Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Ağustos Eylül 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.235.175.15
Şuan 11 kişi online
Bugün 537 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 159397
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ATB`DEN VALİ MÜNİR KARALOĞLU`NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetimi, Antalya Valiliği`ne atanan Münir Karaloğlu`nu ziyaret etti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan, Süleyman Ersan, Halil Bülbül ile ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ve Başkan Danışmanı Ahmet Erol Köksalan`ın bulunduğu ziyarette, Çandır Vali Karaloğlu`na hayırlı olsun dileğini iletti. Borsa`nın çalışmaları ve yapısı hakkında bilgi veren Çandır, Yöresel Ürünler Fuarı, Zeytinpark, coğrafi işaret çalışmaları Borsa tarafından yürütülen Tavşan Yüreği zeytin ve Korkuteli Karyağdı Armuduyla ilgili bilgi verdi. Türkiye`de ilk olan Tarım Konseyi`nin çalışmalarının aktif şekilde sürdürdüğünü söyleyen Çandır, Antalya tarımını bir adım ileriye taşıma hedefinde olduklarını kaydetti. Yaşanan krizin başta tarım ve turizm olmak üzere bir çok sektörü etkilediğini belirten Çandır, "Antalya`nın tarım, turizm ve ticaretini yarına taşıyacak Antalya Yaklaşımına ihtiyacımız var" diye konuştu. KRİZ ANTALYA`YI AŞTI Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret Borsası`nın çalışmalarını dinlerken, Yöresel Ürünler Fuarı`nın hoşuna giden bir fuar olduğunu ve devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Coğrafi işaretin yöresel ürünlerin tescili ve ekonomiye kazandırılmasında önemli olduğunu belirten Karaloğlu, illerde borsalar ve ticaret odaları öncülüğünde yöresel ürünlere coğrafi işaret kazandırılması gerektiğini söyledi. Karaloğlu, Zeytinpark`la ilgili olarak da bölgenin zeytin varlığının değerlendirilerek orijinal ürünlerin çıkarılabileceğini kaydetti. Yaşanan krizin Antalya`yı aşan bir kriz olduğunu belirten Karaloğlu, krizin aşılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Karaloğlu, borsa yönetimine ziyareti nedeniyle teşekkür etti.  

Detaylar...

ANTALYA TİCARET BORSASI, RAMAZAN`DA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTI
Antalya Ticaret Borsası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) katkılarıyla ihtiyaç sahipleri için hazırladığı 1200 adet gıda paketini dağıttı. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, içerisinde kuru yiyecek ve yemeklik gıda bulunan 1200 paket hazırladıklarını, bunu üyeler aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını bildirdi. Halil Bülbül, Ramazan ayının dayanışma ve yardımlaşma duygularının en üst seviyede yaşandığı günler olduğunu belirterek, “Antalya Ticaret Borsası olarak özellikle kutsal günlerimizde dayanışmanın önemine inanıyoruz. TOBB`un katkılarıyla hazırladığımız 1200 adet gıda paketini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Dağıtımlar, Ramazan ayının ruhuna uygun yapılmıştır” dedi.  

Detaylar...

ATB GENÇLİK, KÖY ÇOCUKLARINA TARIMI ANLATTI
Antalya Ticaret Borsası Gençlik Gurubu, ilkokul öğrencilerine tarımı tanıtmak, sevdirmek, çocukların doğa bilincini ve tarıma olan ilgilerini arttırmaya yönelik etkinlikler yapmak amacıyla "Tarım ve Çocuk Projesi"ni hayata geçirdi. ATB İş Geliştirme ve Çalışma Gruplarında yer alan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu ATB Gençlik Grubu, ilk olarak Döşemealtı İlçesi`ndeki Kömürcüler İlkokulu`ndaki çocuklarla projeyi yürüttü. 2 ay süren proje çerçevesinde, ilkokul öğrencileriyle bir araya gelen üniversite öğrencileri, hazırladıkları oyun kartları ve deneylerle çocuklara tarımı anlatırken, bitkilerin yetişme sürecini uygulamalı olarak gösterdi. Doğada öğren etkinliği kapsamında Zeytinpark‘ı çocuklarla gezen ATB Gençlik Grubu, Akdeniz Üniversitesi`ne çocukları götürerek üniversiteyi ve Ziraat Fakültesi`ni anlattı. ATB Gençlik Grubu üyeleri, çocuklarla Antalya Kültür Sanat`ta Andy Warhol sergisini gezerek, çocukların sanatla buluşmasını sağladı. YENİ NESİL, TOPRAĞA, SUYA, HAVAYA SAHİP ÇIKSIN Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Döşemealtı Belediyesi Kültür ve Sanat İşleri Müdürü Cevat Yanar ile birlikte çocukların okulda ağaç dikme etkinliğine katıldı. İlk olarak çocukların projeyle ilgili görüş ve düşüncelerini dinleyen Çandır, gelen olumlu geri dönüşüm üzerine projeyi yaygınlaştıracaklarını bildirdi. Çandır, "Hayat sadece işimizi yapmak değil, biriktirdiklerimizi başkalarıyla paylaşmaktır" dedi. Döşemealtı Belediyesi, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, Kömürcüler İlkokulu Müdürü`ne destekleri nedeniyle teşekkür eden Çandır, "Projenin çocuklarımız üzerinde bıraktığı etki olumlu. Çocuklarımızın tarımla ilgilenmesi, toprağı ve çevreye duyarlı olmayı öğrenmesine yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi. Gelişme, büyüme, zenginleşmenin betonlaşarak, tarım topraklarını yok ederek sağlanacağı algısının yanlışlığına işaret eden Çandır, "Umarız yeni nesil, tarım topraklarını korudukça gelecek nesillere daha iyi aktaracağımızı anlamıştır, çocuklarımız tarım toprağına, suya, havaya verdiğimiz önemin en büyük insanlık görevi olduğunu anlamışlardır" diye konuştu. Üniversite gençliğinin, ilkokul öğrencilerine birer rol model olmasını da önemsediklerini söyleyen Çandır, “Tarım ve Çocuk” projesinin çocukların hayata bakış açısını değiştirdiğine inandığını kaydetti. Kömürcüler İlkokulu Müdürü Mehmet Bağcı, projeyi köy okulunda uyguladıkları için Çandır`a teşekkür ederken, Döşemealtı Belediyesi Kültür ve Sanat İşleri Müdürü Cevat Yanar projenin hayata geçirilmesini sağlayanlara teşekkür etti. Daha sonra çocuklarla birlikte okul arazine portakal, nar ve limon fidanları diken Ali Çandır`a çocuklar sarılarak teşekkür etti. Çandır, çocuklara kitap hediye ederken, çocuklar Çandır`a plaket takdim etti.  

