Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Eylül Ekim 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.238.8.102
Şuan 11 kişi online
Bugün 101 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 130499
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ANFAŞ’IN YENİ YÖNETİMİ YOL HARİTASINI ANLATTI
Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.’nin (ANFAŞ ) yeni yönetimi kurulu basın toplantısı düzenleyerek, yapacakları çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Toplantıya 25 Mart’ta gerçekleştirilen genel kurul sonrası göreve seçilen Ali Badı, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Afşar, Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail Yüksek, Kıvrak Yapı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kıvrak katıldı. ANTALYA FUARLARLA KALKINACAK ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı`na seçilen Ali Bıdı, yeni yönetimin 2019 yılına kadar görevde olacağını belirterek, Antalya`yı fuar ve kongre merkezi yapma hedefinde olduklarını bildirdi. ANFAŞ’ın yeni organizasyonlarıyla Antalya ekonomisinde kaldıraç olmayı hedeflediğini ifade eden söyleyen Bıdı, “Yeni yönetim kurulumuzla birlikte, Antalya için daha fazla ne yapabiliriz için çalışıyoruz. Hayata geçireceğimiz fuarların yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ben 30 yıldır dünyadaki fuarlara katılıyorum. Bu fuar dönemlerinde kentteki tüm oteller tamamen doluyor. Fuar boyunca taksicisinden, eğlence mekanlarına, esnaflara kadar herkes kazanç sağlıyor. Dolayısıyla bu fuar bizim değil Antalya’nındır. Yeni yönetim kurulumuzu oluştururken kenti kalkındıracak paydaşlarla bir araya geldik. Bizim amacımız ANFAŞ’ı ve Antalya’yı kalkındırmak olacaktır” diye konuştu. ATSO Başkanı Davut Çetin, ANFAŞ’ın yeniden kent ekonomisini ayağa kaldırmak için çalışmalara hız kattığını ifade etti. ANFAŞ fuar sayısının 15’in üzerine çıkarmak için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Çetin, “Turizmin çeşitlenmesi için tüm Antalya’nın çalışması lazım. İlde yapılan tüm fuarlar, illere katkı sağlıyor. ANFAŞ’ın son dönemlerde ivmesi düşmüştü. Bu süreçte çalışmalar yapıldı ama yeterli değildi. Şu an 6 fuara çıktık. Bu fuarları en kısa sürede 15’in üzerine çıkarmamız lazım. Bundan sonraki fuarları nasıl daha ileriye götürebiliriz buna bakmalıyız. Biz bunun için, Antalya ekonomisini kalkındırmak için yönetim kurulunda yer aldık” diye konuştu. ANFAŞ’ın yapacağı projeler hakkında sunum gerçekleştiren ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer, yol haritasını açıkladı. Özer, ANFAŞ bünyesinde gerçekleştirilen mevcut 2 fuarın sayısı 4’e çıkarılırken, 2 yeni fuara da ev sahipliği yapıldığını açıkladı. Özer, Antalya’nın potansiyellerine uygun olarak tasarlanan yeni fuarları, sadece sektör profesyonellerine değil, tüm ziyaretçilere açık olacağını söyledi. Özer, ANFAŞ’ın geçen yıl yaptığı çalışmayla fuar alanının 60 bin metrekareye ulaştığını belirtti. Özer, Antalya EXPO Center’da HotelEquipment ve FoodProduct’ın tek çatı altında eş zamanlı yapılabileceğini söyledi.  

Detaylar...

ATB BAŞKANI ÇANDIR’DAN REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, anayasa değişikliği paketini içeren referandum sonucunu değerlendirirken, iş dünyasının beklentilerini dile getirdi. Türkiye’nin 16 Nisan’da Anayasa’nın 18 maddesinde değişiklik öngören referandumu oyladığını belirten Çandır, sandık başına gidenlerin yüzde 51.4’ünün yeni sisteme “evet” dediğini belirtti. Türkiye’nin önemli bir seçimi geride bıraktığını kaydeden Çandır, seçimin kazananı ya da kaybedeninin olmadığını, sandıktan uzlaşmanın çıktığını belirtti. Kısır çekişme ve söylemlerin artık geride bırakılması gerektiğini vurgulayan Çandır, ekonomiye odaklanılması gerektiğini kaydetti. Yatırım ikliminin önünü açacak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Çandır, iş dünyasının güven ikliminin yeniden inşa edilmesini beklediğini, bunun için de hukukun üstünlüğü ve insan haklarından taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı. Milletin “iş” ve “aş” derdinde olduğunu söyleyen Ali Çandır, “Özel sektörün önünü daha rahat göreceği, risk alarak yatırım yapabileceği bir ortam yaratılmasını bekliyoruz. Ortak hedef doğrultusunda geleceğe odaklanıp, önümüze koyduğumuz hedeflere birlikte koşmalıyız. Bölgesinde söz sahibi olan ülkemizin güçlü potansiyelini harekete geçirecek, ekonomimizi canlandıracak kararlar hayata geçirilmelidir. ‘Şimdi çalışma ve üretme zamanıdır’ diyor, referandum sonucunun ülkemize ve millimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.  

