Detaylar»
Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Eylül Ekim 2020
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 54.236.35.159
Şuan 11 kişi online
Bugün 509 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 131050
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

‘Hububat Çalışma Grubu’ kuruluyor
Antalya Ticaret Borsası, ‘Hububat Çalışma Grubu’nu kurmaya yönelik çalışmalara başladı. Daha önce ‘Hububat Danışma Kurulu’nu oluşturmak için yola çıkan ATB, yasal uygulamalar nedeniyle Danışma Kurulu yerine, ‘Hububat Çalışma Grubu’nu oluşturmaya karar verdi.   Boztepe uygulama sahası olacak Bu bağlamda 16 Eylül tarihinde ATB´de biraraya gelen üyeler, hububat ekim zamanının yaklaşması nedeniyle 1 aylık eylem planı hazırladı. İlk olarak Boztepe köyünü uygulama sahası olarak belirleyen çalışma grubu, 24 Eylül’de sektöre tohum girdisi sağlayan firmalarla toplantı yapacak. 2 Ekim tarihinde ise Boztepeli çiftçilerle bir araya gelecek olan Hububat Çalışma Grubu üyeleri, üreticilere hem projeyi tanıtacak hem de bu yıl hububat ekimi yapacak çiftçilere eğitim verecek.

Detaylar...

Ali Çandır: "Ramazan Bayramı´nı kutluyor, mutluluklar diliyorum."
"Bu yıl bilindiği gibi bütün sektörlerde oldukça zorlu bir ekonomik ortam yaşandı, hala da yaşanıyor. Ancak Türk ulusu olarak ekonomik hayatın her alanında mevcut sıkıntıları en aza indirecek; halkımızı ekonomik krizin ulusal ve uluslararası boyutlarından uzak tutmayı başaracak çıkış yolları aramaya devam ediyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´nin öncülük ettiği çeşitli kampanyalar da bu çabalar arasında etkili olan çalışmalardır. Antalya Ticaret Borsası olarak bizler de bu çabalara elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Mübarek Ramazan Bayramı´nı ekonomik ortamın bu sıkıntılı ortamında idrak etmeye hazırlanıyoruz. Bayramın, tarif etmeye çalıştığım bu ekonomik gidişatta bir eşik olmasını; bölgesel ve ulusal ölçekte ferahlatıcı etki yapmasını diliyorum. Bayramlar dayanışmanın, zorluklar karşısında beraber davranmanın faziletlerini bizlere hatırlatan zamanlardır. Bayramlarımız, birlikte hareket etme kültürünün temelidir. Küresel ekonomik krizin getirdiği sıkıntıları da ulusça beraber davranarak ve dayanışma göstererek aşacağımıza inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle borsamız üyelerinin, Antalyalıların, Batı Akdenizlilerin, Türk milletinin ve bütün müslüman dünyasının Ramazan Bayramı´nı kutluyor, mutluluklar diliyorum." Ali ÇandırATB Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylar...