Detaylar...

BORSA LİSESİ`NDE MEZUNİYET COŞKUSU
Antalya Ticaret Borsası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu yıl 414 öğrencisini mezun etti. Mezuniyet töreni ve geleneksel hale gelen pilav şenliğine Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, eşi Fatma Kayan ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan ATB Meclis Başkanı Kayan, köklü bir geçmişe sahip olan Borsa Lisesi`nin eğitim kalitesiyle öne çıktığını belirterek, "Sizler diğer arkadaşlarınıza göre daha şanslısınız mesleğinizi artık bir kenarından da olsa yakaladınız. Üniversite öğretiminizle birlikte hayata meslek sahibi olarak daha avantajlı başlayacaksınız" dedi. NE YAPARSANIZ YAPIN EN İYİSİNİ YAPIN Öğrencilere "Ne iş yaparsanız yapın en iyisini yapın" diye seslenen Kayan, şunları kaydetti: "Maddiyatı asla yaşamınızın vazgeçilmezi yapmayın. Karakterinizi paradan değerli görün. Hata yapmaktan korkmayın. Ancak hata yapmamak için düşünmekten kaçınmayın ve hatalarınızdan ders alın, tekrarlamamaya özen gösterin. Çevrenizdeki insanları kırmamaya özen gösterin. Dost ve arkadaşlarınıza değer verin, lise arkadaşlarınızı yüceltin ve elinizden geliyorsa iyi olmaları için yardımcı olun. Dürüst olun ki etrafınızda dürüstler olsun, adaletli olun ki hiçbir haksızlık yaşanmasın, cumhuriyete bağlı olun ki söyleyecek sözünüz olsun, demokrasiye inançlı olun ki eşit yurttaşlar olarak yaşamınızı devam ettirin. Eminim ki sizlerin arasından da birer Oktay Sinanoğlu, Cahit Arf ve Aziz Sancar çıkabilir. Tek yapmanız gereken Atatürk’ün çizdiği yoldan devam ederek çalışmak, çalışmak, çalışmak ve çalışmaktır. Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin." ÖĞRENCİLERE TABLET HEDİYE Törende öğrenciler hazırladıkları birbirinden güzel gösterilerle davetlilere coşkulu bir gece yaşatırken, modern dans gösterisi yoğun alkış aldı. Hüseyin Cahit Kayan, liseden birinci, ikinci ve üçüncülükle mezun olanlara tablet hediye etti. Okul Müdürü Kuntay Yetkin, eğitime destekleri nedeniyle ATB Yönetimine teşekkür ederken, Kayan`a plaket sundu. Okul birincileri yaş kütüğüne çivi çakarken, mezuniyet andı, bayrak devir teslim törenin ardından mezuniyet belgelerini alan öğrenciler keplerini havaya fırlatarak kutlama yaptı. Törenin ardından öğrenciler, arkadaşları ve aileleriyle bol bol fotoğraf çektirdi.  

Detaylar...

