Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mayıs Haziran 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.233.219.62
Şuan 7 kişi online
Bugün 381 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 152387
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ALİ ÇANDIR`DAN SEVİMÇOK İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
 Antalya Ticaret Borsası (ATB)Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Sevimçok’un vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Sevimçok`u genç yaşta kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde olduğunu kaydeden Çandır, mesajında şunları kaydetti: "Abdullah Sevimçok kardeşim Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı yaptığı dönemde çalışkanlığı, dürüstlüğü, uzlaşmacı tavrı ile pek çok kişinin takdirini ve sevgisini kazanmıştır. Antalya için çalışan, birleştirici ve bütünleştirici rolüyle kent için önemli bir kişilik olan Abdullah Sevimçok, aramızdan ani ve zamansız ayrılışıyla hepimizi derinden üzmüştür. Kendisini gülümseyen yüzüyle hatırlayacağız. Değerli Başkan`a Allah`tan rahmet, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği camiasına, ailesine, sevenlerine ve tüm Antalyalılara başsağlığı diliyorum."

Detaylar...

ROTARYENLERDEN ATB`YE ZİYARET
Antalya Falez Rotary Kulübü Dönem Başkanı Osman Ersoy ile beraberindeki heyet, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır`ı makamında ziyaret etti. Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan`ın da hazır bulunduğu ziyarette Osman Ersoy, Falez Rotary Kulübü`nün çalışmaları hakkında bilgi verirken, Borsa`nın çalışmalarını da takip ettiklerini söyledi. Zeytinpark Projesi`ni yakından takip ettiklerini, ATB`nin kente kazandırdığı yeşil alanda kendilerinin de birtakım çalışmalar yapmak istediklerini söyleyen Ersoy, "Sizlerle bu konuda birlikte çalışmaktan mutluluk duyarız" dedi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da Zeytinpark`taki çalışmalarla ilgili Falez Rotary Kulübü üyelerine bilgi verirken, alanın çocukların kullanımına açıldığını hatırlattı. Zeytinpark`ın kentin cazibe merkezi olacağını söyleyen Ali Çandır, kentin dinamiklerinin alanın geleceğiyle ilgili fikir ve proje sunmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Çandır, rotaryenlere ziyareti nedeniyle teşekkür etti.  

Detaylar...

ALİ ÇANDIR`IN ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI
 Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır`ın Çanakkale Deniz Zaferi`nin 101. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü mesajı: "Çanakkale Deniz Zaferimizin 101. yılını onur ve gururla kutluyoruz. Çanakkale Deniz Zaferi, Türk milletinin bağımsızlık ruhunu dünyaya gösteren tarihe mal olmuş büyük bir destandır. Bu zafer, dünya tarihinin gördüğü en önemli haklı mücadeledir. Çanakkale destanını yazanlar, kardeşlik ruhuyla hareket edip birbirini ötekileştirmeden toprağına sahip çıkanlardır. Bu kutsal topraklar bize emanet edildiği gibi çocuklarımıza bırakacağımız en büyük mirastır. Bu topraklar, çok ağır bedeller ödedi, ödemeye de devam ediyor. Gün kenetlenme günüdür, kardeş olma günüdür. Güçlü devlet olmak için barışa sahip çıkmak temel ilkemiz olmalıdır. Vatanımıza özgürlüğünü kazandıran başta Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum, ruhları şad olsun."

Detaylar...

ATB HEYETİ DUBAİ TARIM HAYVANCILIK FUARI`NDA
Antalya Ticaret Borsası yönetimi, meclis üyeleri, komite üyelerinden oluşan heyet, Doğulu ve Batılı iş adamlarının buluşma noktası Dubai Agra Middle East (AgraMe) 2016 Tarım Hayvancılık Fuarı`nı ziyaret etti. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim, meclis ve komite üyelerinden oluşan heyet, Dubai Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Tarım ve Hayvancılık Fuarı Agra Middle East (AgraMe) 2016`ya katıldı. Doğu ve Batılı girişimcilerin buluştuğu fuarda, 40`tan fazla ülkeden 250’nin üzerinde katılımcı stant açtı. Antalya Ticaret Borsası üyeleri, Dubai Fuarı`nda tarım, büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, su kültürü, tarım makineleri, yem ve bahçe bitkileri firmalarıyla görüşmelerde bulunurken, yüz yüze görüşmeler yaparak üretim kapasiteleri, ithalat ve ihracat potansiyelleri hakkında bilgi aldı. Ayrıca karşılıklı iş birliği imkanları, potansiyel gözlemleme, ülke kıyaslamaları yapma fırsatı yakalayan ATB heyeti, modern tarım teknoloji ürünlerini inceledi. Fuar ziyareti sonrası, Ortadoğu ve Basra Körfezi bölgesinde sürekli gelişen, dünya çapında ticaret merkezi olan Dubai’de teknik incelemelerde bulunan heyet, ticari ve kültürel merkezlere de ziyaretler gerçekleştirdi.  

Detaylar...

