2) yer alan fiyatlarla 01- 30 Nisan 2019 tarihleri arasında satılacaktır. Satış fiyat ve esasları 01- 30 Nisan 2019 tarihleri arasında geçerlidir.

A) MAKARNALIK BUĞDAYLAR:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına;
• Makarna fabrikaları,
• İrmik, Şehriye fabrikaları,
• Üretiminde makarnalık buğday kullanan bulgur fabrikaları,
en fazla 1 aylık fiili tüketimlerinin % 50’sine kadar peşin bedeli mukabili Ek-1’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
Makarnalık buğday satışları kullanıcılarına fiili tüketim esasına göre yapılacak olup fiili tüketim hesaplamalarında talep sahiplerinin sadece yurt içi (makarna, irmik, şehriye, bulgur) satış miktarları dikkate alınacaktır.
2018 yılı yurt içi satış miktarları hesaplanırken;
1- Firmaların kendi grup şirketlerine,
2- Firmaların aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmalarına,
3- Firmaların kendi nam ve hesabına üretim yapmak üzere diğer firmalara yapılan satışlar,
4- Firmaların gerçekleştirmiş oldukları tüm mamul madde ihracatlarının karşılığı buğday miktarı,
düşüldükten sonra kalan yurt içi satış faturalarına ait miktarlar dikkate alınacaktır. Talep sahipleri yurt içi satışlarına ait miktar bilgilerini Ek-4’te yer alan tabloda belirtildiği şekilde yeminli mali müşavirden onaylı olarak getireceklerdir. Bu belgeler, önceki satışlarda vermiş olanlardan talep edilmeyecektir.
Talep sahiplerinden halen faaliyette olduklarını gösterir belge (01 Mart 2019 tarihinden sonra alınmış olması kaydıyla) istenecektir. Talep sahipleri, faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır.
Satışa açılan stoklar;
1) ELÜS Makarnalık Buğday Stokları:
• ELÜS stoklarının tamamı satışa açılmıştır.
2) ELÜS Dışında Kalan Makarnalık Buğday Stokları:
• Stokların tamamı satışa açılmıştır.

