Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Haziran Temmuz 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.38.136
Şuan 19 kişi online
Bugün 1074 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181912
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

KORKUTELİ KARYAĞDI ARMUDUNA COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU KABUL EDİLDİ
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Korkuteli Karyağdı Armudu için coğrafi işaret başvurusunda bulundu. ATB’nin başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yer aldı. Yöresel Ürünler Projesi ve Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’le coğrafi işaret konusunda farkındalık yaratan Antalya Ticaret Borsası, Antalya’nın yöresel zenginliklerini tescillemek için çalışmalarını sürdürüyor. Tavşan Yüreği Zeytin için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunan Antalya Ticaret Borsası, Korkuteli Karyağdı Armudu için de Kuruma coğrafi işaret başvurusunda bulundu. ATB’nin başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yer aldı. TİCARİ DEĞERİ ARTACAK Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret Borsası’nın menşe adı talebiyle Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru inceleme aşamasına geldiğini belirtti. Korkuteli sınırları içerisindeki Akyar, Bayat, Yazır, Küçükköy, Esenyurt, İmrahor, Kargalık, Tatköy, Kargın ve merkez mahallelerinde yetişen Korkuteli karyağı armudunun, 1950’li yıllardan bu yana bölgede üretildiğini kaydetti. Borsa’nın uzun süredir Korkuteli Karyağdı Armudu’nun tescili için çalıştığını vurgulayan Çandır, “Bölgenin flora ve klimasında yetişen Karyağdı Armudu, saydığımız merkezlerin dışında bile aynı tat ve aromayla yetişmiyor. Korkuteli Karyağdı Armudu piyasada değişik isimlerle tüketiciye ulaştırılıyor. Biz bölgemizin değerlerini koruma altına almak, ürettiğimiz ürünün ticari değerini artırmak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Ürünü inceleyen Türk Patent ve Marka Kurumu, Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yer verdi. Umuyoruz kısa sürede bölgemizin bir değeri daha coğrafi işaret zırhına bürünecek” diye konuştu. KURUMLARA TEŞEKKÜR Korkuteli Karyağdı Armudu’yla ilgili çalışmanın kooperatifler ve yöresel ürünlerle ilgili çalışmanın bir parçası olacağını vurgulayan Çandır, “Gerek üretimin, gerekse paketleme ve pazarlamasının gelişmesi konusunda üreticilerimiz, kooperatiflerimiz ve üyelerimizle birlikte çalışmayı planlıyoruz” dedi. Çandır, başvuru sürecinde ATB’ye destek olan Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Antalya Ziraat Odası Başkanlığı, Korkuteli Kaymakamlığı, Korkuteli Ziraat Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu ve Korkuteli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teşekkür etti.  

Detaylar...

AK PARTİ’Lİ ENǒTEN BORSA’YA HAYIR OLSUN ZİYARETİ
AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Muratpaşa İlçe Başkanı Alparslan Belin ile birlikte Antalya Ticaret Borsası’nın yeni yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Enç’i, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ile ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan ağırladı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Enç’e ziyareti nedeniyle teşekkür ederken, tarımla ilgili bilgileri paylaştı. Antalya’nın tarım potansiyelinin tam olarak hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Çandır, bunun için destek istedi. Tıbbi aromatik bitki ve süs bitkileri üretimi için Hazine arazilerinin tahsisiyle ilgili kararı memnuniyetle karşıladıklarını ancak arazi envanterine ulaşımda sıkıntı çektiklerini bildiren Çandır, “Arazi tahsisi yapıldığında hemen üretim yapıp ihracat edebilecek çok sayıda üyemiz var. Arazi envanterine ulaşamadığımız için talepte bulunamıyoruz” dedi. Tarıma özel sosyal güvenlik sisteminin de mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Çandır, bununla ilgili hazırladıkları raporu paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti. AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Ali Çandır ve ekibine yeni görev döneminde başarılar diledi. ATB’nin kent yararına önemli çalışmalara imza attığını belirten Enç, kent yararına olan her projede kurumların yanında olduklarını söyledi. Enç, Hazine arazilerinin tıbbi aromatik bitki ve süs bitkisi üretimine tahsisiyle ilgili gerekli adımların atılması konusunda destek olacağı sözünü verdi.

Detaylar...