ANSİAD`DAN ATB`YE ZİYARET
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır`ı ziyaret etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan`ın da bulunduğu ziyarette Antalya`nın ekonomisi değerlendirildi. PATRONLAR EKONOMİYİ KONUŞTU ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, Rusya krizinin ardından Antalya tarımı ve turizminin finansal darboğaza girdiğini belirterek, bunun bu iki sektöre tedarikçilik yapan diğer sektörleri de zincirleme olarak etkilediğine dikkat çekti. Erdoğan, "Bu finans darlığı zincirleme olarak mobilyacısından inşaatçısına kadar hepimizi etkiliyor. Bu etkileşimden kurtulmak için önlemler bir an önce alınmalı. Tarıma, turizme müşteri bulmak kadar finansal olarak da insanları rahatlatacak önlemlerin alınması gerekiyor. Bu ortamda en büyük sıkıntı finansta. Bunun acilen çözülmesi gerekiyor" diye konuştu. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ANSİAD`ın yeni yönetimine başarılar dilerken, ziyaretleri nedeniyle teşekkür etti. Tarım ve turizmin Antalya`nın güçlü sektörleri olduğunu belirten Çandır, son dönemde yaşanan Rusya sorununun bu iki ana sektörü etkilediğini belirtti. Tarım ve turizme para girmeyince inşaatından mobilyacısına kadar bir çok sektörün finans sıkıntısı çektiğini belirten Çandır, "Tarım ve turizmi çıkmazdan kurtaramazsak domino etkisiyle tüm sektörler etkilenir" dedi. Antalya`nın onlarca kriz atlattığını, bunu da atlatacağını söyleyen Çandır, "Finans çevrelerinden Antalya yaklaşımı bekliyoruz. Çünkü Antalya bunu hak ediyor" diye konuştu. Hükümetin turizm ve tarım konusunda duyarlı olduğunu, turizm sektörü için açıklanan destek paketinin tarım için de beklendiğini kaydeden Çandır, "Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu`nun turizmle ilgili açıkladığı destek paketi en azından turizmciler için bir motivasyon kaynağı oldu. Antalya`nın tüm kılcal damarlarına tarımdan para gidiyor. Bu nedenle birikmiş finansman sorunları çözülmeli. Çarkın dönmesi sağlanmalı. Eğer tarım sektörüne umut verecek yaklaşımı göremezsek üretici seneye fidesini toprağa dikmez, üretimden vazgeçer. Aslında biz umut istiyoruz" diye konuştu. ANTALYA`NIN YAPILAŞMASI ANSİAD`ın ziyaretinde Antalya`nın çarpık yapılaşması da gündeme geldi. Abdullah Erdoğan, kentin doğru gelişimi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi. ATB Başkanı Ali Çandır da Antalya`nın betonlaşma konusunda kötü bir sınav verdiğini belirterek, "Şehrin eski halini bildiğimiz için şu anki betonlaşma içimizi acıtıyor. Kentin bu hale gelmesinde hepimiz suçluyuz" dedi.  

Detaylar...

ANTİAD`DAN ANTALYA BORSA`YA ZİYARET
  Antalya İşadamları Derneği (ANTİAD) Başkanı Musa Saraç ile yönetim kurulu üyeleri, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır`ı makamında ziyaret etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül`ün de bulunduğu ziyarette, ANTİAD Başkanı Musa Saraç, yönetime yeni seçildiklerini belirterek, dernek çalışmaları hakkında Çandır`a bilgi verdi. Üyelerinin tarım, turizm ve ticaret alanında çalıştığını belirten Saraç, "Antalya`nın ekmeğini yiyoruz, sosyal ve ticari projelerle Antalya`ya hizmet etmeye çalışıyoruz" dedi. Ekonomik gelişmelerin çok iç açıcı olmadığını kaydeden Saraç, krizden çıkmanın yollarının aranması gerektiğini kaydetti. Saraç, başta Zeytinpark olmak üzere Antalya Ticaret Borsası`nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, Ali Çandır ve yönetimine Antalya`ya katkıları nedeniyle teşekkür etti. DOĞRU TAŞIN ÜZERİNE DOĞRU TAŞ KONULMALI Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ANTİAD`ın yeni yönetimine başarılar dilerken, nezaket ziyaretleri nedeniyle teşekkür etti. Tarımın Antalya için önemine dikkat çeken Çandır, tarımdan kazanılan paranın Antalya`nın kılcal damarlarına kadar işlediğini belirtti. Kent için herkesin bir şeyler yapmaya çalıştığını belirten Çandır, "Taş üstüne taş koymak bizler için önemli ama Antalya için doğru taşın üzerine doğru taş koymak daha da önemli" dedi. Çok sayıda işadamları derneği olduğunu belirten Çandır, kentin ve ekonominin gelişimi için bunların birbirine koordineli çalışması gerektiğini, bu yolla etkili olabileceklerini söyledi. Çandır, "Ekonomimiz ve kentimizin gelişimi için başarılı sonuç almanın yolu birlikte hareket etmekten geçiyor" dedi. Zeytinpark hakkında da ANTİAD üyelerine bilgi veren Çandır, yeşil alanın korunması, Antalya`ya kazandırılması için çalıştıklarını söyledi. ANTİAD yönetimi, ziyaretleri anısına Çandır`a plaket takdim etti.

Detaylar...