B) EKMEKLİK BUĞDAYLAR:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına;
Fiili tüketim (1 aylık) esasına göre peşin bedeli mukabili:
Ekmeklik Buğdaylar;
• Un fabrikaları,
• Üretiminde ekmeklik buğday kullanan bulgur fabrikaları,
• Bisküvi fabrikalarına,
Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğdaylar;
• Un fabrikaları,
• Bisküvi fabrikalarına,
• Besici ve yetiştiriciler ile kendi yemini kendisi imal eden işletmelere,
• Yem fabrikalarına,
Kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın serbest olarak;
• Diyarbakır Şube Müdürlüğüne bağlı Bağlar Ajans Amirliği stoklarında bulunan 2015 mahsulü ekmeklik buğdaylar,
• Diyarbakır Şube Müdürlüğüne bağlı Mermer Ajans Amirliği stoklarında bulunan 2016 mahsulü ekmeklik buğdaylar,
• Batman Şube Müdürlüğüne bağlı Kurtalan Ajans Amirliği stoklarında bulunan 2016 mahsulü ekmeklik buğdaylar,
Ek-1’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
Tüm ekmeklik buğday satışları (yerli, ithal, ELÜS), fiili tüketim hesaplamalarında miktara dahil edilecektir.
Ancak Diyarbakır 2015 mahsulü Bağlar ve 2016 mahsulü Mermer ile Batman 2016 mahsulü Kurtalan Ajans Amirliğinde bulunan ekmeklik buğdaylar fiili tüketim hesabına dahil edilmeyecektir.
Mamul madde kapsamında yapılacak satışlar fiili tüketim hesaplamasına dahil edilmeyecektir.
Satışa açılan stoklar;
1) ELÜS Buğday Stokları:
• ELÜS ekmeklik buğday stoklarının tamamı,
• ELÜS düşük vasıflı ekmeklik buğday stoklarının tamamı,
2) ELÜS Dışında Kalan Ekmeklik Buğday Stokları:
• Satışa açık ithal ekmeklik buğdaylardan bakiye miktarlar ile 14/03/2019 tarihli ihale ile bağlantısı yapılan yaklaşık 289 bin ton,
• Yerli ekmeklik buğdayların tamamı satışa açılmıştır.
Ekmeklik Buğday Satışlarında;
Firmanın un ihracatı var ise un ihracatı karşılığı buğday miktarı, fiili tüketim belgelerinde bildirilen yıllık buğday tüketim miktarından düşülecek ve kalan miktarın 2018 yılı için 1/12’sine kadar satış yapılacaktır. Hesaplamalarda un karşılığı 1,358, bisküvi karşılığı 0,870, bulgur karşılığı 1,450 katsayısı esas alınacaktır.
Örneğin; herhangi bir şube müdürlüğümüze müracaatta bulunan bir firmanın 2018 yılı fiili buğday tüketim miktarı 20.000 Ton/Yıl olsun. Firmanın 2018 un ihracat miktarı ise 5.000 ton olduğunu varsayalım.
Buna göre; 5.000 x 1,358=6.790 ton, firmanın un ihracatının buğday karşılığı olacaktır. 20.000- 6.790= 13.210/12=1.100 ton, firmanın yıllık fiili tüketiminin 1/12’si olan buğday miktarıdır.
Düşük vasıflı ekmeklik buğday satışlarında ise fiili tüketim hesabında fabrikalar için 2018 yılı fiili tüketim miktarı, besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini belgelemeleri hâlinde; büyük baş hayvan başına 1 Kg/gün, küçükbaş hayvan başına ise 0,2 Kg/gün hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile besiciliği yapan ve yemini kendisi imal eden işletmelere ise İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden yemini kendilerinin imal ettiklerini ve kaç baş ve cins hayvan yetiştirdiklerini belgelemeleri hâlinde; kanatlı hayvan başına 12 gr/gün üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Hindi için bu rakam 60 gr/gün, yarka, civciv vb. için 4 gr/gün, hindi palazı için ise 35 gr/gün üzerinden fiili tüketim hesabı yapılacaktır.
Talep sahipleri, 2018 yılı fiili düşük vasıflı ekmeklik buğday tüketim miktarlarını, 2018 yılına ait yem ihracat miktarlarını ve ihracat miktarlarının buğday karşılığını veya yem ihracatları olmadığını resmi olarak belgeleyeceklerdir (Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğü veya mali müşavir). Firmaların fiili tüketim rakamları hesaplanırken yem ihracatının buğday karşılığı düşülecektir.
Talep sahiplerinden halen faaliyette olduklarını gösterir belge (01 Mart 2019 tarihinden sonra alınmış olması kaydıyla) istenecektir. Talep sahipleri, faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır.

C- ARPA:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına:
• Besici ve yetiştiriciler,
• Kendi yemini kendisi imal eden işletmelere,
• Yem fabrikalarına (Yem fabrikalarına yalnız Liman işyerlerindeki arpa stokları ile Muş Şube Müdürlüğü Malazgirt işyerinde stoklu 167 ton yerli arpa satılabilecek, diğer stoklar satılmayacaktır.),
fiili tüketim (1 aylık) esasına göre, peşin bedel mukabili Ek-1’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
Satışa açılan stoklar;
Arpa Stokları:
1) ELÜS Arpa Stokları:
• ELÜS stokların tamamı,
2) ELÜS Dışında Kalan Arpa Stokları:
• Tüm yerli arpalar,
• İthal arpalar (sevk edilenler dahil),
Talep sahiplerinin hinterlandında bulunduğu şube müdürlüğüne fabrikaların 2018 yılına ait fiili tüketim belgesi, besici ve yetiştiricilerin ise hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösteren belge ile birlikte müracaat etmesi gerekmektedir.
Ayrıca fabrikalardan halen faaliyette olduklarına gösterir belge (01 Mart 2019 tarihinden sonra alınmış olması kaydıyla) istenecektir. Talep sahipleri, faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır.
Fiili tüketim hesabında fabrikalar için 2018 yılı fiili tüketim miktarı, besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini (başvuru tarihinde mevcut hayvan sayısını gösteren) belgelemeleri hâlinde; büyük baş hayvan başına günde 5 kg, küçükbaş hayvan başına ise günde 1 kg hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Kanatlı hayvan besiciliği yapanlara arpa satışı yapılmayacaktır.
Liman şubelerden sevkiyatla oluşan arpa satışlarında dağıtım sonucunda 100 ton ve üzerinde hakediş düşen başvuru sahiplerine 100 tonu aşan kısma ait teslimatlar liman şube stoklarından yapılacaktır.
Besici ve yetiştiricilere Nisan ayı süresince talep toplamadan (fiili tüketim (1 aylık) esasına göre) satış/teslimat yapılabilecektir. Liman Şubelerindeki ithal arpalar ise yem fabrikaları ve besici yetiştiricilere talep toplanmak suretiyle satılacaktır. Satışa açık stoklara yoğun talep gelmesi durumunda tahsisat yapılacaktır.
Üretici birliklerine; talepte bulunan besici ve yetiştirici üyelerinin talep dilekçelerini ve fiili tüketim miktarlarını Kuruluşa ibraz ederek müracaat etmeleri durumunda ibraz edilen fiili tüketim miktarları kadar arpa satışı yapılabilecektir.