Detaylar...

KENT BULUŞMALARININ KONUĞU CHP`Lİ ÇETİN OSMAN BUDAK
Antalya Ticaret Borsası`nın düzenlediği Kent Buluşmaları`nın konuğu CHP Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak oldu. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Ersan, Hüseyin Simav, Halil Bülbül, ATB Meclis ve meslek komitesi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen Kent Buluşmaları`nda Budak`a partililer eşlik etti. ATB Başkanı Çandır, Kent Buluşmaları`nın üçüncü gününde CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak`ı ağırladıklarını belirterek, katılımı nedeniyle Budak`a teşekkür etti. 16 Nisan`da oylanacak anayasa değişikliği paketini ATB üyeleri ile paylaşan Çetin Osman Budak, neden "hayır" dediklerini madde madde anlattı. Budak, referandumda "hayır" çıkarsa ülkenin normalleşeceğini, demokrasinin tescilleneceğini söyledi. Budak, ATB üyelerinin sorularını yanıtlarken, ATB yönetimine daveti nedeniyle teşekkür etti Toplantının sonunda ATB Başkanı Ali Çandır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak`a Zeytinpark ürünlerinin yer aldığı paket hediye etti.  

Detaylar...

KENT BULUŞMALARININ KONUĞU MHP`Lİ MEHMET GÜNAL
Antalya Ticaret Borsası`nın düzenlediği Kent Buluşmaları`nın konuğu MHP Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Mehmet Günal oldu. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan, Halil Bülbül, ATB Meclis ve meslek komitesi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen Kent Buluşmaları`nda Günal`a MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy ve partililer eşlik etti. ATB Başkanı Çandır, Kent Buluşmaları`nın ikinci gününde MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal`ı ağırladıklarını belirterek, katılımı nedeniyle Günal`a teşekkür etti. Çandır, Günal`a Antalya tarımının sorunlarının çözümünde gösterdiği çaba için de teşekkür etti. 16 Nisan`da oylanacak anayasa değişikliği paketini üyelere anlatan Mehmet Günal, sistem krizi olduğunu referandum ile sistem krizinin çözüleceğini söyledi. Günal, ATB üyelerinin sorularını yanıtlarken, ATB yönetimine daveti nedeniyle teşekkür etti Toplantının sonunda ATB Başkanı Ali Çandır, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal`a Zeytinpark ürünlerinin yer aldığı paket hediye etti.  

Detaylar...

KENT BULUŞMALARININ KONUĞU DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU OLDU
Antalya Ticaret Borsası`nın düzenlediği Kent Buluşmaları`nın konuğu Dışişleri Bakanı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan, Hüseyin Simav, Halil Bülbül, ATB Meclis ve meslek komitesi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen Kent Buluşmaları`nda Bakan Çavuşoğlu`na AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ile partililer eşlik etti. Yurt genelinde ve Antalya`da yaptıkları yatırımlarla ilgili ATB üyelerine bilgiler veren Çavuşoğlu, 16 Nisan`da oylanacak anayasa değişikliği paketini de üyelere anlattı. Çavuşoğlu, Borsa`ya misafirperverliği nedeniyle teşekkür etti. Çavuşoğlu, üyelerin sorularını da yanıtladı. Toplantının sonunda ATB Başkanı Ali Çandır, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu`na Zeytinpark ürünlerinin yer aldığı paket hediye etti.  

Detaylar...

ATB YÖNETİMİNDEN TARIM İL MÜDÜRÜ`NE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül, Hüseyin Simav, Cüneyt Doğan ve Süleyman Ersan`la birlikte Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü`ne atanan Mustafa Özen`i ziyaret etti. AMAÇ SORUMLULUKTAN DEĞİL SORUNDAN KURTULMAK ATB Başkanı Çandır, Borsa`nın çalışmaları hakkında Özen`e bilgi verirken, kurumların birlikte çalışmasının önemine vurgu yaptı. Borsa`nın proje odaklı çalıştığını, değerlendirmelerini de analizlerle yaptığını belirten Çandır, "Tarımda sorundan kurtulmak yerine sorumluluktan kurtulmak anlayışını benimsemiyoruz. Biz sorunları, çözüm bulunsun diye ortaya koyuyor, çözümü için de elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Bu kapsamda Müdürlüğünüzle iyi ilişkiler içerisinde çalışmalarımızı geçmişten beri sürdürüyoruz" diye konuştu. Çandır, Borsa`nın öncülüğünde yürütülen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, tescil çalışmaları devam eden tavşan yüreği zeytin ve karyağdı armudu ile Zeytinpark, Tarım Konseyi ve ATB Gençlik Grubu`nun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. SORUNLARI SİNERJİ İLE ÇÖZERİZ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Özen de ziyareti nedeniyle Antalya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti. Bütün paydaşların katkısı ile Antalya tarımını iyi bir noktaya götürme hedefinde olduklarını söyleyen Özen, çok fazla paydaşı olan tarım sektörünün birlikte çalışarak iyi bir sinerji oluşturabileceğini vurguladı. Özen, tarım sektörü temsilcileriyle sık sık bir araya gelip sorunları birlikte ortaya koyup, çözümü de birlikte bulmaktan yana olduklarını ifade etti. ATB Başkanı Ali Çandır, İl Müdürü Mustafa Özen`e Zeytinpark`ta üretilen zeytinyağ, sabun ve tıbbi aromatik bitkilerden oluşan paket hediye etti.  