ENFLASYON ŞUBAT`TA EKSİDE
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. DÜŞÜŞ VAR ANCAK SON 12 YILIN ÜZERİNDE Şubat ayında ülke genelinde beklenenin aksine tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) yüzde -0,02, yurt içi üretici fiyat endeksinde (Yİ-ÜFE) ise yüzde -0,20 düşüş gerçekleştiğini belirten Çandır, "Enflasyon yıllık bazda değerlendirildiğinde TÜFE yüzde 8,78, Yİ-ÜFE yüzde 4,47 oranında gerçekleşti. Bu rakamlara göre bir önceki yılın aynı ayına göre gerçekleşen TÜFE son 12 yıl ortalaması olan yüzde 8,32’nin üzerinde oldu. Bir başka ifadeyle geçtiğimiz ay rakamları aylık bazda sevindirse de yıllık bazda son yılların gerçekleşmelerinden olumsuz yönde ayrıştı. Yine yıllık manşet değerlendirildiğinde geçtiğimiz Şubat gerçekleşmesi son 4 yıl Şubat’ının üzerinde oldu” diye konuştu. HEDEF İLE GERÇEKLEŞME FARKLI Uzun süredir hedeflenen ve gerçekleşen enflasyon rakamları arasındaki farka dikkat çeken Ali Çandır, "Bakıyoruz ki neredeyse son 5 yıldır yüzde 5 hedefi konularak ele alınan enflasyon, yılsonuna gelindiğinde hedeften en az 2-3 puan sapmakta ve yüzde 7-8`ler civarında seyretmekte. Bu ise karar alıcılara karşı güveni zedelemektedir" dedi. Enflasyonda hedef ve gerçekleşme arasındaki farkın, tedirginlikle girilen 2016 yılının ilk aylarında da yaşandığını belirten Çandır, "Yüzde 5 hedefin daha ilk aydan tutturulamayacağı ortaya çıktı. Ancak Şubat’a gelindiğinde aylık değerin negatifi görmesi sevindirici bir gelişme. Her ne kadar geçtiğimiz ay enflasyon değeri negatif olsa da Ocak ayı içerisinde, hedefi koyan ve aynı zamanda başlıca görevi fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası`nın 2016 yılı tahminini yüzde 7,5 olarak açıklaması, hedefin sapacağının daha başlangıçta ilanı oldu" diye konuştu. SICAK HAVA GEVŞETTİ Hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesinin ürün bolluğuna neden olduğunu, bunun da enflasyona olumlu etkisine dikkat çeken Çandır, şunları kaydetti: "Ekonomistlerin aylık bazda Şubat ayı enflasyon beklentisi yüzde 0,30`lar civarında iken, Merkez`in beklentisi piyasadan daha kötümser ve 0,68 idi ancak gerçekleşmenin negatif olması beklentilerin hayli uzağında oldu ve ilgilileri şaşırttı. Bu durum Şubat ayı sıcaklıklarının son dönem ortalamalarının üzerinde olmasıyla ve bunun da en azından tarımsal ürünleri bollaştırmasıyla açıklanabilir. Ancak Merkez`in yılsonu TÜFE tahmini, her ne kadar yüzde 7,5 olsa da, beklenti anketinden çıkan sonuç bunun da üzerinde ve yüzde 8,48. Bizim bu sonuçtan anladığımız Şubat sevindirse de enflasyon cephesinde işlerin hiç de yolunda gitmediğidir". BATI AKDENİZ GÜVEN BEKLİYOR Rusya ile yaşanan sorundan en fazla Batı Akdeniz Bölgesi`nin etkilendiğini belirten Ali Çandır, "Bu süreçte üreten ve ürettiğini dünyaya sunan Batı Akdeniz çiftçisi yaşanan belirsizlikte gözünü Ankara`ya dikti ve adeta `devlet üreticisinin arkasında` mesajına odaklandı. Yurt dışı yanında iç pazarda da öncüler arasında yer alan bölgemizin özellikle pazar tezgahlarının belirleyicisi konumunda olduğu da unutulmamalı" diye konuştu. Şubat ayında Batı Akdeniz Bölgesi’nde tüketici fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Çandır, "Fiyatların aylık artış oranı yüzde 0,20, yıllık artış oranı ise yüzde 8,91 oldu. Bölgenin bir önceki enflasyon rakamının yüzde 1,51 olduğu düşünüldüğünde Şubat ayındaki rakam bunun altında olması bölgemiz için belki umut verici sayılabilir. Ancak Şubat ayındaki bölgesel fiyat artışı yıllık bazda ülke ortalamasının üzerinde olması, bölgemizin nispeten daha pahalıya yaşam sürdüğünün bir karşılığıdır" değerlendirmesinde bulundu. KEMİKLEŞMENİN ÖNÜNE ÜRETİMLE GEÇİLİR Aylık bazda üreticinin maliyetlerini yansıtan Yİ-ÜFE rakamının düşme oranın TÜFE`den daha fazla olduğuna da değinen Çandır, bu durumun önümüzdeki dönemde fiyat azalışlarının habercisi olabileceğini söyledi. Çandır, "Eğer söz konusu durum birkaç ay sürdürülebilirse, Merkez tahminini aşağı yönlü revize edecektir. Ancak tersi durumda, mevcut duruma kurların maliyet artışı yoluyla yapacağı olumsuz etki eklenirse, fiyat artışlarının yüzde 8`ler civarındaki yapışkanlığı adeta kemikleşecektir. Negatif faizle borçlanıp yüksek faizle kredi sunan bankacılık kesiminin desteklediği talebin neden olduğu fiyat artışları da bu kemikleşmeyi beslemekte" diye konuştu. Çandır, enflasyonda kemikleşmenin önüne sorunların açıkça ortaya konulup, üretici ile sanayicilerin desteklenmesiyle geçilebileceğini söyledi. HOŞNUTSUZLUK ENDEKSİ ARTIYOR Hoşnutsuzluk endeksinin git gide arttığını ve yatırım iştahını frenlediğini kaydeden Çandır, şu değerlendirme bulundu: "Zira bugün bakıyoruz ki imalat sanayideki maliyet artışlarını yansıtan çekirdek enflasyon, yüzde 2-3 ideal oranların kat be kat üzerinde gerçekleşerek yüzde 10`lara yaklaşmış. Bizler bunun vakit kaybedilmeden çözümlenmesinin şart ve öncelikli olduğunu düşüyoruz. Aksi takdirde istihdam yaratmayan büyüme hastalığına reçete bulmakta zorlanan ülkemizde tüm fatura yine tarıma kesilecek ve söz konusu durum yıllarca sürecektir. En azından kısa dönemde birbirine zıt ilerlemesi beklenen enflasyon ve işsizlik, yönü aynı olmak üzere paralel hareket etmektedir. Yani gün itibariyle bu iki makro ekonomik değişkenin toplamından oluşan hoşnutsuzluk endeksi, beklentinin tersine çıkan Şubat enflasyonu dışarıda bırakılırsa, git gide artmakta ki bu da tüm aktörleri tedirgin etmekte ve yatırım iştahının frenlenmesine neden olmaktadır."  

