Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Eylül Ekim 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 54.236.35.159
Şuan 8 kişi online
Bugün 518 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 131053
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

Sel mağduru çiftçi bir kere daha hayal kırıklığına uğradı
Bakanlar Kurulu, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilde 2010 yılı don ve sel afetinden etkilenip yapılan tespitlerde bitkisel ürünleri, seraları yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçilerin, zirai kredi borçlarının ertelenmesi için karar aldı.  Ancak erteleme döneminde borca yüzde 7 faiz yürütülmesi Antalya’daki 526 çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattı.Bakanlar Kurulu, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilde 2010 yılı don ve sel afetinden etkilenip yapılan tespitlerde bitkisel ürünleri, seraları yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçilerin, zirai kredi borçlarının ertelenmesi için karar aldı. Karar kapsamında, mağdur çiftçilerin en geç 22 Haziran 2010 tarihine kadar ilçe tarım müdürlüklerine ve ilgili kredi kuruluşlarına dilekçe ile başvurması gerekiyor. İlgili Bakanlar Kurulu kararında, zarar gören ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan tarımsal kredi borçlarının 1 yıl süresince ertelenmesi öngörülüyor.‘Yüksek faizli erteleme destek değildir’ Konu ile ilgili açıklama yapan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Sel ve don nedeniyle çıkan borç ertelemesinin faiz oranıyla birlikte uygulanıyor olması ve bu faiz oranının bankaların zaten uyguladığı yüzde 6.5 faizden yüksek olması çiftçiyi bir kere daha hayal kırıklığına uğratmıştır.”açıklamasında bulundu.   Çandır açıklamasında şu görüşlere yer verdi:   “Antalya’da 2010 yılında selden zarar gören çiftçi sayısı 1809 olmuştur, bunun 526’sının zararı ise yüzde 30 ve üzerinde gerçekleşmiştir. Devletin sel ve dondan zarar gören çiftçinin mağdur olmaması için aldığı erteleme kararını destekliyoruz ancak, erteleme döneminde borca yüzde 7 faiz yürütülmesi 526 çiftçiyi hayal kırıklığına uğratmıştır. Sel ve don nedeniyle çıkan borç ertelemesinin faiz oranıyla birlikte uygulanıyor olması ve bu faiz oranının bankaların zaten uyguladığı yüzde 6.5 faizden yüksek olması çiftçiyi bir kere daha hayal kırıklığına uğratmıştır. İyi tarım uygulama kredisinin yüzde 5.2 faiz oranıyla uygulanıyor olduğu göz önüne alındığında ise bu kararın çiftçiye destek olmadığı açıkça görülecektir. Zaten doğal afet nedeniyle zarar gören çiftçi, devletten beklediği desteği görememiş, bir kere daha hayal kırıklığına uğramıştır.”   ‘Erteleme faizsiz yapılmalı’ Devlet, selden zarar gören çiftçinin zirai kredi borcunun faizsiz olarak 1 yıl süreyle ertelemesi halinde mağdur olan çiftçiye gerçek desteği sağlamış olacaktır. Zaten hasatta yüzde 80 verim kaybı yaşayan çiftçi, ancak borcu faizsiz ertelenirse kendini toparlama imkânı bulacaktır.”   Şubat ayının ilk haftası gerçekleşen sel afetinde Antalya’da 35 bin dekar arazi zarar görmüş, 15 milyon TL’nin üzerinde maddi zarar meydana gelmişti.  

Detaylar...