CHP’Lİ BUDAK’TAN BORSA’YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İl Başkanı Ahmet Kumbul, Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin ve il yönetimiyle birlikte Antalya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. CHP Heyetini, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ile Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ağırladı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, tarımın kent ekonomisi için önemine dikkat çekerken, Antalya’ya tarımda 6. Bölge teşviği verilmesini talep ettiklerini söyledi. KDV iadesiyle ilgili düzenlemenin geri çekilmesini anlayamadıklarını kaydeden Çandır, sektöre nefes aldıracak çalışmanın yürürlüğe girmesi gerektiğini vurguladı. Tarıma özel sosyal güvenlik sistemi getirilmesiyle ilgili bir çalışmaları olduğunu bildiren Çandır, bunun için de destek istedi. Başkanlık görevine yeniden seçilen Ali Çandır ve yönetimini, Meclis Başkanlığı’na seçilen Erdoğan Ekinci’yi kutlayarak hayırlı olsun dileğinde bulunan Budak, Borsa’nın kentin geleceğine yön veren çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi. Budak, tarımın Antalya ekonomisi için önemine dikkat çekerken, gerekli desteğin verilmesi gerektiğini söyledi. Budak, parti olarak tarımsal üretimin gücüne inandıklarını, sektörü ayakta tutacak adımların atılmasından yana olduklarını vurguladı.  

Detaylar...

ATB’DEN TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA ZİYARET
Seçim dönemini geride bırakan Antalya Ticaret Borsası (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Sayman Üye Cüneyt Doğan, Yönetim Üyesi Süleyman Ersan’la birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ATB yönetimine yeni dönem çalışmaları için başarılar dilerken, hayırlı olsun temennisinde bulundu. Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası’nın güçlü yönetimle yoluna devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Antalya Ticaret Borsası’nın projeleriyle anılan bir Borsa olduğunu, Yöresel Ürünler Fuarı’nın ise ATB’nin en önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaret YÖREX sayesinde anlam kazandı. Bu konuda desteğimiz tamdır. Bu fuar mutlaka yurtdışına taşınmalı” dedi. TOBB BAŞKANI’NA DESTEK ATB Başkanı Ali Çandır, TOBB’dan aldıkları terbiye ve ufuk ile çalışmaya gayret ettiklerini söylerken, “Özellikle 365 oda ve borsamızı motive eden sizin desteğinizle proje bazlı çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Çandır, Türk iş dünyasının çıtasını yükselten, oda borsalarla sürekli diyaloğu olan ve sorunları özveri ile çözmeye çalışan Hisarcıkoğlu’na teşekkür ederken, “Türk iş dünyasının çıtasını çok yükseklere taşıyan, özveriyle çalışan sizlere desteğimiz sonsuz” diye konuştu. YÖREX’E DAVET Bu yıl 24 -28 Ekim’de düzenlenecek YÖREX’e TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu davet eden Çandır, “Sizin desteğiniz YÖREX’e güç veriyor. Hedefimiz YÖREX’i yurtdışına taşımak. Umuyoruz seçim dönemi bittikten sonra da sizin desteğiyle bunu uluslararası alana çıkartırız. Türkiye’nin müthiş zenginliğini dünya insanıyla tanıştırma fırsatı buluruz” diye konuştu. Ziyarette ATB Başkanı Ali Çandır ve Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Hisarcıklıoğlu’na fotoğraflarının bulunduğu YÖREX albümü ile cam vazo hediye etti.  

Detaylar...

