Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.233.219.62
Şuan 5 kişi online
Bugün 377 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 152387
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

TÜRKÇE KONUŞAN GİRİŞİMCİLER ANTALYA’DA
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dışişleri ve Ticaret Bakanlıklarının işbirliğinde düzenlenen 22. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında Türkçe konuşan girişimciler Antalya’da temaslarda bulundu. Orta Asya, Balkanlar, Doğu Avrupa, Kafkasya, Orta Doğu’dan gelen Türkçe konuşan girişimciler, Antalya Ticaret Borsası üyeleriyle de biraraya geldi. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, aynı kültürden gelen, ortak dili konuşan girişimcileri Borsa’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Ortak dil ve kültüre sahip Avrupa ülkelerinin bu avantajı iyi değerlendirerek ekonomik güce dönüştürdüğüne dikkat çeken Çandır, “Umuyorum bu temaslar bize bu yolu açar” dedi. DOSTLUK GELİŞTİKÇE TİCARET DE GELİŞİR Türkçe konuşan ülkelere ciddi anlamda yaş meyve sebze ihracatı yapıldığını belirten Çandır, “Ama bunu geliştirmemiz gerekiyor” dedi. Dostluklar geliştikçe yatırım ve ticaretin de geleceğine dikkat çeken Çandır, “Her ülkede ortaya çıkan fırsatları birlikte değerlendirmeliyiz” dedi. Antalya’nın yaş meyve sebzeden kesme çiçeğe, hububattan tıbbi aromatik bitkiye kadar pek çok alanda iddialı bir kent olduğunu, örtüaltı üretimin yüzde 40’ını karşılayan bir il olduğunu bildiren Çandır, Antalya’daki yatırım fırsatlarıyla ilgili de bilgi verdi. ATB ÜYELERİYLE İKİLİ GÖRÜŞMELER Konuk heyette çok farklı alanlardan iş insanlarının bulunduğunu belirten Ali Çandır, “Borsamızda yapılacak ikili görüşmeler sonucunda ticaretimizin gelişeceğine inanıyorum” dedi. Çandır, heyetlerin buluşmasına fırsat yaratan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. Türkçe konuşan girişimciler daha sonra Borsa üyeleriyle ikili görüşmelerde bir araya geldi. Girişimciler, işbirliği olanaklarını konuştu. ATB Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Cüneyt Doğan, 22. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında Antalya’da bulunan konuk heyetle birlikte Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu da ziyaret etti.  

Detaylar...

BAGEV GENEL KURULU YAPILDI
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Genel Kurulu, Antalya Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapıldı. BAGEV Genel Kurulu’na, ATB Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkanı Davut Çetin, Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Kumluca Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Özçetinkaya, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan, Akdeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Süreyya İşeri, SDÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selen Işık, Burdur TSO Başkan Yardımcısı Hüseyin Yardım, Isparta TSO Yönetim Kurulu Üyesi İsa İpekçi, Manavgat TSO Meclis Üyesi Mevlüt Çelik, MAKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Çetinkaya Bozkurt katıldı. Divan başkanlığına MAKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Çetinkaya Bozkurt’un seçildiği genel kurulda, 2018-2019 faaliyet raporu okundu. Genel Kurulda BAGEV yönetimine ATB, ATSO, KUTSO, DTO, ITB, BUTSO, MATSO seçildi. Yapılacak ilk yönetim kurulu toplantısında görev dağılımı gerçekleştirilecek. 926 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ BAGEV ve ATB Başkanı Ali Çandır, BAGEV olarak bölge kalkınmasına yönelik projeleri hayata geçirdiklerini bildirdi. Türkiye’nin ilk istihdam ofisi bagevkariyer’i hayata geçirdiklerini belirten Çandır, 2019 yılında bagevkariyer aracılığıyla 926 kişinin işe yerleştirildiğini kaydetti. Bagevkariyer’i hayata geçirirken bölgedeki işsiz profilini tek çatı altında toplamayı ve eğitimden geçirilen işgücünü işverenle buluşturmayı hedeflediklerini anlatan Çandır, gelinen noktada her kurumun kendi istihdam ofisini kurma gayretine girdiğini söyledi. BAGEV BİRLİKTE HAREKET ETME KÜLTÜRÜNÜN MERKEZİ BAGEV’in bölgedeki kurum ve kuruluşların ortak sesi olabileceğini vurgulayan Çandır, “BAGEV’in birlikte hareket etmenin merkezi olması gerektiğini düşünüyorum, bu konuda çaba sarf etmeliyiz. Bireysel çıkardığımız sesin etkisi az olur, bölgedeki tüm inisiyatiflerin birlikte hareket etmesi, çaba harcaması bizi hedefe daha kolay götürecektir” diye konuştu. BÖLGE İÇİ TİCARETİ GELİŞTİRELİM Bölge içi ticaretin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Ali Çandır, “Derdimiz ekonomiyi geliştirmek. Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 3.5 sahip bölgemizin iç ticaretine bakıldığında, 10 liralık alışverişin 7 lirasını diğer illerinden yaptığımızı görüyoruz. Ticaretimizin sadece yüzde 30’unu kendi bölgemizdeki illerden yapıyoruz. Bunu geliştirmeliyiz. Yeni dönemde bu hedefe odaklanmalıyız” diye konuştu. Çandır, mütevelli heyet üyelerine destekleri nedeniyle teşekkür etti.  

Detaylar...