ATB Hububat Çalışma Grubu, hasada başladı
Antalya Ticaret Borsası Hububat Çalışma Grubu, hububat hasadına başladı. Hububat Çalışma Grubu’nun uygun hububat yetiştirme teknikleriyle yaptığı üretimden oldukça verimli sonuçlar elde edild.Antalya Ticaret Borsası Hububat Çalışma Grubu’nun uygun hububat yetiştirme teknikleriyle yaptığı üretimden oldukça verimli sonuçlar elde edildi. 20 dekardan 10 tonun üzerinde hububat elde eden Hububat Çalışma Grubu, çiftçiyi de uygun hububat yetiştirme teknikleri hakkında bilgilendiriyor. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde (BATEM) yapılan hasadı yerinde izleyen Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, bu yıl aşırı yağış nedeniyle özellikle Aksu Bölgesi’nde sel baskınları yaşandığını,  bunun da hububat üreticisini zor durumda bıraktığını söyledi. Ali Çandır, hububat fiyatlarının dünya ülkelerine oranla ülkemizde yüzde yirmi daha yüksek olmasına karşın, aşırı yağış nedeniyle mahsulü büyük zarar gören üreticinin yüzünün gülmediğini kaydetti. Hububat üreticisinin bu zararını gidermeye yönelik ton başına 50 lira yardımın yeterli olmadığını dile getiren Ali Çandır, bir an önce çiftçiyi motive edici yeni tedbirlerin uygulamaya konulması gerektiğini bildirdi. ABT Hububat Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Köseoğlu ise dönüm başına ortalama 600 kilo buğday alan üreticinin bu yıl aşırı yağış nedeniyle dönümde ortalama 150 kilo gibi bir oranda buğday alabildiğini kaydetti. İbrahim Köseoğlu, bölgede yaşanan sel baskını nedeniyle ürünü büyük zarar gören çiftçilerin,  hükümetin açıklamış olduğu yüksek hububat fiyatına dahi sevinemediklerini kaydetti. BATEM Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Mustafa Soysal, kaliteli ve verimli buğday üretimi yapabilmek için 2009 yılında kurulan Hububat Çalışma Grubu’nun hasad toplamaya başladığını bildirdi. BATEM’in ellişer dekarlık deneme arazilerinde on üç farklı çeşit buğday yetiştirdiklerini dile getiren Mustafa Soysal, uygun yetiştirme teknikleri ile bu arazilerden çok olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Mustafa Soysal, Hububat Çalışma Grubu olarak uygun yetiştirme teknikleri hakkında çiftçiye yönelik bilgilendirme seminerlerine önümüzdeki günlerde de devam edeceklerinin altını çizdi.

Detaylar...

ATB Gençlik Grubu, Kampüsten İşe projesini İstanbul’da anlatacak
Antalya Ticaret Borsası Gençlik Grubu, Kampüsten İşe Projesinin sonuçlarını paylaşmak üzere İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yapılacak Tematik Gençlik Toplantılarının sonuncusuna katılacak. Dünya Bankası’nın ‘Yaratıcı Fikirler Yarışması’nda fon alan kurumlara ve alanda yer alan sivil toplum kuruluşlarına yönelik hazırladığı Tematik Gençlik Toplantılarının sonuncusu 5 Haziran’da İstanbul’da yapılacak. Gençlerin istihdamı, engellerin istihdamı gibi konuların masaya yatırılıp, çözüm önerilerinin sunulduğu Tematik Gençlik Toplantılarında, ‘Yaratıcı Fikirler Yarışması’nda hibe almaya hak kazanan 20 proje arasına giren Kampüsten İşe Projesi gündeme gelecek.   Antalya Ticaret Borsası’nın sahipliğinde, Akdeniz Üniversitesi ve Dünya Bankası’nın desteğiyle ATB Gençlik Grubu tarafından uygulanmaya başlayan Kampüsten İşe Projesi ziraat fakültesi öğrencilerinin iş yaşamını tanımasını hedefliyor. Kampüsten İşe Projesini Bilgi Üniversitesi’nde Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisi İsmail Ersin Arslan ile Murat Kutlu anlatacak. Yaklaşık 1 yıl önce başlatılan projenin hedefi, nasıl başlandığı, hangi aşamalar kaydedildiği, ne gibi sonuçlar elde edildiği hakkında katılımcılara bilgi verecek öğrenciler, Antalya Ticaret Borsası’nın projeyi nasıl hayata geçirdiğini de anlatacak. Ersin Arslan, Gençlik Grubu’ndaki 30 arkadaşıyla Kampüsten İşe projesi sayesinde 11 aydır iş yaşamına ilişkin nasıl donanım kazanabilecekleri konusunda çalıştıklarını belirterek, “Bu proje ile Antalya’da iş yaşamı ile üniversite öğrenimini buluşturma şansı yakaladık. Özellikle yenilikçi staj sistemini hayata geçirerek ilki başardık. Proje Haziran ayının sonunda tamamlanacak. Bu süreçte elde ettiğimiz bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak üzere Bilgi Üniversitesi tarafından İstanbul’a davet edildik. Kampüsten İşe Projesini en iyi şekilde İstanbul’da anlatıp yaygınlaşmasını sağlamaya çalışacağız’’ diye konuştu. Ersin Arslan, Kampüsten İşe Projesi’nin hayata geçmesinde büyük destek veren Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve yönetime teşekkür etti. 