ATB YENİ DÖNEMİN İLK MECLİSİNİ TOPLADI
  Antalya Ticaret Borsası (ATB), organ seçimlerinin ardından yeni dönemin ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. ATB Meclisi, Meclisin en yaşlı üyesi Yusuf Karasu’nun başkanlığında toplandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan Meclis’te Yusuf Karasu, ATB meclisinin hayırlı olmasını dilerken, Antalya ekonomisi için güzel yapacağına inandığını söyledi. Meclis başkanı ve başkanlık divanı seçiminin yapıldığı mecliste, Erdoğan Ekinci ATB meclis başkanı olarak seçildi. Meclis başkan yardımcılıklarına Abdullah İnan ile Murat Köseoğlu seçilirken, Tuncay Özden katip üye oldu. Mecliste, hesapları inceleme komisyonuna Hakkı Ergin Civan, Ragıp Gök, Sedat Ekici seçildi. MECLİS BAŞKANI ERDOĞAN EKİNCİ ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Meclis üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başladı. 98 yıldır başarılı bir biçimde yönetilen Borsa’nın önümüzdeki 4 yıl boyunca yoğun bir çalışma içine gireceğini kaydeden Erdoğan Ekinci, “Sektörümüz, ticaretimiz ve kentimizin gelişimine katkıda bulunacak olan yönetim kurulumuz, meclisimiz, meslek komitelerimiz ve disiplin kurulumuzun belirlenmesi için oy kullanan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Yeni dönemimizin başlangıcında, hepimize görevlerimizde üstün başarılar dilerim. Bu vesileyle, Borsamız Meclisinde bugüne kadar görev yapmış üyelerimizi saygıyla anıyor, vefat etmiş olanlara rahmet diliyorum” diye konuştu. Birlik ve beraberlik mesajı veren Meclis Başkanı Ekinci, “Görevde olduğumuz dönem boyunca Borsamıza halel getirmeden çalışacağımıza olan inancım ve güvenim tamdır. Meclisimizin divanına seçilmiş olan başkan yardımcılarım ve katip üyemizle birlikte toplantılarımızın zamanında ve düzenli yapılması için çalışacağız. Arkadaşlarımıza görevlerinde şahsım ve sizler adına ayrıca başarılar diliyorum. Borsamız Meclisinin ve yönetiminin bu dönemde yapacağı hizmetlerin, birlik ve beraberlik içerisinde yapılmasını temenni ediyorum” diye konuştu. ÜYELERE TEŞEKKÜR Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, seçimlerin, Antalya Ticaret Borsası’nın bir asra yaklaşan kurum birikimi, köklü geleneği ve görgüsüne yakışır bir şekilde tamamlandığını belirtti. Seçim sürecinde demokratik hakkını kullanarak, sandık başına giden, oy kullanan tüm üyelere teşekkür eden Çandır, “Üyelerimizin teveccühü ve güveniyle 2018-2022 dönemi için seçilen Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komiteleri ve Disiplin Kurulu görevlerimizde hepimize başarılar diliyorum. Yeni dönemin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. Geçici olarak meclise başkanlık eden Yusuf Karasu’ya teşekkür eden Çandır, yeni meclis başkanı ve başkanlık divanı üyelerine başarılar diledi. Çandır, “Başkanlık görevine şahsımı üçüncü kez seçen sizlere, yönetim kurulu üyelerine, Borsa organlarında görev alan tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğum Borsa personelimize de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu. ANTALYA İÇİN KAFA YORUYORUZ Görevde oldukları dönemde Antalya’nın tarımsal üretimi ve tarımsal ticaretinin gelişmesine katkı sağladıklarını vurgulayan Çandır, şunları kaydetti: “Memleketimizin taşına, toprağına, suyuna, havasına ve nihayet tarımına sahip çıkmaya ve geliştirmeye odaklandık. Kentin geleceği üzerine kafa yorduk, üzerimize vazife edindiğimiz tüm işlerde yönetim kurulumuzla birlikte elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Çalışmalarımızda Borsamız kurumsal kimliğini hep ön planda tuttuk. Birlikte hareket etmenin gücüne inandık, ortak akılla çalıştık. Kurumsal görüşlerimizi paylaşırken yapıcı olmaya özen gösterdik. İnandığımız doğruları kurum kimliğine yakışır bir şekilde ifade ettik, eleştirdiğimiz konulara çözüm önerisi getirdik. Ne mutlu bizlere ki sözlerimiz karşılık buldu.” FARK YARATICI PROJELERLE DEVAM Yeni dönemde de birlikte hareket etme kültürüyle çalışacaklarını bildiren ATB Başkanı Çandır, “Üyelerimizden aldığımız güçle sektörümüz, kentimiz ve ülkemiz için birlikte daha fazla çalışıp, daha fazla üreteceğiz. Kentimizin gelişmesine katkı verecek ekonomik faaliyetlerimizin yanı sıra; eğitim, kültür, bilim ve sağlık gibi alanların geliştirilmesi için de çalışacağız. Fark yaratıcı projelerimizle Antalya ekonomisi için, ülkemiz ekonomisi için TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderliğinde birlikte çalışacağız” diye konuştu. VEDA EDENLERE TEŞEKKÜR PLAKETİ Yeni dönemde meclise veda eden üyelere özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Çandır, iki dönem Meclis Başkanlığını yürüten Hüseyin Cahit Kayan’a ayrıca teşekkürlerini sundu. Meclis’te yeni görev alan üyelere “hoş geldiniz” diye seslenen Çandır, “Birlikte güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum. Geçmiş dönemlerde Borsamızda görev alan tüm üyelerimize teşekkür ediyor, aramızdan ayrılanları saygıyla anıyorum. Yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Mecliste geçen dönem görev alan Mustafa Çetin, Fatih Ekinci, İbrahim Köseoğlu, Osman Yardımcı, Necmi Alpagot, Veli Karasu, İbrahim Yılmaz’a plaket takdim eden Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ve Ali Çandır, hepsine ayrı ayrı teşekkür etti. Çandır, 2 dönem meclis başkanlığını görevini yürüten Hüseyin Cahit Kayan’a da teşekkür plaketi sunarken, fotoğraf albümü armağan etti. Kayan, ATB Meclisi’ne yeni dönemde başarılar dilerken, Çandır’a nezaketi nedeniyle teşekkür etti. Kayan, ATB’nin kent için iyi çalışmalara imza attığını belirterek, çalışmalarda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti. Meclis öncesinde toplanan 7 meslek komitesi ve disiplin kurulu görev dağılımı yaptı. BÜLBÜL BAŞKAN YARDIMCISI Seçimin ardından Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Ali Çandır’ın başkanlığında ilk defa toplandı. Toplantıda, başkan yardımcılığına Halil Bülbül, Sayman Üyeliğe Cüneyt Doğan seçildi.    