Detaylar...

ATB TARIM SOHBETLERİ`NİN KONUĞU TARİHÇİ YAZAR GİRAY ERCENK
Antalya Ticaret Borsası`nın düzenlediği Tarım Sohbetlerinin konuğu Araştırmacı Yazar Tarihçi Giray Ercenk oldu. ATB Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB meclis, komite üyelerinin yanı sıra davetlilerin katıldığı Tarım Sohbetleri`nde Ercenk, "Dünden Bugüne Antalya`da Tarım" başlıklı konuşmasında eski Antalya`yı anlatırken, Antalya Ticaret Borsası`nın tarihi hakkında da kısa bilgi verdi. Akdeniz çanağının önemli parçası olan Antalya`da buğday üretiminin önemini vurgulayan Ercenk, "Antalya 3 aşamada buğday hasadı yapılabilen bir bölge. 4 ay boyunca buğday hasadı yapılan bir coğrafyadayız" dedi. Roma İmparatorluğu`nun 3 silosu olduğunu, bunlardan birinin Tunus`ta birinin de Demre`de olduğunu belirten Ercenk, "Andriake limanındaki siloyu Elmalı ve çevresindeki buğday üretimi besliyor" dedi. OVALARI BATAKLIKTAN CUMHURİYET KURTARDI Antalya ovalarının bataklıktan Cumhuriyet döneminde kurtulduğunu belirten Giray Ercenk, "Tarımın sıçrama yaptığı çağ Cumhuriyet dönemidir, tarımın kaderini cumhuriyet politikaları değiştirmiştir. Bu da ancak sahildeki bataklıkları kurutmakla mümkün olmuştur" dedi. Antalya`nın sıtma nedeniyle Çukurova`dan bile daha sonra yerleşik hayata geçtiğini söyleyen Ercenk, "Göçebe yaşamın yakın zamana kadar sürdürmemiz nedeni sivrisinektir, sıtmadır. Mayıs ayı gelince sıtmadan bunalan Antalyalılar dağlara kaçardı" dedi. Ercenk, Cumhuriyet döneminde sıtmanın yok edildiğini, bataklıkları kurutularak tarım alanına kazandırdığını iskanın teşvik edildiğini belirterek, "Cumhuriyet döneminin tarıma yaptığı en önemli yatırımdır bunlar" dedi. ZEYTİN, ASMA, PAMUK Akdeniz çanağının en önemli ürünlerinden birinin de zeytin olduğunu belirten Giray Ercenk, "Zeytin Akdeniz`in kendi ürünü, doğasının ortaya çıkardığı kutsal meyve. 700 -800 metreye kadar zeytin hasadı yapılabiliyordu. Zeytin buğday gibi değil. Buğdayın iki aşamalı katma değeri var; değirmen, fırın. Ama zeytin öyle değil. Zeytin, zeytinyağıyla, küspesiyle 3-4 aşamalı katma değere sahip. Döşemealtı, Serik, Manavgat bölgesinde ağırlıklı olarak yetiştirilen zeytin, Akdeniz`in en önemli ihraç ürünlerinden biriydi" diye konuştu. Giray Ercenk, üzümün de Akdeniz`in önemli ürünlerinden biri olduğunu ancak katma değeri buğdaya göre daha fazla olan asmanın belli yükseklik ve klima istediğini, doğal iklimlendirme olmadıkça asmanın istenilen ürünü vermediğine dikkat çekti. PAMUK, BUĞDAY PARASIYLA BETONLAŞTIK 1960`lı yılların başında buğday ve pamukta yeni tohum çeşitlerinin gelmesiyle tarımın geliştiğini, regülatörler ve kanaletlerle susuz tarım yerin sulu tarıma bıraktığını anlatan Giray Ercenk, "150 kilogram alınan yerden 400 kilogram buğday alındı. 1`e 10 veren yerden 1`e 40 alındı. Bu insanlarda bir gelir artışı sağladı. çiftçi çok iyi para kazandı. Pamuktan, buğdaydan elde edilen para kente akmaya başladı. Para kazanan şehre göç etti, kent betonlaştı. 1965 yılında kat mülkiyeti kanunun çıktı. Bu inşaat sektörünü hareketlendirdi. Ne garip değil mi tarımdan elde edilen para kentte betonlaşmanın önünü açıyor" diye konuştu. Pamuk üretiminden vazgeçilmesinin Antalya için büyük kayıp olduğunu söyleyen Ercenk, 100 bin dönüm pamuk alanının günümüzde 8 -9 bin dönüme düştüğüne dikkat çekti. Ercenk, "Pamuk kaybettiğimiz bir ürün. Pamuk 20-30 aşamada değerlendirilen bir ürün, katma değeri kıyaslanamaz. Linteri baruttan çatı örtüsüne kadar, çekirdeği yağdan hayvan küspesine, sabuna kadar bir çok alanda kullanılıyor. Bu kaybı en riskli sektör turizme yatırdık. Turizmin arzında 1 milimlik oynama talebinde 20 milimlik oynamaya neden oluyor. Halbuki tarım öyle değil. Biz pamuk ekim alanlarını turizme kaptırdık. Dağlardaki insanları sahile indirdik. Ekim dikim alanlarını elimizden kaybettik. Turizm ve seracılık, dağları boş bıraktı, köyleri yok olmaya terk etti. Ekim dikim alanları sahipsiz kaldı" diye konuştu. ATB`YE VAKIFÇİFTLİĞİ TEŞEKKÜRÜ Giray Ercenk, 1990`ların başında bölgemizde 120 bin dönümden fazla vakıf arazisi bulunduğunu belirterek, bu alanın her geçen gün azaldığına dikkat çekti. Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı bugün Zeytinpark adıyla anılan Vakıfçiftliği`nin 22 bin dönüm olduğunu belirten Ercenk, "1935`te Falih Rıfkı Atay 22 bin dönümlük vakıf arazisinin sulanması için Kırkgöz kanalının açıldığını yazar. Ama bakınız bugün Vakıfçiftliği alanı sadece 2 bin 630 dönüme düştü. Şimdi ATB sayesinde o alan kurtarıldı. Vakıfçiftliği`nin kurtarılmasında ısrarlı takibi nedeniyle Borsa Başkanı Ali Çandır`a, yönetimine, Meclis Başkanına ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Bu bizim yakın dönemimizde kent tarihi için en kayda değer çalışmalardan biri. Vakıfçiftliği önemli çünkü orayla ilgili kentte ortak akıl ortaya çıktı. Yeşil alan, eğitim alanı, müze alanı ve nefes alma alanı olarak kentin en önemli unsuru. İmara açılsın malı götürelim diye yakmaya çalışanlar bile oldu. Ama Borsamız alana sahip çıktı" diye konuştu. Muratpaşa Vakfı`nın kuruluşuyla ilgili de yanlış bilgilendirme olduğunu söyleyen Ercenk, kuruluşu 1571`e dayanan Muratpaşa Vakfı`nın Karaman Beylerbeyi Abdüsselam Bin Muratpaşa tarafından kurulduğunu söyledi. Ercenk Muratpaşa Camii`nin Kuyucu Muratpaşa tarafından değil, Karaman Beylerbeyi Abdüsselam Bin Muratpaşa tarafından kurulduğunu söylerken, "Bunun resmi kayıtlara geçmesi için çalıştım" dedi. ATB Başkanı Ali Çandır ile ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Giray Ercenk`e Tarım Sohbetleri`ne katılımı nedeniyle teşekkür ederken, günün anısına seramik kaftan hediye etti.  