Enflasyon tırmanışa geçti
BAGEV Başkanı Ali Çandır´ın Ağustos ayı enflasyon değerlendirmesi:TÜİK´in, üretici fiyatları için yüzde 0.42, tüketici fiyatları için yüzde -0,30 olarak açıkladığı Ağustos ayı enflasyon oranları incelendiğinde yıl sonunda Merkez Bankası tarafından hedeflenen yıllık enflasyon rakamının % 2,5’lik bir oranın üstünde seyredeceğini tahmin etmekteyiz. Gerçekleşeceğini tahmin ettiğimiz oran ise yıllık TÜFE de % 7-8,5 arasıdır. Ağustos ayına göre gerçekleşen yıllık TÜFE oranı %5,33 iken  Antalya-Burdur-Isparta bölgemizde gerçekleşen TÜFE %5,23 dür. Oranlar birbirine paralellik göstermekte olup, bölgemizdeki enflasyonununda Türkiye genelinde beklenilen enflasyona yakın gerçekleşeceğini düşünmemizi gerekli kılmaktadır. Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %1,73 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşmiş, giyim ve ayakkabıda da en yüksek %-5,22 ile düşüş gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE’de en yüksek artış % 20,80 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşmiştir. Çeşitli mal ve hizmetler (%14,60), eğlence ve kültür (%10,27), lokanta ve oteller (%7,52), gıda ve alkolsüz içecekler (%6,83) artışın yüksek olduğu diğer harcama gruplarıdır. Bölgemiz, 26 Bölge içerisinde TÜFE değerleri açısından ortalamaya yakın artış seyreden bölgeler arasında yer almıştır. Geçmişteki senelerde de her yıl Eylül ve Ekim aylarında eğitim yılının açılmasıyla birlikte bir çok alanda (eğitim, yakıt vb) enflasyon oranında artış yaşanmıştır.  Özellikle Ekim ayında enflasyon oranının genele göre daha yüksek seyredeceğini beklemekteyiz. ÜFE’de ise 2009 yılı Ağustos ayında önceki aya göre %0,42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,97 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %-1,04 düşüş ve on iki aylık ortalamalara göre %4,19 artış gerçekleşmiştir. Ağustos ayında aylık değişim tarım sektöründe %0,02, sanayi sektöründe %0,50 olarak gerçekleşmiştir. Tarım sektörü endeksinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,01 bir önceki yılın aynı ayına göre %2,03 ve on iki aylık ortalamalara göre %0,90 artış gerçekleşmiştir. ÜFE de gerçekleşme oranın yıllık beklentinin en fazla 1,5-2 puanın üstünde gerçekleşeceğini beklemekteyiz. Bunun sebebi ise kışa girilmesiyle birlikte enerji ve yakıtta gerçekleşebilecek fiyat artışlarıdır. (Kasım-Aralık) Fiyat artışlarının etkisini 2010 yılının ilk aylarına yansıyacağını düşünebiliriz.  

Detaylar...

Çandır, stajyer öğrencilerle buluştu
Tarım Aktüel Dergisi’nin her ay düzenlediği forum toplantılarının sonuncusu BATEM’de yapıldı. ‘Tarımsal Eğitimde Stajın Önemi’ başlıklı foruma ATB Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Kurunç, BATEM Müdürü Suat Yılmaz, Bereket Fide’nin sahibi Mümin Şahin, Tarımsal Sulama Uzmanı Yaşar Emekli ve stajyer öğrenciler Osman Akkaya ile Nihal Dinek konuşmacı olarak katıldılar. Toplantıya stajyer öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Toplantıda, ‘Kurumsal İşbirliklerinin Geliştirilmesi ve Tarım Sektörünün Beklentileri’ başlığı altında konuşma yapan ATB Başkanı Ali Çandır şunları söyledi, “Tarım sektörü, yıllardır hep hakir görülen; ekonominin içindeki payının düşük olması için çaba sarf edilen bir sektör oldu. Küresel kriz diye başlayan ve artık bizim de krizimiz olan ve işsizlikle sonuçlanan bu dönemde, veriler bize aslında tarım sektörünün diğer sektörlere göre ne kadar dinamik, ne kadar sağlam ve ne kadar sürdürülebilir olduğunu gösterdi. Bizim yıllardır söylediğimiz gibi bu kriz de gösterdi ki tarımın stratejik bir sektör olarak kabul edilmesi ve bu doğrultuda çaba sarf edilmesi gerekiyor. Ülkemizdeki hane halkı harcamalarına baktığımızda üçte biri tarım ve gıdaya dayalı ürünler. Bu nedenle stajda olan öğrencileri, çalışma alanı rahat olan bir sektör bekliyor.   ‘Size büyük görev düşüyor’ Yine istatistiklere baktığımızda gösteriyor ki ziraat fakültelerinin tercih sıralaması genellikle 14. ve 18. sıralarda. Mezun olduktan sonra da bu mesleğe bir istek arzu duyulmuyor. İnsanların istekleri dışında tercih ettikleri bölümlerden mezun olduktan sonra moral, motivasyon ve istek açısından da köreldiğini görüyoruz. Üniversiteye başladıktan sonra artık size düşen görevler var. İçinde bulunduğunuz durumu en güzel hale getirmek onu geliştirmek ve bu mesleğe ilgi duymak durumundasınız. Öğrenim süresi boyunca, hiç kimse meslek alanları ile ilgilenmiyor. Özel sektöre ilgi duymanız gerekir diye düşünüyorum.”