Detaylar...

ENFLASYONDA SON 13 YILIN REKORU
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu`nun açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Mart ayında tüketici enflasyonunda (TÜFE) yüzde 1.02, yurtiçi üretici enflasyonunda (Yİ-ÜFE) yüzde 1.04 artış yaşandığını belirten Çandır, "Bu artışlara göre yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 11.29 ve Yİ-ÜFE’de ise 16.09 olarak ilan edildi. Yıllık tüketici ve üretici enflasyonundaki bu rakamlar, son 13 yılın rekoru oldu" dedi. Ocak ayı enflasyon değerlendirmesinde, önümüzdeki aylar için çift haneli rakamlara demir atma tehlikesi riskine karşı uyardığını anımsatan Çandır, "Bu riskin geçen aydan itibaren gerçekleşmeye başladığını üzülerek görmekteyiz" dedi. BATI AKDENİZ`DE YÜKSEK ENFLASYON RİSKİ Antalya, Isparta, Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz`de tüketici enflasyonunun uzun süredir ülke ortalamasının üzerinde seyrettiğini kaydeden Çandır, "Yaşadığımız durgunluğa rağmen, aylık yüzde 1.19 ve yıllık yüzde 11.64 olarak açıklandı. Bölgemiz aylık ve yıllık enflasyonlarında yılbaşından bu yana radikal değişimlerin yaşandığını görmekteyiz. Örneğin, Ocak ayında bölgemiz enflasyonu 26 bölge içerisinde aylıkta 17. ve yıllıkta 12. sıradayken, Mart ayında ise aylıkta 7. ve yıllıkta ise 17. sırada gerçekleşmiştir. Bu durum, geçen sene bölge olarak yaşadığımız aylık nispi düşük enflasyonlardan, hızla yüksek enflasyonlara doğru gitmekte olduğumuza işaret etmektedir" değerlendirmesinde bulundu. ARA MALI ENFLASYONU TÜKETİCİ ENFLASYONUNU TETİKLER Batı Akdeniz ve ülke enflasyonunda üretici fiyatlarındaki değişimin önemine vurgu yapan Çandır, Mart ayında aylık yüzde 1.04 ve yıllık yüzde 16.09 olarak açıklanan yurtiçi üretici enflasyonunun enerji kalemindeki yüzde -2.59’luk ciddi düşüş sayesinde bu düzeyde gerçekleştiğini kaydetti. Buna karşılık aylık yüzde 1.93’lük ve yıllık ise yüzde 21.73 gibi rekor yüksek düzeyde gerçekleşen ara malı enflasyonunun yurtiçi enflasyonunu radikal bir düzeyde artırdığını dikkat çeken Çandır, şu değerlendirmede bulundu: "Kur etkisi altında gerçekleşen yurtdışı üretici enflasyonundan (YD-ÜFE) doğrudan etkilenen ara malı enflasyonunun önümüzdeki aylarda da benzer bir eğilimle yüksek seyretmesi halinde üretici fiyatlarındaki yılbaşından bu yana yaşanan ciddi yükselişin devam etme riski bulunmaktadır. Çünkü 2017 yılı Ocak-Şubat-Mart aylarının üretici enflasyonu toplam yüzde 6.28 olurken, geçen yılın aynı aylarının üretici enflasyonu toplamı yüzde 0.75 olarak gerçekleşmişti. Bu durum yüzde 737’lik bir artışa karşılık gelmektedir ve birikerek tüketici enflasyonunu daha tetikleyici bir hale dönüşmektedir." ÜRETİCİ ENFLASYONU TÜKETİCİYE TAM YANSITMIYOR Tarım ve gıdadaki üretici ve tüketici enflasyonunu da değerlendiren BAGEV Başkanı Çandır, mart ayında üreticinin yaşadığı enflasyonu tüketiciye yansıtmadığını kaydetti. Çandır, "Mart ayı itibariyle görülmektedir ki, yıllık yüzde 12.53 TÜFE’ye karşılık yüzde 18.28’lik ÜFE gerçekleşmiştir. Buradan üreticinin yaşadığı enflasyonun ancak yüzde 68‘ini tüketiciye yansıtabildiğini söylemek mümkündür. Yani tarım ve gıda bakımından da üretici enflasyonunda, tüketici enflasyonunu tetikleyici bir etki görülmektedir. Gelecek aylara ait enflasyon beklentilerimizi oluştururken bu birikintileri de dikkate almamızda büyük fayda bulunmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.  

Detaylar...

