Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Aralık Ocak 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.87.250.158
Şuan 10 kişi online
Bugün 119 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 167290
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

Tıbbi aromatik bitkilerde verim kaybı azalıyor
Antalya Ticaret Borsası (ATB), kozmetik ve tıbbi alanda yoğun kullanılan tıbbi aromatik bitkilerin hasat ve hasat sonrasında verim kaybını önlemek için köylüleri eğitiyor. ATB öncülüğünde yürütülen ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Yenilikçi Model’ projesi kapsamında Manavgat’ta eğitim programı düzenlendi. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) sponsorluğunda yürütülen ‘Kekik, Defne ve Adaçayı’nda Hasat ve Hasat Sonrası İşlemlerdeki Verimlilik Kaybını Önleme Projesi’ eğitim programları devam ediyor.  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm koordinasyonda ve Prof. Dr. Kenan Turgut’un bilimsel danışmanlığında yürütülen proje ile tıbbi aromatik bitkilerde hasat ve hasat sonrası verim kaybının önlenmesi amaçlanıyor. Projenin eğitim çalışmaları ise Prof. Dr. Kenan Turgut ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nde uzman Ahmet Kısa tarafından yürütülüyor. Daha önce Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde köylülere eğitim veren proje ekibi, bu kez Manavgat’ın Sırt Köyü’nde geçimini kekik, adaçayı, defne gibi doğadan topladığı bitkilerle sağlayan köylüleri, bilinçli hasat ve hasat sonrası yapılacak işlemlerle ilgili bilgilendirdi. Bilinçsiz hasat verimi düşürüyor Hasat yöntemleri ve depolama konusunda toplayıcı köylülere eğitim veren Prof. Dr. Kenan Turgut, hasat sırasında bilinçsizce yapılan uygulamalar nedeniyle yüzde 50’ye varan verim kaybı yaşandığını kaydetti. Kenan Turgut, doğal ortamda yetişen bu bitkilerden gelecek yıllarda da ürün alabilmek için yanlış uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Turgut, toplama yöntemleri yüzünden bazı bölgelerde bitki varlığının tehdit altında olduğu uyarısında bulunurken, tıbbi aromatik bitkilerin içerdiği yağların hasat sırasında ve hasat sonrası uygulamalar sırasında kaybolmasının ihracatı olumsuz etkilediğini vurguladı. Köylülere tıbbi aromatik bitkilerin ekonomik değerini anlatan Ahmet Kısa, dönem dönem bölgeyi ziyaret edeceklerini ve defne, kekik, adaçayı gibi bitkilerin toplanma zamanında köylüleri izleyeceklerini söyledi. Kısa, eğitim çalışması yaparak belirlenen yanlışları düzelteceklerini ve  bu eğitim çalışması sonunda da doğru hasat yapan köylülere sertifika vereceklerini kaydetti.  

Detaylar...

Evcilmen’den Vakıf Zeytinliği’ne tam destek
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya kent merkezindeki en büyük yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği´yle ilgili şirket kurma çalışmalarını sürdürüyor.   Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya kent merkezindeki en büyük yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği´yle ilgili şirket kurma çalışmalarını sürdürüyor. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, beraberindeki ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri Ata Sönmez, Mahmut Alpagot, Halil Bülbül ile Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’i makamında ziyaret etti. Evcilmen’e Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren ve zeytinliği işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini sunan Ali Çandır, Muratpaşa Belediyesi’ne şirket ortaklığı teklifinde bulundu.   Çandır, “Vakfı Zeytinliği, Antalya kent merkezindeki en büyük yeşil alan, biz bu alana Antalya’nın sahip çıkmasını istiyoruz. Böyle bir oluşumun içerisinde Muratpaşa Belediyesi’ni mutlaka görmek istiyoruz” diye konuştu. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ise çevreye duyarlı bir belediye olarak Vakıf Zeytinliği’nin yeşil alan olarak korunmasından yana olduklarını vurguladı. Ortaklığa sıcak bakan Evcilmen, böyle bir çalışmanın içerisinde olmak istediklerini söyledi. Evcilmen, zeytinliği işletecek şirketin de kurumların birlikte hareket etme becerisini gösterme anlamında iyi bir örnek olacağına inandığını kaydetti.