GIDA ENFLASYONU YUMUŞATTI
BAGEV, ATB Başkanı Ali Çandır, gıda fiyatlarının aşağı yönlü seyrinin sürdüğünü belirterek, talep artışının yaşanacağı Ramazan ayının arifesinde gıda fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi ve tencerelerin daha ucuza kaynamasını diledi. Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Mayıs ayında ülke genelinde yüzde 0,65 artış beklenen tüketici fiyatlarında yüzde 0,58, yurt içi üretici fiyatında ise yüzde 1,48 artış gerçekleştiğini belirten Çandır, "Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,91 iken, bu anket döneminde yüzde 7,80`e geriledi ancak gerçekleşme yüzde 6,58 oldu. Her ne kadar gerçekleşmeler beklentilerin altında olsa da özellikle aylık bazda üretici fiyatlarının tüketici fiyatlarının üzerinde olması, önümüzdeki aylardaki artışların bir habercisi" uyarısında bulundu. Çandır, talep artışının yaşanacağı Ramazan ayının arifesinde gıda fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi ve tencerelerin daha ucuza kaynamasını diledi. Yılın ilk yarısında fiyatların normale dönmeye başladığını kaydeden Çandır, gıda fiyatlarındaki düşüş ve kurdaki gerilemenin enflasyonla mücadelede iyi bir fırsat olduğunu ancak çekirdek enflasyonun bu düşüşe katılmadığı, katılığını koruduğuna dikkat çekti. "Enflasyonun kalıcı olarak düştüğünü görebilmemiz için çekirdek enflasyonun da (I endeksi) de manşet enflasyona ayak uydurması gerekir" diyen Çandır, yılın ilk 5 ayında bunun gerçekleşmediğini belirtti. Çandır, şu değerlendirmede bulundu: "Öte yandan geçen yılın yüksek enflasyon oranlarının bu yıla olumlu yansımasından kaynaklanan baz etkisinin sona erdiği aylara girmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönem artık manşet enflasyonun düşüşünün sona ereceği dönem olacak. Buna asgari ücret artışının yansımalarının da yavaş yavaş ortaya çıkarak enflasyonu artırıcı bir katkı yaratacağını eklersek durumun pek parlak olmadığı anlaşılmış olur" Türkiye genelinde Mayıs ayındaki ürün ve ürün grubu bazındaki fiyat artışlarını da değerlendiren Çandır, ürün bazında yüzde 17,99 artışla umreye gidiş ücreti, harcama grubu bazında ise yüzde 8,04 artışla giyim ve ayakkabı grubunun ilk sıralarda yer aldığını, ürün fiyat artışı sıralamasında çilek ve yurt içi turlarının üstlerde yer aldığını belirtti. TARIMIN BAŞKENTİNDE ENFLASYON YÜKSEK TÜİK verilerine göre, Antalya, Burdur ve Isparta’nın yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde, Mayıs ayında tüketici fiyatlarında 0,69 oranında artış gerçekleştiğini belirten Ali Çandır, "Ürünlerin bollaştığı bu aylarda tarımın başkenti sayılabilecek Batı Akdeniz Bölgesi`nin Türkiye ortalamalarının üzerinde bir enflasyona sahip olması düşündürücü. Antalya, Burdur ve Isparta`nın son aylarda en pahalı alt bölgeler arasında bulunduğu göz önüne alındığında, bu durum bölge üreticilerinin ürün kayıplarını ve girdi maliyetlerinin ağır yükünü tüketiciye yansıtmak durumunda kaldıklarının açık bir göstergesi. Bu nedenle politika yapıcılara ve uygulayıcılarına üreticilerin omuzlarındaki yükü hafifletilmesi talebimizi yineliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. TURİZMİN ETKİSİ Aylık olarak her ne kadar gıda fiyatlarında bir düşüş görülse de, tarımın ciddi tedarik sağladığı turizm sektörünün iç açıcı olmadığını belirten Çandır, "Bu durum bölgemiz açısından mikro politikalara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır. Zira yıllık değerlendirmede yüzde 0,51 oranlık artışla gıda sektörüyle iç içe olan lokanta ve oteller grubunun halen ilk sıralarda yer alması bu kaygımızı derinleştirmekte. Bu nedenle söz konusu sıkıntıları çözebilme imkanı varken ekonomideki gerçek sıkıntıların üzerine eğilmeliyiz" dedi. ÜRETİCİYE NEFES Bütçesinin dörtte birini gıdaya ayırmak zorunda kalan tüketiciyi rahatlatmanın yolunun üreticiyi rahatlatmaktan geçtiğini kaydeden BAGEV Başkanı Ali Çandır, şunları kaydetti: "Bu sebeple üreticiyi kur dalgalanmalarının ve girdi maliyet yükünün altında ezdirmemeliyiz. Aksi halde, her platformda değindiğimiz gibi tarım arazisi kaybının önüne geçemeyiz ve çiftçiyi toprağında tutamayız. Sürekli hale getirilmesini beklediğimiz politikalar haliyle tarımla sınırlı değil. Bakıyoruz ki çekirdek enflasyon bu ay gerilese de yüzde 8 sınırında askıda kalmış durumda. Bunun da sanayicimizin karşı karşıya kaldığı olumsuzlukların bir yansıması olduğunu düşünmekteyiz. Tabi ki manşet enflasyonun yüzde 7`nin altına düşmesinin olumlu etkisi göz ardı edilemez. Ancak aylık TÜFE`nin, aylık ÜFE`nin altında olmasının gelecek zamların habercisi olduğunu da unutmamak gerekir." Üreticinin malını değerinde satması, tüketicinin ise tenceresini ucuza kaynaması için tarladan başlamak üzere tüm üretim zincirini kapsayan önlemler paketinin biran önce gündeme gelmesi gerektiğini söyleyen Çandır, "İlk etapta vergi oranları yeniden düzenlenmeli, çiftçilerin kredileri yapılandırılmalı ve doğrudan girdi desteği sağlanmalı ki önce üretici nefes alabilsin. Ayrıca imalat sanayinin yüksek maliyetlerini en aza çekmenin derdinde olmalıyız ki çekirdek enflasyon yumuşatılabilsin. Aksi halde dünyada gerileyen tarım ve gıda fiyatlarının bizdeki yüzde 13`lük seviyesinin aşağılara çekilmesi ve imalat sanayicisinin yüzünün gülmesi güç görünüyor. Bir başka ifadeyle vakit tren kaçmadan bir şeyler yapmanın vaktidir" önerisinde bulundu.  

Detaylar...

ANTALYA BORSA HİZMET KALİTESİNİ TESCİLLEDİ
Antalya’nın köklü kuruluşlarından olan Antalya Ticaret Borsası (ATB) hizmette kalite standardını bir kere daha belgeledi. Türk Standartları Enstitüsü, ATB’nin verdiği hizmetleri inceledikten sonra, kuruma 2005 yılında verilen TSE EN ISO 9001: 2008 kalite belgesini yeniledi. Türk Standartları Enstitüsü Personel ve Sistem Belgelendirme Müdürlüğü tetkik uzmanı Sevgi Ölgün Kocabaş, Antalya Ticaret Borsası’nın verdiği hizmetleri ve yaptığı çalışmaları tek tek inceledi. Antalya Ticaret Borsası Kalite Yönetim Temsilcisi Cüneyt Doğan, TSE yetkilisine, Borsa`nın hedefleri ve sistemin geliştirilmesi hakkında bilgi verdi. 2005 yılında TS- EN- ISO 9001: 2008 kalite belgesini alan Antalya Ticaret Borsası’nda, belge yenileme tetkiki yapan TSE yetkilisi, Borsa’nın çalışmaları ve hizmetlerinin TS- EN- ISO 9001: 2008 için uygun olduğunu belirledi. İncelemeler sonucunda TSE, Borsaya TS- EN- ISO 9001: 2008 kalite belgesini verdi.  

