Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Haziran Temmuz 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.236.112.98
Şuan 58 kişi online
Bugün 259 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 124040
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

ATB MART AYI MECLİSİ TOPLANDI
Antalya Ticaret Borsası Mart ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, meclis üyelerine yönetimin çalışmaları hakkında bilgi verirken, önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili değerlendirmede bulundu. ATB NİN GELİRİ ARTTIATB nin üye kayıt gelirlerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 121 arttığını bildiren Ali Çandır, toplam gelirde de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26.7 oranında artış kaydedildiğini söyledi. Çandır, en çok tescil işleminin süt, portakal ve yumurtada yapıldığına dikkat çekerken, çalışmaları nedeniyle Antalya Ticaret Borsası personeline teşekkür etti. Ali Çandır, projesi hazırlanan, fizibilite ve etüd çalışması yapılan Kömürcüler de kurulacak Canlı Hayvan Borsası ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Ali Çandır, Canlı Hayvan Borsası yla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayacaklarını söyledi. SANDIK BAŞINA GİDELİMATB Başkanı Ali Çandır, 30 Mart ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili de konuştu. Gerilimden uzak iyi bir seçim olmasını dileyen Çandır, hizmetin yarışacağı bir seçim dönemi arzuladıklarını kaydetti. Bir önceki seçimdeki rakamlarına bakıldığında Antalya da oy kullanabileceklerin yüzde 17 sinin sandık başına gitmediğinin görüldüğünü, bunun Türkiye genelinde yüzde 15 olduğunu belirten Çandır, "Antalya da sandık başına gitme oranı ülke geneline göre düşük. Biz, kentimizi 5 yıl emanet edeceğimiz kadroların belirleneceği seçimde herkesin sandık başına gitmesini arzu ediyoruz" diye konuştu. Sektörel konuların değerlendirildiği ATB Meclisi nde, ekonomik değerlendirme ve beklenti anketi de yapıldı.

Detaylar...

TÜRK ULUSU BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ BOZMAMA KARARLILIĞINDADIR
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nin 99 uncu yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesaj:"Çanakkale Deniz Zaferi, bir ulusun var oluş mücadelesinin önemli bir örneği olarak tarih kitaplarına geçmiş kurtuluş destanıdır. Anadolu topraklarında yaşayan, hiç bir ırk, din, mezhep farkı gözetmeden bütün unsurların bedenini, ruhunu ortaya koyarak, ülke topraklarını işgal etmek isteyen güçlere karşı verdiği mücadele, bu toprakların hamurunun ne kadar sağlam olduğunun en güzel örneğidir. Mustafa Kemal komutasındaki askerlerin "Çanakkale geçilmez"i dünyaya kabul ettirdiği bu mücadele, kurtuluş mücadelemizin de başlangıcıdır. İşgalci kuvvetler anlamışlardır ki bu vatan kolayca işgal edilecek bir vatan değildir. Ancak buna rağmen hedeflerinden hiç bir şekilde sapmadıklarını zaman zaman yapılan girişimlerle görmekteyiz. Bu ulus öyle güçlü bağlara sahip bir ulustur ki birlik ve beraberliğini bozmama kararlılığındadır. Bu güzel vatanın birlik ve beraberliğini korumak hepimizin görevi ve gelecek kuşaklara bırakacağımız en önemli mirastır. Daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü bir gelecek için hep birlikte azim ve kararlılıkla çalışmalıyız.İçinde bulunulan ortamın bütün dezavantajlarına rağmen sadece inanarak gidilen bağımsızlık yolunda canını feda ederek, bize bağımsızlığın önemini bir kere de vurgulayan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türk ulusunun önderi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına saygı ve şükranlarımızı sunuyorum."

Detaylar...