Detaylar...

İstihdam Portalı işsizlere umut olacak
Bölgesel İstihdam Ofisi Temsilciler Toplantısı, Antalya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı.   Toplantıya, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ın yanı sıra Isparta Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adar, Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Gencer, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nuri Dirik, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selçuk Senirli ile BAGEV mütevelli heyetinde bulunan tüm oda ve borsaların temsilcileri katıldı. Toplantıda BAGEV İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Reşat Güney, BAGEV’in çalışmasını yürüttüğü istihdam portalı hakkında katılımcılara bilgi verdi.   Batı Akdeniz’in en büyük ve etkin insan kaynakları portalı BAGEV istihdam portalının oluşturulduğunu söyleyen Güney, iş ve işçi arayanların ilk adresi olacak www.bagevkariyer.com’un aktif hale geldiğini kaydetti. Güney, iş arayanların artık CV’lerini www.bagevkariyer.com’da oluşturup, iş başvurusunda bulunabileceğini vurguladı. Bölgedeki belediyeler, oda ve borsalar gibi çok sayıda kurum ve kuruluşun referans alacağı istihdam portalında CV bankası oluşturulacağını anlatan Reşat Güney, portalın sadece iş ile işçiyi buluşturmayacağını, sektörün ihtiyacını karşılamak için eğitim programlarını da düzenleyeceğini kaydetti. Siteye üye olacak kurumların iş ilanlarını burada yayınlayabileceğini söyleyen Reşat Güney, bu ilanlar üzerinden iş başvurularını da yine siteden alabileceğini kaydetti.   Portalda 16 arama kriterine göre CV’yi süzme imkanı olduğunu belirten Güney, iş arayanların eğitimine göre, özelliklerine göre hatta oturduğu yere göre bile işe yerleştirilebileceğini vurguladı. Güney, “Sitede Burdur’un, bölgedeki diğer illerin mahalleleri, semtleri tanımlı, yani bir fabrika işçi alırken işçi adayının fabrikaya yakın oturup oturmadığına göre tercih yapabilecek” dedi.   Siteye üye olan her kurumun CV havuzunu görme imkanı da bulacağını kaydeden Reşat Güney, “Böylece iş veren istediği özellikteki kişileri bünyesine katma imkanına sahip olabilecek. Mesela bir market zinciri mağaza müdürü mü arıyor. Gelen tüm başvuruları burada görüp, arama kriterlerine göre süzebilecek” diye konuştu.   İstihdam portalının bölgedeki gerçek işsiz rakamlarını da ortaya çıkaracağını anlatan Reşat Güney, işsiz birinin gidip borsa, oda, belediyelere form doldurduğunu ve her bir formun işsizlik rakamı olarak kayda geçtiğine dikkat çekti. Güney, “İstihdam portalı sayesinde bunun da önüne geçeceğiz. Sitenin aktif hale gelmesiyle işsizlik kaydı burada toplanacak ve bölgenin gerçek işsiz rakamı ortaya çıkacak” dedi.   ATB ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, istihdam portalı için altyapıyı hazırlayan firmaya teşekkür ederken, sitenin mevcut kariyer sitelerinden daha aktif olmasını hedeflediklerini anlattı. Çandır, istihdam portalının bölgedeki iş ve iş gücüne büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Detaylar...