Detaylar...

ATB’den İl Genel Meclisi’ne Zeytinlik ziyareti
Antalya kent merkezindeki en geniş yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği’ni 20 yıllığına kiralayan Antalya Ticaret Borsası (ATB), zeytinliği işletecek şirketin kurulması için çalışmalarını sürdürüyor. ATB heyeti son olarak, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı’yı ziyaret etti. Antalya kent merkezindeki en geniş yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği’ni 20 yıllığına kiralayan Antalya Ticaret Borsası (ATB), zeytinliği işletecek şirketin kurulması için çalışmalarını sürdürüyor. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri İbrahim Köseoğlu, Mahmut Alpagot ile İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı’yı ziyaret etti. Arı’ya Vakıf Zeytinliği’yle ilgili bilgi veren ve zeytinliği işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini veren Ali Çandır, kent için iyi çalışmalara imza atan İl Genel Meclisi’nin kentin en büyük yeşil alanı Vakıf Zeytinliği’nin korunması için çaba sarf edeceğine inandığını kaydetti. Çandır, İl Genel Meclisi’ni böyle bir şirketin ortakları arasında görmek istediklerini söyledi. Cavit Arı ise Vakıf Zeytinliği’nin yeşil alan olarak korunmasından yana olduklarını belirterek, şirket sözleşmesini meclise sunacağını kaydetti. Arı, Meclis’in kurumsal yapısı itibariyle zeytinlik için kurulacak şirketin içerisinde yer alabileceğini belirterek, “Bu sözleşmeyi Meclisimize sunacağız. Meclisin iradesi doğrultusunda kararımızı vereceğiz” dedi. Yapılan çalışmanın kent için sinerji oluşturacağını söyleyen Arı, yapılan bütün güzel çalışmalara desteklerinin süreceğini söyledi.

Detaylar...

Tursun’dan ATB’ye Tam Destek
Tursun’dan ATB’ye Tam Destek Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve yönetimi, 20 yıllığına kiraladığı Vakıf Zeytinliği ile ilgili ziyaretlerini sürdürüyor. 06.07.2010 / 18:01:26 ATB Başkanı Ali Çandır ve yönetimi Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun’u makamında ziyaret ederek zeytinlik ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. ATB Başkanı Çandır Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirket ile ilgili kuruluş sözleşmesinin taslağını Tursun’a verdi. Başkan Çandır, Vakıf Zeytinliği’nin kentimizin ciğerlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, yeşil dokunun korunarak işletileceğini kaydetti. Bu anlamda kurum ve kuruluşların görüşlerini aldıklarını kaydeden Çandır, ziyaretler sonrasında şirketin ivedilikle kurulacağını söyledi. Şirket kurulumu gerçekleştikten sonra Vakıf Zeytinliği’ni kentimize yakışır bir şekilde yaşatacağız dedi. ATB Başkanı Ali Çandır bu kapsamda Başkan Nurettin Tursun’dan destek istedi. Tursun ‘Üzerimize Düşeni Yaparız’Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ATB Başkanı ve yönetimine teşekkür etti. Başkan Tursun, şirket sözleşme taslağını inceleyeceğini ve Vakıf Zeytinliği’nin kente kazandırılmasında destek olacaklarını kaydetti. Böyle önemli bir alanı kentimize kazandırmanız son derece önemli ve başarılı bir proje olacaktır dedi. Başkan Nurettin Tursun, YÖREX Fuarı’na da değinerek, başarılarından dolayı ATB yönetimini kutladı.  

Detaylar...