DEMOKRATİK TOPLUM İÇİN KADINLARLA BİRLİKTE YÜRÜMELİYİZ
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır ın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesaj:"Modern ve çağdaş dünya yaratma hedefinin odağında bulunan kadınlarımız toplumumuzun en önemli yapı taşıdır. Üretimin ve bereketin sembolü olan kadınlarımız maalesef gerek siyasette, gerek ekonomide, gerekse sosyal alanda olması gereken noktada bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kadına seçme ve seçilme hakkını 80 yıl önce vererek, çağdaş bir ülke yaratma yolunda önemli bir adım atmıştır. Ancak aradan geçen zamana rağmen maalesef kadınlarımız bu haktan yeterince yararlandırılmamıştır. Önümüzdeki günlerde yapılacak yerel seçimlerdeki aday tercihleri de maalesef bu düşüncemizi somutlaştırmaktadır. Son dönemde artan şiddet olaylarıyla da gündeme gelen kadınlarımız ekonomik, siyasi ve toplumsal yaşama katılmasıyla daha güçlü olacak, şiddetle değil başarılarıyla gündeme gelecektir. Daha demokratik bir toplum, daha barışık bir ülke ve dünya istiyorsak kadınlarımızla birlikte yürümeliyiz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü kutluyor, toplumun her alanında görmek istediğimiz kadınlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

Detaylar...

ANTALYA HALKI ATAMIZIN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKMA KARARLILIĞINDADIR
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın Türkiye Cumhuriyeti nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ün Antalya ya gelişinin 84. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesaj: "84 yıl önce Antalya ya gelen ve gördüğü doğal güzelliklere hayran kalan Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, hayranlığını "Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir" ifadeleriyle dile getirmiştir. Büyük devlet adamlığı, askeri başarısı, halkla olan ilişkileri, samimiyetiyle sadece bizlerin değil tüm dünyanın saygı duyduğu Yüce Atatürk, ülke değerlerinin korunması ve geliştirilmesi gerektiğine işaret etmiştir. Bizler, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün işaret ettiği ilke ve devrimlere sahip çıkarken, kentimize de sahip çıkmayı görev biliyoruz. Antalya Ticaret Borsası nın üyeleri, çalışmalarıyla gerek ilimiz, gerekse ülkemizin ekonomi çıtasını yükseltme hedefiyle çalışmaktadır. 84 yıl önce Atamızı büyük coşkuyla karşılayan ve bağrına basan Antalya halkı, O nun emanetlerine sahip çıkma kararlılığındadır. Antalya ya gelişinin yıldönümü vesilesiyle Türk Milletinin Lideri Mustafa Kemal Atatürk ü ve milli mücadelede ona destek olan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyor, onlara şükranlarımızı sunuyorum."

Detaylar...

"ANTALYA KAZANIYOR, İSTANBUL HARCIYOR"
Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca, daire müdürleriyle birlikte 25. Vergi Haftası çerçevesinde Antalya Ticaret Borsası nı ziyaret etti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ile Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Ruhi Alpagot un ağırladığı Halil Akca, Antalya nın vergi gelirinde yüzde 10 artış kaydedildiğini bildirirken, "Vergi gelirinde enflasyon oranında bir artış gerçekleşti. 2013 ü normal kapattık" dedi. Akca, işadamlarının önünün açılması gerektiğine inandığını belirterek, bu yönde hareket etmeye çalıştıklarını söyledi. Akca, Vergi Haftası çerçevesinde yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi verirken, 16 Mart ta düzenlenecek halk koşusunun ilk olma özelliği taşıdığını bildirdi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Borsa olarak vergi daireleri ile partner olduklarını belirterek, tescil edilmeyen her ürünün kayıt dışı olduğuna dikkat çekti. Çandır, vergi gelirlerinin artırılması için yapılan özverili çalışmaları nedeniyle Akca ya teşekkür etti. Başta turizm ve finans sektörü olmak üzere birçok firmanın vergi kaydının Antalya da olmadığı için Antalya nın vergi gelirlerinden yeterince yararlanamadığını kaydeden Ali Çandır, vergi gelirlerinin İstanbul a aktarıldığına dikkat çekti. Çandır, "Antalya kazanıyor, İstanbul harcıyor" dedi.Tarımla ilgili kanunlarda kapsayıcı düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydeden Ali Çandır, "Hep alarak değil vererek de kazanma yöntemleri var, yön veren, motive edici, kayıtlı ekonomiyi özendirecek yaklaşımların sergilenmesi gerekir" dedi. Vergi Dairesi Başkanı Halil Akca, ziyaretin anısına Çandır a plaket takdim ederken, Çandır misafirlerine Antalya nın yöresel ürünü reçel hediye etti.