Detaylar...

ATB ŞUBAT MECLİSİ TOPLANDI
Antalya Ticaret Borsası Şubat ayın Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışması hakkında Meclis üyelerini bilgilendiren ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu. TERÖRÜN KANIKSANMASINA İZİN VERİLMEMELİ Terörü kınayarak meclis konuşmasına başlayan Çandır, "Sözlerime uzun bir süredir hepimizi kahreden ve vatan evlatlarını toprağa vermemize sebep olan soysuz terör olaylarını lanetleyerek başlamak istiyorum.Terörün kanıksanmasına izin vermemeli, ülkemizin üzerinde kara bulutlar oluşturmasına meydan bırakmamalıyız. Gerek terör gerekse sınırlarımızdaki olaylar nedeniyle, kendimizi savaş hali varmış modunda tutmamalıyız. Yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz önemli bir konu, bu topraklarda yaşayanlar umutsuzluğa, karamsarlığa ve teslimiyete geçmişte olduğu gibi bugün de izin vermezler. Hepimizin dileği ve ülküsü, bir an önce terörün ülkemiz gündeminden çıkarılmasıdır.Bu anlamda siyaset kurumunun da sorundan sorun çıkarmak yerine sorunlardan kurtulmak için çaba sarfetmesini, gereksiz gündemle enerjimizi tüketmemesini bekliyoruz" diye konuştu. ENFLASYONUN SORUMLUSU GIDA DEĞİL Enflasyonun Merkez Bankası hedeflerinin üzerinde seyretmesinin birincil sebebi olarak gösterilen gıda ve tarım ürünleri fiyatlarını izlemek ve değerlendirmek için yaklaşık bir yıl önce Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi kurulduğunu belirten Çandır, "Son 13 yıllık değerlendirmemizde gördük ki tarımsal üretici fiyatlarının seyri, hiç de kamuoyuna duyurulduğu gibi mevcut enflasyonun ana sebebi olmamıştır" dedi. Yıllık tarımsal ürünler enflasyonunun son 13 yıllık ocak ayları ortalaması itibariyle yüzde 9.63 olduğunu, Şubat ayında açıklanan ve çok yüksek bulunan yıllık tarımsal ürünler enflasyonunun ise yüzde 8.13 ile 13 yıllık ortalamanın altında kaldığına dikkat çeken Ali Çandır, şu değerlendirmede bulundu: "Yine, hatırlayacağınız üzere bu ay açıklanan tüketici enflasyonu ise yıllık yüzde 9.58 olmuştur. Yani bu ay açıklanan tarımsal ürünler enflasyonu, yıllık olarak hem kendi 13 yıllık ortalamasının, hem de bu ay açıklanan yıllık tüketici enflasyonunun çokaltında gerçekleşmiştir. Dolayısıyla her ay açıklanan ve hedeften yüksek seyreden tüketici enflasyonun bir numaralı sorumlusunun tarımsal ürünler olduğunadair yapılan açıklamalar ilan edilen rakamlarla bağdaşmamaktadır.Konuyla ilgilenen ve kamuoyuna duyurumlar yapan ilgililerin, sorunu sadece gıda ve tarımda aramaları çözüme yönelik herhangi bir katkı sağlamamaktadır." BEDAVA ALINSA BİLE MALİYETİ 2-2.5 TL Sebze meyve ve sebze fiyatlarıyla ilgili yanlış algı nedeniyle sektörel analiz toplantısı yaptıklarını anımsatan Ali Çandır, "Girdilerinden, işlenmesine; firesinden, iadesine ve nihayet vergilendirilmesine kadar tüm maliyet unsurları detaylarıyla konuştuk.Yaş meyve sebzenin tarladan sofraya ilerleyişindeki fiyat mekanizmaları sektörün tüm taraflarınca irdelendi. Sonuca dair bir öz oluşturması bakımından hesaplandı ki; yaş meyve sebze, üreticisinden bedavaya bile alınsa o ürünün sofraya gelmesi için kilogram başına ortalama 2-2,5 TL civarında bir maliyet oluşmaktadır" diye konuştu. ARZIN YÜKSELMESİ SORUN YARATACAK Ali Çandır mecliste, Rusya krizinin ardından yaşanan süreci de değerlendirdi. Hava koşullarının olumsuz seyretmesiyle arzın azaldığı bir dönemden geçildiğini ancak hava sıcaklarının yükselmesiyle artacak olan üretim arzının piyasalarda için ciddi bir sorun yaratacağı uyarısında bulunan Ali Çandır, "Sektörümüz açısından daha sorunlu bir döneme girerken devletimizden somut ve hissedilir adımlar atmasını beklemekteyiz. Bu amaçla Antalya Tarım Konseyi tarafından hazırlanan ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklara birebir sunulan acil önlemler ve iyileştirici önlemler başlıklı raporumuzun bir an önce dikkate alınmasını beklemekteyiz.Sektörün gözü kulağı Ankara’ya odaklanmış durumdadır" değerlendirmesinde bulundu. FELAKET ETKİSİ YARATAN EKONOMİK SARMALIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ Antalya`da faaliyet gösteren tüm sektörlerin iç içe bir yapıda olduğunu belirten Ali Çandır, şu değerlendirmede bulundu: "Her sektör diğerini besleyen yapıdadır. Buradaki taraflar sadece sebze meyve ve çiçek üreten bir miktar üreticinin ötesindedir. İlaçtan gübreye, tohumdan ambalaja sektöre girdi sağlayanların yanında köydeki bakkaldan sanayideki tamirciye, nakliyeciden işçiye, marangozdan tüm esnafa, hatta bankalara uzanan bir etki alanı sahiptir. Sektördeki yaraya derinleşmeden merhem olmak ve felaket etkisi yaratan ekonomik bir sarmalla karşılaşılmak istenmiyorsa acilen çözümler üretilmelidir. Çünkü tarımdan gelen gelir kentin tüm kılcal damarlarına yayılmakta ve hayat vermektedir. Bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum ki içinde bulunduğumuz durum sektör meselesi olmaktan çok memleket meselesi haline dönüşmektedir." ETTE İTHALAT SOPASI ÇÖZÜM SAĞLAMAZ Ette yaşanan sıkıntıya dikkat çeken ATB Başkanı Ali Çandır, set ve süt sektörüyle ilgili üyelerin