DUYURULAR +Tümünü Gör
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.233.219.62
Şuan 4 kişi online
Bugün 378 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 152387
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haber Detayları

‘Vergi mükelleflerinin KDV alacakları, üçer aylık dönemde sıfırlanmalıdır’ - 24.06.2009

Antalya Ticaret Borsası Haziran ayı meclis toplantısı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün katılımıyla yapıldı. Gündem maddelerinin okunması ve oylanmasının ardından söz alan ATB Başkanı Ali Çandır, Haziran ayı içinde yapılan etkinlikler hakkında üyeleri bilgilendirdi. Daha sonra kent gündemine değinen Başkan Çandır, BAGEV’in çalışmalarını anlattı, Vakıf Zeytinliği’nin durumuna değindi.

 

Konuşmasının ikinci bölümünde ekonomik değerlendirmede bulunan Çandır, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderlik yaptığı Üreten Türkiye Platformu’nun ‘kriz varsa çare de var’ kampanyasını desteklediklerini söyledi. Çandır, “Ancak reel ekonomi açısından hala fahiş düzeyde seyreden reel faizin, dünya ile rekabetçi bir düzeye getirilmesi için gerekli somut adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

 

Banka kredilerde yaşanan sorunlar

Çandır konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bankacılık sisteminin tarihi karlar yazdığı bu dönemde, Merkez Bankası’nın politika faiz oranı  % 8.75 ile kredi faiz oranları arasındaki uçurumun uygun bir düzeye gelmesini sağlayacak politikanın uygulanmasını istiyoruz. Sektörel destekli krediler başta olmak üzere verilen kredilerin faiz oranı ile komisyon ve masraf adı altında alınan payların oranı arasındaki çok yüksek farkın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

KDV alacakları

Her kesimin malumu olduğu üzere, yaşamakta olduğumuz bu yapısal krizimizin hayati iki sonucu, küçülme ve işsizliktir. Bu sonuçların kaynaklarını oluşturan talep yetersizliği, piyasa hareketsizliği ve nakit sıkışıklığı gibi sorunlara sürdürülebilir önlemler alınmalıdır. Bu bağlamda vergi mükelleflerinin KDV’den doğan alacaklarının, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, en geç üçer aylık dönemlerde sıfırlanması sağlanmalıdır. Böylece mükellefin, KDV alacağını fahiş faizle finanse etmesi önlenecek, piyasanın ihtiyaç duyduğu ölçüde ve sürdürülebilir nitelikte piyasada para akışının sağlanması gerçekleşecektir”.


‘Zeytinlik korunmalı’

ATB Başkanı Ali Çandır’ın ardından söz alan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise borsa ile her konuda işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Konuşmasında Vakıf Çiftliği’ne değinen Tütüncü, “Antalya’nın şehir merkezindeki en büyük yeşil alanlarından biri olan Vakıf Çiftliği’nin mevcut haliyle korunması, içindeki ürünlerin ekonomiye kazandırılması taraftarıyım” dedi.