ANTALYA HEYETİNDEN DİYARBAKIR ÇIKARMASI
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve beraberlerindeki heyet, TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen 2. Gurme Lezzet Fuarı’na katılmak üzere Diyarbakır’a gitti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, 2. Gurme Lezzet Fuarı’nın açılış törenine katıldı. Yöresel lezzetlerin sergilendiği fuarda, Antalya heyeti stantları gezerken, ürünler hakkında bilgi aldı. Malatya’nın onur konuğu olduğu Fuar’da çok sayıda il, yüzlerce lezzeti ziyaretçiyle buluşturdu. DİYARBAKIR BORSA’YA ZİYARET Antalya heyeti, Diyarbakır temasları çerçevesinde Diyarbakır Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır ve beraberlerindeki heyeti, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, yönetim kurulu ve meclis üyeleri ağırladı. DTB Başkanı Engin Yeşil, Antalya heyetine çalışmalarını anlatırken, kentin tarım ve hayvancılığı hakkında bilgi verdi. Yeşil, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na Gurme Lezzet Fuarı’na katılımları nedeniyle teşekkür etti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iki il arasında iletişim ve ticaretin geliştirilmesinden yana olduklarını belirterek, bundan sonraki süreçte birlikte çok güzel işler yapacaklarını kaydetti. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, misafirperverlikleri nedeniyle Yeşil’e teşekkür etti. DTB Başkanı Engin Yeşil, heyete Diyarbakır motifli tablo hediye ederken, ATB Başkanı Çandır, Başkan Böcek ve ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Cüneyt Doğan’la birlikte Yeşil’e Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tasvir edildiği plaket takdim etti. DİYARBAKIR TSO’YA ZİYARET Antalya heyeti daha sonra Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve beraberlerindeki heyet, Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, yönetim kurulu ve meclis üyeleri tarafından karşılandı. Oda’nın UNSESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Hevsel bahçeleri manzarasından etkilenen Antalya heyeti, burada toplu fotoğraf çektirdi. İkili ilin ticaretinin konuşulduğu ziyarette, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, ziyaretleri nedeniyle Antalya heyetine teşekkür etti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Diyarbakır’ın ticaret hacminin genişliğine işaret ederken, misafirperverlikleri nedeniyle Kaya’ya teşekkür etti. ATB ve ATSO heyeti Başkan Kaya’ya hediye takdim ederken, Kaya Diyarbakır’ın tasvir edildiği seramik tablo hediye etti.  

Detaylar...

ATB BAŞKANI ÇANDIR’DAN 10 KASIM MESAJI
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, 10 Kasım Atatürk`ü Anma Günü ve Atatürk Haftası nedeniyle mesaj yayımladı. Çandır, mesajında şunları kaydetti: “Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine önderlik etmiş, hayatını bir ulusun kurtuluş ve kuruluş mücadelesine adamış büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü 81 yıl önce bedenen ebediyete uğurladık. Ulus olma bilincini bize öğreten, yaptığı devrimlerle muasır medeniyetler seviyesine çıkmamızı sağlayan, sadece siyasal, toplumsal, hukuk, eğitim ve kültür alanında değil, ekonomik alanda yaptığı devrimler ve kurduğu altyapıyla üretimi önceleyen Ata’mızın bıraktığı mirasa sahip çıkıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflere daha çok çalışarak, daha çok üreterek ulaşabileceğimizi biliyoruz. Önderimiz Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Ve Türk milleti güven ve mutluluğun kefili olan ilkelerle, uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir” sözünü anımsatıyor, açtığı yolda tereddütsüz yürüyeceğimizi bir kere daha vurguluyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurlayışımızın 81`inci yıldönümünde, saygı, minnet ve özlemle anıyorum. Ruhu şad olsun.”  

Detaylar...

ÇANDIR’DAN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ: “MERKEZ BANKASI’NIN YIL SONU HEDEFİ TUTAR”
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ekim ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. TÜİK’in tüketici enflasyonu TÜFE’yi aylık yüzde 2.00, yıllık yüzde 8.55 olarak açıkladığını belirten Çandır, yılın bitimine iki ay kala açıklanan enflasyon rakamlarının Merkez Bankası’nın yılsonu hedeflerinin tutturulacağını gösterdiğini kaydetti. Çandır, “Tüketici enflasyonunda açıklanan aylık yüzde 2.00 ve yıllık yüzde 8.55 rakamları, geçen yılın yüksek enflasyon etkisini sona erdiren rakamlar olmuştur. TÜFE’de önümüzdeki iki ayın beklentisi olan 3.5 puanlık artış dikkate alındığında yılı yüzde 12 civarında bitireceğimiz beklenmektedir” dedi. Çandır, ekim ayında enflasyonu, yüzde 11.70 ile giyim/ayakkabı, yüzde 3.55 ile konut, yüzde 1.65 ile gıda harcamalarının artırdığına dikkat çekerken, eğlence ve kültür grubunun yüzde -0,59 ile Ekim ayı enflasyonunu düşürdüğünü bildirdi. ÇEKİRDEK ENFLASYON SIKINTISI Enflasyonun kamu ve mevsim etkileri dışındaki bölümünü oluşturan çekirdek enflasyonun Ekim’de aylık yüzde 1.58 ve yıllık yüzde 7.64 olarak ilan edildiğine dikkat çeken Çandır, “Bu rakamlar, yılsonu itibariyle yüzde 9.00 civarında bir çekirdek enflasyona sahip olacağımızı göstermektedir” dedi. Bu beklentinin 2019 yılını 15 yıllık ortalama çekirdek enflasyonun üzerinde bir rakamla tamamlayacağımızı gösterdiğini kaydeden Çandır, “Bu durum, 2020 yılı çekirdek enflasyon beklentimizi olumsuz etkilemektedir. Çünkü bir taraftan uzun yıl ortalamasının üzerinde kalmak diğer taraftan da kamu ve mevsim etkilerinden ari olmak, enflasyonla mücadeleyi zorlaştırmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. ÜRETİCİ MALİYET ARTIŞINI YANSITAMADI Çandır, TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı üretici enflasyon (Yİ_ÜFE) rakamlarını da değerlendirdi. Üretici enflasyonunun aylık yüzde 0.17 ve yıllık yüzde 1.70 olarak ilan edildiğini belirten Ali Çandır, Yİ_FE’nin son bir yılda ilan edilen enflasyonlar içerisinde en yüksek dalgalanmayı gösterdiğine işaret etti. Çandır, üretici enflasyonundaki düşüşün maliyetlerin düştüğü anlamına gelmediğini vurgularken, şu uyarıda bulundu: “Yİ_ÜFE, 12 aylık sürede yüzde 46.15’den yüzde 1.70’e dalgalanmış durumdadır. Üretici kesim açısından ciddi maliyet yükü oluşturan bu dalgalanma, yıl içerisindeki TÜFE eğilimine baktığımızda hiçbir şekilde mal ve hizmet fiyatlarına yansıtılamamıştır. Yani üretici kesim yıl içerisinde yaşadığı maliyet artışını hala bünyesinde tutmaktadır. Görülmemiş hızda Yİ_ÜFE düşüşünün olması, üretici kesimin enflasyondan kaynaklanan maliyet artışları yükünden kurtulduğu anlamına gelmez. Bu yük eninde sonunda ya faaliyet sonlandırmayla ya da fiyatlara yansıtmayla paylaşılacaktır.” BATI AKDENİZ AYLIKTA DÜŞÜK, YILLIKTA YÜKSEK BAGEV Başkanı Çandır, Burdur, Isparta, Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz enflasyonunu değerlendirdi. Batı Akdeniz’in Ekim ayında yüzde 1.93 ile Türkiye ortalamasına yakın bir tüketici enflasyonu yaşadığını bildiren Çandır, “Her ne kadar aylık enflasyonda ortalamanın bir miktar altında ve 18. sırada gözüksek de yıllık enflasyonda yüzde 9.21 ile ortalamanın üzerinde 10’uncu sırada olan seyrimiz devam etmiştir” dedi. Çandır, bölge enflasyonunu da yüzde 8.47 ile giyim/ayakkabı, yüzde 5.67 ile konut ve yüzde 1.64 ile gıda harcamalarının artırdığını belirtirken, eğlence ve kültür grubunun yüzde -0,52 ile eğitim gurubunun yüzde -0,33 ile Ekim’de bölge enflasyonunu düşürücü etkide bulunduğunu kaydetti.  

