Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Mart Nisan 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.215.182.81
Şuan 13 kişi online
Bugün 47 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 119120
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ATB DEN 100 YILLIK MARKAYA ANLAMLI ÖDÜL
Antalya Ticaret Borsası Ekim ayı Meclis’i, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, meclis üyelerine yönetimin bir aylık çalışması hakkında bilgi verdi. 22-26 Ekim’de EXPO Center’da düzenlenecek 5. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmalarıyla ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Çandır, bütün üyeleri YÖREX’e davet etti.Meclis’te bu yıl 100. Yılını kutlayan Antalya’nın reçel markası Yenigün reçellerinin sahibi ATB Başkan Yardımcısı Mahmut Ruhi Alpagot’a plaket verildi. Alpagot’un hayat hikayesinin slayt gösterisiyle sunulduğu Meclis’te plaketi takdim eden Ali Çandır, Alpagot ve ailesine başarılar diledi. Mahmut Ruhi Alpagot, Antalya’nın markası olmaktan duyduğu gururu dile getirirken, ATB Meclisi’ne teşekkür etti.Sektörel konuların görüşüldüğü Meclis’te Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir İdaresi Grup Müdür Vekili Camal Akpunar,vergi borçlarında yeni düzenleme getiren Torba Yasa ile ilgili üyelere bilgi verdi. Akpunar, ATB meclis üyelerinin düzenlemeye ilişkin sorularını da yanıtladı.

Detaylar...

MANİSA MESİR MACUNU BU FUARDA
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB un desteğiyle bu yıl 5 incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Manisa nın yerel ürünlerine de ev sahipliği yapacak. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Manisa nın köklü geçmişe sahip kültürel zenginliğine dikkat çekerek, "Manisa nın YÖREX te yer alması mutluluk verici" dedi. 22-26 Ekim tarihlerinde EXPO Center da düzenlenecek YÖREX e Akhisar Ticaret Borsası, Turgutlu Ticaret Borsası yla birlikte katılacaklarını kaydeden Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Türk Patent Enstitüsü’ne “Coğrafi İşaret” başvurusu onaylanmış ve nihai sonucu beklenen iki sembol ürün olan Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü ve UNESCO nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasları Listesinde yer alan Manisa Mesir Macunu ile YÖREX te yer alacaklarını bildirdi. YÖREX in yerel ekonominin, ihracatın ve mesleki faaliyetlerin güncel şartlara göre etkinliğinin arttırılması, mesleki deneyim alış verişi ve bunlara dair dayanışmanın korunması için önemli bir organizasyon olduğunu kaydeden Özkasap, "Manisa Ticaret Borsası, Manisa’nın kalite odaklı ve vizyon sahibi marka ürünlerinin ve Manisa’nın tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılması hedefiyle Fuarda yerini alacak" dedi.

Detaylar...

GARNİZON KOMUTANI NA YÖREX DAVETİ
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır beraberindeki ATB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül, ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ve ATB Danışmanı Ahmet Erol Köksalan ile birlikte Antalya Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can ı ziyaret etti. Antalya Ticaret Borsası nın çalışmaları hakkında Tuğgeneral Can a bilgi veren Çandır, Can ı 22-26 Ekim de EXPO Center da düzenlenecek 5. Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. Anadolu nun bütün yöresel ürünlerini Antalya da buluşturacak YÖREX in tam bir buluşma noktası olduğunu kaydeden Çandır, bu yıl fuara katılımın yoğun olduğunu bildirdi.Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, ekonomik kalkınmanın önemine dikkat çekerek, fuarların ekonomik canlanmayı sağlayan organizasyonlar olduğunu belirtti. Yöresel ürünlerin korunarak tüketiciye ulaştırılması gerektiğini kaydeden Can, Yöresel Ürünler Fuarı na öncülük eden Ali Çandır ve ekibine başarılar diledi.

Detaylar...