taleplerini şöyle anlattı: "Geçmiş dönemlerden kalma narh koyma usulüyle ya da ithalat sopasıyla tarımsal üreticiyi terbiye etme uygulamalarının hiçbir sorunu çözemediği gibi yeni ve kalıcı sorunlar ürettiğini hatırlatmak isteriz. Et ve süt sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin talep ve önerileri incelendiğinde üç ana başlık ön plana çıkmaktadır. Süt fiyatları konusundaki en önemli problem kesif yem maliyetleridir. Özellikle aile işletmeciliği yaparak geçimini sürdüren üreticiler için yem fiyatları ağır bir maliyet kalemi oluşturmaktadır. Üyelerimiz sorunun son bulması için süt, yem paritesinin her iki tarafında lehine olacak şekilde sağlıklı bir biçimde tesis edilmesini önermektedirler. Çayır mera alanlarımız ve arazi koşullarımız nedeniyle topraklarımıza özgü küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin özendirilmesi gerekmektedir. Et krizini çözmenin anahtarı koyun ve keçi eti tüketiminin arttırılmasıdır. Ülkemizin en gelişmiş belediyelerine sahip ilimizde, bütünşehir yasası kapsamında en ücra köşelere kadar hak sahibi olan büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin süt tüketimi konusunda özendirici faaliyetlerde bulunmaları, projelerle yereli ve kırsalı desteklemeleri kısa ve orta vadede sorunların hafifletilmesine katkı koyacaktır." THY GİZLİ ZAM YAPTI ATB Komite üyeleri ve Antalya Tarım Konseyi üyelerinin THY’nin para birimi değişikliği (Euro’dan ABD Doları’na geçmesi) nedeniyle uçak kargo navlun ücretlerine yüzde 12 oranında gizli bir zam yapıldığını belirttiğini söyleyen Çandır, "Rusya Federasyonu ile yaşanan sorunlar nedeniyle zor durumda olan sektöre, para birimi değişikliğini gerekçe göstererek yüksek oranda bir zam yapmak, hali hazırda kriz döneminde bulunan sektörün yeni pazar arayışlarının da başlamadan bitmesi anlamına gelmektedir.Yine, üyelerimiz önümüzdeki dönemde yoğunlaşan çek ödemeleri ve kredi ödeme zamanlarının yaklaştığını ifade etmektedirler. Açıkçası sektörün yaşanan olaylar sonrasında sıkıştığını belirten üyeler, yaşananlar sonrası Ankara‘dan gelecek müjdeli haberleri beklediklerini ifade etmektedirler" diye konuştu. UMUT IŞIĞI OLMALIYIZ Sektörel değerlendirmelerin yapıldığı Meclis`te ATB Başkanı Ali Çandır, geçen hafta Ankara’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi`nin katılımıyla yapılan TOBB Borsalar Konseyi toplantısında tarımın ve ticaretin sorunları gündeme getirdiklerini söyledi. Çandır, “Yılbaşına kadar ihracat yasağının olmaması ve soğukla birlikte haldeki fiyatların düşük seyretmemesi nedeniyle ‘bekle-gör’ durumu var galiba ama şimdi fiyatlar geçen yılın altında. Tarım Konseyi`nin toplantısında gördük ki, sektörün tüm paydaşları büyük bir umutsuzluk içinde ve o nedenle bu insanlara biraz umut ışığı olunması gerektiğini belirtiliyoruz” diye konuştu. DÜNYACA ÜNLÜ FİNİKE PORTAKALI KİREÇ TAŞINA KURBAN EDİLİYOR TOBB Borsalar Konseyi`nde Bakanlara coğrafi işareti anlatırken Finike portakalından örnek verdiğini kaydeden Ali Çandır, Türkiye’de üretilen 1.8 milyon ton portakalın yüzde 10’unun daha Finike portakalı olmadığını, yıllık 160 bin ton yani Türkiye’de satılan her 10 portakaldan birinin Finike portakalı olduğunu dile getirdi. Bir taraftan bu ürünleri, ‘coğrafi işaret alalım, koruyalım, hakkını hukukunu savunalım’ derken, bir taraftan da taraftan da çok fazla niteliği, ekonomik değeri olmayan kireç taşı nedeniyle tehdit altına alındığını anlattığını belirten Çandır, şunları kaydetti: “Yine Lübnan sediri diye bildiğimiz  Toroslar ın sedir ağaçlarının taş-maden ocakları nedeniyle risk altında olduğunu, sedir balının risk altında olduğunu söyledik. Bir taraftan Finike Belediyesi çok güzel bir hazırlık içinde, portakal festivali planlanıyor. Ama diğer taraftan çok fazla ekonomik değeri olmayan kireç taşı nedeniyle o portakallar risk altında. Buna yerel yönetimlerce de izin verildiğini vurgulamaya çalıştık. Biz Antalya`da yaşayan insanlar olarak genelde Allah’ın bize verdikleriyle bir yere gidiyoruz ama bunları geleceğe aktaramamanın ezikliğini yaşayacağız. Finike portakalı küçük bir örnek. Birçok değerimiz talan oluyor. Borsa olarak bu konudaki duyarlılığımızı devam ettirmeye çalışacağız.” YÖRESEL PANAYIRLARA BAKANLIK ÖNLEMİ GELİYOR Borsalar Konseyi`nde yöresel ürünlerin panayır mantığıyla yok edildiği yönündeki sorunun da anlatıldığını belirten Ali Çandır, bu konuda sevindirici bir haber aldıklarını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın önleyici çalışmalar için hazırlıklar başlattığını kaydetti. Hal yasasıyla ilgili yapılan eleştirilerin haklılığının ortaya çıktığını belirten Çandır, "Bakanlarımız üretimden tüketime giden evrelerin tekrar tasarlanması çalışacaklarını söylediler" dedi. Toprak Mahsulleri Ofisi`nin lisanslı depoculuğu hayata geçirecek olmasının sevindirici olduğunu kaydeden Çandır, "Bu üreticinin ürününü değerlendirilmesi için önemli bir adım" dedi. Çandır, zincirin tüm halkalarının bir araya gelip sorunlara çözüm üretmesinin zor olmadığını bunu başarmaya çalıştıklarını ifade etti.  