Detaylar...

ATB EKİM MECLİSİ YAPILDI
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ekim Meclisi, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yapıldı. Yönetimin bir aylık çalışması hakkında üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te, ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, bir konuşma yaptı. Dönem başkanlığını ATB’nin yürüttüğü Antalya Tarım Konseyi’nin “Yerel Yönetimler ve Tarım Toplantısı”nı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in katılımıyla Borsa’da yaptığını belirten Bülbül, Böcek’in tarımsal projelerini ATAK üyeleriyle paylaştığını kaydetti. Bülbül, “Üyelerimiz ise önümüzdeki dönemde çözümünü bekledikleri sorunları ve çözüm önerilerini sunmuşlardır” dedi. Toplantıda, zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren üyelerin atık problemini gündeme getirildiğini anımsatan Bülbül, “Toplantının hemen ardından üyelerimiz çözüm için ASAT Genel Müdürlüğü ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirmiş ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde çözüme yönelik çalışma yapılması kararlaştırılmıştır. Kentimiz tarımında önemli bir yere ve geçmişe sahip olan zeytinciliğimizin yaşadığı sorunları aşmak için merkezi ve yerel tüm tarafların birlikte hareket etmelerinin büyük önemi bulunmaktadır. Böylece bu yıl yüzde 19 artışla elde edilecek 70 bin tonluk rekoltenin sürdürülebilir büyümesi sağlanacaktır. Yerel yönetimlerle birlikte hareket ederek çözüme kavuşturabileceğimizi düşündüğümüz diğer sorunlarımızla ilgili konularda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sorunlarımıza ve çözüm önerilerimize duyarlı davranan Başkan Böcek ve ekibine teşekkür ediyoruz” diye konuştu. SÜT REFERANS FİYATI MEMNUN ETTİ Ulusal Süt Konseyi’nin süt referans fiyatını 15 Kasım- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında 2,30 TL olarak belirlediğini belirten Bülbül, ilan edilen fiyattan tüm tarafların memnun ettiğini dile getirdi. Bülbül, “Üreticiler fiyat artışından; mandıracılar ve sanayiciler ise özellikle başta kamu olmak üzere ihalelerde sunacakları teklif açısından bir yılın üzerinde bir dönemi kapsaması dolayısıyla memnunlardır. Umarız kayda değer bir durum yaşanmaz ve yeniden değerlendirme yapılmaz” dedi. YEP’TE TARIMA YER VERİLDİ “Değişim Başlıyor” ana temasıyla kamuoyu ile paylaşılan Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) tarımsal bölüme dikkat çeken Bülbül, programda tarıma epeyce yer verildiğini belirtti. Bülbül, programda, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla alınacak tedbirler, hal yasasından perakende yasasına, sera yatırımlarında verilecek olan teşviklerden kooperatiflerde kolaylaştırıcı mevzuat değişikliğine, izlenebilirlik için teknoloji odaklı faaliyetlerden üreticilere, yetiştirilen ürün satış sözleşmeli, tarımsal finansman sağlamaya kadar birçok konuda projelerin sıralandığını söyledi. Bülbül, şunları kaydetti: “YEP’in uygulanabilirliğinin; tüketici, üretici ve ticaret erbabı gibi birçok tarafı kapsayacak biçimde olmasını temenni etmekteyiz. 2020 yılı merkezi yönetim bütçe kanun teklifindeki tarımın payı ile YEP’te açıklanan tarımsal tedbirler birbiriyle uyumlu tutulmaya çalışılmıştır. Örneğin; YEP’te açıklanan sera yatırım teşvikleri için bütçedeki toplam 5,1 milyar liralık yatırım ödeneği bulunmaktadır. Tarım ve gıda enflasyonunun kalıcı olarak düşülmesi için bu ödeneğin artırılması elzemdir. Tarımsal ihracatı artırılması ve fiyat istikrarının korunması için tarımsal yatırım kaleminin ve bütçe içindeki tarımının payının en az iki kat arttırılması gerekmektedir.” 10. YILDA 276 BİN ZİYARETÇİ GURURU 11 yıl önce bizi Anadolu’nun değerlerine sahip çıkma hedefiyle Yöresel Ürünler Projesi’ne hayata geçirdiklerini anlatan Halil Bülbül, proje çerçevesinde düzenledikleri YÖREX’in 10’uncu yılında ulusal bir marka olma yolunda önemli bir eşik atladığını ifade etti. YÖREX’i bu yıl ilk kez 81 ilin ve KKTC’nin katılımıyla, 164’ü oda ve borsa, 18’i kalkınma ajansı olmak üzere toplam 647 katılımcıyla gerçekleştirdiklerini belirten Bülbül, “Dünyada devasa boyutlara ulaşan ekonomisi ve ülkemizin bu konudaki potansiyel zenginliği dikkate alındığında yöresel ürünlerimizin ülkemiz ekonomisi için çok önemli olduğunu bir kez daha yaşadık. Sizlerin de destek ve katılımıyla gerçekleştirdiğimiz YÖREX’’te yurdumuzun dört bir yanından gelen ürünümüzü, insanımızı, emeğimizi ve zenginliğimizi 5 gün boyunca hem hemşerilerimiz, hem Antalya’da bulunan misafirlerimizle buluşturduk. Yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerimizi perakende ve toptan ticarete, birebir görüşmelerle, konu ettik. Coğrafi işareti öne çıkarmaya çalıştığımız paneller, atölyeler, söyleşiler ve tadım etkinlikleri düzenledik. Tabi bizlerin yanı sıra 80 ilimizden gelen katılımcılarımızda YÖREX’e özel etkinliklerde bulundular. İllerinin, kültürlerinin ve ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdiler. Tüm katılımcılarımıza ve fuarımızı ziyarete gelen 276 bin 288 kişiye teşekkür ediyorum” diye konuştu. YÖREX TEŞEKKÜRÜ YÖREX’in Türkiye markasına dönüşmesinde çok büyük emeği olan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’a teşekkür eden Bülbül, “’Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir’ Sözünü anımsatarak, Borsamızın son on beş yıllık dönemindeki tüm projelerinde katkısı ve imzası olan Ali Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Yine yönetim kurulunda birlikte görev yaptığım arkadaşlarıma, sizlere, üyelerimize ve atom karınca gibi çalışan mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. YÖREX’in açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür eden Bülbül, Bakanlık’la önümüzdeki dönemde coğrafi işaretler konusunda daha fazla mesai harcayacaklarını belirtti. Fikir aşamasından itibaren YÖREX’e çok büyük katkı ve destek veren, gittiği her yerde yöresel ürünlere ve coğrafi işaretli ürünlere dikkat çeken Türkiye Odalar ve Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na şükranlarını sunan Bülbül, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e, TÜRKPATENT Kurumu’na, oda ve borsalar, kalkınma ajanslara, meslek kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine ve basına YÖREX’e olan ilgileri ve katkıları nedeniyle teşekkür etti. Halil Bülbül, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, “Bizlere bu gururu yaşatan büyük önder Atatürk’ümüzü ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” dedi. Meclis’te üyeler, sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.  