MAYIS AYI ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ
ENFLASYON DALGALANMASI KRONİKLEŞTİTÜİK, Mayıs ayı enflasyonlarını tüketicide Türkiye için yüzde -0.36 ve bölgemiz için yüzde 0.14, üreticide ise yüzde -1.15 olarak ilan etti. Yıllık enflasyonları da tüketicide Türkiye için yüzde 9.10 ve Bölgemiz için yüzde 8.44, üreticide ise yüzde 9.21 olarak ilan etti.İlan edilen Mayıs ayı enflasyonları, son 5 yıldaki gerçekleşmelerle birlikte değerlendirdiğimizde, ülkemizde ve bölgemizde enflasyonun kronik bir şekilde tek hane ile çift hane arasında dalgalandığını görürüz. Yüzde 5 ile yüzde 15 arasında, yani 3 katlık bir dalga boyu ile değişen tüketici enflasyonuna karşılık, üretici enflasyonundaki değişkenliğin dalga boyu 6 kat ile çok daha ciddi düzeyde gerçekleşmiştir.TEDBİR ALINSINEnflasyonda bu tür 3 ve 6 katlık dalgalanmalar hem tüketiciler, hem de iş dünyası açısından ciddi olumsuzluklar yaratmaktadır. Çünkü, bu boyutta dalgalanmalar öngörmeyi, tahminde bulunmayı ve dolayısıyla ileriye yönelik plan-bütçe yapmayı anlamsız kılmaktadır. Tüketiciler alış-veriş yapma, iş dünyası da ticaret yapma gücünü hesaplayamamakta ve dolayısıyla bilememektedir. Enflasyon açısından fiyat istikrarının öngörülebilirliği hayati önem taşımaktadır. Daha 10 ay önce yüzde -3.75 olan üretici enflasyonu, yani deflasyonu, Nisan ayında yüzde 10.42, Mayıs ayında ise yüzde 9.21 olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde bu türden dalgalanmaların önünü alma tedbirlerini beklemekteyiz  Enflasyon beklentisi açısından son derece önemli bir konuma sahip olan çekirdek enflasyon gerçekleşmeleri de özellikle H ve I indekslerindeki ciddi yükselmeler Mayıs ayında da devam etmiş ve sırasıyla yüzde 1.23 ve yüzde 1.60 olarak gerçekleşmiştir. Yüzde 0.90 ve yüzde 1.14 olan Nisan ayına göre ciddi yükselmeler yaşanmıştır. Diğer taraftan yılın geri kalan aylarındaki gerçekleşmelere bakılırsa Ekim ayı dışındaki aylarda enflasyon çok düşük seyretmiştir. Bu tür göstergeler de bizlere enflasyondaki dalgalanmaların devam edeceğini ve yıl sonunda,  geçen yıldan daha yüksek bir fiyat artışının yaşanacağını göstermektedir.       Enflasyondaki bu bekleyişlerimizin kaynağını oluşturan bir diğer konu da talep-maliyet gelişmeleridir. Yaşadığımız ve yaşamayı beklediğimiz enflasyon, talep artışından çok maliyet artışı kaynaklıdır. Maliyetlerdeki artışlar ise hem ihracat, hem de iç talep açısından ciddi bir baskı unsuru oluşturmaktadır. Özellikle tarihi rekor düzeyde değerlenmiş olan TL ve Avro karşısında değerlenmiş olan USD de ihracat üzerindeki olumsuz baskıyı ciddi boyutlarda artırmaktadır. Kentimizin ve Bölgemizin temel ihracat sektörleri olan tarım ve turizm, bu olumsuz gelişmelerden büyük darbeler yemektedir.    BÖLGEMİZ ENFLASYONU TÜRKİYE’NİN 1.6 ÜZERİNDEMart ayında ilk beşe yükselen Batı-Akdeniz Bölgesi aylık enflasyonu, Mayıs ayında yüzde 0.14 ile, 26 bölge içerisinde bizi ilk beşe sokmuştur. Son 5 aydır sıralamadaki yerimiz, hızla yükselmektedir. Örneğin Ocak ayında bölgemiz enflasyonu, 26 bölgeli enflasyon liginde en alttan ikinci sırada gerçekleşmişken, Şubat ayında 3 basamak birden yükselmişti. Bu durum, iyiye alamet değildir. Zira, yaşamakta olduğumuz ortalamanın üzerindeki durgunluğa rağmen bölgesel enflasyon nispi olarak yükseliyorsa, bölgemiz için bir stagflasyon riski var demektir. Bu sarmaldan kurtulmanın en büyük umudu ise turizm sezonunun katma değer yaratıcı ve hareketli geçmesi olacaktır. Her halükarda önümüzdeki dönemde artan bir enflasyona hepimiz hazırlıklı olmalıyız.   Harcama kalemleri itibariyle aylık ve yıllık enflasyonlardaki en yüksek ve en düşük fiyat değişimlerine ilişkin gerçekleşmeler aşağıdaki tabloda verilmiştir.  TÜFE´deki Değişimler NİSAN-2010 Ana Harcama GruplarıAylık Enflasyon (%)Yıllık Enflasyon (%) Genel 0.14-0.36 8.44 9.10 Ortalamadan YükseklerBABTürkiyeBABTürkiye Eğlence ve Kültür 0.74-0.46 5.30 5.29 Çeşitli Mal ve Hizmetler 2.53 1.97 13.54 10.84 Eğitim 0.99 0.60 5.82 5.90 Ortalamadan Düşükler  Konut,Su,Elektrik    0.05 0.39 7.10 8.63 Sağlık-0.19-0.02 2.00 0.42 Ulaştırma-0.09-0.03 15.11 13.79 Kaynak:TÜİK