ATB, Tuta Absoluta raporunu Vali’ye sundu
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’a yeni görevinde başarılar dilerken, hayırlı olsun temennisinde bulundu. Ali Çandır, domates güvesi olarak da bilinen Tuta Absoluta ile mücadele konusunda hazırladıkları raporu Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’a  sundu. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri İbrahim Köseoğlu, Ata Sönmez, Mahmut Alpagot, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ile ATB Genel Sekreteri Ahmet Köksalan, Vali Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret etti. Vali Altıparmak’a ATB ve BAGEV’in çalışmaları hakkında bilgi veren Çandır, domates güvesi olarak bilinen Tuta Absoluta ile mücadele konusunda hazırladıkları raporu Vali’ye sundu. Antalya’nın tarımıyla ilgili görüşlerini paylaşan Çandır, hububat çalışma grubu, tıbbi aromatik bitkiler ve Vakıf Zeytinliği’yle ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Altıparmak ise ATB yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ziyaretinden dolayı yönetime teşekkür etti.  

Detaylar...

‘Enflasyon haziranda diz çöktü’
Haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, şu değerlendirmeyi yaptı:   “TÜİK’in açıkladığı Haziran Ayı Tüketici Enflasyonu; Türkiye için son 17 yılın, Bölgemiz için ise son 7 yılın en düşüğü oldu. Aylık Türkiye için yüzde -0.56 ve Bölgemiz için yüzde -0.48 olarak ilan edilen bu oranlarla TÜFE, yıllık olarak da sırasıyla yüzde 8.37 ve yüzde 8.02 oldu.   Bölgemiz; yıllık enflasyonda hala Türkiye ortalamasının 35 puan altında kalmışken, yılbaşından bu yana yaşadığımız enflasyon itibariyle ise Türkiye yüzde 3.59 iken, Bölgemiz Yüzde 4.09 ile ortalamanın 50 puan üzerinde bir enflasyon yaşamıştır.   Türkiye ortalamasında Haziran Ayı için görülmedik düzeyde düşük çıkan enflasyondan daha yüksek seyreden Bölgemiz enflasyonu, gelecek 6 ay için yükseliş potansiyelini korumaktadır. Diğer taraftan turizmdeki ve tarımdaki hareketliliğin gelirlere yansımamış olması ile girdi maliyetlerindeki sürekli artışlar birlikte dikkate alınırsa, bölgemiz için enflasyon artış riskinin hala çok yüksek olduğu bu göstergeyle de ortaya çıkar.       Enflasyon beklentisi açısından son derece önemli bir konuma sahip olan çekirdek enflasyon gerçekleşmeleri de özellikle H ve I indekslerindeki ciddi yükselmeler Haziran Ayı’na kadar devam etmiştir. Öyle ki Mayıs Ayı’nda sırasıyla yüzde 1.23 ve yüzde 1.60 olarak gerçekleşen H ve I çekirdek enflasyonları, Haziran Ayı’nda yüzde -0.01 ve yüzde 0.10 olarak gerçekleşti. Uzun bir aradan sonra çekirdek enflasyonlar ilk kez Haziran Ayı’nda neredeyse sabit kaldı diyebiliriz. Bu durum genel bir talep durgunluğundan kaynaklanabilir. Önümüzdeki aydan itibaren önce Ramazan, sonra bayram ve ardından okul masraflarının ortaya çıkacağı bir döneme giriyoruz. Talebin bu dönemde ister istemez bir miktar artacak olması, enflasyon konusunda bizleri daha dikkatli olmaya sevk etmektedir. Diğer taraftan yılın geri kalan aylarındaki gerçekleşmelere bakılırsa Ekim Ayı dışındaki aylarda enflasyon çok düşük seyretmiştir. Bu tür göstergeler de bizlere enflasyondaki dalgalanmaların devam edeceğini ve yıl sonunda, geçen yıldan daha yüksek bir fiyat artışının yaşanacağını göstermektedir.        Enflasyondaki bu bekleyişlerimizin kaynağını oluşturan bir diğer konu da talep-maliyet gelişmeleridir. Yaşadığımız ve yaşamayı beklediğimiz enflasyon, talep artışından çok maliyet artışı kaynaklıdır. Maliyetlerdeki artışlar ise hem ihracat, hem de iç talep açısından ciddi bir baskı unsuru oluşturmaktadır. Özellikle tarihi rekor düzeyde değerlenmiş olan TL ve Avro karşısında değerlenmiş olan USD de ihracat üzerindeki olumsuz baskıyı ciddi boyutlarda artırmaktadır. Kentimizin ve Bölgemizin temel ihracat sektörleri olan tarım ve turizm, bu olumsuz gelişmelerden büyük darbeler yemektedir.       2010 yılında Bölgemiz enflasyonu Türkiye’nin 50 puan üzerinde:   Yılbaşından bu yana Türkiye ortalamasında yüzde 3.59 olan enflasyon, Bölgemizde yüzde 4.09 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ortalamasına göre Bölgemizde en yüksek fiyat artışı yüzde 0.75 ile Eğlence ve Kültür kaleminde olurken, en düşük fiyat artışı ise yüzde -1.07 Giyim ve Ayakkabı kaleminde olmuştur.”