Detaylar...

Hububat Danışma Kurulu oluşuyor!
Batı Akdeniz Hububat Danışma Kurulu’nun oluşturulması amacıyla Antalya Ticaret Borsası’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya ATB Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu, sektör firma temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları katıldı. Batı Akdeniz Bölgesi’nde hububat konusunda yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla yapılan toplantıda oluşturulması düşünülen kurulun neler yapabileceği ve bölgede hangi rolü üstleneceği tartışıldı. Üretim ve ticaret Toplantıya katılan ATB Başkanı Ali Çandır, oluşturulacak kurulun üretim-ticaret zinciri içindeki tüm paydaşlara hizmet vermesi gerektiğini belirtti. Başkan Ali Çandır, “Hububat üretimi ve ticareti Batı Akdeniz Bölgesinde önemli bir yere sahiptir. Bu sektöre yönelik kurul oluşturulması fikrini destekliyorum. Sivil toplum kuruluşları ve firmaların hububat üretimi zamanında yaşanan sorunlara ortak çözüm bulması, o hububat ürünlerinin ticaretine de yansıyacaktır” dedi. 

Detaylar...

Yeni Hal Yasa Taslağı ATB´de tartışıldı
Antalya Ticaret Borsası´nın organize ettiği, ´´Yeni Hal Yasası´na Doğru´´ konulu forum Borsa´da düzenlendi. Foruma, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dursun Çoşkunçelebi, Akdeniz Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Özkan, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, TÜSEMKOM Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Antalya Hal Daire Başkanlığı Şube Müdürü Rıza Uysal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Hamdi Güneş, Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı konuşmacı olarak katıldı. Forumda konuşan TÜSEMKOM Başkanı Yüksel Tavşan, Toptancı Hallerin komisyoncuların değil, üreticilerin yeri olduğunu söyledi. Yeni Toptancı Hal Yasası tartışmalarının arttığına dikkati çeken Tavşan, yeni yasa yerine öncelikle Türkiye´de tarımdaki üretim yapısının gözden geçirilmesini istedi. Üretimde pazarlamayı değil, planlamanın tartışılması gerektiğini ifade eden Tavşan, şöyle devam etti:   Tavşan´ın itirazları ´´Türkiye´de tarım sektörünün yüzde 70´i kayıt dışı. Tarımı kayıt altına alınması gerekir. Büyük marketler üreticiyi ele geçirmeye çalışıyor. Yeni Hal Yasası bu haliyle geçerse, yasalaşırsa sağlıklı olmaz. Üreticiyi de tüketiciyi de zor durumda bırakacak. Zaten toptancı hallerin elle tutulacak yeri yok. Yeni Toptancı Yasası ne üreticiye, ne tüketiciye yarayacak. Bu uluslararası marketlere yarayacak.´´ ´Haller ikiye ayrılmalı´ Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AYMSİB) Başkanı Mustafa Satıcı da, toptancı hallerinin tüketici ve üretici olarak ayrılması gerektiğini belirtti. Toptancı hallerin desteklenmesi gerektiğini anlatan Satıcı, dünyanın hiç bir yerinde belediyelerin toptancı hallerinden rüsum almadığını kaydetti. Satıcı, ´´Toptancı halleri belediyelerin gelir kapısı olmaktan çıkarılmalı. Yeni yasada Toptancı Halleri´nden rüsum alınmaması yer almalı. Radikal bir değişiklik yapılarak toptancı hallerinden rüsum alınmasın´´ dedi.   ´Örgütlenme sorunu çözülmeli´ Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Özkan, Hal Yasası´nın değiştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi konusunda yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalışıldığını anımsattı. Her kesimin Hal Yasası´ndan şikayet ettiğini iddia eden Özkan, Yeni Hal Yasası´nın tek bir sektöre ağırlıklı olarak çıkması halinde bunun yürümeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Özkan, ´´Avrupa´da rekabet edebileceğimiz tek sektör yaş meyve sebze sektörü. Tarım sektörünün sorunlarının çözümü örgütlenme sorunlarının çözümünden geçer. Örgütlenme sorunu çözülmeden tarım sektörünün sorunları da çözülmez´´ dedi. Yakın haller sorunu Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Yeni Hal Yasası´nın gıda güvenliği, izlenebilirlik, kalite ve standardizasyon konularında yenilikler getirdiğini, bunun da hem üretici, hem de tüketici açısından olumlu olduğunu söyledi. Antalya´nın Yeni Hal Yasası´na kalite ve standardizasyon açısından hazır olduğunu ifade eden Erçin, şöyle konuştu; ´´Antalya´da toplam 25 hal var. Toptancı hallerin altyapılarında sıkıntılar var. Birbirine 50 metre mesafede haller bulunuyor. Bu tür hallerin sorunları çözülmez. İç piyasada kalite ve standardizasyon denetimi konusunda açıklık yok. Rezidü tahlili yaptıracak üreticilerden yüzde 50 indirimli rüsum alınacak. İç piyasada da kalite ve standardizasyon denetimlerinde gıdaların nakli soğuk zincir yapılması gerekir.