İZMİR COĞRAFİ İŞARETLİ YÖRESEL ÜRÜNLERİYLE YÖREX TE
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle bu yıl 22-26 Ekim de EXPO Center da düzenlenecek 5. Yöresel Ürünler Fuarı na İzmir de yöresel değerleriyle katılıyor. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Ege nin incisi İzmir in yöresel ürünleriyle YÖREX te yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, 2010 yılında bu yana düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX in yöresel ürünlerin tanıtımı, ekonomik değerlerinin artırılması, Coğrafi İşaret Tescili ve Menşe Adı olarak korunmaları anlamında önemli katkılar sağlayan bir organizasyon olduğunu belirterek, "2003 yılında, biraz da öncü ve örnek olmak amacı ile Coğrafi İşaret (Cİ) Tescil çalışmalarına başlayan İzmir Ticaret Borsası olarak bu fuarda yer almaktan, oluşan etkileşim ve sinerjiye katkı ve fayda sağlamaktan son derece memnuniyet duymaktayız" dedi. İzmir Ticaret Borsası olarak başta tescilli ürünler, Ege İnciri, Ege Sultaniye Üzümü ve Ege Pamuğu olmak üzere İzmir’e özgü ürünlerle YÖREX te yer alacaklarını söyleyen Kestelli, "Başta Antalya Ticaret Borsası olmak üzere organizasyona emeği geçen herkesi kutluyor, fuarın gücü ve verimliliğinin her yıl daha da artmasını temenni ediyorum" dedi.

Detaylar...

KAYSERİ MANTISI TATMAK İSTEYENLER YÖREX E
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde bu yıl 5 incisi 22-26 Ekim de düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı, yöresel lezzetleriyle tanınan Kayseri yi de misafir edecek. Kayseri, coğrafi işaretli sucuğu, pastırması ve bir kaşığa 40 tane sığmasıyla bilinen mantısıyla YÖREX te olacak. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ticaret merkezi Kayseri nin coğrafi işaretli ürünleriyle YÖREX te yer almasının Fuara güç katacağını söyledi. Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, YÖREX e geçen yıllarda da katıldıklarını belirterek, "Bu yıl Kayseri Ticaret Odası tarafından tescillenen coğrafi işaretli sucuğumuz, pastırmamız, mantımızla ve Soğanlı bebeğimizle YÖREX te olacağız" dedi. Geçen yıl YÖREX te 75 kilogram mantı pişirilerek halka dağıtımının yapıldığını belirten Hiçyılmaz, "Bu yıl da mantı sunumumuz olacak. İnsanların gerçek Kayseri mantısının tadına varmasını istiyoruz" dedi. Kayseri sucuk, pastırma ve mantısının geleneksel yöntemlerle yapıldığını kaydeden Mahmut Hiçyılmaz, "YÖREX e gelen ziyaretçileri mutlaka Kayseri standına bekliyoruz" diye konuştu. Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Yöresel Ürünler Fuarı’nın kültürel değerler ve birikimle üretilen ürünleri tanıtımı ve yöresel zenginliğin ekonomiye kazandırılmasında iyi bir fırsat olduğunu belirtti. Ünlü, "Kayserimizin coğrafi işareti almış ürünlerini en iyi şekilde tanıtmak için her yıl Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı’na katılıyoruz. Bu yıl da Antalya dayız" dedi.

Detaylar...

ATB DEN VALİ MUAMMER TÜRKER’E ZİYARET
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya Valiliği görevine atanan Muammer Türker’e makamında hoşgeldin ziyaretinde bulunarak 22 – 26 Ekim tarihlerinde yapılacak olan 5. Yöresel Ürünler Fuarı’na davet etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül, Mahmut Ruhi Alpagot, Süleyman Ersan, ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ile ATB Danışmanı Ahmet Erol Köksal ın hazır bulunduğu ziyarette Vali Muammer Türker, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarının önemine dikkat çekti. Türker, “Devletin rolü ne olmalı? Sizin gibi teşekküllere yol açmalı. Fırsat vermeli. Yerine göre maddi destek olabilir. Yerine göre başka imkânlar olabilir ama sizin o faaliyetleri bizatihi kendi dinamiklerinizle yapmanız lazım. Antalya’yı var eden ağırlıklı olarak devletten ziyade özel sektör. O dinamiği harekete geçirebilirsek, bizim başarımız orda yatar ” dedi.YÖREX E DAVETATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Vali Türker´e, Zeytinpark başta olmak üzere yürüttükleri projeler hakkında bilgi vererek, şehrin kalkınmasına yönelik proje bazlı çalıştıklarını dile getirdi. Ali Çandır, Vali Türker’i 22–26 Ekim tarihlerinde EXPO Center da gerçekleştirilecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX e davet. etti. Fuar da Anadolu yu buluşturacaklarını söyleyen Çandır, ilginin yoğun olmasını beklediklerini kaydetti. Vali Türker ile tanışmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Çandır ve Yönetim Kurulu üyeleri başarı dileklerini bildirerek işbirliğine hazır olduklarını söylediler.

Detaylar...