Detaylar...

YÖREX 10’UNCU YILINDA KENDİ REKORUNU KIRDI
Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından bu yıl 10`uncusu düzenlenen ve 250 bin ziyaretçi hedefiyle açılan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i 5 günde 276 bin 288 kişi ziyaret etti. ATB Başkanı Ali Çandır, fuara ilgi gösteren katılımcı ve ziyaretçilere teşekkür etti. Antalya Ticaret Borsası’nın “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla bu yıl onuncusunu düzenlediği ve 23 Ekim`de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 81 ilden çok sayıda üst düzey yönetici, oda ve borsa başkanının katılımıyla gerçekleşen YÖREX tamamlandı. Bu yıl 250 bin ziyaretçi hedefiyle kapılarını açan, Türkiye`nin 81 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nden 647 firma, 164 oda borsa, 18 kalkınma ajansının katıldığı, yüzlerce yöresel ürünün sergilediği fuarı 5 günde 276 bin 288 ziyaretçi gezdi. 250 BİN ZİYARETÇİ HEDEFİ AŞILDI Fuarın fikir babası ATB Başkanı Ali Çandır, 2010 yılında `Sizin Oraların Nesi Meşhur` sloganıyla ilki açılan fuarın 24 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini anımsattı. Aradan geçen zamanda fuarın büyük kitlelere ulaştığını kaydeden Başkan Çandır, 5 gün süren fuarın ilk iki gününde 80 bin kişi tarafından gezilerek rekor kırdığını söyledi. ALNIMIZIN AKIYLA TAMAMLADIK Bu yıl 250 bin ziyaretçi hedeflediklerini anımsatan Ali Çandır, “YÖREX`i alnımızın akıyla tamamladık. Türkiye`nin dört bir yerinden yöresel ürünleri ziyaretçilerle buluşturduk. ANFAŞ Fuar Merkezi`nde 10 bin metrekare alanda 5 gün boyunca yöresel ürün şöleni yaşadık. 276 bin 288 kişi fuarı gezdi. Yöresel ürünlerimizin hak ettiği değeri bulması için daha fazla çalışacağız. Her yıl gelişen projemiz sorumluluğumuzu daha da artırıyor” dedi. Çandır, YÖREX’e destek veren herkese teşekkür ederken, “Özellikle 10 yıldır yanımızda olan, bizi yalnız bırakmayan TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etmek istiyorum” dedi. Çandır, fuarın açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a da teşekkür ederken, “Kalkınma ajanslarımıza, oda borsalarımıza, ANFAŞ yönetimine, yerel yönetimlerimize, üreticilerimize, firmalarımıza ve basınımıza, fuarımıza büyük ilgi gösteren Antalya halkına ve diğer illerimizden katılan misafirlerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu. YÖRESEL ÜRÜNLER ULUSAL MARKETLERDE YERİNİ ALACAK ATB Başkanı Ali Çandır, YÖREX’te TOBB’un organizasyonuyla 5 günde 212 ikili görüşme gerçekleştirildiğini bildirirken, “Yerel üretici ile ulusal market zincirleri YÖREX’te 212 ikili görüşme gerçekleştirdi. Çok sayıda iş bağlantısı sağlandı. Artık ulusal market zincirlerinin raflarında yöresel ürünlerimizi daha fazla göreceğimize inanıyorum. Yöresel Ürünler Fuarı’mızı hayata geçirirken kıyıda köşede kalmış ürünleri ulusala taşıyalım hedefi koymuştuk. Bu hedefimizi gerçekleştirmeye başladık. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Çandır, YÖREX’te 81 ilden gelen yöresel ürünlerin ziyaretçiyle buluşmasının yanı sıra kalkınma ajanslarının katkılarıyla panel düzenlendiğini, söyleşiler gerçekleştirildiğini, peynir tadım etkinlikleri ve peynir atölyeleri yapıldığını belirterek, etkinliklere ilginin de yoğun olduğuna dikkat çekti.  