Detaylar...

ATB’den ANSİAD’a Vakıf Zeytinliği ziyareti
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri Recep Özkul, İbrahim Köseoğlu, Ata Sönmez, Mahmut Alpagot, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ile Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu’nu ziyaret etti. ANSİAD Başkan Yardımcısı Ergin Civan’ın da hazır bulunduğu ziyarette Hacıarifoğlu’na Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, zeytinliği işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini verdi. Ali Çandır, kentin dinamiklerinden ANSİAD’ı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili yapılacak çalışmaların içerisinde görmek istediklerini belirterek, ortaklık teklifinde bulundu. Çandır, Vakfı Zeytinliği´ni Antalya´ya kazandırarak yeşili korumayı amaçladıklarını söyledi. Mehmet Hacıarifoğlu, ATB’nın Vakıf Zeytinliği’ni kiralayarak iyi bir işe imza attığını belirterek, ANSİAD olarak bu işin içerisinde olacaklarını söyledi. Mehmet Hacıarifoğlu, "Vakıf Zeytinliği´nin Antalya´ya kazandırılması için her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.  

Detaylar...

ATB’den Kepez’e zeytinlik ziyareti
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya’nın kent merkezindeki en büyük yeşil alanı olan ve 20 yıllığına kiraladığı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirket kurma çalışmalarını sürdürüyor. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile yönetim kurulu üyeleri Recep Özkul, İbrahim Köseoğlu, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ve Mahmut Alpagot, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’yü makamında ziyaret etti. Tütüncü’ye Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini Tütüncü’ye sunarak, böyle bir projeye Kepez Belediyesi’nin de ortak olmasının büyük kazanç olacağını söyledi. ATB Başkanı Ali Çandır, “Şirketle ilgili sözleşmeyi hazırladık, size takdim ediyoruz. Bunun içerisinde Kepez Belediyesi’ni mutlaka görmek istiyoruz. Turumuzu tamamladıktan sonra sözleşmeye son şeklini verip proje çalışmalarına başlayacağız. Vakıf Zeytinliği’yle ilgili projeyi birlikte yapmak istiyoruz” diye konuştu.  Şirket sözleşmesini alan Tütüncü, sözleşmeyi inceledikten sonra tekrar görüşmek istediğini söyledi. Tütüncü,  bölgenin yeşil olan olarak korunmasına destek verirken, “Oraya hiçbir şey yapılmamış olsa bile yeşil alanın muhafazası Antalya’ya en büyük hizmettir” dedi.  

Detaylar...