ATB KENT BULUŞMALARI NIN KONUĞU ÜMİT UYSAL
Antalya Ticaret Borsası nın düzenlediği Kent Buluşmaları nın konuğu Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal oldu. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu üyeleri, ATB Meclis ve komite üyelerinin katıldığı Kent Buluşmaları nın açılışında konuşan Çandır, Kent Buluşmaları nda kent gündemiyle ilgili görüşleri ve talepleri dillendirmeye devam edeceklerini kaydetti. ATB nin Süleyman Evcilmen döneminde işbirliği içinde çalıştığı Muratpaşa Belediyesi yle yeni dönemde de uyum ve işbirliğiyle çalışacağını kaydeden Çandır, kurumlar arası işbirliğinin kentin gelişimi için önemine dikkat çekti. KIRCAMİ SON TARIM TOPRAĞI ŞEHİDİMİZ OLSUNATB nin tarım topraklarına sahip çıkma sorumluluğunu vurgulayan Çandır, "Son 10 yılda Antalya da 267 bin dekar tarım arazisini kaybettik. Son tarım toprağı şehidimiz Kırcami, umuyorum ki bu son kaybımız olur. Kırcami nin Antalya daki kentsel gelişime, katkı koyacak, referans olacak bir yapıya kavuşturulmasını arzuluyoruz. Umuyoruz Kırcami Antalya ya yakışır hale gelir. Geri kalmış, gelişmekte olan bölgelere referans olan bir düzenlemeye kavuşturulur" diye konuştu. HALK PAZARI, BALIK PAZARI, ÇİÇEKÇİDünyanın bütün kentlerinin kendine özgü, ürünlerini sergilediği halk pazarları olduğunu belirten Ali Çandır, "Kent hakkında en iyi bilgiyi pazarlar veriyor. Antalya da böyle bir alan yok. Gelen ziyaretçilerin ziyaret edeceği halk pazarı yok. Tarımın başkenti Antalya lafının altını dolduracak bir halk pazarına kavuşmak istiyoruz" dedi. Antalya nın balık pazarının olmadığına da dikkat çeken Çandır, "İnsanların akşam evine giderken tezgahtan balık alacağı güzel bir balık pazarına ihtiyacımız var" dedi. Fener Mahallesi ndeki çiçekçi büfelerinin yer sorunu nedeniyle kaldırıldığını belirten Çandır, "Çiçek üreten ve ihraç eden Antalya nın acilen kentin çeşitli bölgelerinde çiçekçi köşelerine kavuşturulmasını istiyoruz" dedi. Narenciyenin başkenti Antalya nın çeşitli yerlerinde meyve ve meyve suyu satış alanların oluşturulmasını da talep eden Çandır, "Bunlar üreticinin ürünlerini daha iyi değerlendirmesine de fırsat verecektir" dedi. SOKAKLAR TURUNÇ KOKSUNÖnceki dönem Sinan Mahallesi nde uygulanan kentsel yenileşimin diye tabir edilen cadde ve sokak düzenlemelerinin devamını da dileyen Çandır, yeşil alanların altının otopark olarak düzenlenmesini istedi. Park ve refüjlere turunç ağacı dikilmesinin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Ali Çandır, "ATB üyeleri bunu dile getirmişti, yankı bulması sevindirici. Artık sokaklar turunç koksun" dedi.ANTALYA NIN ANAYASASI YAZILMALIAntalya nın anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Çandır, "Şehrin bütün kirliliği, çatıdan tabelaya kadar olan kirliliğiyle ilgili şehirdeki yapılanma, park bahçe düzeninden park bahçe şekline kadar bu kentin anayasaya ihtiyacı var. Bu kentte yaşayanların bazı kurallarla yaşaması gerekiyor. Belediyeler Antalya nın bu anayasasını yapmalı. Nasıl şirket anayasası oluyorsa, kentin de anayasası olmalı, insanlar kurallara göre yaşamalı" dedi. Çandır, Uysal ı 22-26 Ekim de EXPO Center da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. PAZAR SÖZÜMuratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 6 aylık çalışma dönemi hakkında ATB üyelerine bilgi verdi. Muratpaşa da çöp konteynerlerini yer altına alma çalışmasını anlatan Uysal, sokaklara 50 bin turunç ağacı dikimine başlandığını kaydetti. Doğu Garajı ndaki eski festival çarşısını balık pazarı olarak planlamak istediklerini bildiren Uysal, çiçeğin şehir mobilyasına dönüştüğü bir kent yaratmak istediklerini kaydetti. Uysal, meyve köşelerini de Muratpaşa ya kazandırmak istediklerini söyledi. Görkemli bina yapma hedefiyle çalışan belediyecilik anlayışını benimsemediklerini, günlük hayata kalite katan, insana dokunan belediyecilik anlayışıyla çalıştıklarını kaydeden Ümit Uysal, "Görkemli binalar yapıp onun lansmanını yapmak istemiyoruz. Evinden düzgün kaldırıma çıksın, çöp kokusu almasın, turunç kokusu alsın, geri dönüşümle ilgili çalışmasını, ayrışımı, evinde yapabilsin. Caddeye çıktığında çiçek görsün, düzgün bir kent yaşamı olsun. Günlük hayatı güzelleştirmeyen, kalite katmayan, bir yere bina yapmak üzerine kurulu bir belediyecilik anlayışımız yok. Bizim temel çıkış noktamız insan" dedi. KAYITDIŞILIKLA MÜCADELEMuratpaşa da binaların yarısının iskansız olduğunu bildiren Uysal, "Kayıtdışılık hayatımıza işlemiş. 100 yere davet edildiysem 95 ine gidemedim. Soruyorum ruhsatsız. Ruhsatsız yerin açılışına nasıl gideyim" diye konuştu. Uysal, bununla ilgili düzenlemeleri de yapmaya başladıklarını söyledi. Kırcami de yüzde 40 zaiyat limitine kesinlikle uyulacağını ifade eden Ümit Uysal, "Orada temiz bir mülkiyet tablosu oluşacak" dedi. Muratpaşa da altı otopark olacak 20 pazaryeri kurulacağını bildiren Uysal, "Halk pazarlarının modernleştirilmesini çabasındayız. Ortadoğu tipi pazarlardan kurtulalım" diye konuştu. Uysal, deniz inmek için Falezler den denize iniş için kullanılan 7 noktayı düzenleme amaçlı proje hazırladıklarını söyleyen Uysal, buna Antalya Tabiat Varlıkları nı Koruma Komisyonu tarafından izin verilmediğini söyledi. Uysal, "Kamu yararına hizmetin siyaseti olmaz" dedi.