Detaylar...

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96’ncı yıl dönümünü coşkuyla kutladıklarını belirten Çandır, “Türk milleti Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde başlattığı bağımsızlık mücadelesini cumhuriyetle taçlandırmıştır. En önemli kazanımımıza sahip çıkmak hepimizin ortak sorumluğu ve görevidir” dedi. Anadolu’da yüzyıllardır her dinden, her ırktan, her dilden insanın barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığını kaydeden Ali Çandır, kardeşlik ve barış ortamının bozulmamasını diledi. Cumhuriyeti değerleriyle birlikte yaşatmamız gerektiğini vurgulayan Çandır, “Demokrasi ve hukuk olmazsa olmazımızdır” dedi. Çandır, “Cumhuriyet Bayramını kutluyor önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu topraklar uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.  

Detaylar...

YÖRESEL ÜRÜNLERİN GELECEĞİ PANELLERDE KONUŞULDU
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB`un desteğiyle bu yıl 10`uncusu ANFAŞ Fuar Merkezi`nde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 81 ilden gelen yöresel ürünleri ev sahipliği yaparken çok sayıda panelin de düzenlendiği organizasyon oldu. Perakende Sektöründe Coğrafi İşaretler Paneli Dr. Rana Demirer moderatörlüğünde düzenlendi. İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar, Kalkınma Ajansları Koordinasyon Daire Başkanı Ahmet Şimşek, Türk Marka ve Patent Kurumu Coğrafi İşaret Daire Başkanı Hakan Kızıltepe, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken`in katılımıyla gerçekleşti. Tarım ve İnovasyon (Yeni Nesil Kırsal Kalkınma) Paneli Ankara Kalkıma Ajansı İş Geliştirme ve Strateji Başkanı Dr. Coşkun Şerefoğlu moderatörlüğünde, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kürklü, Tarım ve Orman Bakanlığı Kimya Mühendisi İlknur Dede, Tarımsal Bilişim ve Teknolojileri Şirketi Genel Müdürü Coşkun Yıldırım, Agrifeat kurucu ortağı Coşkun Gürses`in katılımıyla gerçekleşti. Gastronomide Yaratıcı Şehir Gaziantep `Gastronomi ve Antep Örneği` Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Tural moderatörlüğünde yapıldı. Panele, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz katıldı. Coğrafi İşaret Sisteminde Yönetişim Denetim ve Aile Çiftçiliği Temelinde Örgütlenme Paneli, Karacadağ Kalkınma Ajansı`ndan Zuhal Çelebi Deniz moderatörlüğünde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Bülent Gülçubuk, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme AŞ Genel Müdürü Mehmet Uncu, Gastro Art Genel Müdürü Ercan Yılmaz, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral`ın katılımıyla yapıldı. Coğrafi İşaret Kooperatifleşme ve Gastronomi Paneli, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Uzmanı Ahmet Doğan moderatörlüğünde, İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Derya Nizam Bilgiç, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Yenal, Fiskobirlik Genel Müdür Yardımcısı Salih Öğütken, Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Güngör Barutçu`nun katılımıyla yapıldı. Bölgesel Kalkınma için Yöresel Ürünler Paneli, Serhat Kalkınma Ajansı Ardahan Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Nurullah Karaca moderatörlüğünde yapıldı. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Dokuzlu, marka ve danışmanlık firma sahibi Figen Konak, Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Yavuz Türkler, Cheese Life Magazin Dergisinden Dr. Olcay Öztürkler`in katılımıyla yapıldı. Kırsal Kalkınmada Kooperatifçilik Paneli Güney Ege Kalkınma Ajansı Uzmanı Emrah Çelik moderatörlüğünde Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Çiğdem Köne, Alandız Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Üretim Müdürü Müge Karcıer, Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinden Ayşe Şerifoğlu, Fethiye ve Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak`ın katılımıyla yapıldı. Panellerin sonunda Antalya Ticaret Borsası Başkanı Yardımcısı Halil Bülbül ile Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan panelistlere plaket takdim etti.  

Detaylar...

YÖREX`E 4 GÜNDE 192 BİN ZİYARETÇİ
  Antalya Ticaret Borsası`nın (ATB) TOBB`un desteğiyle bu yıl 10`uncusunu düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 4 günde 192 bin ziyaretçi sayısına ulaştı. Antalya Ticaret Borsası’nın `Sizin Oraların Nesi Meşhur` sloganıyla bu yıl 10`uncusunu ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 23 Ekim`de kapılarını açtı. 81 ilin katıldığı YÖREX, açılışının dördüncü gününde rekora imza atarak, 192 bin ziyaretçiyi ağırladı. ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye`nin 81 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nden 164 oda borsa, 18 kalkınma ajansının yanı sıra valilikler, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan 647 katılımcının yüzlerce yöresel ürünü sergilediği fuarın, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştığını söyledi. Türkiye`nin 7 bölgesinden onlarca ilden getirilen yöresel lezzetler ve değerlerin sergilendiği fuarı, 5 gün boyunca 250 bin ziyaretçi hedefi açıkladıklarını hatırlatan Ali Çandır, "YÖREX’i 4 günde 192 bin kişi ziyaret etti. YÖREX’e katılım ve ziyaretçi ilgisi her geçen gün artıyor. Bu son derece memnuniyet verici. Fuarımıza büyük ilgi gösteren Antalya halkına ve diğer illerimizden katılan misafirlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Detaylar...