Detaylar...

TARIMDA LİDER ÇOCUKLAR ZEYTİNPARK`TA
Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Doğa Akademisi`nin konukları, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde 3 yıldır faaliyet gösteren Lider Çocuk Tarım Kampı`na üye çocuklar oldu. Güvenlik İlköğretim Okulu öğrencisi çocuklar, Zeytinpark`a sabah saatlerinde gelerek gönüllü eğitmenler eşliğinde yapılan etkinliklere katıldı. Çocukları doğa eğitimi verilirken, renkler, dokular, çevre bilinci oyunlarla anlatıldı. Lider Çocuk Tarım Kampı`na üye çocukların Zeytinpark gezisine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp eşlik etti. ÇOCUKLAR TOPRAĞI TANIMALI Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Tarım Müdürlüğü`nün yürüttüğü Lider Çocuk Tarım Kampı`nın önemli bir proje olduğunu belirterek, "Çocukların tarımla bağının artık kesilmeye başladığı bu dönemde tekrar bağının sağlanıyor olması önemli bir çalışma" dedi. Tarımın insanlık tarihindeki önemine dikkat çeken Çandır, "Gelecek nesillerin toprakla, tarımla bağının kurulmasını önemsiyoruz. Bu tür etkinliklerin artırılmasını arzu ediyoruz" dedi. Zeytinpark`ın çocukların alanı olduğunu söyleyen Ali Çandır, "Biz emanetçiyiz, bizim gayemiz Antalya`ya nefes olmak. Zeytinpark`ı ne kadar çok çocuk görürse geleceğe güvenle bakacağız. Çünkü Zeytinpark`ı çocuklarımız sahiplenecek" dedi. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik Doğa Akademisi programının devam ettiğini belirten Çandır, Zeytinpark içerisinde oluşturulan 7 parkurda yetişkinlerin yürüyüşlerinin başladığını söyledi. Çandır, "Herkesi Antalya`ya nefes olmaya davet ediyoruz" dedi. ZEYTİNPARK NEFES ALDIRACAK Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, 3 yıldır ilköğretim çağındaki çocukları doğayla, çevreyle buluşturmak, tarımı anlatmak amacıyla Tarım Kampı uygulamasını yürüttüklerini belirterek, "Çocuklarımıza gerek bitkisel gerekse hayvansal üretimin nasıl gerçekleştiğini, yediğimiz ürünlerin nasıl elde edildiğini anlatıyoruz" dedi. Çocukları, Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanını tanımaları için Zeytinpark`a getirdiklerini belirten Dallı, " Sürdürülebilir tarımın, doğayla çevreyle dost bir uygulamanın nasıl yapılabileceğini göstermek, çocukların tarıma ilgisini sağlamak amacıyla buradayız. Borsamız, uzun süredir üzerinde çalışarak kente kazandırdığı bu yerde bize ev sahipliği yapıyor. Borsa Başkanımız Sayın Ali Çandır`a ev sahipliği için teşekkür ediyoruz" dedi. Zeytinpark`ın Antalya`nın nefes alacağı bir yer olduğunu belirten Dallı, "Kent içerisinde insanların böyle alanlara ihtiyacı var. Geleceğimiz olan çocuklarımızın damağında böyle bir alanla ilgili lezzetin kalması alanın korunmasına katkı sağlayacaktır. Zeytinpark insanların stresini azaltacak, rahatlatacak bir alan. Bu alan kente nefes aldıracak" dedi. Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp de çocukların tarımın önemiyle ilgili bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekerken, Zeytinpark gibi kentin gözbebeği alanın çocuklara tanıtılması, çocukların buradaki etkinliklere katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Etkinliğin sonunda çocuklara Zeytinpark Doğa Akademisi arması takılırken, çocuklar doğaya ve çevreye sahip çıkacaklarına dair söz verdi.  

Detaylar...