Detaylar...

SERHAT ŞEHİRLERİ BALIYLA KAŞARIYLA YÖREX TE
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı, serhat şehirleri Kars, Iğdır ve Ağrı nın yöresel ürünlerine ev sahipliği yapacak. Serhat Kalkınma Ajansı nın çatısında 22-26 Ekim de Antalya EXPO Center da düzenlenecek YÖREX e katılacak olan Kars, Ağrı ve Iğdır yöresel yemeklerini de fuarda tanıtacak. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye nin zenginliklerini doğusuyla batısıyla YÖREX te buluşturmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.KARS GRAVYERİ BU FUARDA Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen, YÖREX e Kars kaşarı, Kars gravyer peyniri, Kars balı, çeçil peyniri, kete, lavaş, Kağızman pestili ve pekmezi ile katılacaklarını belirterek, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars tarihi evlerinin tabloları, el dokuması kilimleri ve kültürel ürünlerini Fuar da tanıtacaklarını kaydetti. Ötegen, turizm kenti Antalya da turizmcilerle bir araya gelip yöresel ürünleri için pazar arama hedefinde olduklarını söyledi. Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, şekersiz bal, koyun peyniri, tandır ekmeği ile YÖREX te olacaklarını söyledi. Halise diye adlandırılan yöresel yemek ikramında bulunacaklarını kaydeden Alpaslan, "YÖREX e ilk defa katılacağız. Hedefimiz yöresel ürünlerimizi ticari hayata kazandırmak. Fuarın bunun için iyi bir zemin olacağını düşünüyorum" dedi. HALİSE YÖREX TE Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, şekersiz bal, koyun peyniri ile YÖREX te yer alacaklarını bildirdi. Şeftali, gül, patlıcan reçeli, zerdeçal, lepe (nohut kırığı), nabat(organik şeker), yöresel ev yemekleri, kilimler, 14 bitkiyle yapılan yöresel soğuk yoğurt çorbasını YÖREX te tanıtacaklarını kaydetti. Arslan, Iğdır daki ürünlerin tanınırlığını artırma hedefinde olduklarını söyledi. Serhat Kalkınma Ajansı Iğdır Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Burak Aydoğdu, "Bölgenin ürünlerini Antalya daki otellere pazarlama hedefindeyiz. Kars gravyeri Antalya daki 5 yıldızlı otellerde neden ikram edilmesin" dedi.