ATSO ve AESOB’dan zeytinlik için şirkete tam destek
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile yönetim kurulu üyeleri İbrahim Köseoğlu, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ve Mahmut Alpagot, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok’u ayrı ayrı ziyaret etti. Çetin Osman Budak’a Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini Budak’a verdi. Ali Çandır, başından beri ATSO’nun desteğini yanında hissettiklerini belirterek, “Size ve yönetiminize şimdiye kadarki verdiğiniz ve bundan sonrası için vereceğiniz destek nedeniyle teşekkür ederim” dedi.  Büyük ortak olacak Şirket sözleşmesini alan Budak, şirketin büyük ortaklarından birinin ATSO olacağını belirterek, “Şirketin kurulması ve iyi bir projeyle Vakıf Zeytinliği’nin Antalya’ya kazandırılması için her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Şirketin çevreyi koruyan bir şirket olacağını ve çevreye önem verilerek de ticari faaliyetin sağlanabileceğini gösterecek güzel bir örnek olacağını kaydeden Budak, Vakıf Zeytinliği üzerinde yapılacak çalışmaların Antalya’nın turizmine de destek olacağına inandığını kaydetti. AESOB’dan tam destek ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve ATB heyeti, daha sonra AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok’u ziyaret etti. Sevimçok’a da şirket sözleşme sözleşmesini sunan Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirkete AESOB’un da ortak olmasını istediklerini söyledi. Çandır, “Amacımız buraya Antalya’ya mal edip, yeşili korumak” dedi. Sevimçok, Antalya’nın nazar boncuğu olan Vakıf Zeytinliği’nin emin ellerde olduğunu belirterek, “Önemli olan Antalya’nın kazanması. AESOB olarak bütün gücümüzle yanınızdayız” dedi.

Detaylar...

Antalya Ticaret Borsası 90 yaşında
Antalya’nın en köklü kurumlarından olan Antalya Ticaret Borsası, 90’ıncı yılını kutluyor. ATB yönetimi, Sheraton Otel’de 90’ıncı kuruluş yıldönümü yemeği organize etti. ATB’nin yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu üyeleri, personel ve eski yöneticilerinin eşleriyle katıldığı yemekte ATB’nin çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi sunuldu. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 90 yıl boyunca ATB’yi bulunduğu noktaya getirenlere teşekkür ederken, “Aramızdan ayrılanları rahmetle anarken; aramızda olanları saygıyla anıyor, uzun ömürler diliyorum. 90. yılımızda bu organizasyonu yapmak bize nasip oldu. 1.5 yıllık görev süremiz boyunca yaptıklarımızı kamuoyuyla paylaştık, sizlerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. ATB’nin 90 yılık geçmişine yaraşır şekilde kurumu daha ileriye taşımak, daha güzel işler yapmak için çok çaba sarf ettiklerini vurgulayan Çandır, “Bu konuda destek olan yönetim kurulu üyelerine, meclis üyelerine, meslek komiteleri üyelerine, disiplin kurulu üyelerimize, personelimize, danışmanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu. Ayakları yere basan projelere imza atmaya çalıştıklarını vurgulayan Ali Çandır, “Desteğiniz olduğu sürece, ATB’ye yaraşır şekilde güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Biz, bize verilen görevi emanet olarak kabul ediyor, emaneti daha iyi bir noktada yeni gelecek kuşaklara bırakmak istiyoruz” dedi. Yemekte, ATB’nin başkanlığı görevini yürütenlere teşekkür plaketi takdim edildi. ATB eski Başkanı İlhami Gönen plaketini ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan’dan, Ahmet Acar plaketini ATB Meclis Üyesi Yusuf Karasu’dan, Nurettin Utku ise plaketini ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan’dan aldı. Nurettin Utku, ATB’nin iyi bir vizyon yakaladığını belirterek, yönetime böyle bir organizasyon düzenlediği için teşekkür etti. Ahmet Acar da ATB’nin emin ellerde olduğunu belirterek, teşekkür etti. Daha sonra ATB Yönetim Kurulu üyeleri ve eski yöneticiler 90’ıncı yıl pastasını kesip, toplu fotoğraf çektirdiler. Yemeğe katılan misafirler Erkan Güleryüz ile Jale’nin söylediği şarkılar eşliğinde keyifli bir gece geçirdi.