EN GÜZEL ANTALYA FOTOĞRAFLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından 12. Antalya Çiçek Festivali etkinlikleri kapsamında Instagram’da düzenlenen “Antalya ve Çiçek” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri ATSO’da düzenlenen törenle verildi. Törene ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Süs Bitkileri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdağtlıoğlu, Başkan Yardımcıları Lütfü Göbüş, Ömer Gündeş, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Salim Uzun ile ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Dinç ve Erol Erkan, dereceye giren yarışmacılar ve aileleri katıldı. Törende bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, 12.Antalya Çiçek Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya bin 824 fotoğrafın katıldığını belirterek, “ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Salim Uzun, ATSO Müşaviri Ercan Gökçek ve ATSO Basın Birimi Şefi Mete Tekin’den oluşan jüri13 - 23 Mayıs tarihleri arasında Instagram’da #AntalyaCicekFestivali etiketiyle yüklenen bin 824 fotoğrafı değerlendirdi. Yapılan değerlendirme sonucu Tahir Akaybirinci, Özgür Şahin ikinci, Elif Nur Sefa’nın fotoğrafı da üçüncülüğe layık görüldü. Geçtiğimiz yıl yarışmaya bin 500 fotoğraf katılmıştı. Bu yıl bin 824’e ulaştı. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. Sosyal medyanın kentlerin tanıtımında en önemli enstrümanlardan biri olduğunu vurgulayan Başkan Davut Çetin, “Artık kentler sosyal medya üzerinden de yarış halindeler. Sosyal medya kanalları kentlerin tanıtımı için önemli mecralardan birisi. Antalya’nın sosyal medyada etkin olarak tanıtılması ve kentimizde çiçek festivalinin düzenlendiğine dair farkındalığının artırılması adına bu etkinliği yapıyoruz” ifadesini kullandı. Yarışmada özellikle amatör sanatçıların ödül almasının kendisini mutlu ettiğini belirten Başkan Davut Çetin, yarışmada dereceye girenlerle birlikte jüri tarafından seçilen ilk 20 eserin EXPO 2016 Antalya alanında bulunan ATSO Bahçesi’nde sergileneceğini de kaydetti. ÇİÇEK FESTİVALİ ULUSLARARASI KİMLİK KAZANMALI Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, fotoğraf yarışmasının Çiçek Festivali’nin bilinirliği açısından önemli bir katkı sağladığını söylerken, "Umarız gelecek yıl gelişerek devam eder" dedi. Çandır, geçen yıl yarışmada dereceye giren fotoğraflardan güzel bir katalog hazırlandığını anımsatan Çandır, "Umarız bu yıl yine hazırlanır. Festival için katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Çandır, Çiçek Festivali’nin önümüzdeki yıllarda Uluslararası kimlik kazanması gerektiğini belirterek, “Çiçek Festivali’ni uluslararası düzeye çıkarmanın yollarını birlikte aramalıyız” diye konuştu. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, fotoğraf yarışmasının Festivale ayrı bir hava kattığını belirterek, “Böyle bir yarışma düzenlediği için ATSO’ya teşekkür ediyorum. Festivalin bilinirliliğinin artması ve halkın katılımı için önemli. Festivaller sadece ihracatçılar için değil halk için yapılıyor. Güzel resimlerin paylaşımı Antalya’nın ve sektörün tanıtımı için önemli. Fotoğrafları biz de Birliğimizin EXPO Alanı’ndaki bahçesinde sergilemek istiyoruz. Uluslararası Komite önümüzdeki günlerde Antalya’ya gelerek EXPO’yu ziyaret ederek. Bu fotoğrafları komite üyelerinin de izlenimine sunacağız” dedi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Salim Uzun, jürinin eserleri değerlendirmekte hayli zorlandığını belirterek, “Zor bir değerlendirme süreci oldu. Jüri olarak ciddi bir emek sarf ettik. Ödül alanları kutluyorum” dedi. Törende daha sonra dereceye girenlere ödülleri verildi. Yarışmada birinciliği kazanan Tahir Akay’a ödülünü ATSO Başkanı Davut Çetin, ikinci Özgür Şahin’eödülünü Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, üçüncülük kazanan Elif Nur Sefa ise ödülünü Süs Bitkileri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu’nun elinden aldı. Törene aileleriyle katılan yarışmacılar, büyük sevinç yaşadı.

Detaylar...

ANTALYA`NIN HİKAYESİNİ KİLİME DOKUDULAR
Antalya`nın tarihi kentleri, endemik bitkileri, kaybolmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını kilime dokuyan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğrencileri, eserlerini sergilemeye hazırlanıyor. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü`nden Tuba Ayhan ile Özlem Topuz, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır`ı ziyaret ederek, Antalya EXPO 2016 Çocuk ve Çiçek Konulu Projeye Yönelik Kilim Tasarımları Sergisi`ne davet etti. 4 Haziran`da başlayacak Kilim Tasarımları Sergisi`nin 20 Haziran`a kadar Kaleiçi`nde Alp Paşa Konağı`nda görülebileceğini bildiren Özlem Topuz, "Antalya`nın tarihi kentleri kaybolmaya yüz tutmuş çocuk oyunları, şakayık gibi bitkilerini ve endemik türlerini kilim tasarımları ve kilimlerimize yansıttık. Kilim tasarımları ile Antalya`nın hikayesini yaratmak istedik. Biz kilime her şeyin dokunabileceğini göstermek istiyoruz" diye konuştu. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır`a sanata verdiği destek nedeniyle teşekkür eden Topuz, Çandır`ı sergiye davet etti. DEĞERLERİMİZ SANATLA YAŞATILMALI Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğrencilerine emekleri nedeniyle teşekkür ederken, Antalya`nın kültürünün, sanatının yaşatılmasının önemini vurguladı. Serginin Antalya, çiçek ve çocuk temasıyla düzenlenmesinin anlamlı olduğunu söyleyen Ali Çandır, "Antalya`da kaybolmaya yüz tutmuş çok fazla değerimiz var. Bunları sanatsal çalışmalarla geleceğe taşıdığınız için sizlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.  

Detaylar...