Detaylar...

FAİR PLAY RUHU ZEYTİNPARK’TA YAŞIYOR
Çocuklara futbolda hoşgörüyü kazandırmak amacıyla, fair play kuralları ile oynanan Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası, Zeytinpark’ta başladı. 130 takımın yarıştığı Turnuvada, kazanan “hoşgörü” oldu. Zeytinpark, Antalya Valiliği Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (LİDOSK) işbirliğinde düzenlenen Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası Zeytinpark’ta başladı. Müsabakalar, minikler, küçükler, yıldızlar, gençler kategorisinde düzenleniyor. İlk gün, 130 takımın yarıştığı turnuvada yüzlerce öğrenci, futbol aracılığıyla hoşgörü, yardımlaşma, paylaşım, mütevazi ve anlayışlı olmayı öğrendi. Zeytinpark’ta kurulan 10x15 metrelik alanında 3`er kişilik takımların oynadığı Sokak Futbolunda her maç 3 dakika sürdü. Maça 6`şar fair play puanına sahip olarak başlayan takımlar, oyuna el sıkışarak başladı, oyun biterken de el sıkışarak ayrıldı. Oyunculardan birisi el sıkışmayan takımın fair play puanı düştü. Oyunda hata yapan oyuncuya hakem düdük çalarak uyarınca takımın 2 puanı silinirken, hatayı kendisi fark edip hakem düdük çalmadan rakipten özür dileyen takıma 1 fair play puanı verildi. Turnuvaya katılan Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan, başlangıç vuruşunu yaparken, “Barış ve hoşgörü temel değerler. Çocuklarımızın bu değerlerle yetişmesini temenni ediyorum. Turnuvanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kan, turnuvaya katılan çocuklarla sohbet etti. TÜRKİYE’DE İLK Antalya Ticaret Borsası ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Zeytinpark’ta düzenlenen Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası’na yoğun katılım olduğunu belirterek, “Avrupa’da 26 ülkede tamamı fair play oyun kuralları ile oynanan futbol turnuvasını Türkiye’de ilk kez Antalya’da gerçekleştirdik. Futbol aracılığıyla toplumsal barışa katkı sunma hedefindeyiz. Hoşgörü gibi kavramlar çocukluk döneminde benimsenirse daha kalıcı oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. KAZANAN HOŞGÖRÜ Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği etkinlik sorumlusu Osman Pişirici, 130 takımın Zeytinpark ev sahipliğinde hoşgörü için yarıştığını belirterek, “Bu turnuvanın kazanını hoşgörü ve barış olacak” dedi. 20 Mayıs Pazar günü final maçı ile turnuvanın tamamlanacağını bildiren Pişirici, futbol aracılığıyla gençler arasında hoşgörüyü artırmayı hedeflediklerini anlattı.  

Detaylar...