Detaylar...

Buğday alım fiyatı açıklandı
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi´nin (TMO) 2010 yılı üretim sezonunda ekmeklik buğdayın tonunu haziranda 550 TL´den alacağını ve fiyatların kademeli olarak artırılarak kasım ayı itibariyle tonunun 580 TL´ye yükseltileceğini açıkladı. Bakan Eker ayrıca, ton başına 50 TL prim desteği verileceğini söyledi.Buna göre kademeli olarak uygulanacak müdahale alım fiyatının 2010-2011 üretim sezonunda Anadolu Kırmızı Ekmeklik Sert Buğday için Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ton başına 550 lira, Eylül ayında 560 lira, Ekimde 570, Kasım ayında ise 580 lira olacak. Bakan Mehdi Eker, TMO´da düzenlediği basın toplantısında, yeni hasat döneminde kademeli müdahale alım fiyatı uygulanacağını belirterek, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin belgelerinde belirtilen ürünlerin tamamının satın alınacağını söyledi. Bakan Eker, ton başına 50 lira da prim desteği uygulanacağını vurguladı. Bakan Eker, TMO´nun ürün bedellerini 1 ay içinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağını da bildirdi. Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ihracat öncesi hammadde ihtiyacının ithalat yoluyla karşılanmasının piyasaya olumsuz etkisini gözlediklerini ifade eden Eker, ´´Buğday ithalatının bir yıl süreyle kapalı tutulması öngörülüyor´´ dedi. Buna göre, 1 Mayıs 2011´e kadar ihraç kaydıyla ithalat yapılamayacak. Tarım Bakanı, TMO´nun alacağı buğdayın tüccar ve sanayicilere hangi fiyattan satılacağını da açıkladı. Eker´in verdiği bilgiye göre, 1 Kasım 2010 dan itibaren sanayici ve tüccara ürün satışı yapılacak ve Anadolu Kırmızı Ekmeklik Sert Buğdayın tonu 1 kasım 2010´dan itibaren 645 TL´ye, 1 Aralık 2010´dan itibaren de 655 TL´ye satılacak.

Detaylar...

“Bu saldırı kabul edilemez”
“Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze´ye gitmekte olan Mavi Marmara gemisine İsrail ordusu tarafından düzenlenen saldırı ile ilgili yazılı bir açıklama yapan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Sivillere yönelik bu eylemi şiddetle kınıyoruz. Bu alçakça saldırıya karşı vicdan sahibi tüm dünya birlikte tepki vermelidir” ifadesini kullandı. Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “İnsafsız bir ambargo altındaki ayakta kalmaya çalışan Gazze’ye, birçok ülke vatandaşı ve Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte insani yardım götürmekte olan bir yardım konvoyuna uluslararası sularda İsrail Silahlı Kuvvetlerince saldırıda bulunulmasını esefle kınıyoruz. Bu saldırı, açık denizde bir korsanlık örneğidir ve hukuk dışı olarak uluslararası camiaya karşı gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla vicdan sahibi tüm dünya birlikte tepki vermelidir. Bu vesileyle dünya kamuoyunun ve BM’nin dikkatini; Gazze’ye uygulanmakta olan bu insanlık dışı ambargonun biran önce kaldırılması gerektiği gerçeğine çekiyoruz. Hükümetimizin bu yolda sürdürdüğü çalışmalarını arttırarak devam ettirmesi gerektiğine inanıyoruz. İsrail iş dünyasını Gazze’deki bu insanlık dramına karşı tutum almaya çağırıyoruz. Haklı tepkilerini göstermek isteyen tüm vatandaşlarımızdan da itidal ile tepkilerini sergilerken, haklı konumumuzu zayıflatabilecek eylemlere karşı dikkatli olmalarını bekliyoruz.” TOBB olarak, Filistin’de özel sektörün gelişmesine ve istihdamın artırılmasına ve Filistin halkının refah seviyesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalarımızı Barış İçin Sanayi Projesi adıyla 2005 yılından bu yana yürütmekteyiz. Bu faaliyetlerden en önemlisi olan ve İsrail’le de yakın koordinasyonu gerektiren Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Sanayi Bölgesi’nin geliştirilmesi ve işletilmesi projesindeki durumu, son gelişmelerden sonra, Dışişleri Bakanlığımız ve Filistin Hükümetiyle birlikte değerlendirip, önümüzdeki dönemde nasıl bir yol haritası izleyeceğimize dair kararı en kısa süre içinde vereceğiz. TOBB camiası adına; başta vatandaşlarımız olmak üzere hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.”

