Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Haziran Temmuz 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.38.136
Şuan 17 kişi online
Bugün 1060 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181910
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

Zeytinlik için ihracatçılara ortaklık teklifi
Antalya Ticaret Borsası (ATB), 20 yıllığına kiraladığı ve işletilmesi için şirket kurma çalışması başlattığı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili Antalya İhracatçı Birlikleri’ni ziyaret etti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ve Recep Özkul ile Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ve Antalya Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı Azize Kalkavan’la bir araya geldi. İhracatçı birliklerine Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini veren Çandır, şirketin ihracatçıların katılımıyla daha da güçleneceğini söyledi. Vakıf Zeytinliği’nin geçmişi ve önemiyle ilgili Satıcı, Bağdatlıoğlu ve Kalkavan’a bilgi veren Çandır, “Sizlerle ortaklık kurmak istiyoruz” dedi.   Çandır, kent merkezinin akciğeri konumundaki yeşil alanın korunmasını amaçladıklarını belirterek, “Uygulamaya çalışacağımız proje çevreyi koruyacak. Sosyal yönü olan bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Sizlerden gelen öneri doğrultusunda sözleşme şekillenecek ve şirketi kuracağız. Şirketin kente model olmasını diliyoruz” diye konuştu.   Sadece yeşil alan korunması bile büyük kazanım   Ali Çandır’ı dinleyen başkanlar, zeytinliğin önemine vurgu yaparak, büyük bir alana sahip yeşil alanı Antalya’ya kazandıracak şirketin içerisinde yer almak istediklerini söyledi.   Antalya Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı Azize Kalkavan, Vakıf Zeytinliği’nin kent içerisindeki en büyük yeşil alan olduğunu belirterek, “Orada hiç birşey yapılmasa, sadece yeşil korunsa bile Antalya için büyük kazanım. Bu proje mutlaka desteklenmeli” dedi.   Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirketleşme çabasını takdirle karşıladığını kaydetti. Satıcı, bu çalışmanın kent için de önemli bir örnek olacağını belirterek, şirket kurma çalışmalarına desteğini ifade etti.   Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Vakıflar’dan 20 yıllığına kiralanan zeytinliği ATB’nin kiralaması ve alan üzerinde yapılacak çalışmalarla ilgili şirket kurma çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyledi. Bağdatlıoğlu, geniş katılımla kurulacak şirketin güzel çalışmalara imza atacağını kaydetti.

Detaylar...

ATB Meclisi’nin bu ayki konuğu TOBB Başkanı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası’nın Temmuz ayı olağan meclis toplantısına katılacak. Bir dizi  ziyaretlerde bulunmak üzere 22 Temmuz Perşembe günü Antalya’ya gelecek olan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ATB’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısına katılacak. ATB’de meclis üyeleri ve meslek komiteleri üyeleriyle bir araya gelecek olan Hisarcıklıoğlu’na üyeler, tarım sektöründe yaşanan sorunları aktaracak. Meclis üyelerine seslenecek olan Hisarcıklıoğlu, tarımın yanı sıra kent ve bölge ile ilgili genel değerlendirmelerde bulunacak. Hisarcıklıoğlu’nun meclis ve meslek komiteleri üyelerinin sorularını yanıtlaması da bekleniyor.

Detaylar...

ATB’den turizmcilere ortaklık teklifi
Antalya Ticaret Borsası (ATB), 20 yıllığına kiraladığı ve işletilmesi için şirket kurmaya hazırlandığı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili ziyaretlerini sürdürüyor. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ve yönetim kurulu üyeleri İbrahim Köseoğlu, Cüneyt Doğan ile Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Volkan Şimşek’i ziyaret etti. Şimşek’e Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini veren Çandır, şirketin içerisinde turizmcileri de görmek istediklerini kaydetti. Vakıf Zeytinliği’yle ilgili Volkan Şimşek’e bilgi veren Çandır, çok geniş alana sahip ve kent merkezinde bulunan alanın turizm faaliyetleri için de kullanabileceğini söyledi. Çandır, kentin akciğeri konumundaki bu alanın korunmasından yana olduklarını vurguladı. Projenin parçası olmak bizi mutlu eder POYD Başkanı Volkan Şimşek, Vakıf Çiftliği’nin Antalya’nın en önemli noktalarından biri olduğunu ve mükemmel bir yeşil dokuya sahip olduğunu belirterek, bu alanın bir kurumun değil, kurulacak şirket aracılığıyla yönetilmesinden yana olduklarını kaydetti. Bu alanın Antalya’ya yakışır bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, “Bölge Antalya’nın dokusuna, doğasına uygun yapılandırılırsa Antalyalıların ve turistlerin kullanacağı keyifli alan haline gelebilir. Burası turizmcinin tur otobüslerinin uğrayacağı merkez haline getirilebilir. Böyle bir projeye ATB’nin turizmcileri de ortak etme teklifi bizi mutlu etti. Bu konuda turizmciler olarak desteğimizi vereceğimizi bildiriyoruz” diye konuştu. Hazırlanan şirket sözleşmesini inceleyeceklerini ve yönetimde karar vereceklerini kaydeden Şimşek, “Projenin parçası olmak bizi mutlu eder. Vakıf Zeytinliği’ndeki dokunun bozulmaması ve orada gereksiz yapılaşmanın olmaması, Antalya’nın ciğeri konumundaki bu alanın korunmasından yanayız” dedi.  