D- MISIR:
Satış Usul ve Esasları:
Kullanıcılarına:
• Besici ve yetiştiriciler
• Kendi yemini kendisi imal eden işletmeler,
• Yem, nişasta ve irmik fabrikalarına,
fiili tüketim (1 aylık) esasına göre Ek-1’de belirtilen fiyatlarla satışa verilecektir.
Satışa açılan stoklar;
• Satışa açık ithal mısırlardan bakiye miktarlar ile 12/03/2019 tarihli ihale ile bağlantısı yapılan 1. Yükleme dönemli yaklaşık 146 bin ton,
• Mersin Şube Müdürlüğünde stoklu bulunan ithal mısırlar,
• Yerli mısırlardan ekli listede belirtilen stoklar (Ek-3),
Talep sahiplerinin hinterlandında bulunduğu şube müdürlüğüne fabrikaların 2018 yılına ait fiili tüketim belgesi, besici ve yetiştiricilerin ise hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösteren belge ile birlikte müracaat etmesi gerekmektedir.
Ayrıca fabrikalardan halen faaliyette olduklarını gösterir belge (01 Mart 2019 tarihinden sonra alınmış olması kaydıyla) istenecektir. Talep sahipleri, faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır.
Fiili tüketim hesabında fabrikalar için 2018 yılı fiili tüketim miktarı, besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini (başvuru tarihinde mevcut hayvan sayısını gösteren) belgelemeleri hâlinde; büyük baş hayvan başına günde 2 kg, küçükbaş hayvan başına ise günde 1 kg hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile besiciliği yapan ve yemini kendisi imal eden işletmelere ise İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden yemini kendilerinin imal ettiklerini ve kaç baş ve cins hayvan yetiştirdiklerini belgelemeleri hâlinde; kanatlı hayvan başına günde 60 gr üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Hindi için bu rakam günde 300 gr, yarka, civciv vb. için 20 gr, hindi palazı için ise 175 gr üzerinden fiili tüketim hesabı yapılacaktır.
Talep sahipleri Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden 2018 yılında mısıra dayalı mamul madde ihracatı yapmadıklarını veya yaptılar ise 2018 yılı mamul madde ihracatı karşılığında mısır ithalatı hak ediş miktarını belgeleyeceklerdir (ihracatı varsa Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden ihracatı olmayanlar ise mali müşavirden alabilecektir). Bu miktar yıllık fiili tüketim miktarlarından düşülerek hesaplamalar buna göre yapılacaktır.

E- ÇAVDAR:
Satış Usul ve Esasları:
Çavdar stokları kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın serbest olarak Ek-1’de belirtilen fiyatlardan peşin bedel mukabili satılacaktır.
Satışa açılan ürünlere yoğun talep gelmesi durumunda, yoğun talep gelen stoklar için fiili tüketim miktarları dikkate alınarak tahsisat yapılacaktır.