Detaylar...

Hasatta büyük hayal kırıklığı
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Hububat ve Mamülleri Meslek Komitesi üyesi İbrahim Köseoğlu, Antalya ve çevresinde 28 Mayıs´ta buğday hasadına başlandığını belirterek, geçen yıllara oranla buğdayda yüzde 80 verim kaybı olduğunu dikkat çekti   Köseoğlu, ”Çiftçi, yüksek girdi maliyetleri ve verim kaybına daha fazla dayanamaz” dedi. Köseoğlu, hasadın başlamasına rağmen buğday taban fiyatının açıklanmamasını da eleştirdi.   Bölgede 28 Mayıs’ta hububat hasadının başladığını belirten İbrahim Köseoğlu, Şubat ayından sonra yağmur yağmaması nedeniyle buğdayda yüzde 80 verim kaybı yaşandığını kaydetti. Köseoğlu, “Bu yıl buğday hasadı Mayıs ayının sonunda başladı. Bu yıl dekarda 100- 200 kilogram arasında buğday hasadı yapılıyor. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 80 daha düşük bir rakam. Geçen yıl bölge çiftçisi dekarda 500 kilograma yakın buğday hasadı yapıyordu. Verim kaybının temel nedeni ise şubat ayından sonra yağmur yağmaması” diye konuştu.   HASAT BAŞLADI TABAN FİYAT BELLİ DEĞİL Köseoğlu, hasadın başlamasına rağmen buğday taban fiyatının halen açıklanmamasını eleştirirken, yapılan desteklemelerin de yetersizliğine dikkat çekti. Buğday taban fiyatının belli olmamasının üreticiyi sıkıntıya soktuğunu belirten Köseoğlu, “Buğday hasadının başlamasına rağmen buğday taban fiyatının belirlenmemesi ve bu yıl beklenen üretim miktarının az olmasından dolayı çiftçiler zarar etmekten endişe ediyor” diye konuştu.   İbrahim Köseoğlu, tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çekerken, desteklemelerin yeterli bir şekilde yapılmadığını söyledi. Verim kaybının yanı sıra çiftçinin gübre ve mazot gibi girdileri yüksek fiyatla aldığına dikkat çeken Köseoğlu, gübredeki KDV oranında indirim yapılması gerektiğini, mazot fiyatlarının da çiftçiyi zorlar hale geldiğini kaydetti. Köseoğlu, “Bu yıl çiftçi yapması gereken hasadın yarısını yapamadı. Dolayısıyla ciddi anlamda ekonomik kaybı var. Bunun üzerine girdi maliyetlerinin de her geçen gün artması çiftçiyi zorlar hale geldi. Çiftçi, yüksek girdi maliyetleri ve verim kaybına daha fazla dayanamaz” diye konuştu.   Verim kaybını azaltmak, kaliteyi artırmak için sertifikalı tohumculuğun teşvik edilmesi gerektiğini kaydeden Köseoğlu, ”Sertifikalı tohuma destek artırılırsa kaliteli buğday üretilir. İthal buğdaya ihtiyaç kalmaz. Ürün kalitesi ve verimi artar” dedi.

Detaylar...