Detaylar...

ANTALYA BUĞDAYINI ARIYOR
Antalya Ticaret Borsası Hububat ve Mamulleri Meslek Komitesi nin talebi üzerine Antalya yöresinde yetiştirilen buğday çeşitleri içerisinde, yöreye en uygun buğday çeşidinin belirlenmesi amacıyla Sektörel Çalışma Toplantısı düzenlendi. ATB toplantı salonunda, ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül başkanlığında yapılan toplantıya, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, hububat meslek komitesi üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Akar, Antalya İl Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü, T.C.Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Boztepe Tarım İşletmesi Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi Antalya Ajans Amirliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Birliği, özel sektör temsilcileri katıldı. Halil Bülbül, Antalya ve çevresinin toprak yapısı ve iklim çeşidi fazla olan bir bölge olduğunu belirterek, bölgede ekimi yapılacak buğday tohumuyla ilgili çalışma yapılması gerektiğini söyledi. ÇİFTÇİ NE EKECEĞİNİ BİLMİYORAkdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Akar, doğru buğday tohumuyla ilgili çalışmaların dünyada yapıldığını belirterek, Türkiye de de bölgelere göre tohum belirlenip üretiminin yapılması gerektiğini kaydetti. Akar, Trakya da ekilen buğday tohumunun Diyarbakır da ekildiğini, iklim şartları birbirine uymayan bölgelerde aynı tohumun ekiminin yapıldığını belirterek, bunun verim ve kalitede istenen ürüne ulaşamamaya neden olduğunu söyledi. Akar, "Bu ülkede çiftçilik yapmak zorlaştı, çiftçi ne ekeceğini bilmiyor" dedi. VERİM ALAMIYORUZATB Hububat ve Mamulleri Meslek Komitesi Üyesi Ali Gök, Antalya da ekilen buğday çeşitlerinin hepsinin yayla kesimine uygun olduğunu belirterek, "Sahil kesimine uygun buğday çeşidini bulamıyoruz, bu nedenle üretim ve kalitede azalma var. İstediğimiz verimi alamıyoruz. Aksu, Serik, Manavgat sahilinde daha iyi üretime yönelik buğday tohumu istiyoruz" dedi. EN KALİTELİ BUĞDAY ANADOLU DA ÜRETİLMELİNar Un Fabrikası yetkilisi Cem Oğuz Kırtız, dünyada ilk tarımın Urfa Göbeklitepe de yapıldığını belirterek, buğdayın ana vatanı Anadolu olduğunu, en kaliteli buğdayın da bu topraklardan alınması gerektiğini kaydetti. Buğdayın tonunun Türkiye de 220 dolara mal edildiğini, Rusya 67 dolara mal edildiğine dikkat çeken Kırtız, üretim maliyetlerinin yüksekliğine de dikkat çekti.DENEME ÜRETİMİ YAPILACAKToplantıya katılanlar Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı nın bölgeye uygun verimli ve kaliteli buğday üretimi için tohum çeşitlerinin belirlenmesi için destek olmasını istedi. Toplantıda, BATEM arazileri, Manavgat ve Korkuteli ilçelerinde 1’er dönümlük alanlarda deneme parsellerinin oluşturulması kararlaştırılırken, denemelerde buğday üretiminde 22 farklı buğday çeşidinin kullanılmasına karar verildi.

Detaylar...

SİLİFKE NİN YOĞURDU YÖREX TE
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB un desteğiyle bu yıl 5 incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı na Mersin de yöresel lezzetleriyle katılıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin in coğrafi işaretli ürünleriyle Yöresel Ürünler Fuarı nda olacağını bildirdi. YÖREX e geçen yıllarda da katıldıklarını yöresel ürünlerin tanıtımı için iyi bir fırsat yakaladıklarını kaydeden Aşut, bu yıl da coğrafi işaretli Mersin cezeryesi, Mut zeytini ve tescil başvurusu yapılan Silifke nin yoğurdu ile YÖREX te olacaklarını bildirdi.Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, YÖREX in güney ile kuzeyin buluşma noktası olacağını belirterek, Mersin in coğrafi işaretli ürünleriyle fuarda yer almasının önemine dikkat çekti.

Detaylar...