BAGEV`DE YÖNETİM GÜVEN TAZELEDİ
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Genel Kurulu Antalya Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapıldı. Genel Kurulu, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Ercin, Akdeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Süreyya İşeri, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Banu Okan Kavukçu, BAKSİFED Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan katıldı. Divan başkanlığına ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan`ın seçildiği genel kurulda, 2016 faaliyet raporu okundu. Denetim kurulu raporunun okunmasının ardından 2017 bütçesi üyelerin onayından geçti. Genel Kurulda BAGEV yönetimine Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası, Isparta Ticaret Borsası, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Manavgat Ticaret ve Sanayi odası seçildi. Yönetim, yapılacak ilk toplantıda görev dağılımı gerçekleştirecek. BATI AKDENİZ`İN POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRİLMELİ BAGEV Başkanı Ali Çandır, bölgenin ciddi bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirterek, bunun harekete geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Çandır, Burdur Isparta, Antalya kadar ilçe oda ve borsalarının da önemine dikkat çekerek, "İlçelerin çalışmalara aktif katılımıyla daha ciddi bir sinerji yaratırız" diye konuştu. Çandır, BAGEV`in bölge ve illerle ilgili konut sayısından açılan kapanan şirket sayısına kadar bütün verileri paylaştığını belirterek, "Elimizde ciddi data var bunları sizlerle paylaşmak isteriz" dedi. Çandır, mütevelli heyet üyelerine teşekkür etti.  

Detaylar...