‘Kampüsten İşe’ Projesi sertifika töreni yapıldı
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile hazırlanan ‘Kampüsten İşe’ Projesi’nin sertifika töreni IC Hotels Airport’ta gerçekleştirild.  ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır törende yaptığı konuşmada ziraat fakültelerinden mezun olan öğrencilerin sektörle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadan, kendilerini neyin beklediğini görmeden, iş hayatına atıldıklarını ve bunun da sektöre adaptasyonda ciddi sıkıntılar yarattığını kaydetti. Dünya Bankası’nın destekleri ile gerçekleştirilen projeyi, İhracatçılar Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası, Kent Konseyi, Kepez Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü, BATEM, Akdeniz Üniversitesi gibi kurumların destekleri ile tamamladıklarını söyleyen Ali Çandır, bu yılki çalışmanın aslında projenin bir demosu olduğunu söyledi.   Kampüsten İşe Projesi’nin yenilikçi bir staj programı olarak algılanması gerektiğini vurgulayan Ali Çandır,” Umut ediyoruz ki kentle barışık, kentle bütünleşik olmasını hayal ettiğimiz üniversitelerimiz de bu projeyi yenilikçi bir staj programı olarak algılayarak öğrencilerimizin 1’inci sınıftan itibaren sektörü tanıması için uygular diye düşünüyoruz” diye konuştu.   Kendilerine düşen bir görev olursa da seve seve yapacaklarını söyleyen Çandır, “Tarım sektörünün paydaşları, firmaları olarak teknik bilgiye, yetişmiş elemana çok ihtiyacımız var. Biz de gerek kurum olarak gerekse de firmalar olarak bu konuda elimizden geleni yaparız.”diye konuştu.    Törene katılan öğrencilere seslenen Ali Çandır, “Geleceğin sektörü tarımdır. O nedenle mesleğinizi severek yaparsanız mesleğinize ilgi duyarsanız sonuç pozitif olur. “ dedi. Bazı öğrencilerin staj sonucunda iş bağlantıları yaptığını görmenin kendilerini sevindirdiğini ifade eden Çandır, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.   Törene Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı adına katılan Doç. Dr. Hamide Gübbük, bu işbirliğinin bir başlangıç olduğunu, gelecekte daha nice projelere imza atılacağını düşündüğünü ifade etti.     Proje koordinatörü İsmail Ersin Arslan,” Bu projeyi burada noktalıyoruz. Bundan sonra bizden sonraki arkadaşlarımızın bunu devam ettireceğini düşünüyoruz. Biz bir başlangıç yaptık. Bundan sonra arkadaşlarımız devam ettirecek umarım her şey daha güzel olur. Daha güzel şeyler başarırlar.”diye konuştu. Konuşmaların ardından Antalya Ticaret Borsası Ar-ge ve Eğitim Danışmanı Deniz Tolga Yılmaz’a ve projeye destek veren Koppert Ltd. Şti., Dr. Tarsa, Ekolojik Tarım, Laben Laboratuarları, YSM Ltd. Şti., Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Birliği, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Özdoğanlar Tarım, Tempo Tarım, Ziraat Ajansı Ltd. Şti. firmalarının temsilcilerine birer plaket verildi.    Doç Dr. Hamide Gübbük ise proje grubu ekibinden Duygu Özturunç, Burcu Özkara, İbrahim Buğdaycı, Engin Serttaş, Murat Kutlu ve İsmail Ersin Arslan’a birer plaket verdi. Plaket töreninin ardından projeye katılan tüm öğrencilere sertifikaları dağıtıldı.

Detaylar...