Detaylar...

ATB KOROSU NDAN ÖĞRENCİLER YARARINA KONSER
Antalya Ticaret Borsası Türk Sanat Müziği Korosu, Dünya Kadınlar Birliği Antalya Şube Başkanlığı  burslu öğrenciler yararına konser düzenledi. Şef Hayati Göver yönetimindeki ATB Korosu nun AKM Perge Salonu nda verdiği konsere çok sayıda davetli katıldı. Mehtap Tumbik in sunumuyla gerçekleşen konserde ATB TSM Korosu üyeleri, Hicazkar makamda eserler seslendirirken, rast eserler dinleyenleri büyüledi. Ömür Şuvgın ın  violenselle nihavent taksim gerçekleştirdiği konserde, Gökhan Kızılırmak ın Kürdi Kanun taksimi dinleyenlerden yoğun alkış aldı. Şef Hayati Göver, ATB Korosu nun çalışmalarına destek olan Antalya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür ederken,  konser etkinliklerinin devam edeceğini söyledi.

Detaylar...

KUR VE FAİZ ARTIŞI ENFLASYONA YANSIDI
Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeni Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Ali Çandır, kur ve faiz artışı ile kamu zamları enflasyona yansıdığını belirterek, önümüzdeki aylarda da kuraklığın enflasyona olumsuz yansıyacağı uyarısında bulundu. 2014 yılı Şubat ayı enflasyonu bir önceki aya göre Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) yüzde 0,43 artış gösterdiğini belirten Ali Çandır, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,38 oranında artarken, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 7,89, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 12,40 olarak gerçekleştiğini kaydetti. MANDALİNA ZAM ŞAMPİYONU Mevsimlik ürünler dışında aylık TÜFE artışının Şubat ayında yüzde 1,17 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Çandır, şunları kaydetti: "Aylık olarak en yüksek artış gösteren ürünlere bakıldığında TÜFE de yüzde 22,51 ile mandalina, yüzde 16,33 ile salatalık ve yüzde 11,06 ile limon listenin en üst sırasında yer almaktadır. TÜFE de ana harcama grupları itibariyle bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2,29 ile ulaştırma ve yüzde 1,42 ile lokanta ile oteller grubunda gerçekleşmiştir. Yıllık bazda ise en yüksek artış yüzde 12,68 ile ulaştırma, yüzde 11,72 ile lokanta ve oteller, yüzde 10,05 ile gıda ve alkolsüz içecekler harcama gruplarında görülmüştür. Gıda enflasyonundaki artış kısmen kur artışı etkisini göstermekte, bunun yanında mevsimlik fiyat artışını da kapsamaktadır. Alkollü içecekler ve tütün fiyatları ise vergi artışının sonucudur." ENFLASYONDA KURAKLI ENDİŞESİ Yİ-ÜFE de sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişiklik gösterdiğini kaydeden Çandır, "TUİK verilerine göre, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,29, imalat sektöründe yüzde 1,86, su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme sektöründe yüzde 1,66 artış, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 2,97 azalış olarak gerçekleşmiştir" dedi. Çandır, önümüzdeki aylarda kuraklık etkisiyle enflasyonda artışın devam edeceği endişesini taşıdığını bildirdi. BATI AKDENİZ  26 BÖLGEDE 18 İNCİ SIRADA Antalya, Burdur ve Isparta illerinin yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi nde TÜFE oranının aylık bazda yüzde 0,50 ve yıllık bazda ise yüzde 8,19 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Ali Çandır, "Batı Akdeniz Bölgesi aylık bazda da yıllık enflasyonda da Türkiye ortalamasının üstünde yer almıştır" dedi. Çandır, Batı Akdeniz Bölgesi nde ana harcama grupları itibariyle en yüksek aylık artışı yüzde 2,29 ve yıllık en yüksek artışın yüzde 12,68 ile ulaştırma harcama grubunda görüldüğünü belirterek, lokanta ve otellerin aylık ve yıllık artışta ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Çandır, "26 bölge arasında Batı Akdeniz Bölgesi aylık bazda da yıllık bazda da 18 inci bölge konumunda yer almıştır" dedi.