F- NOHUT, MERCİMEK:
Satış Usul ve Esasları:
• Serbest olarak kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın,
Açık ve kapalı depolarımızda dökme halde bulunan natürel nohutlar peşin bedel mukabili veya peşin satış fiyatları üzerinden kati teminat ve mal bedeli teminatı alınmak suretiyle 180 güne (6 ay) kadar vadeli ve vade farksız olarak Ek-1’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
İmalattan elde edilen çuvallı haldeki kalibre edilmiş nohut ve yeşil mercimekler ile paketli ürünlerin toptan ve perakende olarak Ek-1’de belirtilen fiyat ve esaslarla satışına devam edilecektir. İmalattan elde edilen çuvallı bakliyatlar kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın peşin satış fiyatları üzerinden peşin bedel mukabilinde veya kati teminat ve mal bedeli teminatı alınmak suretiyle 180 güne (6 ay) kadar vadeli ve vade farksız olarak da satılabilecektir.
İmalattan elde edilen paketli bakliyatlar, Kuruluş perakende satış fiyatları üzerinden satılacağına dair taahhütname alınmak şartıyla, kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın peşin bedel mukabilinde veya 120 güne kadar vadeli vade farksız toptan fiyatlarımızla (Ek-1) satılacaktır.
Satışa Açılan Stoklar;
• Stoklarımızda bulunan tüm nohut ve yeşil mercimekler satışa açılmıştır.
Satışlara yoğun talep gelmesi durumunda, yoğun talep gelen işyeri stokları başvuru sahiplerine eşit miktarda dağıtılacaktır.
Adıyaman Şube Müdürlüğü kapalı depolarında bulunan 2.452 ton ve Çorum Şube Müdürlüğüne bağlı Çankırı Ajans Amirliği kiralık depolarında bulunan 330 ton 3411 kodlu, Kırşehir Şube Müdürlüğüne bağlı Kaman Ajans Amirliği kapalı depolarında bulunan 1.001 ton 3431 kodlu nohutlar, açık yığın satış fiyatları ile satılacaktır.
Nohut ve yeşil mercimek satışında;
1. Depo bazında laboratuvar analiz ağırlıklı ortalama değerleri esas alınarak satış yapılacaktır. Satış fişine satışı yapılan deponun ağırlıklı ortalama analiz değerleri girilerek nihai satış fiyatı oluşturulacak olup ilave bir analiz yapılmayacaktır.
2. Dökme olarak stoklanan nohut ve mercimeğin satışı yine dökme olarak kamyon üstü teslim esasına göre yapılacaktır.
3. Teslimat miktarı, depo bazında ağırlıklı laboratuvar analiz ortalama değerlerinin girilmesi sonucu oluşacak tutar üzerinden yapılacak olup Ofis hesaplarına yatırılan paranın yetersiz kalması durumunda bakiye tutarın tamamlanmasını müteakip teslimata devam edilecektir.
Stoklarımızda bulunan nohut ve yeşil mercimeklerden numune talep edenlere, nohut için 4,50 TL/kg (KDV hariç), mercimek için 4,00 TL/kg (KDV hariç) fiyatla numune verilecektir.

G- PİRİNÇ - ÇELTİK:
Satış Usul ve Esasları:
Çeltik stoklarımız satışa kapalıdır.
Pirinçler serbest olarak Ek-2’de belirtilen fiyatlardan satılacaktır.
Yerli pirinçler ile İtalyan Uzun Tane Baldo (3681 kodlu), İtalyan Cammeo 2019 (3682 kodlu), Rus Baldo 2019 ve Rus Osmancık 97 pirinçleri toptan satışa kapalıdır.
Aşağıda yer alan pirinç çeşitleri ise 5 tona kadar toptan satışa açılmıştır. Adana, Konya ve Mersin Şube Müdürlüğü stoklarındaki pirinçler ise aylık 100 tona kadar peşin veya 180 güne kadar vadeli ve vade farksız olarak toptan satılabilecek olup 100 ton üzeri talepler için Ticaret Dairesi Başkanlığından onay alınacaktır. Vadeli satışlar asgari 50 ton için yapılacaktır. Toptan satışlar serbest olarak kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın gerçekleştirilecektir. Satışa açılan ürünlere yoğun talep gelmesi durumunda, yoğun talep gelen stoklar için tahsisat yapılacaktır.
Toptan Satışa Açılan Stoklar;
• Calrose (3636 kodlu)
• Uruguay Arjantin Baldo (3673 kodlu)
• Arjantin Fortuna (3672 kodlu),
• İtalyan Cammeo (3674 kodlu),
• Arjantin Y erua (3677 kodlu),
• Yunanistan Uzun Tane Ronaldo (3679 kodlu),
• Yunanistan Uzun Tane Luna (3680 kodlu),
• Uruguay Luna (3652 kodlu),
• Yunanistan Cammeo 2019 (3684 kodlu)
• Yunanistan Ronaldo 2019 (3685 kodlu)
• İtalya Ronaldo 2019 (3686 kodlu)
Adana, Konya ve Mersin Şube Müdürlüğü dışındaki toptan satışa açık olan pirinçler vadeli olarak satılmayacaktır.
Toptan satış talepleri karşılanırken Ramazan ayı dikkate alınarak Şube Müdürlükleri stoklarında perakende satışa yönelik stok bulundurmaya dikkat edecektir.