ATB MART MECLİSİ TOPLANDI
Antalya Ticaret Borsası Mart ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışması hakkında meclis üyelerine bilgi verilirken, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarım ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik iklimin bölgemiz ve kentimize yansımalarını her ay nesnel göstergelerle sizlerle paylaşmaya gayret ediyoruz" diyerek sözlerine başlayan Ali Çandır, ticari hayattaki hareketlilik ve bunun ekonomik büyümeye sağladığı katkıyı görebilmemiz için göstergelerin önemine işaret etti. NEFES KREDİSİ CANLILIĞI Hükümetin yılbaşından bu yana uygun faizli krediye erişim ve vergi kolaylıkları sağladığını anımsatan Çandır, Antalya Ticaret Borsası nın da nefes kredisi adıyla 8.5 milyon TL fon oluşturarak üyelerinin finansmana erişimlerini kolaylaştırdığını belirtti. Çandır, şunları kaydetti: "Bu uygulamalarla ticari hayatın hareketlenmesi ve ekonomik büyümenin yeniden ivme kazanması hedeflenmektedir. Yapılan uygulamalar kısmen de olsa piyasaya bir canlılık getirmiştir. Ancak, kredi kullanımı, eğer büyümeye duyarlıysa sağlıklı bir finansman kaynağı olma özelliğine sahiptir. Örneğin, son 10 yılda, kredi kullanımı ile ekonomik büyüme arasındaki bağa baktığımızda görüyoruz ki, en iyi yılımız 2011 yılı olmuştur. 2011 yılında 2.7 birimlik kredi kullanımı artışına karşılık, 1 birimlik büyüme artışı yakalamışız. Sonraki yıllarda ise bu bağ giderek zayıflamıştır. 2016 yılı itibariyle kredi büyümesi artışı ile ekonomik büyüme artışı arasındaki bu bağ, ortalamadan iki kat uzaklaşarak, zayıflamıştır." KARŞILIKSIZ ÇEKTE ÜLKE GENELİNE GÖRE İYİYİZ Karşılıksız çek-senet tutar ve adetlerinde 2017 yılının ilk iki ayını değerlendiren Çandır, "Ülkemizde protestolu senet adedinde yüzde 6.5 oranında, tutarında ise yüzde 32 oranında artış görülmüştür. Antalya’da ise adet olarak yüzde 2,5‘lik artış, tutarda ise yüzde 82 oranında artış söz konusudur. Yani Antalya’da 2017 yılının ilk iki ayında yoğun olarak yüksek hacimli senetler protestoya uğramıştır. 2017 yılı ilk iki ayında karşılıksız çek adedi ve tutarında ise Türkiye’de yüzde 16’lık adet azalışına karşılık, tutarda yüzde 14’lük bir azalış görülmektedir. Antalya’da ise aynı dönemde adette yüzde 9.5’luk, tutarda ise yüzde 25.5’lik bir azalış söz konusu olmuştur. Yani Antalya yılın ilk iki ayında karşılıksız çeklerde ülkemiz durumuna göre daha iyi bir performans göstermiştir" diye konuştu. TARIM İŞSİZLİĞİ AZALTIYOR Batı Akdeniz Bölgesi nin ülke nüfusunun yüzde 3.8’ine sahipken, toplam istihdamın yüzde 4,15’ni sağladığına dikkat çeken Ali Çandır, ülke istihdamının tarım sektöründe yüzde 5.20’sini, sanayi sektöründe yüzde 2.5’ini, hizmet sektöründe ise yüzde 4.60‘ını sağladığını belirtti. Çandır, şunları söyledi: "Ülkemizde işsizlik 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5.8’lik artış göstererek yüzde 10.9’a çıkmıştır. Bölgemiz ve kentimizde ise işsizlik, 2015’e göre yüzde 20 oranında yüksek bir artışla yüzde 11.5 olarak gerçekleşmiştir. Resmi rakamlara baktığımızda tarımın işsizliği ülkemizde yüzde 2.1, Antalya’da ise yüzde 2.5 oranında azatlığını görmekteyiz. Nitekim, tarım dışı işsizlik ülkemizde 2015’e göre yüzde 5’lik artış göstererek 2016 yılında yüzde 13’e yükselmiştir. Bölgemiz ve kentimizde ise 2015 yılına göre yüzde 17’lik bir artışla yüzde 14 olarak gerçekleşmiştir." ANTALYA DA 100 ÇİFTÇİDEN 8 İ ÜRETİMDEN VAZGEÇTİ Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı nın (TEPAV) istihdam izleme bültenini değerlendiren ATB Başkanı Çandır, şunları kaydetti: "2016 yılında bir önceki yıla göre Antalya nın 48 bin kişi azalışla sigortalı ücretli çalışan sayısının en çok azaldığı il olduğunu, 8 bin kişi azalışla 4/a sigortalı ücretli kadın çalışan sayısının en fazla azaldığı il, son bir yılda esnaf sayısı (-3.282) en fazla azalan 3. il ve çiftçi sayısı (-3361) en fazla azalan 4. il konumunda yer almıştır. Yani Antalya’da her 100 çiftçiden 8’i üretimden vazgeçmiştir. Bu rakamlar, bir yılı aşkın süredir ısrarla meclisimiz ve bulunduğumuz her ortamda dile getirmekte olduğumuz Antalya Yaklaşımı önerimizin haklı bir talep olduğunu maalesef teyit eder durumdadır." TARIM TOPRAKLARI KAYBOLUYOR Ali Çandır Meclis te tarım toprakları kaybını da değerlendirdi. TÜİK verilerine göre Antalya nın her geçen yıl tarım topraklarını kaybettiğini söyleyen Çandır, "Antalya’da 2000’li yılların başında her 100 dekar alanın 20 dekarı tarım alanı iken, bugünlerde 18 dekara kadar gerilemiştir. 30.000 futbol sahası büyüklüğünde alan kaybeden kentimizde, her nefes alışımızda 10 metrekare tarım alanımız inşaat ve kentleşmeye kurban edilmiştir. Ülkemizde ise geçen 2000’li yıların başından bugüne 2.420.000 futbol sahası büyüklüğünde tarım alanı kaybolurken, her gün 8 futbol sahası tarım alanımız yok olmuştur. Tüm bu kayıplar sonrası 12 Aralık 2016 bakanlar kurulu kararıyla 49 ilde 141 ovanın tarımsal sit alanı ilan edilmesini tarım sektörü için çok önemli görmekteyiz" diye konuştu. OVALARI BETONDAN KURTARANLARA TEŞEKKÜR Tarım Konseyi toplantısına katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu nun Bakanlar Kurulu’nca bölgemizde belirlenen 7 ovaya ek olarak 2 ovanının daha tarımsal sit alanı ilan edileceğini duyurduğunu anımsatan Çandır, "Tarımsal sit alanı olarak ilan edilen Serik Ovası, Manavgat Ovası (karayolu güneyi), Bozova, Söğüt Ovası, Demre Ovası, Zümrütova, Kumluca Ovası ve valiliğimizin önerisiyle eklenen Kınık ve Manavgat (karayolunun kuzeyi) ovalarımızın tarım dışına çıkmasına engel olan herkese teşekkür ediyoruz. Bu fırsatla hükümetimizden, bölgemiz ve Antalya’nın tarımsal varlığına büyük bir tehdit oluşturan, taş ve maden ocakları konusunda da düzenlemeler yapmasını bekliyoruz. Çünkü Antalya’nın en büyük sermayesi doğasıdır" diye konuştu. YÖREX 10 YILLIK EMEĞİN ÜRÜNÜ Çandır, Meclis konuşmasında Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX ve serfe adı altında düzenlenen etkinlikleri değerlendirdi. YÖREX in 10 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu belirten Çandır, "YÖREX projesiyle biz on iki bin yıllık kültürümüzün ve birikimimizin ürünleri olan el emeği, damak tadı ve tabii varlıklarımızın hakkını hukukunu koruyarak tanıtılmasını, yayılmasını ve ticari bir değer oluşturmasını hedefledik. Bu uğurda 81 ilimizin tüm oda ve borsalarını, kalkınma ajanslarını, kooperatiflerini ve diğer sivil toplum örgütlerini YÖREX kapsamında yılda bir kez Antalya’da bir araya getirmeyi başardık. Hemşerilerimiz ile yerli ve yabancı misafirlerimizi YÖREX çatısı altında ticari menfaat gözetmeden buluşturduk. Hedefimiz, YÖREX’le 12 bin yıllık muhteşem zenginliği ticari hayatımıza kazandırarak gelecek kuşaklara aktarmaktır" diye konuştu. ÇAKMA