Detaylar...

ATB BAŞKANI ÇANDIR: "ARTIK ANTALYA NIN GELECEĞİNİ PLANLAMALIYIZ"
CHP Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Ümit Uysal, meclis üyesi adaylarıyla birlikte Antalya Ticaret Borsası nı ziyaret etti. CHP heyetini, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ve ATB Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ersan konuk etti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, fark yaratıcı projelerin yarıştığı bir seçim dönemi olmasını dilerken, "Antalya bu dönem bütün kurumlarıyla barışık kent olmalı" dedi. ATB nin meclis, komite ve yönetim kurulu üyelerine yönelik yaptığı yerel yönetim anketinde tarım topraklarına sahip çıkılması gerektiği yönünde bir sonuç çıktığını belirten Çandır, ankette trafikten, ulaşıma, turizmden kent ekonomisine kadar bir çok konuda görüş ortaya çıktığını, bunu siyasilerle paylaşacaklarını belirtti. Antalya nın geleceğini planlayan projelere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ali Çandır, "Maalesef günübirlik işlerle bugüne geldik. Artık Antalya nın önündeki 30-40 yılını planlamamız gerekiyor. Taş üzerine taş koyandan ziyade taşın üzerine doğru taşı koyanlardan olmalıyız" dedi. Çandır, Ümit Uysal a adaylık sürecinde başarılar diledi. Ümit Uysal da Ali Çandır a sivil toplum kuruluşlarının kent için önemine dikkat çekerek, "Hizmeti alanla verenin artık birlike çalışması lazım" dedi. Ortak aklı arkasına alarak kent için çalışacağını söyleyen Ümit Uysal, başta Kırcami, Balbey, Kaleiçi  olmak üzere Muratpaşa ilçesiyle ilgili fark yaratıcı projeleri hayata geçireceklerini kaydetti. Uysal, projeleri hayata geçirirken STK larla birlikte çalışacakları sözünü verd

Detaylar...