ANTALYA TİCARET BORSASI BAŞKANI YENİDEN ÇANDIR
Antalya Ticaret Borsası, organ seçimlerinin ikinci aşaması olan yönetim kurulu, disiplin kurulu ve TOBB delegeliği seçimi için sandık başına gitti. ATB’nin iki dönemdir başkanlığını yürüten Ali Çandır, yeniden yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Antalya Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapılan seçimde, Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yönetim kurulu, disiplin kurulu ve TOBB delegeliği için 3 sandık kuruldu. 2 Nisan Pazartesi günü meclise seçilen 19 üye “hayırlı olsun” dileğinde bulunarak oy kullandı. Ali Çandır ATB Yönetim Kurulu Başkanı seçilirken, Halil Bülbül, Süleyman Ersan, Hüseyin Simav ve Cüneyt Doğan yönetim kurulu asil üyesi olarak seçildi. Yönetim kurulu yedek üyeliğine Murat Köseoğlu, Selçuk Çelebi, Abdullah İnan, Sedat Ekici seçildi. Sandıktan Hüseyin Simav, Ragıp Gök, Hakkı Ergin Civan, Nuri Büyükselçuk TOBB genel kurul delegesi olarak çıkarken, TOBB genel kurul yedek delegeliğine Selçuk Çelebi, Sedat Ekici, Muzaffer Aydoğan, Tuncay Özden seçildi. Antalya Ticaret Borsası Disiplin Kurulu asil üyeliğine Burak Gönen, Nurettin Babaoğlu, Hasan Turul Gençer, Nuri Cengiz, Mehmet Ali Can, Mehmetcan Çalık seçilirken, disiplin kurulu yedek üyeliklerine sandıktan Rasim bülbül, Mustafa Çetin, Erhan Büyükkasap, Ömer Gündeşlioğlu, Halil Emrah Doğan, Mehmet Ali Ersan çıktı. DAHA ÇOK ÇALIŞIP DAHA ÇOK ÜRETECEĞİZ Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, organ seçimlerinin ikinci etabını tamamladıklarını belirterek, “Üyelerimizin seçtiği meclis üyelerimiz bugünkü seçimde yönetim kurulumuza 4 yıllığına görev verdi, ayrıca disiplin kurulu ve TOBB delegelerimiz belirlendi. Ben üyelerimize, meclis üyelerimize bize destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Bundan sonra daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Borsa Başkanı Ali Çandır, “Fark yaratıcı çalışmalarımızla gerek ülkemiz, gerek kentimiz, gerek tarım sektörümüz için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim daha fazla çalışmaya, daha çok üretmeye ihtiyacımız var. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderliğinde iş dünyamız için üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.  

Detaylar...

ÇOCUKLAR FUTBOLDA HOŞGÖRÜYÜ ZEYTİNPARK’TA ÖĞRENECEK
Zeytinpark, Avrupa’da 26 ülkede tamamı fair play oyun kuralları ile oynanan Hoşgörü İçin Sokak Futbolu Turnuvası’na ev sahipliği yapacak. Zeytinpark, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (LİDOSK) tarafından imzalanan Hoşgörü İçin Sokak Futbolu protokolü hayat buluyor. Futbol aracılığıyla gençler arasında hoşgörü, yardımlaşma, paylaşım, centilmenlik, mütevazilik ve anlayışlı olmak gibi değerleri geliştirmek amacıyla düzenlenen Hoşgörü için Sokak Futbolu Turnuvası, 9 Nisan Pazartesi günü ilk maç ile Zeytinpark’ta başlayacak. Antalya Valiliği’nin desteğiyle düzenlenen Turnuva, 20 Mayıs Pazar günü final maçı ve ödül töreni ile son bulacak. Müsabakalar, minikler, küçükler, yıldızlar, gençler kategorisinde düzenlenecek. FUTBOL HOŞGÖRÜ ORTAMINDA OYNANACAK Antalya Ticaret Borsası ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, sporun gençlerin gelişimi üzerindeki etkisine dikkat çekerken, gençlerin yoğun ilgi gösterdiği futbolun hoşgörü ortamında yapılması gerektiğini kaydetti. Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark’ın sokak futbolu turnuvasına ev sahipliği yapacağını belirten Çandır, “Zeytinpark çocukların etkinlik merkezi haline geliyor. Sokak futbolu ile çocuklar hoşgörü ve paylaşımı Zeytinpark’ta öğrenecek” dedi. 2014 yılından beri Avrupa’da 26 ülkede tamamı fair play oyun kurulları ile oynanan futbol turnuvasına öncülük ettiklerini kaydeden Ali Çandır, turnuvada futbol aracılığıyla toplumsal barışa katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği etkinlik sorumlusu Osman Pişirici, futbolun dünyanın en çok oynanan oyunu olduğunu belirterek, futbol aracılığıyla gençler arasında hoşgörüyü artırmayı hedeflediklerini anlattı. Pişirici, turnuvaya destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. CENTİLMEN OLAN KAZANACAK Sokak futbolu 10x15 metrelik özel bir oyun alanında 3`er kişilik takımlarla oynanıyor. Her maç 3 dakika sürüyor. Her takım birbiriyle karşılaşıyor. Takımlar maça 6`şar fair play puanına sahip olarak başlıyor. Oyunda başlangıçta ve bitişte el sıkışmak zorunlu. Eğer oyunculardan birisi el sıkışmaz ise takımının fair play puanları bir azalıyor. Oyun içerisinde hakemin herhangi bir takım aleyhine düdük çalması halinde o takımın 2 puanı siliniyor. Ancak oyuncu yaptığı hatayı kendisi fark edip hakem düdük çalmadan rakipten özür dilerse o zaman 1 fair play puanı düşüyor. Böylelikle oyunda esas olan centilmenlik, rakibe saygı ve hoşgörü davranışları ön plana çıkıyor. Kazanan fair play davranışlarını en çok gösteren takım olduğu için oyun esnasında güzel davranışlar pekişiyor ve dostluklar artıyor. Müsabaka skoru fair play puanlarının eşitliği durumunda devreye giriyor ve sportif başarısı daha iyi olan takım o zaman kazanıyor.  