YÖREX 10’UNCU KEZ KAPILARINI AÇTI
Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteği ile Türkiye’nin yöresel ürünlerini tanıttığı Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 10’uncu kez kapılarını açtı. 27 Ekim akşamına kadar açık kalacak fuarda ilk kez 81 ilin tamamının ve KKTC’nin yöresel ürünleri sergileniyor. Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, birçok ilin valisi, oda başkanları ve kalkınma ajansları yetkilileri katıldı. YÖREX’in 10 yıllık geçmişinin anlatıldığı görselin ardından açılış konuşmaları yapıldı. COĞRAFİ İŞARET AÇISINDAN ONBİNLERCE POTANSİYEL VAR YÖREX’in yöresel ürünlerin markalaşması, ticarileşmesi ve korunması açısından sağladığı katkılarla hükümetin bölgesel kalkınma politikalarına destek verdiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin verimli toprakları, tarımsal ürün çeşitliliği ve kendine özgü iklim yapısı sayesinde, zengin bir yöresel ürün potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. “Biliyorsunuz kalkınma önce yerelden başlıyor” diyen Varank, coğrafi işaretler mevzuatı 1995’te yürürlüğe girdiğinde bu konunun hemen hemen kimse tarafından bilinmediğine dikkat çekerek, “Bugün itibariyle 454 tescilli ürünümüz var. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yaptığı özenli ve yoğun çalışmalar sayesinde tescile sahip olmayan hiçbir ilimiz bulunmuyor. Elbette bunlarla yetinmek niyetinde değiliz. İşlemleri halen devam eden 429 başvurunun yanı sıra; yaptığımız ilk değerlendirmelere göre 2 bin 500 civarında potansiyel coğrafi işaretimizin olduğunu biliyoruz. Bu sayının zaman içinde onbinlerce olması çok muhtemel. Tabi tescil sayısı kadar, tescillenen bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katma değer de önemli” diye konuştu. 35 COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN AB’DEN TESCİL BEKLİYOR Coğrafi işaretleri ürünlerin yurtdışında da tescil edilmesi, yöresel ürünlerin ihracatının artırılması açısından oldukça elzem olduğunu dile getiren Varank, “Bunun için Türk Patent Enstitüsü, Avrupa Birliği Komisyonu’yla işbirliği yapıyor. İlk aşamada sırada bekleyen 35 coğrafi işaretimizin AB’de hızlı bir şekilde tescilini hedefliyoruz. Bu tesciller tamamlandığında; hem oradaki kötüye kullanımı engelleyecek hem de ürünlerimizin kalitesini göstereceğiz” dedi. Coğrafi işaretli ürünün önemini bir örnekle anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, simitin, kısa bir süre önce Oxford İngilizce Sözlüğüne yeni eklenen kelimeler arasında yer aldığını belirterek, “Anlamına baktığınızda şöyle diyor. Türkiye menşeili, pişirilmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü. İşte bizim aslında dünya literatürüne ekleyecek binlerce kelimemiz, hazinemiz bulunuyor. Madem zamanın ruhu da yerelden ve doğal olandan yana. Biz Bakanlık olarak, Türkiye’nin yerel değerlerinin markalaşmasını sağlamak adına tescillerimizi ve bunların ticarileşmesini artırmayı hedefliyoruz. Türkiye, bölgesel kalkınmanın da vereceği destekle güçlü büyüme oranlarını yakalayacak” diye konuştu. TÜRKİYE’NİN YÜZAKI Bu yıl 10’uncu kez düzenlenen YÖREX Fuarı için “Türkiye’nin yüzakı” tanımlamasını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini, önce biz bilmezsek, dış pazarlara hiç anlatamayız. Dünyada çok az coğrafyaya nasip olan bir ürün çeşitliliğine sahibiz. Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor” dedi. “Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız, kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkın” diye seslenen Hisarcıklıoğlu, “Mesela bakın peynire: bizde 200 çeşit peynir var. İtalya, Fransa, Hollanda, İsviçre’yi toplasan bu kadar çıkmaz. Ama ne yapmışlar Rokfor, Çedar, Monterey, Mozeralla markalarını çıkarmışlar. Bunların her biri de ismini o bölgeden, köyden almış, yerel ürün. Sonrasında İtalya, Fransa veya Hollanda yılda 3-4 milyar dolar peynir ihraç eder hale geliyor. Bizim ihracatımız da 100-200 milyon dolarlarda kalıyor” diye konuştu. Coğrafi işarete sahip bir ürünün, Avrupa’da fiyatını ikiye katladığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Çünkü insanlar, yerel olana, doğal olana daha fazla ilgi duyuyor, daha fazla para ödüyor. Dolayısıyla bunları araştırın, markalaştırın ve dünyaya satın e-ticaret ve e-ihracat ile tüm dünyaya bunları gönderin. Bu konularda da, hem TOBB hem de Odalarımız-Borsalarımız, sizlere yardımcı olacaktır. Biz TOBB olarak, coğrafi işaretli ürünlere her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. KARALOĞLU: "MARKA OLDU" Antalya Valisi Münir Karaloğlu, YÖREX`in, Türkiye`de yerel ürünler ve coğrafi işaretli ürünler noktasında farkındalığın artırılmasında önemli bir rol üstlendiğine değinerek, "Bugün coğrafi işaret konusu konuşuluyorsa bunda YÖREX`in katkısı büyüktür. YÖREX, hem Antalya`nın hem de Türkiye`nin çok önemli markası haline gelmiştir. Emek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi. “TÜRKİYE EN AZ İKİ MİLYAR AVROLUK YÖRESEL ÜRÜN İHRAÇ ETMELİ” Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye’de üç bine yakın yöresel ürün bulunduğunu ve bunların çoğunun YÖREX öncesinde kıyıda köşede kaldığını, öz tüketimle sınırlandığını, ticari değerinin azaldığını ve yok olmaya yüz tuttuğunu gördüklerini kaydetti. Sürdürülebilirliği olmayan bu gidişata bir nebzede olsa çare olabilme umuduyla YÖREX’in tohumlarını attıklarını belirten Çandır, bugün geldikleri noktanın umut verici olduğunu söyledi. YÖREX’in her adımda başka