YÖRESEL ETKİNLİKLERE ELEŞTİRİ Yöresel Ürünleri ekonomik değer olarak görürken son dönemlerde kentin her yerinde ve daimi olarak, festivali, kermes, sergi, pazar, tanıtım günleri adı altında etkinlikler düzenlendiğine dikkat çeken Çandır, "Bu etkinliklerin büyük bir bölümünde herhangi bir standart ya da hijyen koşulu sağlanmadığı gibi tamamen ticari menfaat amacıyla düzenlenmektedir. Bu durum bir taraftan yöresel ürün tanımına ve kapsamına aykırılık teşkil ederken, diğer taraftan da kayıtlı ve vergiye tabi esnafımıza da büyük zararlar vermektedir. Üst kurumumuz olan TOBB’a ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na resmi başvuruda bulunarak, bu konuda düzenleme yapılmasını talep ettik. Bakanlığımızın da bu konudaki düzenlemeyi tamamlamak üzere olduğunu biliyoruz. Bu düzenleme çıkıncaya kadar Antalya’daki yerel yöneticilerimizden de adeta sektör haline gelen, bu etkinlere engel olmasını talep ediyoruz." diye konuştu. RUS VE TÜRK ÇİFGÇİSİ ÖKSÜZ KALDI Ali Çandır, dış ticaretle ilgili de açıklamalarda bulundu. Komşularımız ve diğer ülkelerle yaşanan olumsuzlukların tarımsal ticareti doğrudan etkilediğini kaydeden Ali Çandır, "Rusya Federasyonu ile yaşanan kriz sonrasında devletlerarası ilişkiler normal seyrine gelmesine rağmen, tarımsal ticarette gerginliklerin bir türlü aşılamadığını vurguladı. Tarım ürünlerine yönelik yasakların ve kısıtlamaların hala devam ediyor olması hem Türk hem de Rus çiftçisini adeta öksüz bırakmıştır. Bir an önce ticari ilişkilerimizin de normal seyrine gelmesini bekliyoruz" diye konuştu. ANTALYA YA NEFES OLANLARA TEŞEKKÜR Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde kentteki tüm kurum ve kuruluşların sahip çıktığı Antalya’nın akciğeri Zeytinpark ın ürünleri ve doğasıyla halkın kullanımına açıldığını belirten Çandır, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik doğada öğren projesinin devam ettiğini belirtti. Çandır, "Öğrencilerimiz ve halkımıza yönelik oluşturduğumuz 2 kilometreden 8 kilometreye kadar 7 ayrı parkur oluşturduk. Zeytinpark’ı öğrencilerimiz ve halkımızın kullanımına açtık. Okullardan sınıflar halinde, halkımızdan ise oluşturacakları gruplarla yürüme teknikleri ve doğru nefes alma teknikleri eğitimleri vermeye başladık. Zeytinpark’ta 20.000 zeytin ağacından elde ettiğimiz zeytin, zeytinyağı, sabun gibi ürünlerimizin de satışına devam ediyoruz. Tüm Antalyalıları, kentimizin akciğeri konumundaki Zeytinpark’ın aktivitelerine katılmaya, ürünlerinden satın almaya davet ediyoruz. Bu çabamızda bizi yalnız bırakmayıp Antalya’ya nefes olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. SANDIK ÇAĞRISI Ali Çandır, 16 Nisan da halk oylamasına sunulacak Anayasa değişiklik paketiyle ilgili de konuştu. Çandır, halkımızın demokratik haklarını kullanarak sandık başına gitmeye çağırırken, siyasilerden gerilim ve kutuplaşmaya meydan vermeden, bütünleştirici bir çalışma yürütmelerini istedi. Çandır, "Halk oylaması sonrası yatırım ortamının artacağı, ekonomiye ve üretime odaklanılacağı bir dönemi arzuluyoruz" dedi. HAYVAN BORSASI İÇİN ŞİRKET KURULDU Meclis te yıllardır Antalya nın gündeminde olan ancak bir türlü hayata geçirilmeyen Hayvan Borsası gündeme geldi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 10 yıldır kent gündeminde olan Hayvan Borsası nın kurulması için uzun süredir çalışma yürüttüklerini belirterek, projenin hayata geçirilmesi için gerekli olan şirketin Antalya Hayvancılık Ticaret Anonim Şirket adıyla kurulduğu müjdesini verdi. Şirketin yüzde 70 inin proje ortağı Büyükşehir Belediyesi ne devrini öngördüklerini bildiren Çandır, "Projenin hızlı ilerlemesi için buna ihtiyaç var" dedi. Çandır, Meclis ten Antalya Hayvancılık Ticaret A.Ş deki borsa hissesinin yüzde 70 inin Antalya Büyükşehir Belediyesi ne bedelsiz devri için Meclis ten yetki isterken, meclis üyeleri oybirliğiyle hisse devri için yönetime yetki verdi. ÜRETİCİ İTHALATLA TERBİYE EDİLMEMELİ ATB Mart Meclisi nde sektörel konular da gündeme geldi. ATB Meclis üyeleri et ithalatını değerlendirdi. ATB Meclis Üyesi Ata Sönmez, ette girdi maliyetleri yükselirken etin kilogram fiyatının düşürülme çabalarını anlayamadıklarını belirtirken, "24 Liraya dana kesiyoruz, 26-27 TL bandının aşağısı zaten kurtarmıyor. İthalatla et sektörünü terbiye etmeye çalışırlarsa üretim tamamen durur ette tamamen ithalat bağımlısı bir ülke haline geliriz" diye konuştu. KDV TALEBİ Meclis Üyesi Adnan İngeç, etteki KDV nin beyaz eşya ya da mobilyada olduğu gibi düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi. İngeç, "KDV indirilir ya da kaldırılırsa et fiyatı otomatik olarak 4 lira kadar düşer. Halk ucuza et tüketir. Et lüks tüketim malzemesi değil özellikle çocuklarımızın tüketmesi gereken temel gıdadır" diye konuştu. ATB Başkanı Çandır, üreticinin ithalatla terbiye edilmesi anlayışının yanlış olduğunu belirterek, ithalat kolaylığından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. 2010 yılından beri et ithal edildiğini ve sektörün sıkıntısının çözülemediğini belirten Çandır, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik in hayvancılığı teşvik eden politikaları savunmasına karşın alınan ithalat kararının bürokrasiyle ilgili olabileceğini söyledi. Çandır, Et ve Süt Kurumu nun tüccarlık yapmaması gerektiğini, piyasayı düzenleyici ve iyileştirici çalışmalar yürütmesini beklediklerini vurguladı. ATB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Simav, süt üretimindeki düşüşe dikkat çekerken yüksek girdi maliyetlerinin üreticiyi üretmekten vazgeçirdiğini söyledi. Simav, sanayicinin ödemeleri geç yapmasının da üretici zorladığını kaydetti. Süt fiyatının Avrupa ile karşılaştırıldığını belirten Simav, "Ancak Avrupa daki maliyetlerle bizdeki maliyetler aynı değil. Avrupa da 1 litre süt ile 1.5 kg yem alınıyor ama bizde öyle değil" dedi. Mevsimsel olarak bu dönem üretimi artması gerekirken yerinde saydığını vurgulayan Simav, et ve sütün birbiriyle bağlantılı sektörler olduğunu sütteki krizin büyümesi halinde et ithalatının da artacağını bildirdi. İHRACATÇI YOL HARİTASI İSTEDİ Meclis Üyesi Fetih Ekinci, Rusya nın domates yasağı devam edecekse üreticilere yol haritası çıkarılması gerektiğini belirterek, "Rusya domatesimizi almayacaksa üreticilerimiz çeşitlilik konusunda değişikliklere gidebilir. Bu konuda Hükümetimizin, Bakanlığımızın, üreticilerimize fikir verilmesi gerekiyor" dedi. RUSYA SIKINTISI İbrahim Yılmaz, Rusya pazarında karanfil yasağının resmi olarak kalktığını ancak gümrük vergisinin yüksekliği nedeniyle pratikte ihracat yapma şansı olmadığını bildirdi. Yılmaz, "Sözde yasak kalktı ama ihracatımız yüksek vergiyle adeta engelleniyor. Bizce Rusya pazarında hala çok büyük sorun var" dedi.  