YÖREX E BİR DESTEK DE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DEN GELDİ
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, TOBB un desteğiyle bu yıl 5 incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı na uluslararası alandan da destek geldiğini bildirdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü nün (FAO), 22-26 Ekim de EXPO Center da düzenlenecek YÖREX e katılarak aile çiftçiliğinin yöresel ürünlerin korunmasına yardımcı olduğuna dikkat çekeceğini kaydeden Çandır, "Uluslararası alana taşımayı planladığımız YÖREX e FAO dan böyle bir desteğin gelmesi fuarı bir adım ileriye taşıyacaktır. YÖREX e güç katacak FAO yetkililerine teşekkür ediyorum" dedi.FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Akın, her yıl 16 Ekim’de gerçekleştirilen Dünya Gıda Günü’nün bu yıl gıda güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olan aile çiftçiliği temasıyla kutlanacağını kaydetti. FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji ile YÖREX te bulunacaklarını bildiren Akın, "FAO, YÖREX te yöresel ürünlerin aile çiftçiliğiyle ilişkili yapısına dikkat çekecek. Bununla bağlantılı olarak, aile çiftçiliğinin, geleneksel gıda ürünlerinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda dengeli bir besin düzeni oluşturmaya, dünyada tarımsal çeşitliliğin korunmasına ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına katkıda bulunmasının altı çizilecek" dedi.Yöresel ürünlerin daha geniş kitlelerce tanınmasına olanak veren YÖREX in aynı zamanda, yöresel gıda üreticilerinin ihtiyaçları, potansiyelleri ve karşılaştıkları zorlukları daha iyi anlamak açısından FAO’nun Dünya Gıda Günü hedefleri için elverişli bir platform yaratacağını belirten Akın, "FAO, ekonomik ve sosyo-kültürel faktörler kadar, aile çiftçilerinin ve küçük ölçekli işletmelerin pazarlara erişimini, teknoloji ve yayım hizmetlerine erişimlerini önemli bulmaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilir aile çiftçiliğine olanak sağlayan tarımsal, çevresel ve sosyal politikaların geliştirilmesini desteklemektedir. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren birçok bölgesel ve yerel firmayı bir araya getirecek Yöresel Ürünler Fuarı, FAO’nun aile çiftçiliği vesilesiyle desteklediği, üreticilerin aralarındaki işbirliği, örgütlenme ve bilgi akışına da olanak sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.YÖREX te aile çiftçilerinin, kaynaklara erişimleri kısıtlı olmasına rağmen dünyadaki gıda üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştirdiğinin vurgulanacağını kaydeden Ayşegül Akın, "Bununla birlikte; FAO, fuar vesilesiyle hem yerel hem bölgesel düzeyde gıda üretimine ve güvenliğine katkıda bulunan yöresel ürün üreticilerini desteklemek için etkin yol ve yöntemlerin tanımlanmasına yardımcı olacak, ulusal bölgesel ve küresel düzeyde işbirliği ve geniş katılımlı tartışmalar teşvik edecektir" diye konuştu.

Detaylar...

KAHRAMANMARAŞ PUL BİBERLİ DONDURMASIYLA YÖREX TE
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin desteğiyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen 5. Yöresel Ürünler Fuarı na (YÖREX) doğudan batıya, kuzeyden güneye çok sayıda il yöresel değerleriyle katılıyor. Geçen yıllarda da YÖREX e katılarak yöresel ürünlerinin tanıtımını yapan Kahramanmaraş, bu yıl tarhanası, pul biberi, dövme dondurması, pul biberli dondurması, salebi, bakır ve ahşap oyma işlemeleri, sim-sırması, yemeni ve çarığıyla YÖREX te yerini alacak. Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de yöresel değerlerini YÖREX te tanıtacak. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Kahramanmaraş ın yöresel lezzetleriyle tanınan bir şehir olduğunu, bu zenginliğini Anadolu nun buluşma noktası YÖREX te sergileyecek olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti. COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİYLE YÖREX TE OLACAKKahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Yöresel Ürünler Fuarı na geçen yıllarda da katıldıklarını belirterek, yöresel değerlerin tanıtılması için fuarı önemsediklerini kaydetti. Balsuyu, YÖREX e katıldıktan sonra yöresel ürünlerine olan talebin arttığına dikkat çekti. Bu yıl coğrafi işaretli dövme dondurma, tarhana ve pul biberiyle YÖREX te olacaklarını kaydeden Balsuyu, "Yöresel tatlarımızla buluşmak isteyen ziyaretçileri YÖREX te Kahramanmaraş standımıza bekliyoruz" dedi.

Detaylar...