Detaylar...

ANGİAD, MÜSİAD VE ANFAŞ’tan Zeytinliğe tam destek
Antalya Ticaret Borsası (ATB), 20 yıllığına kiraladığı şehrin en geniş yeşil alanı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili şirket kurma çalışmalarını sürdürüyor. ATB, Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi ve Antalya Genç İşadamları Derneği’ne (ANGİAD) şirketin ortaklığı teklifinde bulundu. Teklife sıcak bakan ANFAŞ, MÜSİAD ve ANGİAD zeytinliğin mutlaka Antalya’ya kazandırılması gerektiğini belirtti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile yönetim kurulu üyeleri İbrahim Köseoğlu, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan, MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Abdullah Aykut’u ziyaret etti. Aykut’a Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini veren Çandır, şirketin içerisinde şehrin önde gelen kuruluşlarından olan MÜSİAD’ın yer almasını arzu ettiklerini söyledi. Abdullah Aykut da, Vakıf Zeytinliği’nin yeşil alan olduğunu belirterek, bu alanın Antalya’ya kazandırılması gerektiğini, bunun için MÜSİAD’ın üzerine düşeni yapacağını kaydetti. Çandır başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık’ı ziyaret etti. Ali Çandır, zeytinliği işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini verirken ANFAŞ’ın kurulacak şirketin ortakları arasında yer alması gerektiğini kaydetti. Çalık’a Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Çandır, zeytinlik için kentin önde gelen kurum ve kuruluşların bir araya gelmesinin önemli bir sinerji oluşturacağını belirtti. Mustafa Çalık, zeytinliğin Antalya için önemine vurgu yaparken, sözleşmeyi yönetim kuruluna sunacağını kaydetti. Çalık, böyle bir oluşumun içerisinde yer almak istediklerini söyledi. Çandır ve yönetim kurulu üyeleri daha sonra ANGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alanyalı’yı ziyaret etti. ANSİAD yönetimine Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren ve ortaklık teklifinde bulunan Ali Çandır, “Vakıf Zeytinliği’ne Antalya adına sahip çıkıyoruz. Eğer, kentin dinamiklerinin yer aldığı bir şirket kurarsak zeytinliği kente kazandırmış oluruz. Oradaki hassasiyetimiz bölgenin yeşil alan olarak kalmasıdır” dedi. Alanyalı ise Vakıf Zeytinliği’nin uzun yıllardır atıl durumda beklediğini belirterek, “Gücümüz yettiği oranda projenin içerisinde yer almak istiyoruz” dedi.

Detaylar...

ATB’den üniversiteye ortaklık teklifi
Antalya Ticaret Borsası (ATB), 20 yıllığına kiraladığı ve işletilmesi için şirket kurmaya hazırlandığı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili ziyaretlerini sürdürüyor.  ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile yönetim kurulu üyesi Cüneyt Doğan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’yi makamında ziyaret etti. Kurtcephe’ye Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini sundu. Ali Çandır, üniversitenin şehrin en önemli dinamiklerinden biri olduğunu belirterek, zeytinlik için kurulacak şirkete üniversitenin de ortak olmasını istediklerini söyledi. Çandır, zeytinlik için kurum ve kuruluşların bir araya gelmesinin kent için önemli bir sinerji oluşturacağını ve model bir birliktelik olacağını kaydederken, zeytinlikle ilgili yapılacak projelerde üniversiteden de yararlanılabileceğini kaydetti. Çandır, şirket sözleşmene üniversitenin katkısını beklediklerini belirterek, “Çevreci yanı ağır basan, sosyal yönü olana bir projenin Vakıf Zeytinliği’nde hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Şirket sözleşmesini alan Rektör İsrafil Kurtcephe, sözleşmeyi inceleyeceğini ve yönetimine sunacağını kaydetti. Şirket sözleşmesine üniversite olarak katkı sağlayabileceklerini belirten Kurtcephe, zeytinlik için yapılacak çalışmalarla ilgilendiğini kaydetti.  

Detaylar...