H- ELÜS SATIŞLARI:
Nisan ayında tüm ürünlerin ELÜS satışları, ELDES sistemi üzerinden Ticaret Dairesi Başkanlığınca gerçekleştirilecektir. Şubelerimiz Nisan ayı boyunca ELÜS satışı ve duyurusu yapmayacaktır.
Tüm ürün satışlarında başvuru sahiplerine yapılan ELÜS dışı tüm tahsis miktarları ELDES panelinde ELÜS dışı satış miktarları kısmına en geç 10/04/2019 tarihine kadar girişi yapılacaktır.
ELÜS yolu ile yapılan satışlarda ileride doğabilecek şikayetlerin önüne geçilebilmesi amacıyla söz konusu ürünü alan firmalara lisanslı depodan ürün teslimatı aşamasında yetkili sınıflandırıcılar tarafından çıkış analizi yaptırabilecekleri hususunda gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

I- GENEL HÜKÜMLER:
Talep sahiplerinden, halen faaliyette olduğunu gösterir belge (01 Mart 2019 tarihinden sonra alınmış olması kaydıyla) istenecektir.
Kullanıcılarına yönelik olarak yapılan tahsisli satışların fiili tüketim hesabında sadece başvuru sahiplerinden alınan fiili tüketim belgesi veya işletme tescil belgesi (başvuru tarihinde mevcut hayvan sayısını gösteren) dikkate alınacaktır. Bunun dışında kurulu kapasite raporu veya diğer belgeler dikkate alınmayacaktır.
Satışlarda öncelik; geçici ekiplerde stoklu ürünlerle, eski yıl mahsulleri, açık yığınlar, maydü ve şubenizce kritik olarak değerlendirilen stoklara verilecektir.
Bu talimat ile yapılacak satışlara ilişkin maniplasyon ve nakliye ilave ücreti alınıp alınmayacağı hususu ekte yer alan satış fiyatları tablolarının altında belirtilmiştir.
Yeni kurulan fabrikaların faaliyette olduğunu gösterir belgelerine istinaden aylık 200 tona kadar satış yapmaya veya faaliyette bulunduğu aylara ait fiili tüketim miktarlarını belgelemeleri halinde belgeledikleri ayların ortalaması kadar satış yapmaya şubeleriniz yetkili kılınmıştır. Tahsise tabi stoklarda yeni kurulan fabrikalar da dağıtıma tabi tutulacaktır.
Vadeli vade farksız satışlarda (bakliyat ve pirinç için), teslimatlar mamul madde satış uygulama esaslarında yer alan teslimat süreleri dikkate alınarak yapılacaktır. Vadeli ve vade farksız olarak yapılan satışlarda 30 Nisan tarihine kadar sözleşme imzalanabilecektir.
Vadeli vade farksız satışlarda imzalanan sözleşmelerin vade sonu ve teminat mektuplarının süresi sözleşme imzalayan şube müdürlüğünce takip edilecektir.
Talimat ile ilgili olarak hinterlandınızda gerekli duyurular yapılacaktır. Talep sahipleri taleplerini hinterlandında bulunduğu (talep sahibi firmanın vergi kaydının bulunduğu ilçe/ilin bağlı olduğu TMO şube müdürlüğüne) şube müdürlüğüne bildireceklerdir. Satışlarda müracaatlar 05/04/2019 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.
Bu tarihten sonra müracaat edenlerin talepleri kesinlikle dikkate alınmayacaktır.
Satışı yapılan stoklar için para yatırma süresi 25/04/2019 tarihinde sona erecektir. Parasını yatıran talep sahiplerine, tebligat süre sonu beklenilmeksizin tahsis edilen miktar kadar teslimat yapılabilecektir.