Çiçek Gibi Festival
    Antalya´da bu yıl 6´ncısı düzenlenen Çiçek Festivali büyük coşkuyla kutlandı. 1 milyon çiçeğin araç süslemelerinde kullanıldığı festivalde, 300 bin çiçek halka elden verildi. Çiçek Festivali Tertip Komitesi´nde yer alan Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Osman Bağdatlıoğlu, Antalya´dan bu yıl 450 milyon dal çiçeğin ihraç edildiğini, son 1 milyon 300 bin dalın da festivalde kullanıldığını söyledi. Cumhuriyet Meydanı´nda Alaaddin Keykubat İlköğretim Okulu öğrencileri halk oyunları gösterisi sundu. Daha sonra TED Koleji öğrencileri Anadolu Ateşi Davul gösterisi ile Karadeniz yöresi halk oyunu gösterisi sundu.  Festival Tertip Komitesi adına konuşan Osman Bağdatlıoğlu, bu yıl 450 milyon dal çiçeğin ihraç edildiğini belirterek, 1 milyonun üzerinde dal çiçeğin de festivalde kullanıldığını kaydetti. Festivalin temasının 2016 yılında Antalya´da düzenlenecek Expo nedeniyle ´çiçek ve çocuk´ olarak belirlendiğini söyleyen Bağdatlıoğlu, 20´ye yakın firmanın araçlarını çiçek ve çocuk temasıyla süsleyerek festivale katıldığını kaydetti.    Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, festivalin çok coşkulu geçtiğini belirterek, ´´Expo´ya giden yolda festivalin daha da derinleşerek devam etmesini diliyorum´´ dedi.    Remzi Sadi ise çiçeğin sevgiyi en güzel anlatma aracı olduğunu belirterek, ´´Çınar kadar yüce, çiçek kadar güzel yaşamınız olsun´´ dedi.    Festivale Azerbaycan´dan da misafir katıldı. Raymond- Art Firması´nın sahibi Raymonda Zeynalova, üzerinde Türk ve Azerbaycan bayraklarının işlendiği araçla festivale katıldı. Zeynalova, Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev´in doğum günü olan 10 Mayıs´ta çiçek festivali düzenlediklerini belirterek, bu coşkuyu Türkiye´de de yaşamak için Antalya´ya geldiğini söyledi.    Protokol konuşmalarının ardından festivale katılan, destek veren firmalar ile öğrencileriyle festivali şenlendiren okullara plaket takdim edildi.

Detaylar...

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’tan Expo’ya tam destek
Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, marka şehir olan Antalya’nın kazanımlarının ticari alanda değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, 2016’da Antalya’da düzenlenecek Expo’nun bunun için iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Altıparmak, Antalya’da iyi bir sinerji gördüğünü vurgularken, birlikte hareket edilebildiği ölçüde kentlerin atılıma geçebileceğini kaydetti.   Çiçek Festivali tertip komitesinde bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ile Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret ederek 29 Mayıs Cumartesi günü yapılacak Çiçek Festivali’ne davet etti. Vali Altıparmak’in ilk ziyaretçisi olan Budak, Çandır ve Bağdatlıoğlu “Hayırlı olsun” dileğinde bulunurken, 2016 yılında Antalya’da yapılacak ‘çiçek ve çocuk’ temalı Expo hakkında bilgi verdi.   Vali Ahmet Altıparmak, Çiçek Festivali’ne katılmayı çok istediğini ancak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Alanya programı nedeniyle katılamayacağını belirtirken, festivalin çiçeğin sevdirilmesine ve turizme katkı sağlayacağına inandığını kaydetti. Altıparmak, Expo ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra, Expo’nun kentlerin kaderini değiştiren organizasyon olduğuna dikkat çekti. Expo’nun yapılacağı yer konusunda kurumlarla birlikte karar vereceklerini, yapılacak çalışmaların kentin dinamikleriyle hayata geçirileceğini kaydeden Altıparmak, “Antalya’ya geldiğimde kurumlar arasında iyi bir iletişim olduğunu gördüm. Bu iletişime bizler de katkı sağlayacağız. Birlikte hareket ederek çok iyi işlere imza atılabilir” dedi. Altıparmak, Antalya’da iyi bir sinerji gördüğünü birlikte hareket edilebildiği ölçüde kentlerin atılıma geçebileceğini kaydetti. Antalya’nın marka bir kent olduğunu vurgulayan Altıparmak bunun ticari alanda değerlendirilmesi gerektiğini, bunun için de adımlar atılacağını kaydetti.

Detaylar...

ANTALYA’NIN FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Detaylar...

tente pergola tente branda pergola fiyatları cialis fiyat cialis fiyatları cialis satış cialis kampanya viagra fiyat viagra fiyatları viagra satış viagra kampanya reis i turan ulusal birlik reis semih tufan reyis semih tufan ülkücü gençlik ülkücü hareket ülkü ocakları muhsin yazıcıoğlu abdullah çatlı alaattin çakıcı kürt halkı kürt aşiretleri