Tıbbi aromatik bitkilerde verim kaybı azalıyor
Antalya Ticaret Borsası (ATB), kozmetik ve tıbbi alanda yoğun kullanılan tıbbi aromatik bitkilerin hasat ve hasat sonrasında verim kaybını önlemek için köylüleri eğitiyor. ATB öncülüğünde yürütülen ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Yenilikçi Model’ projesi kapsamında Manavgat’ta eğitim programı düzenlendi. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) sponsorluğunda yürütülen ‘Kekik, Defne ve Adaçayı’nda Hasat ve Hasat Sonrası İşlemlerdeki Verimlilik Kaybını Önleme Projesi’ eğitim programları devam ediyor.  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm koordinasyonda ve Prof. Dr. Kenan Turgut’un bilimsel danışmanlığında yürütülen proje ile tıbbi aromatik bitkilerde hasat ve hasat sonrası verim kaybının önlenmesi amaçlanıyor. Projenin eğitim çalışmaları ise Prof. Dr. Kenan Turgut ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nde uzman Ahmet Kısa tarafından yürütülüyor. Daha önce Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde köylülere eğitim veren proje ekibi, bu kez Manavgat’ın Sırt Köyü’nde geçimini kekik, adaçayı, defne gibi doğadan topladığı bitkilerle sağlayan köylüleri, bilinçli hasat ve hasat sonrası yapılacak işlemlerle ilgili bilgilendirdi. Bilinçsiz hasat verimi düşürüyor Hasat yöntemleri ve depolama konusunda toplayıcı köylülere eğitim veren Prof. Dr. Kenan Turgut, hasat sırasında bilinçsizce yapılan uygulamalar nedeniyle yüzde 50’ye varan verim kaybı yaşandığını kaydetti. Kenan Turgut, doğal ortamda yetişen bu bitkilerden gelecek yıllarda da ürün alabilmek için yanlış uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Turgut, toplama yöntemleri yüzünden bazı bölgelerde bitki varlığının tehdit altında olduğu uyarısında bulunurken, tıbbi aromatik bitkilerin içerdiği yağların hasat sırasında ve hasat sonrası uygulamalar sırasında kaybolmasının ihracatı olumsuz etkilediğini vurguladı. Köylülere tıbbi aromatik bitkilerin ekonomik değerini anlatan Ahmet Kısa, dönem dönem bölgeyi ziyaret edeceklerini ve defne, kekik, adaçayı gibi bitkilerin toplanma zamanında köylüleri izleyeceklerini söyledi. Kısa, eğitim çalışması yaparak belirlenen yanlışları düzelteceklerini ve  bu eğitim çalışması sonunda da doğru hasat yapan köylülere sertifika vereceklerini kaydetti.  

Detaylar...

Evcilmen’den Vakıf Zeytinliği’ne tam destek
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya kent merkezindeki en büyük yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği´yle ilgili şirket kurma çalışmalarını sürdürüyor.   Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya kent merkezindeki en büyük yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği´yle ilgili şirket kurma çalışmalarını sürdürüyor. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, beraberindeki ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri Ata Sönmez, Mahmut Alpagot, Halil Bülbül ile Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’i makamında ziyaret etti. Evcilmen’e Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren ve zeytinliği işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini sunan Ali Çandır, Muratpaşa Belediyesi’ne şirket ortaklığı teklifinde bulundu.   Çandır, “Vakfı Zeytinliği, Antalya kent merkezindeki en büyük yeşil alan, biz bu alana Antalya’nın sahip çıkmasını istiyoruz. Böyle bir oluşumun içerisinde Muratpaşa Belediyesi’ni mutlaka görmek istiyoruz” diye konuştu. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ise çevreye duyarlı bir belediye olarak Vakıf Zeytinliği’nin yeşil alan olarak korunmasından yana olduklarını vurguladı. Ortaklığa sıcak bakan Evcilmen, böyle bir çalışmanın içerisinde olmak istediklerini söyledi. Evcilmen, zeytinliği işletecek şirketin de kurumların birlikte hareket etme becerisini gösterme anlamında iyi bir örnek olacağına inandığını kaydetti.

Detaylar...