05/04/2019 tarihine kadar talepte bulunup da tahsisten dolayı fiili tüketim miktarından az ürün alan firmalar bakiye fiili tüketim miktarlarını (makarnalıkta aylık fiili tüketimlerinin %50’sini geçmeyecek şekilde) satışa açık diğer stoklardan 22/04/2019 tarihine kadar başvurmak kaydıyla temin edebileceklerdir. Firmalara yapılan bildirimlerde bu husus ayrıca belirtilecektir. Teslimatı yapacak Şube Müdürlüğü ile başvuru yapılan Şube Müdürlükleri firmaların bakiye fiili tüketim ve teslimat sonuçlarını birbirlerine yazılı olarak bildireceklerdir.
Daha önceki aylardan parası yatırılarak teslimatı tamamlanamayan ürünlerin Nisan ayına sarkan kısmının teslimatı Nisan ayı satış fiyatlarından yapılacaktır.
İklim koşulları veya Kuruluşdan kaynaklanan sebeplerle ürününü açık yığınlardan teslim alamayan başvuru sahiplerine talep etmeleri halinde kapalı depolarda bulunan (ELÜS hariç) ürünlerden teslimat yapılabilecektir. Başvuru sahiplerinin talep formunda belirttikleri kodlardan ürün bulunmaması ve talep etmeleri halinde farklı kodlardan da teslimat yapılabilecektir. Ekmeklik ve makarnalık buğday teslimatlarının kapalı depolardan yapılması durumunda, ilgi talimat ile belirtilen satış fiyatlarına ilave olarak maniplasyon ücreti alınacaktır. Depo değişikliği açık yığından teslimat yapılamayan şube müdürlüklerinin kapalı depoları için geçerli olup diğer şube kapalı depolarından teslimat yapılmayacaktır.
Ancak nohut ve mercimek satışlarında açık yığından teslimat yapılamaması durumunda başvuru sahiplerinin talep etmesi halinde diğer şube müdürlüklerinin açık/kapalı depolarından da teslimatlar karşılanabilecektir.
Tahsisli satışlarda talep sahiplerinden başvuru esnasında Yeminli Mali Müşavir, Mali Müşavir ve Sanayi Odalarından istenilen belgelerin doğruluğu ayrıca belgeyi düzenleyen kişi ve kuruluşlardan bilahare teyit edilecektir. Başvurularında usulsüzlük tespit edilen firmalara satış yapılmayacak, gerekli yasal işlemler başlatılacak ve bu firmalara satış yapılmaması hususunda Ticaret Dairesi Başkalığı ve diğer şube müdürlükleri bilgilendirilecektir.
Ürün satışlarımızda tahsisat yapılan firma ya da şahısların dışında başka bir firma ya da şahıs tarafından yapılan para transferi kabul edilmeyecek, ayrıca firma ya da şahısların bakiye tutarları kendi hesapları dışında başka bir hesaba aktarılmayacaktır. Grup şirketleri ve üretici birlikleri bu uygulamanın dışında tutulacaktır.
Tüm ürün satışlarında alıcılardan Kuruluşdan satın aldıkları ürünleri üçüncü şahıs ve kuruluşlara satmayacaklarına veya devretmeyeceklerine, aksi halde 6 ay süreyle kendilerine satış yapılmamasını kabul ettiklerine dair ekte yer alan (Ek-5) taahhütname alınacaktır.
Liman işyerleri, gemi tahliyelerinde sıkışıklık yaşanmamasını teminen gelebilecek talepleri de dikkate alarak talep toplama süre sonunu beklemeden talepte bulunan firmalara fiili tüketimlerinin 1/3’ünü aşmamak kaydıyla satış yapmaya yetkilidir.

Ek-1 Satış Fiyatları için tıklayınız.
Ek-2 Pirinç Satış Fiyatları için tıklayınız.
Ek-3 Yerli Mısır Stokları için tıklayınız.
Ek-4 Yurtiçi Satış Miktarlarıiçin tıklayınız.
Ek-5 Taahhütname için tıklayınız.

Üyelerimize duyurulur...