Detaylar...

ANTALYA TARIMININ GÖZÜ KULAĞI ANKARA`DA
Antalya Ticaret Borsası`nın başkanlığını yürüttüğü Tarım Konseyi, 2016 1. Olağan Toplantısını Antalya Ticaret Borsası Toplantı Salonu`nda gerçekleştirdi. Antalya Ticaret Borsası ve Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır başkanlığındaki toplantıya, Konsey İcra Kurulu Üyeleri ATSO yönetim kurulu üyesi Hüseyin Barut, BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, TZOB Başkanı Nazif Alp`in yanı sıra konsey üyeleri katıldı. Toplantıda Konsey başkan yardımcılıklarına Vahap Tuncer ile Kumluca TSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay seçilirken, denetim kurulu üyeleri belirlendi. YARALARA MERHEM OLACAK PAKET BEKLENİYOR Konsey Başkanı Ali Çandır, Türkiye`de ilk olan Tarım Konseyi`nin ilk dosyasını Rusya krizinin hemen ardından hazırlayarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu`nun desteğiyle ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek`e sunduğunu anımsattı. Çandır, "Antalya`da bir ilki gerçekleştirerek milletvekillerimiz Çetin Osman Budak, Hüseyin Samani, Mehmet Günal ve sizlerin katılımıyla hazırlanan dosyamız, Antalya`daki üretici, komisyoncu ve ihracatçının direncini artırmaya yönelik bir çalışmaydı. Dosyamızı ilgili Bakanlıklarımıza sunduk. Dosyayı sunalı iki ayı geçti, tarım sektörü olarak Ankara`dan müjdeli haberler bekliyoruz. Ama somut ışık göremediğimizi ifade etmek istiyorum. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, turizmle ilgili destek paketini bizzat açıkladı. Bizler de tarım sektörü olarak yaralarımıza merhem olacak bir paket bekliyoruz" diye konuştu. Tarım Konseyi`nin Rusya dosyasında kredilerin ertelenmesinden, lojistik desteklere kadar pek çok konunun yer aldığını belirten Çandır, "Sorunlar ve çözüm önerileri sektör paydaşlarının katılımıyla ortaya kondu. Umuyoruz, dosyamıza beklentiler yönünde Ankara`dan yanıt alırız" dedi. Mevzuattan üretim tekniklerine, desteklemeden lojistiğe kadar bir çok konunun sektörün ortak sorunu olduğunu belirten Çandır, "Üretici, tüccar, ihracatçının direncini artıracak tedbirlerin alınması için sağlıklı bir baskı unsuru oluşturmalıyız. Hepimiz aynı sesi çıkaralım, güçlü çıkaralım, sonuç alalım" dedi. HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ Ali Çandır`ın ardından söz alan Tarım Konseyi Üyeleri, üretim girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınırken, gübre ve yemde yapılan KDV indiriminin üreticiye hiçbir şekilde yansımadığına dikkat çekti. Rusya krizi ve komşu ülkelerle yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatta yaşanan daralmaya dikkat çeken Tarım Konseyi üyeleri, yeni ve uzak pazarlar için uçak kargo desteğinin mutlaka sağlanması gerektiğini bildirdi. Karayolu taşımacılığında mazot gibi akaryakıt maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çeken Konsey üyeleri, kredilerin faizsiz ertelenmesi gerektiğini dile getirdi. Ürünün pazar sıkıntısı nedeniyle malın elinde kalacağını düşünen üreticinin üretim hassasiyetini yitirmeye başladığını belirten Konsey Üyeleri, bunun uzun vadede oluşturacağı sorunlara dikkat çekti. Mevsim normallerinin altıda seyreden yağışın meyve üretimine zarar verdiğini belirten üreticiler, üreticinin karamsar bir ruh hali içerisinde olduğunu vurguladı. Süt fiyatlarında yaşanan sıkıntıya dikkat çeken Konsey Üyeleri, süt fiyatlarına müdahale edilmezse 2 yıl içerisinde daha derin bir et krizi yaşanacağı uyarısında bulundu. Tarım Konseyi üyeleri, Rusya dosyasının üretici, komisyoncu ve ihracatçıya nefes aldıracağını belirterek, "Hepimiz aynı gemideyiz, Sorunlarımız ve çözüm önerilerimiz ortada. Gözümüz kulağımız Ankara`da" dedi. Tarım Konseyi toplantısında üyelere ekonomik beklenti anketi de yapıldı.  