´´   ´Yasanın iyi ve kötü yönleri var´ Antalya Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyesi ve ihracatçı Hamdi Güneş de, konuşmasında yeni Toptancı Hal Yasası´nın iyi ve kötü tarafları olduğunu belirterek, bunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Yeni yasanın tüm sektör paydaşlarını memnun edecek şekilde yapılmasını isteyen Güneş, ´´Toptancı hallerin kapanmasını istemiyoruz. Yeni Hal Yasası çağın gereklerine uygun, tüketicinin taleplerine hizmet etmek zorundadır´´ dedi.   Çiftçi kayıt sistemi Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Daire Başkanı Rıza Uysal, Yeni Toptancı Hal Yasası´na çiftçi kayıt sisteminin eklenmesini, iyi tarım uygulamaları metotlarının yer almasını ve zirai ilaç kullanımı ve markalaşma konusunda düzenleme yapılmasını istedi. Uysal, yeni Toptancı Hal Yasası ile belediyelerin rüsum gelirlerinin azalacağını öne sürdü.

Detaylar...

ATB üyeleri iftarda buluştu
Antalya Ticaret Borsası, üyelerine iftar yemeği verdi. Yemeğe, üyelerin dışında Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Defterdarı Hidayet Mat, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Kaya, Baro Başkanı Zafer Köken, Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Büyükkırlı, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, Başsavcı Osman Vuraloğlu ve Vekili Şenol Yılmaz, Hakim Sami Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, İl Kontrol Laboratuarı Müdürü Necati Polat, Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Emek, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, Zirai Karantina Müdürü M.Uğur Aka, Müftü Mahmut Yeleser, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Güray Parlak, Adnan Vucudi Özen, Levent Yiğiter, Faruk Sayın, Mücahit Turgut, Kenan Çelik, Ali Kıvrak, MÜSİAD Başkanı Abdullah Aykut, Tarım Kredi Koop. Bölge Birliği´nden Taner Ezgü, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Metin Yaraşçı, Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Sağlık Müdürü İbrahim Çetin, Tarım Danışmanları Dernek Başkanı Fatih Aslan, Çiçekçiler Odası Başkanı Mehmet Soydal, Akdeniz Biçerdöverciler Dernek Başkanı Kadir Sarıcalar, Organize Sanayi Bölge Başkan Vekili Davut Çetin, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü´nden Asım İlhan, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Antalya Bölge Müdürü Caner Arseven, Antalya Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birlik Başkanı Hasan Yavuz, Antalya Örtüaltı Sebze Üreticileri Birlik Başkanı Bilal Özgür, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, Manavgat TSO Meclis Başkanı Selçuk Senirli, ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, Müze Müdür Vekili Mustafa Demirel, Ziraat Bankası Bölge Başkanı İbrahim Turgutalp, Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Fevzi Gülcan, Havalimanı Gümrük Müdürü Çetin Bulus, THY Satış Müdürü Ömer Durna, ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, AİB Kesme Çiçek İhracatçıları Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Yılmaz, AİB Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Karacan  ve çok sayıda davetli katıldı. Katılımın çok yoğun olduğu akşamda, üyeler sohbet etme fırsatı buldu. Ramazan ayının Müslümanlar için büyük önem taşıdığını belirten ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, "Bu ay insanların birlik beraberlik içinde olduğu, kavgaların sona erdiği bir aydır. Tüm üyelerin ve halkımızın Ramazan´ı mübarek olsun" dedi.