ATB üyelerine "AB fonlarından yararlanın" çağrısı
ATB üyelerine "AB fonlarından yararlanın" çağrısı Antalya Ticaret Borsası (ATB) Şubat ayı Meclisi, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, yönetimin çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Avrupa  Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun ATB Meclisi ne katılımında AB fonlarıyla birlikte yapılan projeler konusunda iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliğinde içinde olmak istediğini söylediğini hatırlatan Ali Çandır, Antalya Ticaret Borsası üyelerinin AB projeleriyle ilgili daha aktif çalışması gerektiğini kaydetti.  Çandır,  "Sektörümüzle ilgili projelerimizde AB fonlarından yararlanalım. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu nun da beklentisi AB projeleri konusunda daha duyarlı olmamız yönünde " diye konuştu. "1 AVRO LUK KATKI BİLE FARK YARATIR" Mecliste, Ocak ayında yapılan meclis toplantısında yapılan yerel yönetim anketi de gündeme geldi. ATB Meclis üyeleri anketin sonuçlarını değerlendirirken, yerel yönetimlerden taleplerini tekrar dile getirdi. Ali Çandır da ankette konaklama vergisiyle ilgili bölümün dikkat çektiğini belirterek, "Yaptığımız anketten Antalya ya gelen turistten konaklama vergisi alınması gerektiği yönünde sonuç çıktı. Antalya da yılda 60 milyon gece konaklama olduğunu düşünürsek, gecelik 1 Avro luk konaklama vergisi bile kentin turizmini geliştirecektir. Gittiğimiz ülkelerde bizler gecelik 5-10 Avro ya kadar konaklama vergisi ödüyoruz. Turizme 1 Avro luk katkı bile kent için fark yaratır. Bu para alınıp, turizmin gelişmesi için, kentteki kültürel ve sanatsal faaliyetlerin artması için yerel yönetimlerin kullanımına sunulmalı" diye konuştu. Sektörel konuların değerlendirildiği Şubat meclisinde, üyelere yönelik ticari hayatlarıyla beklenti anketi de yapıldı.

Detaylar...

MHP MURATPAŞA ADAYI GÖKÖZ DEN BORSA YA ZİYARET
MHP MURATPAŞA ADAYI GÖKÖZ DEN BORSA YA ZİYARET Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Cengizhan Gököz, MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Şaban Öztürk ve partililerle birlikte Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ı ziyaret etti. Sivil toplum örgütlerinin demokrasinin gelişmesi için önemine dikkat çeken Gököz, "Antalya Ticaret Borsası gibi kurumlar ülkemiz için çok önemli. Demokrasi STK lardan besleniyor. Demokrasinin korunması için örgütlü topluma ihtiyaç var. STK lar görüşleriyle devlete müdahil olmalı" diye konuştu. Gököz, seçim çalışmalarıyla ilgili Ali Çandır a bilgi verdi. Antalya nın değerlerini koruyacak bir irade sergileyeceklerini söyleyen Gököz, Vakıf Çiftliği ne sahip çıkması nedeniyle Ali Çandır ve Antalya Ticaret Borsası na teşekkür etti. Gököz, "Herkesin gözü orada. İyi ki siz varsınız" dedi. ANTALYA NIN VİZYON PROJELERE İHTİYACI VAR Ali Çandır, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Cengizhan Gököz e çalışmalarında başarılar diledi. Demokrasinin bütün alanlara sirayet etmesi gerektiğini söyleyen Çandır, siyasal iradenin bu noktada tavır koymasını istedi. Çandır, Antalya nın vizyon projelere, kente kimlik kazandıracak projelere ihtiyacı olduğunu belirterek, "Artık Antalya nın 20-30 yılını düşünme zamanı" dedi. Çandır, Vakıf Çiftliği yle ilgili çalışmaları tek başlarına yapmadıklarını söylerken, "Bütün kurumların desteğini aldık. Alanı kente kazandırdık" dedi.

Detaylar...