Detaylar...

VERGİ DAİRESİ BAŞKANI`NDAN BORSA`YA ZİYARET
Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca, 27. Vergi Haftası kapsamında daire müdürleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır`ı ziyaret etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri Süleyman Ersan ve Halil Bülbül`ün bulunduğu ziyarette Ali Çandır, Akca`ya ziyareti nedeniyle teşekkür etti. VERGİ SİSTEMİNİN REVİZYONA İHTİYACI VAR Vergi sisteminin ciddi revizyona ihtiyacı olduğunu söyleyen Ali Çandır, sıfır KDV yerine üreticiye yönelik sağlıklı iade sisteminin vergi gelirlerinde artış sağlayacağını söyledi. Vergi sisteminin ön açıcı olması gerektiğini vurgulayan Ali Çandır, "Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal`dan umutluyuz. Vergi sisteminde birtakım düzenlemelere gidiliyor olması, bu düzenlemeler yapılırken de sivil toplum örgütleriyle iletişim içerisinde olunması memnuniyet verici. Umuyoruz kolaylaştırıcı olur" dedi. Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca da 27. Vergi Haftası nedeniyle kurumları ziyaret ettiklerini belirterek, Antalya Ticaret Borsası ile birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Halil Akca, Antalya`nın vergi gelirinde iyi durumda olduğunu belirterek, 2016`nın başta tarım ve turizm olmak üzere tüm sektörde iyi geçmesini diledi.  

Detaylar...

TISİAD DAN ANTALYA BORSA YA ZİYARET
Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, yönetimi ve üyeleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Ali Çandır`ı ziyaret etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül ve Süleyman Ersan`ın da bulunduğu ziyarette TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, Türk işadamlarının Irak pazarından faydalanması gerektiğini söyledi. IRAK`A İHRACAT RAKAMLARI DÜŞTÜ Antalya`nın Irak`a ihracat rakamlarının bir önceki yıla yüzde 30`a yakın düşüş gösterdiğini bildiren Kılıç, "İki ülkedeki yatırım olanaklarını araştırıp ihtiyaçlar doğrultusunda buluşturup karşılıklı ticari ilişkiler sağlanmalıdır" dedi. Bağdat`ın güney tarafının güvenli olduğunu ve yatırım beklediğini söyleyen Kılıç, Antalyalı işadamlarına işbirliği çağrısında bulundu. Kılıç, "İki ülke halkının ve hükümetinin ticari ilişkileri geliştirme isteği var, bunu bizler yaşama geçirebiliriz" dedi. TİCARET GÜVENLİ ORTAMI SEVER Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Borsa`nın çalışmaları hakkında TISİAD üyelerine bilgi verdi. Ticaretin güven ortamını sevdiğini belirten Çandır, Irak`ta risklerin minimize edildiği bir ortam sağlanırsa ATB üyelerinin pazarda yer alması için çaba sarf edebileceklerini kaydetti. Çandır, "İş dünyası güvenli ortamı tercih eder, berrak ortamda ticari ilişkiler gelişir. Hem ticari olarak hem insani olarak bölgedeki kargaşanın bir an önce sona ermesini bekliyoruz. Umuyoruz, bölgedeki tüm ülkelerde de savaş ortamı biter ve insanlara iş aş olan ticaret gelişir" diye konuştu. İŞ FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLMELİ Uluslararası ilişkilerin ticari ilişkileri etkilediğine dikkat çeken Ali Çandır, "Girişimci bağlantısını sağlıyor, yatırımını yapıyor, yasal yollardan ihracatını yapıyor ertesi gün bir kararla kapılar kapanıyor. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk`ün dediği gibi yurtta barış, dünyada barış ilkesi hakim olmalı" diye konuştu. Çandır, BAGEV`in Burdur ve Isparta`yı da kapsadığını belirterek, ihtiyaçlar doğrultusunda sektörel olarak karşılıklı görüşmeler yapılabileceğini iş fırsatlarının değerlendirilebileceğini vurguladı. Çandır, TISİAD yönetimine ziyareti nedeniyle teşekkür ederken, Irak`ı yöresel ürünleriyle 19-23 Ekim`de Antalya`da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX`e davet etti. ATB yönetimi, ziyareti anısına Nevaf Kılıç`a seramik kaftan hediye ederken, Kılıç, Çandır`a plaket sundu.  

Detaylar...