ATB MAYIS AYI MECLİSİ TOPLANDI
    Antalya Ticaret Borsası Mayıs ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışmasının yansıtıldığı Meclis te Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETEN HÜKÜMET BEKLENTİSİ 65. Hükümete başarılar dileyerek meclis konuşmasına başlayan Çandır, yeniden Dışişleri Bakanı olarak görev alan Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu na da başarı diledi. Hükümete dilediği başarının arzu, temenni ya da nezaketin ötesinde, beklenti ve talepleri ifade etiğini söyleyen Çandır, şunları söyledi: "Zira içinde bulunduğumuz dönem ve geleceğe ait öngörülerimiz, hükümetimizi çok zorlu bir çalışma döneminin beklediği yönündedir. O zorluklar ki bir taraftan iç ve dış güvenliğe yoğunlaşırken, diğer taraftan da ekonomik sorunlara odaklanmaktadır. Çünkü açıklanan son verilerle ekonominin kamu tarafı, nispi olarak sağlam bir dirence sahipken, özel sektör ve hane halkının ekonomik direnci uzun bir süredir erozyona uğramaktadır. Bu durum; temel ekonomik stratejimiz olan, özel sektörün ekonomideki lokomotif olma özelliği ile uyuşmamaktadır. Yani lokomotifimiz uzun bir süredir gücünü yitirmekte ve yavaşlamaktadır. Özel sektör yatırımlarındaki durağanlık ve kapasite kullanım oranlarındaki zayıflık da bu tespiti desteklemektedir. Siyaset kurumu ve aktörleri bir bütün olarak ülkemizi ve ekonomimizi rekabetçi, diri ve üretken bir yapıya kavuşturmakla mükelleftir. Dolayısıyla bir bütün olarak siyaset kurumundan insanlarımızın en büyük beklentisi, sorunlarına kalıcı çözümler üretmesidir. Sonuç olarak içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar, enerjimizi boşa harcama lüksümüzün olmadığına işaret etmektedir." KRİZE KARŞI ANTALYA YAKLAŞIMI Antalya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATB Başkanı Çandır, Antalya nın bugüne kadar birçok zorluğu ve krizi yaşadığını, bunların birçoğundan da büyüyerek çıkmayı başardığını ifade etti. 2001 krizinde Türkiye ekonomisi yüzde 6 küçülürken, Antalya nın yüzde 1 büyüme gerçekleştirdiğini anımsatan Çandır, bu dönem yaşanan krizden çıkmanın adresi olarak "Antalya Yaklaşımı"nı gösterdi. Çandır şunları söyledi: "Ancak bu kez ülke ekonomisinin içinde bulunduğu zorluğun çok üzerinde bir zorlukla karşı karşıyayız. Sorun artık herhangi bir sektörün sorunu olmaktan öteye geçmiş ve Antalya’nın sorunu haline dönüşmüştür. Eğer gerekli önlemleri doğru zamanda almaz ve uygulamazsak, Antalya’nın bir bütün olarak dumura uğrama riskiyle karşı karşıya kalacağız. Hatırlayacağınız üzere aylardır bir “Antalya Yaklaşımı” ihtiyacını dillendirmekteyiz. Bu yaklaşımın temel dayanağı; bir taraftan kentimizin bütününe yayılmış bir zorlukla karşı karşıya kalmış olmamız, diğer taraftan da benzer yaklaşımların ülkemizde ve diğer ülkelerde uygulanmış olmasıdır. Antalya ekonomisinin üretken birimlerinin yaşadıkları ekonomik ve finansal zorluklara karşı direncini arttıracak, ekonomik faaliyetlerini devam ettirecek ve çiftçiden esnafa, turizmden ticarete, sanayiden hane halkına kadar bütün ekonomiye can suyu olacak bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bu yaklaşımın uygulama tarafları kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları olmalıdır. Uygulama kapsamı ise Antalya’da yerleşik ve Antalya vergi dairelerine kayıtlı üretken birimler olmalıdır. Vergi daireleri, SGK birimleri, yerel yönetimler, kamu bankaları ve meslek örgütleri gibi kamu kurumları, kendi konuları kapsamındaki yükümlülüklerin belirli bir dönem için kolaylaştırılmasına yönelik tedbirler almalıdır. Kapsam içi şirketlerin, özel sektör bankalarına ve diğer mali kuruluşlara karşı olan yükümlülüklerini kolaylaştırıcı tedbirler de alınmalıdır. Burada temel gerekçelerini, işlevlerini ve taraflarını özetlemeye çalıştığımız “Antalya Yaklaşımı”, kent ekonomisi için bir can suyu olma özelliği taşımalıdır. Üstelik bu can suyunun doğru zamanda verilmesi hayati öneme sahip bulunmaktadır. Yoksa, Atalarımız ın söylediği gibi Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar ." TARIM TOPRAKLARI UYARISI Meclis te Borsa nın çalışmaları hakkında da bilgi veren Ali Çandır, hububat hasadı öncesinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini görüşmek üzere 1.Meslek Komitesi tarafından sektörel analiz toplantısı düzenledikleri belirtti. Çandır, sektörel analiz toplantısında, hasattaki dane nem oranına dikkat edilmesine, aynı tip buğday çeşitlerinin birlikte depolanmasına, üretici maliyetlerinin düşürülmesine, ürün verimi ve kalitesinin artırılmasına, Ziraat Fakültesi, TİGEM ve BATEM gibi kurumlarımızın ilimize uygun çeşitler geliştirmesi yönünde çalışmalar yapmasına yönelik fikir birliğine varıldığını hatırlattı. Çandır, "Bu toplantı sonrasında da ortaya çıkmaktadır ki odaklanmamız gereken asıl konu; iklime olan bağımlılığımızı azaltmamız, arazilerimizin küçülmesine, dağılmasına ve parçalanmasına engel olmamız, tarımsal araştırma ve geliştirme faaliyetlerini önemsememiz ve tarım topraklarının amacı dışında kullanılmasına izin vermememiz gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu. Çandır, sektörel analiz toplantısında Antalya nın buğday rekoltesinde düşüşler yaşanacağı hakkında uyarılarda da bulunulduğunu belirterek, "Buradan, her şeye rağmen tüm üreticilerimiz ve üyelerimize bereketli bir hasat dönemi geçirmelerini diliyorum" dedi. ÇİÇEK FESTİVALİ TEŞEKKÜRÜ Çiçek Festivali nin 12 yıldır amatör ruhla her geçen gün daha fazla geliştirerek düzenlendiğini kaydeden Çandır, "12. Antalya Çiçek Festivali ne destek veren ve kortejimize katılarak bizlerle birlikte yürüyen, festivale katkı veren üyelerimize, üreticilerimize, yerel yönetimlere, halkımıza, tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve festivalin düzenlemesinde emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 12 yıllık emeğin sonunda Antalya’nın sevdiği, kabullendiği ve geleneksel hale getirdiği Çiçek Festivali’nin, uluslararası bir etkinlik haline gelmesi, sektörümüze ve kentimize daha fazla değer katması için merkezi ve yerel yöneticilerimiz başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla bu festivalin dünyada hak ettiği yere getirmenin yollarını hep birlikte aramalıyız" diye konuştu. Ali Çandır, Meclis te yaklaşan Ramazan Ayı’nın tüm İslam alemine ve insanlığa barış ve mutluluk getirmesini diledi. BÜTÜN SEKTÖRLERDE SIKINTI VAR ATB meclis üyeleri sektörel konularla ilgili değerlendirmede bulundu. Mecliste hububat-buğday, kesme çiçek, yaş meyve sebze, pamuk, et-süt, hayvancılık, tıbbi aromatik bitkiler gibi tarım sektörünün temsilcileri sektörlerindeki sorunları anlattı. Süt sektöründe durgunluk olduğu, süt fiyatlarının 80-90 Kuruşlara gerilediğini belirten Meclis üyeleri, "Süt para etmezse sığırlar mezbahaya kesime gider" uyarısında bulundu. Üyeler, bunun ileriki dönemde et sıkıntısına neden olacağını belirtti. Döviz kurlarındaki aşırı oynamanın bütün sektörü sıkıntıya soktuğunu dile getiren meclis üyeleri, kuraklığın tarıma yansımalarına da dikkat çekti. Üyelerin değerlendirmelerini dinleyen Ali Çandır, ekonomik verileri değerlendirdi. Antalya’da tüm ticaret erbabının borç yükünün normalin üstünde olduğunu vurgulayan Ali Çandır, 2000’de 100 liralık katma değer için 5 lira kredi kullanırken, şimdi 95 liraya yükseldiğini ve bu rakamın Türkiye’de 77 lira olduğunu söyledi. Buna göre Antalya’nın Türkiye’nin üzerinde daha borçlu bir kent olduğuna işaret eden Çandır, “Çok önemli bir nakit sıkışıklığı, bütün sektörlerde stres var. Tarımla başladı, turizmle devam etti ve bugün tüm sektörlere yayıldı. Domino gibi bütün şehre yayılmış durumda. O yüzden üzerine basa basa Antalya yaklaşımından bahsediyoruz” diye konuştu.    