bir yörenin ve ilin zenginliklerinin görüldüğünü belirten Çandır, yöresel ürün çeşitliliği itibariyle Türkiye’nin dünya çapında özel bir yere sahip olduğunu ancak bu eşsiz ürünlerin gerçek değerine ulaştırmak için daha fazla çalışması gerektiğini kaydetti. Dünya çapında 200 milyar avroluk coğrafi işaretli ürün piyasası bulunduğunu belirten Çandır, Türkiye’nin ortalama ekonomik konumu itibariyle değerlendirilmesi halinde en az iki milyar avroluk bir coğrafi işaretli ürün ihracatı olması gerektiğini ancak, henüz bu rakamın çok gerisinde olunduğunu söyledi. Son 10 yıldır dünya tarım ürünleri fiyatları sürekli gerilerken coğrafi işaretli tarım ürünlerinin fiyatlarının arttığına dikkat çeken Çandır, Türkiye’nin son on yılda coğrafi işaretli ürün sayısını dört katın üzerinde artırdığını ve 10 yıl önce 48 olan coğrafi işaretli il sayısının bu yıl itibariyle 81 ilin tamamına yayıldığını kaydetti. DÖRT ÖNEMLİ ÖNERİ Coğrafi işaret tescilinin bu işin ilk aşaması olduğunu kaydeden Çandır, “Bu başlangıcı esas alarak yeni bir hamle içerisine girmeliyiz. Bu hamleyi hayata geçirebilmek için dört temel önerimizi sizlerle paylamak isterim” dedi. Çandır bu dört öneriyi şöyle açıkladı: “ Coğrafi işaretin, ürünlerimize beklenen değeri kazandırması için mutlaka etkili bir kayıt, takip ve denetim sistemi olmasıdır. Ancak bu sistemi hayata geçirdiğimizde ve yaratılan katma değeri insanlarımız gördüğünde, yöresel ürünlerimize daha fazla sahip çıkacaktır. Böylece kendi kendini besleyen ve geliştiren bir coğrafi işaretli ürün piyasamız oluşacaktır. Böyle bir süreci yaşayabilmenin etkili yollarından biri müstakil bir coğrafi işaret enstitüsü ile üretici, tüketici ve denetleyen gibi tüm tarafların yer alacağı coğrafi işaret bilgi sistemi (CİBİS) kurmaktır. Önümüzdeki dönemde bu kurumsal ve işlevsel yapının oluşturulması için gönülden çalışmaya hazır olduğumuzu şimdiden belirtmek isterim. “81 İL 81 ÜRÜN” PROJESİ Coğrafi işaretli ürünlerde birer başarı hikayesi ve iyi uygulama örneği oluşturması bakımından yeni bir hamleye daha ihtiyacımız bulunmaktadır. 81 ilimizi kapsayan 26 bölgesel kalkınma ajanslarımızın ve her ildeki oda-borsamızın desteğinde coğrafi işaretli ‘81 İL, 81 ÜRÜN’ isimli yeni bir proje paketinin kurgulanıp hayata geçirilmesinin faydalı olacağını düşünmekteyim. Böylece her ilimizin örnek seçtiği coğrafi işaretli bir ürünün; üretimden paketlemesine, tanıtımdan pazarlamasına ve hakkının hukukunun korunmasına iyi uygulama örneği teşkil edilebilecektir. Hiç şüphesiz bunların içinden ciddi bir bölümü uluslararası coğrafi işarete konu olacak ve dünya ticaretindeki yerini alacaktır. Aydın İnciri, Malatya Kayısısı ve Antep Baklavası bizler için bir başlangıçtır. Son olarak; yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerimizin tüketici motivasyonunu artırmak, sahip olduğu eşsizliğini ve hikayesini yerinde pazarlayabilmek için bir alternatif turizm alanı oluşturmalıyız. Yeni kurulan turizm ajansının da desteği ile bu konuda çok taraflı pilot projeler üretmeliyiz.” “KALKINMA YERELDEN BAŞLIYOR” Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya`nın bereketli topraklardan oluştuğunu tarım ve turizmin başkenti olduğunu dile getirdi. Kentin 16`sı yabancı 4 milyonu yerli olmak üzere 20 milyon turiste ev sahipliği yaptığını kaydeden Böcek, bu çerçevede yöresel ürünlerin tanıtımına önem verdiklerini söyledi. Fuarda Antalya`nı 8 tescilli ürünün sergileneceğini dile getiren Böcek, "Organik üretimi yaygınlaştıracağız. Toprak ve yaprak analiz laboratuvarını açacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak yöresel ürünlerin tanıtımına destek vereceğiz. Bütün üreticilerimize köylerde gübre ve tarımsal destek vereceğiz. Kalkınmayı yerelden başlatacağız” ifadelerine yer verdi. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, coğrafi işaretlerin markalaşmasında 10 yıldır düzenlenen YÖREX`in büyük etkisi olduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından Bakan Varank ve protokol üyeleri açılış kurdelesini kesip, stantları gezdi. REKORLARIN FUARI OLDU 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansı, valilikler, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan toplam 647 katılımcının yer aldığı fuarda birçok yönden yeni rekorlar kırıldı. Ezine Peyniri’nden Erzurum Oltu Taşı’na, Mersin Cezeryesi’nden Bursa Çakısı’na, Aydın İnciri’nden Trabzon Hamsiköy Sütlacı’na, İzmit Pişmaniyesi’nden Finike Portakalı’na, Bafra Pidesi’nden Kayseri Mantısı’na, Antep Baklavası’ndan Malatya Kayısısı’na kadar 81 ilin tamamının ve KKTC’nin yöresel ürünlerinin olduğu fuarda 10 yıl önce 109 olan coğrafi işaretli ürün sayısı 453’e yükseldi. Binlerce yöresel ürünün sergilendiği fuara ilk kez bu yıl 250 bin ziyaretçi gelmesi bekleniyor. B2B GÖRÜŞMELER YAPILACAK, ANLAŞMALAR İMZALANACAK Fuarın süreceği 5 gün boyunca üreticiler ile firmalar ve ulusal marketler arasında B2B görüşmeler gerçekleştirilecek ve anlaşmalar imzalanacak. Kalkınma ajanslarının destekleriyle coğrafi işaretler konulu paneller düzenlenecek. Sadece bu panellerde 36 konuşmacı tecrübesini ve farklı bakış açısını paylaşacak. Coğrafi işaretli olan ve fuar yönetimine başvuruda bulunan 25 peynirden oluşan bir Peynir Sergisi düzenlenecek. Ayrıca bu peynirler için tadım etkinlikleri yapılacak ve “Peynirin izinde zor yollarda”, “Dünya markası bir peynir nasıl yaratılır?”, “Peynir deyip geçmeyin” başlıklarından oluşan söyleşiler gerçekleştirilecek.  