Detaylar...

Antalya Ticaret Borsası’ndan tescil atağı
Antalya Ticaret Borsası, üye sayısını ve tescil yaptıran şirket sayısını arttırmak amacıyla bir tanıtım kampanyası başlattı. Bu amaçla çeşitli afiş ve broşürler bastıran Ticaret Borsası, hem işlem hacmini genişletmeyi hem de ticarette kayıtlı işlem oranını yükseltmeyi hedefliyor.   Borsada tescil yaptırmak firmalara birçok avantaj sağlıyor. Örneğin tescil ettirilen bir işlemde, normal stopajın yarısı ödeniyor. Tescil süreci, ürünün borsa koşullarında fiyatlanmasını sağlıyor ve haksız rekabeti önlüyor. Tescil yaptıran üye firmalar, Ticaret Borsası’nın üye firmalara yönelik bazı hizmetlerinden de yararlanma imkânı buluyor. 5174 Sayılı Kanun’un 32. Maddesi gereğince, Ticaret Borsası Kotasyonu’na dahil maddelerin alım-satımı ile uğraşanlar, borsaya kayıt olmak ve tescillerini yaptırmak zorundalar. Ticaret Borsası’na üye olup ticari işlemlerini kayıt altına aldıran firmaların elde edeceği avantajlar şöyle sıralanıyor:   Fatura tesciliyle birlikte ürün borsa koşullarında, değerinde satılıyor; tescilli fatura sayısı arttıkça piyasanın kontrolü de kolaylaşıyor. Borsaya bildirilen müstahsil alımlarında ödenen zirai stopaj, bitkisel ürünlerde % 4’ten, % 2’ye; hayvansal ürünlerde % 2’den, % 1’e düşüyor. Tescil edilen her fatura, müteselsil; yani zincirleme sorumluluk halkasına dahil oluyor ve taraflar arasında birer akit sayılıyor. Bu sayede firmanın aldığı ürünlerde fatura tescilini talep etmesi, firmayı birçok sorumluluktan kurtarıyor.

Detaylar...

"Bu eşsiz mirası aynı heyecan ve şevkle taşımaya devam ediyoruz"
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında tarihimizde güçlü ve müreffeh bir gelecek için her türlü motivasyonu bulabildiğimizi kaydetti.Ali Çandır, kendisinden çok daha güçlü görünen saldırgan uluslara karşı aklın ve inancın sağladığı azimle savaşan Türk ulusunun bugüne kadar varlığını koruduğunu belirtti, "30 Ağustos Zafer Bayramı, milletine inanan ve güvenen insanların kazandığı bir kurtuluş mücadelesinin zirvesiydi. Belki topla tüfekle değil ama bugün bu eşsiz mirası aynı heyecan ve şevkle taşımaya devam ediyoruz. Bugün bizler ürettiğimiz ekonomik değerleri kullanmak suretiyle o mücadeleyi, barışçıl platformlarda sürdürmeye devam ediyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı, ulus olarak gururla hatırladığımız bir mücadelenin, bir zaferin bayramıdır. Bu vesileyle bütün milletimizin Zafer Bayramı´nı kutluyorum."