Detaylar...

MİLLİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BORSA`DA ANLATILDI
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Müşterek Komite Toplantısı, ATB Toplantı Salonunda yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nejat Deniz ile İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat’ın konuk olarak katıldığı ATB Müşterek Komite Toplantısında, ATB üyelerine TOBB ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Milli İstihdam Seferberliği kapsamındaki teşvik ve destekler anlatıldı. ÜYELERİMİZ DESTEKLERDEN YARARLANSIN Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, istihdamı artırmak için başlatılan milli seferberlik çerçevesinde yapılan teşvik ve desteklerden üyelerinin yararlanması için bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini belirtti. Çandır, SGK İl Müdürü Nejat Deniz ile İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat’a toplantıya katılımları nedeniyle teşekkür etti. HEDEF İSTİHDAMI ARTIRMAK SGK İl Müdürü Nejat Deniz, istihdam teşvik programının işverenler açısından önemli avantajlar sağladığını belirtirken, "Sizlerin de istihdamla ilgili düzenlemelerden haberdar olmanız, ticari faaliyet ve yatırımlarınıza yön verirken desteklerden yararlanmanız için bilgilendirme toplantısı düzenliyoruz" dedi. Milli istihdam seferberliği çerçevesinde verilen destek ve teşviklerin bu yılın sonuna kadar geçerli olacağını kaydeden Deniz, işverenin mevcut işçi sayısına ekleyeceği her işçi için devletten destek ve teşvik alacağını bildirdi. Destek ve teşviklerden yararlanacak işverenin prim borcu bulunmaması şartı arandığını söyleyen Deniz, yeni işyeri açan işverenin ise sigortalı sayısının yarısı kadarı için destek ve teşvikten yararlanabileceğini belirtti. İşverenleri personel istihdam etmeye çağıran SGK İl Müdürü Deniz, "Bu fırsat kaçmaz" dedi. İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat da ATB üyelerine işbaşı eğitim programıyla ilgili bilgi verdi. Tekkanat, öğrencilerin ve mesleki deneyimi olmayanların mesleği öğrenmeleri amacıyla başlatılan işbaşı eğitim programının işverene ek yük getirmeden işçi istihdam etme fırsatı sunduğunu belirtti. Tekkanat, işvereni teşviklerden yararlandırarak istihdam oranını artıma hedefinde olduklarını vurguladı. Toplantının sonunda ATB Başkanı Çandır ile ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, SGK İl Müdürü Nejat Deniz ile İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat’a günün anısına seramik kaftan hediye etti.  