Detaylar...

İZCİLER İLK KAMP DENEYİMİNİ ZEYTİNPARK’TA YAŞADI
Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark, çocukların ilk kamp deneyimlerini yaşadığı merkez haline geldi. TED Antalya Koleji Böğürtlen İzcileri, ilk kamp etkinliğini Zeytinpark’ta gerçekleştirdi. Antalya Ticaret Borsası’nın öncülüğünde kente kazandırılan Zeytinpark, düzenlediği etkinliklerle yediden yetmişe herkesi doğayla buluşturuyor. Doğa yürüyüşleri, yoga, kamp etkinlikleri, doğada iletişim eğitimi, doğa akademisi ve ekoloji eğitimleri düzenleyen Zeytinpark, şehrin gürültüsünden uzak bir alanda kaliteli zaman geçirme fırsatı sunuyor. DOĞADA HEM EĞİTİM HEM EĞLENCE Zeytinpark’ta ilk kamp etkinliğini gerçekleştiren TED Antalya Koleji Böğürtlen İzcileri, kamp alanının kurulması, malzeme teknik bilgisi ve mıntıka temizliği gibi konularda deneyim kazandı. Liderlerinin eşliğinde bahar çiçekleri arasında sabah yürüyüşü yapan izciler, bayrak töreni sırasında doğayla ilgili görüşlerini paylaştı. Akşam kamp ateşi etrafında şarkılar söyleyerek eğlenen izciler, yıldızların altında ve çadırda uyuma deneyimini ilk defa yaşamış oldu. İki gün boyunca, izcilik bilgilerini deneyimleyip spor yapan ve sağlıklı yiyeceklerle beslenen çocuklar, bir sonraki kampta tekrar Zeytinpark’ta buluşma dileğiyle alandan ayrıldı. DOĞA İLE BULUŞMANIN ADRESİ OLDU Antalya Ticaret Borsası, Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Zeytinpark’ın kentin yaşam merkezi haline geldiğini söyledi. Kent merkezinde olmasına karşın doğa ile buluşmak isteyenlerin adresi haline gelen Zeytinpark’ın özellikle çocuklar için müthiş fırsatlar sunduğunu kaydeden Çandır, “Zeytinpark’ı Antalya ile buluşturacağız diye yola çıktık. Bu yolda önemli yol kat ettik. Çocuklarımız bu alanı çok sevdi. Yediden yetmişe herkesi Zeytinpark’ta doğa ile kaynaşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.  

Detaylar...