KONYAALTI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SADİ DEN ATB YE ZİYARET
AK Parti Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Remzi Sadi, seçim ziyaretleri çerçevesinde beraberindeki heyetle birlikte Antalya Ticaret Borsası nı ziyaret etti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ve ATB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül ün ağırladığı Remzi Sadi, Antalya Ticaret Borsası nın kentle ilgili çalışmalarını yakından takip ettiğini belirterek, Vakıf Zeytinliği nin kente kazandırılmasının önemli bir çalışma olduğunu kaydetti. Konyaaltı Belediyesi ne talip olduklarını, seçimin demokratik zerafete yakışır bir ortamda geçmesini arzu ettiğini kaydeden Sadi, "Amacımız Konyaaltı nda vatandaşın mutluluğunu sağlamak" dedi. Söz yerine projelerin yarışacağı bir seçim dönemini arzu ettiğini ifade eden Sadi, "Yerel yönetim olarak sizlerle yürütebileceğimiz projelerde yer almak istiyoruz. Borsa ile diğer STK larla birlikte çalışıp ilçe için iyi bir sinerji yaratabiliriz. Sizlerin görüş ve önerilerinden yararlanmak istiyoruz" diye konuştu. Konyaaltı için hazırladıkları projeler hakkında da bilgi veren Sadi, çocuklara yönelik projelere öncelik verdiklerini anlattı. ANTALYA NIN FARK YARATICI ÇALIŞMALARA İHTİYACI VAR ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Konyaaltı İlçesi nin yönetimine talip olan Remzi Sadi ye başarılar dilerken, verimli ve dolu bir kampanya dönemi geçmesini istedi. Çandır, "Hizmetlerin yarışacağı centilmence bir yarış diliyorum" dedi. ATB nin meclis üyeleri ve komite üyelerine yönelik yaptığı Yerel Yönetimler Anketi nin belediye başkan adayları için yol gösterici nitelikte olacağını söyleyen Ali Çandır, anketi kitapçık haline getirip başkan adaylarına ileteceklerini söyledi. Antalya nın fark yaratıcı çalışmalara ihtiyacı olduğunu ifade eden Ali Çandır, Remzi Sadi ye Konyaaltı, Batı Çevreyolu gibi konulardaki görüşlerini ve projelerini sordu

Detaylar...