Detaylar...

ATB, Vakıf Zeytinliği için turlara başladı
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya’nın kent merkezindeki en büyük yeşil alanı olan ve 20 yıllığına kiraladığı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirket kurma çalışmalarına başladı. ATB, şirketin kuruluş sözleşmesini kurumların görüşüne sunuyor. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı  Hüseyin Cahit Kayan ile yönetim kurulu üyeleri Recep Özkul, İbrahim Köseoğlu, Halil Bülbül ve Cüneyt Doğan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı makamında ziyaret ederek, Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi verdi. Alı Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesinin taslağını Mustafa Akaydın’a sundu. ATB Başkanı Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirketleşme çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi’nin görüşlerini almak istediklerini belirterek, “Vakıf Zeytinliği’nin işletilmesiyle ilgili şirketin kurulması aşamasında ilgili bütün kurum ve kuruluşların görüşünü almak istiyoruz. Bu kapsamda ziyaretlerimize başladık. Turumuzu tamamladıktan sonra şirket sözleşmesini derleyip toparlayıp şirketi kurmak istiyoruz” diye konuştu. Şirketin kuruluş aşamasında ciddi bir sermayeye ihtiyaç olmadığını vurgulayan Çandır, zeytinliği Antalya’ya kazandırmak istediklerini anlattı. Çandır, şirket kurulduktan sonra yine ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla zeytinlikle ilgili projenin hazırlanacağını belirtirken,  engellilerin rehabilitasyonunun da burada sağlanabileceğini belirtti. Başkan Akaydın da, Vakıf Zeytinliği’nin Antalya’ya kazandırılması gerektiğini belirterek, şirketleşme çalışmalarına destek verdiğini söyledi. Taslak sözleşmeyi inceleyeceğini kaydeden Akaydın, alanın tüm kurum ve kuruluşların işbirliğiyle kentin beklentilerine cevap verecek hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Akaydın, engellilerin rehabilitasyonunun bu alanda sağlanması fikrine destek verirken, Avrupa’dan bu yönde talep gelebileceğini vurguladı.

Detaylar...

SMMO’nun yeni yönetiminden ATB’ye ziyaret
Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMO) Mustafa Erdem başkanlığındaki yeni seçilen yönetimi,  Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır’ı ziyaret etti. Yeni yönetime başarılar dileyen Ali Çandır, muhasebecilerin borsa tescili konusunda hassas davranmasını istedi. Borsaya tescil yaptıran müstahsilin daha az stopaj ödediğini, devletin de vergi kaybının azaldığına dikkat çeken Ali Çandır, “Muhasebeciler mükelleflerinin borsaya tescil yaptırma konusunda duyarsız davranıyor. Borsaya tescil yaptıran müstahsil daha az stopaj ödüyor, devlet ise vergi kaybı yaşamıyor, alımı satımı yapılan ürün kayıt altına alınıyor” diye konuştu. Çandır, SMMO üyelerine tescilin önemini vurgulayan broşür verdi.  Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesinin hazırlanmasında SMMO’dan destek aldıklarını belirterek, yönetimine desteğinden dolayı teşekkür etti. Vakıf Zeytinliği’ni Antalya ve Antalyalılara kazandırmak istediklerini söyleyen Çandır, “Antalya’ya örnek olacak bir sözleşme hazırladık. Alana ticari bakmıyoruz, bizden sonra da alanın farklı değerlendirilmemesi için şirket sözleşmesini noktasına virgülüne kadar ince değerlendiriyoruz. Ve ilgili tüm kurumların görüşüne başvurup ortaklık teklif ediyoruz” diye konuştu.  Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Erdem, tescil konusunda üyelerini uyaracaklarını belirterek, ekonominin kayıt altına alınmasını kendilerinin de önemsediğini kaydetti. Erdem, Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirket kuruluş sözleşmesinin titizlikle hazırlandığını belirtti.  

Detaylar...