YÜKSEK SEYİRLİ ENFLASYON
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu`nun açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Tüketici enflasyonunda (TÜFE) aylık yüzde 0.99, üretici enflasyonunda (Yİ_ÜFE) ise yüzde 1.54 artış yaşandığını belirten Çandır, tüketici enflasyonunun yıllık yüzde 10.23, üretici enflasyonunun ise yüzde 14.28 gerçekleştiğini kaydetti. Enflasyonun piyasa beklentilerine yakın gerçekleştiğine dikkat çeken Çandır, döviz kurunda yaşanan hareketliliğin kısmi olarak yansımaları, petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü eğilim ve iç talepte yaşanan artışın enflasyonun ateşini yükselttiğini kaydetti. Enflasyonun düşürülmesinde yılın ilk dört ayı rakamlarının önemini vurgulayan Çandır, baz etkisinin Nisan enflasyonuna da yansıyacağını bildirdi. ENFLASYONDA KATILAŞMA UYARISI Yurtiçi üretici enflasyonunun aylık yüzde 1.54, yıllık yüzde 14.28 olarak ilan edildiğini belirten Ali Çandır, “Bu gerçekleşmelerle ÜFE’de geçtiğimiz yıla oranla yüzde -11 oranında gerileme yaşanmıştır. Yıllık enflasyonda 2 puana yaklaşan bu düşüşe karşın, aylık bazda yarım puan düzeyinde görülen artış, gelecek aylar ve yılsonu için üretici cephesinde yüzde 16 düzeyinde katılaşan bir yıllık üretici enflasyona sahip olacağımız beklentisini güçlendirmektedir” değerlendirmesinde bulundu. ÇEKİRDEKİ YÜKSEKLİK ENDİŞELENDİRİYOR Mart ayı çekirdek enflasyonunun aylık yüzde 0,79 ve yıllık yüzde 11,44 olarak ilan edildiğine dikkat çeken BAGEV Başkanı Çandır, geçen aya göre çekirdekte iyileşme görülmesine karşın son 15 yılın en yüksek çekirdek enflasyonunun yaşandığını söyledi. Çandır, çekirdek enflasyonun son 15 yıl ortalamasının yüzde 50 üzerinde olmasının endişe yarattığını vurguladı. BATI AKDENİZ’İN ATEŞİ YÜKSEK Burdur, Isparta, Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz’de enflasyon rakamlarının yüksekliğine işaret eden Ali Çandır, “Bölge enflasyonunun mart ayında yüzde 1.32 ile ülke ortalamasının yüzde 33 üzerinde, yıllık enflasyonda ise yüzde 10,94 ile ülke ortalamasının yüzde 7 üzerinde gerçekleşmiştir. Böylece mart ayı enflasyonumuz geçen aya göre bölgeler sıralamasında 1. en yüksek, geçen yıla göre ise 4. en yüksek enflasyon olmuştur” değerlendirmesinde bulundu. Batı Akdeniz’in 2018 yılının ilk çeyreğinde 26 bölge arasında en yüksek enflasyonu yaşadığını bildiren Çandır, “Bu gerçekleşmelerle 2018 yılı bölgemiz enflasyonu, önümüzdeki dönemde, geçtiğimiz yıla oranla turizm ve ticaretteki nispi artış beklentisinin de etkisiyle ülke ortalamasının üzerinde seyredecektir” dedi. Çandır, Batı Akdeniz’de giyim ve gıda harcamalarının enflasyonu yükseltici etkisine dikkat çekti. FAİZ İNDİRME POTANSİYELİ GÖRÜNMÜYOR Yılın başından bu yana kurda yaşanan yüzde 10’un üzerindeki yükselmenin ve üretici kesim üzerinde baskı oluşturan enflasyonun henüz üretici fiyatlarına tam olarak yansımadığını kaydeden Ali Çandır, “Bu koşullar, bizlere önümüzdeki dönemde tüketici enflasyonunun geçen yıldan farklı olmayacağını, hatta bazı aylar geçen yıldan daha yukarıda seyredeceğini göstermektedir. Enflasyonun yüksek seyirli olduğu ve kurdaki yükselme beklentileri devam ettiği sürece, Merkez Bankası’nın faiz indirme potansiyeli gözükmemektedir” değerlendirmesinde bulundu.  

Detaylar...