Detaylar...

ANTALYA 12. KEZ ÇİÇEK AÇTI
Antalya’da çiçek üreticileri ve ihracatçılarının hasat bayramı olarak kutlanan Çiçek Festivali 12`nci kez düzenlendi. 2 milyon dal çiçeğin kullanıldığı Çiçek Festivali’nde çiçek kullanılarak yapılan tasarımlı araçlar büyük ilgi gördü. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde gerçekleşen 12`nci Antalya Çiçek Festivali, büyük coşku ile kutlandı. 2 gün süren Festivale, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, Interflora Çiçekleri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Çiçekçiler Odası, Antalya Gazeteciler Cemiyeti de destek verdi. 85 milyon dolarlık ihracat hacmi, 300 bin kişinin istihdam edildiği çiçek sektörünün hasat bayramı niteliğindeki Antalya Çiçek Festivali`nde bu yıl 2 milyon dal çiçek kullanıldı. Çiçek üreticisi ve ihracatçısı firmalar birbirinden renkli çiçekli tasarımlarla araç süslemeleri yaptı. Truva atından Türk bayrağına, çeşitli hayvan figürlerinden çok renkli tasarımlarla süslenen araçlar, bitki insanlar, çizgi film kahramanlarının kostümlerini giyen canlı mankenler, çocuklar, Antalyalılar ve turistlerin ilgi odağı oldu. Geleneksel hale gelen Festival Korteji, Cender Otel önünden tramvay hattı boyunca Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürdü. Araç tasarımlarında 1 milyon dal çiçek kullanılırken, kortej sırasında da halka 1 milyon dal çiçek dağıtıldı. Korteje Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Süs Bitkileri ve İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Mclis ve komite üyelerinin yanı sıra çok sayıda isim katıldı. Büyükşehir Belediyesi bandosunun eşlik ettiği korteje, Antalyalılar büyük ilgi gösterdi. Kortej boyunca vatandaşlara protokol üyeleri tek tek çiçek dağıttı. Çiçek kostümlü çocuklar ve bitki insanlarla, çiçek tasarımlı araçlar da vatandaşların büyük ilgisini çekti. Kortej Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Festivalde, Dünya Süt Günü nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ücretsiz süt dağıtırken, festivale katılanlara 1000 EXPO bileti ücretsiz verildi. RUSYA’YA ‘SIFIR’ İHRACAT Çiçek firmaları tarafından açılan çiçek stantlarının bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda protokol üyeleri konuşma yaptı. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, çiçek üretiminin yüzde 65’inin Antalya’da yapıldığını belirterek, Çiçek Festivali’nin Antalya’da çiçek üreticilerinin hasat bayramı olduğunu kaydetti. Bu yıl Festivalin krizin gölgesinde kutlandığını söyleyen Bağdatlıoğlu, “Bu yıl Rusya’ya sıfır ihracat gerçekleşti. Buna rağmen bir kriz yaşasa da çiçek üreticisi, Antalya halkına çiçek armağan etmeyi başardı. Çiçek, barışın sembolüdür ve son dönemde yaşadığımız terör olayları ve kriz nedeniyle buradan insanlara çiçek dağıtarak, sevginin sembolü olan çiçekle barışı bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi. ULUSLAR ARASI KARNAVAL OLSUN ATB Başkanı Ali Çandır, kayaların aşınmasının suyun şiddetinden değil damlaların istikrarından olduğunu belirterek, “Biz de 12 yıl boyunca amatör ruhla çalışarak Festivali bugünlere getirdik. Çiçekleri üreten, emek veren, işçilerden mühendislere, firmalara kadar herkese teşekkür ediyoruz. Festivalin Antalya’ya yakıştığı konusunda herkes hemfikir. Umut ediyorum ki bu festivalin potansiyelini hepimiz fark ederiz. Buradaki katılımcılardan festivali uluslar arası hale getirmek için söz almak istiyorum” dedi. Festival tertip komitesi oluşturarak festivali karnavala dönüştürmenin yollarının aranması gerektiğini vurgulayan Çandır, bunun için destek istedi. Çandır, vazolardan, bahçelerden çiçeklerin, gönüllerden sevginin eksik olmaması dileğinde bulundu. DESTEK SÖZÜ Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya’nın 600’e yakın endemik bitkiye ev sahipliği yaptığını belirterek, bu önemli bir zenginlik” dedi. Çiçeğin ekonomik değere dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Türker, Antalya’nın bunu başardığını kaydetti. Antalya’nın çiçek ihracatının yüzde 85’ini gerçekleştirdiğini kaydeden Türker, çiçeğin kentle bütünleştirilmesi gerektiğini söyledi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Çiçek Festivali’nin çok güçlü şekilde yoluna devam etmesi için gereken her türlü katkıyı koyacağını ifade ederken, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, festivallerin kenti güzelleştirdiğini belirtirken,Çiçek Festvali’nin Antalya’ya yakıştığını söyledi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Çiçek Festivali’ne destek verdiklerini söylerken, “Herşey Antalya için” dedi. EXPO 2016 Antalya Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül, festivalin EXPO ile bütünleşmesinin önemi vurgularken, emeği geçenlere teşekkür etti. EN İYİ TASARIM TRUVA ATI En güzel çiçekten araç tasarımı yarışmasında ise başkanlığını Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen’in yaptığı, Vali Muammer Türker’in eşi Filiz Türker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’in de aralarında olduğu jüri tarafından Gündeş Tarım’ın Truva Atı çiçek tasarımı birinci oldu. İkinci ise Antalya Tarım’ın kelebekler ve tekne bulunan tasarımı oldu. Flash Tarım’ın palyaço çeşitli hayvan figürlerine de yer verilen tasarımı üçüncü seçildi. Yarışmada birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye 2 bin TL ödül verildi. ÇİÇEK BARIŞTIR Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün elbise ve gelinlik tasarımları Esline Ajans mankenleri tarafından sergilendi. Defilenin sonundaki Türk Bayrağı tasarımlı gelinlik büyük beğeni toplarken, mankenler ellerinde taşıdıkları renkli harflerle “Çiçek barıştır” mesajı verdi.  