Detaylar...

Meclis’te ‘Demokratik açılım’ ve ‘ekonomi’ konuşuldu
Antalya Ticaret Borsası Ağustos ayı Meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda Hükümet tarafından açıklanan ‘Demokratik açılım’ ile ekonomik gidişat hakkkında meclis üyeleri fikirlerini dile getirdi. Üyeleri tek tek dinleyen ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, kendi düşüncelerini de üyelerle paylaştı. Toplantıda daha sonra Temmuz-Ağustos ayında yapılan faaliyetler hakkında meclis üyeleri bilgiledirildi. Son olarak üyeler sektörel konular hakkında sıkıntıları anlattı.

Detaylar...

Mısır sektör toplantısı yapıldı
Önümüzdeki günlerde başlayacak olan mısır hasadı öncesinde Antalya Ticaret Borsası’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantıda bölgeye uygun tohum çeşitlerinin kullanılması konusu öncelikle ele alındı. Toplantıya ATB Meclis Başkanı Hüseyin C. KAYAN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu, Tarım İl Müdürlüğü ve Batem yetkilileri ile sektör temsilcileri katıldı Sektörde yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla yapılan toplantıda; Akdeniz bölgesine uygun tohum ve çeşitlerinin tespit edilmesi, mısır pazarının genişletilmesi, hükümetin tarım havzaları projesi ve verimliliğin artırılması konuları görüşüldü. Ayrıca ürünün temiz ve kaliteli olması için hasadın ehliyetli operatörlerce yapılması konusunda Meclis Başkanı Kayan Borsa olarak biçerdövercilere verilecek eğitime destek olacaklarını belirtti. Mısır üreticilerinin hükümetten destek beklediğini ifade eden ATB Meclis Başkanı KAYAN mısır hasadının bölgemiz ve ülkemiz için bereketli olmasını diledi.

Detaylar...