Detaylar...

BORSA ÜYELERİNE NEFES KREDİSİ LİMİTİ YÜKSELTİLDİ
  TOBB tarafından oda ve borsaların katılımıyla başlatılan Nefes Kredisi kampanyasında, 50 bin TL olan kredi limiti 150 bin TL’ye yükseltildi. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Nefes Kredisi kampanyası kapsamında 8.5 milyon TL fon oluşturarak üyelerinin finansmana erişimine katkı sağladıklarını bildirdi. ÜYELER TALEP ETTİ LİMİT YÜKSELTİLDİ Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, üyelerden gelen talep doğrultusunda 50 bin TL olan Nefes Kredisi limitinin 150 bin TL’ye yükseltildiğini bildirdi. Çandır, Borsa olarak finansmana erişimde sorun yaşayan küçük ve orta büyüklükteki işletme sahibi üyelerinin düşük faizli kredi kullanmalarına destek olduklarını belirterek, “Sağladığımız bu imkanla finansmana erişimde sorun yaşayan KOBİ’lerimize ucuz finansmanın önünü açtık. Alacakları krediyle sektörümüzün biraz nefes almasını diliyor, tüm üyelerimizi bu imkandan faydalanmaya davet ediyorum” dedi. ARTI MASRAF YOK Üyelerinin aylık yüzde 0.825, yıllık yüzde 9.90 faiz oranı ve 12 ay vadeyle Denizbank ve Ziraat Bankası’na kredi başvurusunda bulunabileceğini söyleyen Çandır, protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyonun talep edilmeyeceğini bildirdi. Çandır, “Üyelerimiz Borsamızdan alacağı ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli faaliyet belgesi ile Denizbank ve Ziraat Bankası’na başvurabilecek” dedi.

Detaylar...

BAGEV İLE AESOB ARASINDA İSTİHDAM PROTOKOLÜ
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ile Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (AESOB) arasında işsizliğin önlenmesi ve esnafın kalifiye eleman sıkıntısını çözmek amacıyla istihdam ve eğitimi geliştirme işbirliği protokolü imzalandı. BAGEV, ATB Başkanı Ali Çandır, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve AESOB yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek BAGEV istihdam ve eğitimi geliştirme işbirliği protokolünü imzaladı. Ali Çandır, işsizliğin önemli sorunlardan biri olduğunu belirterek, kalifiye eleman sıkıntısının da diğer bir konu olarak gündeme geldiğini belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı tarafından çalışma hayatında milli seferberlik ilan edildiğini, bu kapsamda Antalya`da yapılan toplantıda 200 bin işçi istihdamı sözü verildiğini anımsatan Çandır, "Bu rakamın yakalanması için hepimizin çok çalışması gerekiyor" dedi. ÜCRETSİZ İLAN Türkiye`de ilk defa BAGEV tarafından bölgesel istihdam ofisi kurulduğunu belirten Çandır, bu portala 15 bin işsizin, 2 bin de işletmenin kayıtlı olduğunu aylık 100 kişinin portal aracılığıyla işe yerleştiğini bildirdi. "bagevkariyer.com"da iş arayanla işverenin buluştuğunu vurgulayan Çandır, "Esnaf odalarımızla bu kapsamda etkin bir çalışma yürütülebilir" diye konuştu. Çandır, protokol ile esnafın "bagevkariyer.com"dan ücretsiz ilan yayımlayabileceğini, işçinin de portaldan ücretsiz yararlanabileceğini, talep etmeleri halinde de İş-Kur ve Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla kalifiye eleman yetiştirmeye yönelik eğitim programları düzenleneceğini bildirdi. BAGEV`İN İSTİHDAM PORTALINDA BULUŞACAKLAR AESOB Başkanı Adlıhan Dere, BAGEV ile istihdamı artırmak için işbirliği içerisinde olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Çalışma hayatında milli seferberlik ilan edildiğini anımsatan Dere, Antalya`da esnafın 75 bin kişiyi istihdam etme sözü verdiğini kaydetti. İş arayan kadar iş verenin de kalifiye eleman bulmakta zorlandığını belirten Dere, BAGEV `in istihdam portalının iyi bir buluşma noktası olacağını vurguladı. Dere, Çandır`a işsizliği azaltacak çalışması nedeniyle teşekkür etti.  

Detaylar...

tente pergola tente branda pergola fiyatları cialis fiyat cialis fiyatları cialis satış cialis kampanya viagra fiyat viagra fiyatları viagra satış viagra kampanya reis i turan ulusal birlik reis semih tufan reyis semih tufan ülkücü gençlik ülkücü hareket ülkü ocakları muhsin yazıcıoğlu abdullah çatlı alaattin çakıcı kürt halkı kürt aşiretleri