ZEYTİNPARK AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NİN ARGE MERKEZİ OLACAK
Zeytinpark ile Akdeniz Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolle, üniversite öğrencileri sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerini Zeytinpark’ta yapabilecek, akademisyenler bilimsel çalışmalarını Zeytinpark’ta yürütebilecek. Akdeniz Üniversitesi ile Zeytinpark A.Ş. arasında işbirliğini öngörün protokolün imza töreni Üniversite ev sahipliğinde yapıldı. Zeytinpark A.Ş Genel Müdürü Vahdet Narin ile üniversite öğretim üyelerinin de bulunduğu törende, protokolü ATB ve Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ile Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal imzaladı. AKADEMİSYENLER İÇİN LABORATUVAR GİBİ Antalya Ticaret Borsası, Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanını kente kazandırmak için yıllardır çalıştıklarını belirterek, “Antalya’nın nazar boncuğunu Antalya’ya kazandıralım diye yola çıktık. Yeşilin kente kazandırılması konusunda elimizi taşın altına koyduk. Kurduğumuz şirkete belediyeler, sivil toplum örgütleri, özel sektörü ortak ettik. Alanın doğallığını, peyzajını bozmadan başta çocuklar olmak üzere halkımıza kazandıralım diye yıllardır uğraşıyoruz. Üniversitenin akademik birikimi de Zeytinpark’a güç verecektir. Alandaki endemik varlık akademisyenler için laboratuvar niteliğinde. Ayrıca alanı üniversite gençliğiyle de buluşturmak istiyoruz” diye konuştu. Zeytinpark’ta yürütülen çalışmaları Rektör Ünal’a anlatan Ali Çandır, çocuklara doğa eğitimi başta olmak üzere eğitimler verildiğini, yürüyüş parkuru ile doğaseverlerin alanla buluştuğunu, kişisel gelişim programları düzenlediğini kaydetti. Çandır, Zeytinpark’ın akademik olarak da her türlü etkinliğe hazır olduğunu belirterek, akademik camianın birikimden faydalanmak istediklerini vurguladı. Çandır, Zeytinpark’ın üniversite öğrencileri ile daha da canlanacağını belirterek, “Onların enerjisi alana güç verecektir” dedi. REKTÖR’DEN DESTEK Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, göreve geldiğinden beri şehrin dinamikleriyle daha fazla çalışma hedefinde olduklarını söyledi. Zeytinpark’ın şehrin merkezinde eşsiz bir yer olduğunu, kente kazandırılması gerektiğini vurgulayan Ünal, “Kurumsallığın dışında sizin de şahsi olarak Zeytinpark için ne kadar çalıştığınızı biliyoruz. Bunun için size ayrıca teşekkür ediyorum. Bu konuda sizlere destek olmak isteriz” dedi. Yapılan protokolle Zeytinpark’ta sosyal, kültürel, sportif, eğitim, araştırma geliştirme gibi çalışmalar yapmak istediklerini bildiren Ünal, “Bu protokol Üniversite ve Zeytinpark için iyi bir işbirliğine vesile olacak. Hayırlı olsun” dedi. Ali Çandır, Rektör Ünal ve öğretim üyelerine Zeytinpark ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim ederken, Rektör Mustafa Ünal Çandır’a plaket verdi.  

Detaylar...

ANSİAD, BORSA’NIN KONUĞU OLDU
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. ANSİAD heyetini, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan, Hüseyin Simav ve Süleyman Ersan ağırladı. Ziyarette kent ekonomisi ile kentin gelişimi konuşuldu. HEDEF BİRLİĞİ YAPALI Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ANSİAD heyetine ziyareti için teşekkür ederken, birlikte hareket etme vurgusunda bulundu. Antalya’nın dünyanın gözbebeği bir kent olduğunu belirten Çandır, “Biz Antalya’ya layık olamıyoruz. Antalya’dan alıyoruz, ama Antalya’ya verme konusunda kısır davranıyoruz” dedi. Kurumların şehri geleceğe taşımak için birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydeden Çandır, “Birlikte hareket edemezsek hem şehir, hem kurumlar kaybeder. Şehrimiz için hedef birliği yaparak birlikte hareket etmeliyiz” diye konuştu. SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR ANSİAD Başkanı Sadi Kan, ANSİAD’ın yeni yönetimiyle yeni bir soluk kazandığını belirterek, kent için birlikte çalışmak istediklerini söyledi. “Birlikte projeler üretirsek güç oluştururuz” diyen Kan, şehrin geleceği için söyleyecek sözleri olduğunu vurguladı. Şehrin ekonomisiyle ilgili görüşlerini dile getiren Sadi Kan, ATB yönetimine yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkür etti.  

Detaylar...