Bakan Beşir Atalay ile Hisarcıklıoğlu bir araya geldi
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Demokratik Açılım’ çalışması kapsamında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanlık Divanı Üyesi TOBB Başkan Yardımcıları Faik Yavuz, Bülent Koşmaz, Tanıl Küçük, Murat Yalçıntaş ve TOBB Sayman üye Hüseyin Üzülmez ile bir araya geldi. TOBB Genel Merkezi´ndeki görüşmeye, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş de katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Atalay’ın, katılımcı demokrasinin güzel bir örneğini sergileyerek, görüş ve düşüncelerini iş dünyasının çatı kuruluşu olan TOBB´un Başkanlık Divanı´yla paylaştığını belirtti. Moral ve motivasyon Demokrasinin kalitesini artırmadan ekonominin güçlenmesinin mümkün olmadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, güçlü ekonomi olmadan da kaliteli demokrasinin sağlanamayacağını söyledi. Bir ülkenin kalkınma düzeyinin demokrasi düzeyinden ayrı düşünülemeyeceğini belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “O halde Türkiye, iyi işleyen, yöneten, denetlenebilir, hesap verebilir ve şeffaf birinci sınıf bir demokrasiye sahip olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ifade hürriyeti, din ve vicdan hürriyetiyle, teşebbüs hürriyeti tam olarak sağlanmalı ve garanti altına alınmalıdır. İnsanlarımızı ekmek, hürriyet ve emniyet arasında tercih yapmak zorunda bırakmamalıyız. Bu konuda çalışanların moral ve motivasyonlarını da düşürmemeliyiz. Hukukun her alanda egemen olduğu, barış, huzur ve kardeşlik içinde yaşan, özgüveni yüksek bir Türkiye gelecek kuşaklara bırakacağımız en büyük mirasımız olacaktır.” Katılımcı yönetim TOBB’un örgüt yapısıyla Türkiye’de özel sektörün tamamını kapsayan tek meslek kuruluşu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, 2001 yılından bu tarafa da katılımcı yönetim anlayışını benimsediklerini kaydetti. Bu çerçevede genel politikalarını belirlerken daima camialarının görüşlerini alarak hareket ettiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu konuda da bu prensibimizi sürdürerek, 365 oda ve borsamızla da istişare içinde olacağız” dedi.   İçişleri Bakanı Beşir Atalay İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘demokratik açılım’ ya da ‘Kardeşlik ve Huzur Projesi’ olarak nitelendirdikleri çalışmanın, mutabakat zeminini inşa etme, artırma ve güçlendirmeye yönelik görüşmelere devam ettiklerini ve bu çerçevede sivil toplum kuruluşlarından ilk olarak TOBB’u ziyaret ettiklerini söyledi. Atalay, TOBB’un Türkiye’deki en büyük çatı kuruluşlardan biri olduğunu ifade ederek, birliğin Fethiye’den Yüksekova’ya, Edirne’den Hakkari’ye her il ve ilçede uzantıları olduğunu, ekonomik hayatın nabzını tuttuğunu belirtti. Görüşmede çalışmayı, niyet ve düşüncelerini anlattıklarını kaydeden Atalay, “Bu konuda en önemli, en fazla üzerinde durduğumuz husus, geniş bir mutabakatla, gerek Meclis çatısı altında, siyasi partilerimiz olarak, gerek genel toplum düzeyinde sivil toplum kuruluşlarımız, medyamız, aydınlarımız, düşünürlerimiz, bu konuda kafa yoranlar ve bütün toplum kesimleri olarak bu sorunu birlikte değerlendirelim, çözüm yollarını birlikte arayalım” diye konuştu. ‘Destek bekliyoruz’ Atalay, bu konuda usul, üslup ve yöntemi çok önemli gördüklerini vurgulayarak, bir eksik bırakmak istemediklerini, üzerlerine düşeni yapmak istediklerini dile getirdi. Bakan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesle görüşmek, her görüşü almak istiyoruz. Peşin kabullerle, paketlerle çıkmıyoruz. Herkesin görüşünü, mutabakatını alarak ülkemizin bu sorununu birlikte çözelim istiyoruz. Bunun Türkiye’yi çok güçlendireceğine inanıyoruz. Her kesimden anlayış, destek ve katkı bekliyoruz. Mümkün olabildiğince bütün boyutlarını çalışıyoruz. Burada da sayın Başkana, başkanlık divanı üyelerine çok teşekkür ederim, tatil döneminde bir araya geldiler. Kendilerinden destek bekliyoruz. Geniş bir zeminleri var. Hem bu meselenin anlatılması, hem çözümüne dönük tekliflerini bekliyorum. Bu ilk görüşmemizdi, bundan sonra da görüşmelerimiz olacaktır. Bu geniş zemin ve mutabakatı oluşturmak için hepimiz çaba gösterelim. En başta üslup ve yöntemle ilgili yaptığım basın toplantısında da basınımızın desteğini istemiştim. Onu burada yineliyorum. Değerli arkadaşlar, inanın bu iç siyasi polemiklere feda edilecek bir konu değil. Gelin el ele verelim, bu sorunu çözelim. Acıları dindirelim. Türkiye´yi büyütelim. Türkiye’yi daha demokratikleştirelim. Türkiye’yi daha büyük, daha güçlü bir ülke yapalım. Bizim niyetimiz, dileğimiz, samimi çalışmamız bunun içindir.”

Detaylar...

tente pergola tente branda pergola fiyatları cialis fiyat cialis fiyatları cialis satış cialis kampanya viagra fiyat viagra fiyatları viagra satış viagra kampanya reis i turan ulusal birlik reis semih tufan reyis semih tufan ülkücü gençlik ülkücü hareket ülkü ocakları muhsin yazıcıoğlu abdullah çatlı alaattin çakıcı kürt halkı kürt aşiretleri