Detaylar...

10. YÖREX KAPILARINI AÇIYOR
Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 23 Ekim Çarşamba günü 10’uncu kez kapılarını açıyor. 27 Ekim Pazar gününe kadar ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Fuar’da 5 gün boyunca yöresel ürün şöleni yaşanacak. Bu yıl fuara ilk kez 81 il katılacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de yöresel ürünleriyle fuarda yerini alacak. YÖREX’in açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yapacak. YÖREX ŞÖLENİ BAŞLIYOR Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in bu yıl 81 ilin yanı sıra KKTC’nin katılımıyla 23 Ekim çarşamba günü kapılarını açacağını belirtti. Çandır, YÖREX’in 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansının yanı sıra valilik, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan 647 katılımcıyla gerçekleşeceğini bildirdi. “Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla düzenledikleri fuara bu yıl ilginin yoğun olduğuna dikkat çeken Çandır, “YÖREX Anadolu’dur. Kuzeyi güneyi, doğusu batısı kültürlerin, yöresel ürünlerin buluşma noktasıdır. 10 yıl önce attığımız bu maya tuttu. YÖREX, Antalya’yı aştı, Türkiye’nin markası haline geldi” diye konuştu. İKİLİ GÖRÜŞMELER, PEYNİR STANDI YÖREX’te TOBB’un desteğiyle üreticiler ve firmalara ulusal market zincirleriyle yüz yüze görüşme imkanı sağlayacaklarını belirten Çandır, kalkınma ajanlarının desteğiyle coğrafi işaretler konulu paneller ve tecrübe paylaşımı etkinleri düzenleyeceklerini bildirdi. Çandır, “Sadece bu panellerde 36 farklı tecrübeyi ve bakış açısını göreceğiz ve faydalanacağız” dedi. YÖREX’te Türkiye’nin peynirlerinin yer alacağı özel bir stant oluşturulduğunu kaydeden Ali Çandır, “Peynir atölyesi, coğrafi işaretli ve coğrafi işaret başvurusunda bulunmuş 25 peynirden oluşan peynir sergisi, tadım etkinlikleri, söyleşiler fuarda düzenlenecek” dedi. YÖREX’E GİRİŞ ÜCRETSİZ ANFAŞ Fuar Merkezi’nde 10 bin metrekare alanda düzenlenen YÖREX’e herkesi davet eden Çandır, fuara girişin ücretsiz olduğunu vurguladı. Çandır, YÖREX’in 23-27 Ekim tarihlerinde sabah 10.00 – akşam 20.30 saatleri arasında ziyarete açık olduğunu bildirdi. Çandır, “Atalarımızdan bizlere emanet, bizlerden ise çocuklarımız ve gençlerimize miras kalacak olan yöresel ürünlerimizi görmek, tatmak ve hissetmek için YÖREX’e davet ediyorum. Özellikle çocuklarımızın YÖREX’i görmesini arzu ediyorum” dedi. ÇEYREK MİLYON ZİYARETÇİ HEDEFİ Memleket hasreti çekenleri YÖREX’e davet eden Çandır, bu yıl ziyaretçi hedefinin 250 bin olduğuna dikkat çekti. Çandır, YÖREX’e girişin ücretsiz olduğunu vurguladı. Çandır, YÖREX’te çoğunluğu coğrafi işaretli yüzlerce ürünün ziyaretçiyle buluşacağını bildirdi. Çandır, Ezine peynirinden Erzurum oltu taşına, Mersin cezeryesinden Bursa çakısına, Aydın incirinden Trabzon Hamsiköy sütlacına, Kars kaşarından Denizli buldan bezine, İzmit pişmaniyesinden Manavgat susamına, Bafra pidesinden Kayseri mantısına, Antep baklavasından Malatya kayısısına, Van kedisinden Maraş biberine kadar yüzlerce ürünün YÖREX’te ziyaretçiyi beklediğini kaydetti. DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye’nin en renkli ve sevilen fuarı YÖREX’in Türkiye projesi haline dönüştüğünü vurgularken, YÖREX’e destek veren başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm oda ve borsalara, kalkınma ajanslara, yerel yönetimlere teşekkür etti.  

Detaylar...