ATB ÜYELERİ BAŞKANLARDAN TOPRAĞA SAHİP ÇIKMASINI BEKLİYOR
Antalya Ticaret Borsası nın üyelerine yönelik yaptığı yerel yönetimler anketi, 30 Mart tan sonra göreve gelecek belediye başkanları ve yerel yönetimlerden beklentileri ortaya koydu.    Antalya Ticaret Borsası, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçim öncesinde borsanın kurumsal görüşlerini belirlemek amacıyla üyelerinin düşüncelerini belirlemek amacıyla yönelik yerel yönetimler anketi gerçekleştirdi. Antalya Ticaret Borsası yönetim kurulu, meclis üyeleri ve meslek komitesi üyelerine yönelik yüz yüze yapılan anket, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye  Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu nun da katıldığı Ocak ayı meclis toplantısında gerçekleştirildi. Mevlüt Çavuşoğlu nun belediye başkanlarına yol gösterici nitelikte olacağını belirttiği Antalya Ticaret Borsası nın yerel yönetimler anket çalışmasında, üyelere yönelik şehir içi ticaret, şehir içi trafik, tarımsal üretim ve ticaret, şehircilik başlıkları altında sorular yöneltildi.   ŞEHİR İÇİ TİCARETİ AVM LER ZAYIFLATIYOR Ankette katılımcılara, şehir içi ticaretin en önemli sorununun ne olduğu soruldu. Katılımcıların yüzde 69 u mevcut AVM’lerin şehiriçi ticareti zayıflattığını düşünürken, yüzde 15 i turistlerin şehir içi ticarete girmemesini sorun görüyor.Katılımcıların yüzde 38 i şehir içi ticareti geliştirmek için AVM’lerin şehir içinden çıkarılması gerektiğini düşünürken, yüzde 25 i şehir içi otopark kolaylığının ve yaygınlığının artırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Ankete katılanların yüzde 17 si benzer işyerlerinin toplulaştırılması ve şehir içi ticaret etkinliklerinin yapılması gerektiğini düşünüyor.   KALAN TURİSTTEN KONAKLAMA VERGİSİ ALINSIN Ankete katılanların yüzde 79 u Antalya da geceleme yapan turistlerden yerel yönetimlere akacak bir konaklama vergisinin kesinlikle alınması gerektiği yönünde görüş bildirdi.   TRAFİK NASIL ÇÖZÜLÜR? Şehir içi trafik konusunda da sorular yöneltilen ankette, şehir içindeki trafik karmaşasının en önemli sebebinin mevcut raylı (tramvay) sistem olarak görenlerin oranı yüzde 50 olarak belirlendi. Katılımcıların yüzde 21 i trafik karmaşasının nedeni olarak trafik ışıklarının kötü zaman planlamasını görüyor. Şehir içi trafik sorununun çözümü için yapılması gereken en önemli işin nostaljik tramvayın güzergahının üniversite-adliye-otogar rotasında geliştirilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı  yüzde 42 olurken, merkezdeki resmi dairelerin yeniden yerleştirilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı 23 çıktı. Trafik sinyalizasyonunun bütüncül ve dinamik yapılı olarak yeniden düzenlenmesi gerektiği yönünde görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 19 oldu. Ankete katılanların yüzde 15 i merkezdeki yolların tek yönlü düzenlenmesini istiyor.   YEREL YÖNETİMLER TARIMI SAHİPLENMİYOR Tarımsal üretim ve ticaret konusunda da sorular yöneltilen ankete, Bütünşehir Yasası nın tarım topraklarının korunmasına, tarımsal üretim ve ticaretin artırılmasına yardımcı olacağını düşünenlerin oranı yüzde 39, tam tersini savunanların oranı da yüzde 29 oldu. Yeni yasa hakkında bilgisi olmadığını belirtilenlerin oranı ise yüzde 23. Ankete katılanların yüzde 31 i tarımsal üretim ve ticaretin gelişmesinde yerel yönetim bakımından en önemli sorun olarak tarımsal alanların yok edilmesi ve yerel yönetimlerin tarımı yeterince sahiplenmemesini görüyor. Katılımcıların yüzde 19 u ise kırdan kente göçün hızlı artması ve tarımla uğraşan yerleşiklerin desteklenmemesini sorun olarak görüyor.   TARIMSAL ALANLAR İMARA AÇILMASIN Yerel yönetimler anketine katılanların yüzde 37 si tarımsal üretim ve ticaretin gelişmesi için yapılması gereken en önemli iş olarak tarımsal alanların imara açılmasının durdurulmasını gösterirken, yüzde 30 u tarımsal üretim ve ticaret ile ilgili vergi/mevzuatın kolaylaştırmasını bekliyor. Yüzde 22 si ise tarımla uğraşan yerleşiklerin desteklenmesi düşüncesini ifade ediyor.   AVM LER BÜYÜK SORUN Ankete katılanlara şehircilik konusunda da sorular yöneltildi. Katılımcıların yüzde 54 ü Antalya’nın şehircilik bakımından en önemli sorunu olarak çevre yolunun olmamasını, yüzde 35 i ise şehir merkezine yığılmış AVM’leri sorun olarak görüyor. Ankette şehir merkezine yeni AVM açılmasını istemeyenlerin oranı 50 olurken, mevcut AVM’lerin kent dışına taşınmasını isteyenlerin oranı yüzde 39 oldu.   YEŞİL VE ÇOCUKLARLA İLGİLİ YAPILANLAR YETERSİZ EXPO 2016 Antalya ile ilgili soruları da yanıtlayan katılımcıların yüzde 69 u EXPO 2016 nın Antalya’nın çehresini değiştireceğine ve kalıcı izler bırakacağına inanıyor. Katılımcıların yüzde 31 i ise yapılan çalışmaları yetersiz ve yanlış buluyor. Antalya’da yeşil/doğal dokuyla ve çocuklarla ilgili yapılanları çok yetersiz bulanların oranı yüzde 46 olurken, katılımcıların yüzde 23’ü yapılanları olumlu bulduğunu ancak daha da geliştirilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.   MECLİS ÜYELERİ ÖN SEÇİMLE BELİRLENSİN Ankete katılanların yüzde 50 si şehrin geleceğiyle ilgili oy kullanan belediye meclis üyelerinin önseçimle belirlenmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 36 si plan/proje ve muhasebe/harcama konularında yetkinlik istiyor.

Detaylar...