Detaylar...

HAYDİ ANTALYA ÇİÇEK FESTİVALİ`NE
Süs bitkileri ve kesme çiçek sektöründe söz sahibi olan Antalya, bu yıl 12`nci kez çiçeğin hasat bayramı Çiçek Festivali`ni kutluyor. 2 milyon dal çiçeğin kullanılacağı Festival`de çiçeklerle süslenen 9 araç kortejde yer alacak. Festivalde 1000 adet EXPO bileti halka ücretsiz dağıtılacak. Bu yıl 12`ncisi düzenlenen Çiçek Festivali, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde gerçekleşiyor. Festivale, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, Interflora Çiçekleri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Çiçekçiler Odası, Antalya Gazeteciler Cemiyeti destek veriyor. ÇİÇEĞİN HASAT BAYRAMI Antalya, geleneksel hale gelen Çiçek Festivali`nin kutlamaları başladı. Festivalin ilk gününde Cumhuriyet Meydanı rengarenk çiçekler süslerken, onlarca tür çiçek vatandaşla buluştu. Festivalin ikinci günü geleneksel hale gelen kortejde yer alacak çiçekten araçların süslemeleri ise tam hız sürüyor. Halkın yoğun ilgi gösterdiği çiçekten araçların süslemesi için 1 milyonun üzerinde çiçek kullanıldı. ÜCRETSİZ EXPO BİLETİ Çiçek Festivali Düzenleme Komitesi üyesi, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Çiçek Festivali`ni bu yıl da renkli görüntülerle kutlayacaklarını bildirdi. Osman Bağdatlıoğlu, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Çiçek Festivali`ni EXPO ile bütünleştiğini belirterek, bu yıl 1000 adet EXPO biletini Festivale katılan vatandaşlara ücretsiz dağıtacaklarını bildirdi. FESTİVAL PROGRAMI Festival kapsamında 21 Mayıs Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı`nda kurulacak çadırlarda çocuklar, EXPO 2016 Antalya atölye çalışmalarına katılacak. Yine Cumhuriyet Meydanı`nda kurulacak sahnede çocukları eğlendirecek gösteriler düzenlenecek. 21 Mayıs Cumartesi günü 17.00`da Cender Otel önünde çiçekten arabalar yarışması düzenlenecek. 18.00`de de Cender Otel önünden tramvay yolunu takip ederek Cumhuriyet Meydanı`na kadar olan güzergahta kortej yürüyüşü gerçekleşecek. Tasarım yarışmaları, tahta bacak ve palyaçolarla renklenecek festivalde, korteje Büyükşehir Belediyesi`nin bandosu eşlik edecek. Çiçeklerle süslenmiş araçlarla rengarenk olacak Antalya sokakları, çiçek kostümlü çocuklarla şenlenecek.  

Detaylar...