ATB’den İl Genel Meclisi’ne Zeytinlik ziyareti
Antalya kent merkezindeki en geniş yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği’ni 20 yıllığına kiralayan Antalya Ticaret Borsası (ATB), zeytinliği işletecek şirketin kurulması için çalışmalarını sürdürüyor. ATB heyeti son olarak, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı’yı ziyaret etti. Antalya kent merkezindeki en geniş yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği’ni 20 yıllığına kiralayan Antalya Ticaret Borsası (ATB), zeytinliği işletecek şirketin kurulması için çalışmalarını sürdürüyor. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri İbrahim Köseoğlu, Mahmut Alpagot ile İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı’yı ziyaret etti. Arı’ya Vakıf Zeytinliği’yle ilgili bilgi veren ve zeytinliği işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini veren Ali Çandır, kent için iyi çalışmalara imza atan İl Genel Meclisi’nin kentin en büyük yeşil alanı Vakıf Zeytinliği’nin korunması için çaba sarf edeceğine inandığını kaydetti. Çandır, İl Genel Meclisi’ni böyle bir şirketin ortakları arasında görmek istediklerini söyledi. Cavit Arı ise Vakıf Zeytinliği’nin yeşil alan olarak korunmasından yana olduklarını belirterek, şirket sözleşmesini meclise sunacağını kaydetti. Arı, Meclis’in kurumsal yapısı itibariyle zeytinlik için kurulacak şirketin içerisinde yer alabileceğini belirterek, “Bu sözleşmeyi Meclisimize sunacağız. Meclisin iradesi doğrultusunda kararımızı vereceğiz” dedi. Yapılan çalışmanın kent için sinerji oluşturacağını söyleyen Arı, yapılan bütün güzel çalışmalara desteklerinin süreceğini söyledi.

Detaylar...

Tursun’dan ATB’ye Tam Destek
Tursun’dan ATB’ye Tam Destek Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve yönetimi, 20 yıllığına kiraladığı Vakıf Zeytinliği ile ilgili ziyaretlerini sürdürüyor. 06.07.2010 / 18:01:26 ATB Başkanı Ali Çandır ve yönetimi Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun’u makamında ziyaret ederek zeytinlik ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. ATB Başkanı Çandır Vakıf Zeytinliği’ni işletecek şirket ile ilgili kuruluş sözleşmesinin taslağını Tursun’a verdi. Başkan Çandır, Vakıf Zeytinliği’nin kentimizin ciğerlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, yeşil dokunun korunarak işletileceğini kaydetti. Bu anlamda kurum ve kuruluşların görüşlerini aldıklarını kaydeden Çandır, ziyaretler sonrasında şirketin ivedilikle kurulacağını söyledi. Şirket kurulumu gerçekleştikten sonra Vakıf Zeytinliği’ni kentimize yakışır bir şekilde yaşatacağız dedi. ATB Başkanı Ali Çandır bu kapsamda Başkan Nurettin Tursun’dan destek istedi. Tursun ‘Üzerimize Düşeni Yaparız’Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ATB Başkanı ve yönetimine teşekkür etti. Başkan Tursun, şirket sözleşme taslağını inceleyeceğini ve Vakıf Zeytinliği’nin kente kazandırılmasında destek olacaklarını kaydetti. Böyle önemli bir alanı kentimize kazandırmanız son derece önemli ve başarılı bir proje olacaktır dedi. Başkan Nurettin Tursun, YÖREX Fuarı’na da değinerek, başarılarından dolayı ATB yönetimini kutladı.  

Detaylar...

‘Enflasyon haziranda diz çöktü’
Haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, şu değerlendirmeyi yaptı:   “TÜİK’in açıkladığı Haziran Ayı Tüketici Enflasyonu; Türkiye için son 17 yılın, Bölgemiz için ise son 7 yılın en düşüğü oldu. Aylık Türkiye için yüzde -0.56 ve Bölgemiz için yüzde -0.48 olarak ilan edilen bu oranlarla TÜFE, yıllık olarak da sırasıyla yüzde 8.37 ve yüzde 8.02 oldu.   Bölgemiz; yıllık enflasyonda hala Türkiye ortalamasının 35 puan altında kalmışken, yılbaşından bu yana yaşadığımız enflasyon itibariyle ise Türkiye yüzde 3.59 iken, Bölgemiz Yüzde 4.09 ile ortalamanın 50 puan üzerinde bir enflasyon yaşamıştır.   Türkiye ortalamasında Haziran Ayı için görülmedik düzeyde düşük çıkan enflasyondan daha yüksek seyreden Bölgemiz enflasyonu, gelecek 6 ay için yükseliş potansiyelini korumaktadır. Diğer taraftan turizmdeki ve tarımdaki hareketliliğin gelirlere yansımamış olması ile girdi maliyetlerindeki sürekli artışlar birlikte dikkate alınırsa, bölgemiz için enflasyon artış riskinin hala çok yüksek olduğu bu göstergeyle de ortaya çıkar.       Enflasyon beklentisi açısından son derece önemli bir konuma sahip olan çekirdek enflasyon gerçekleşmeleri de özellikle H ve I indekslerindeki ciddi yükselmeler Haziran Ayı’na kadar devam etmiştir. Öyle ki Mayıs Ayı’nda sırasıyla yüzde 1.23 ve yüzde 1.60 olarak gerçekleşen H ve I çekirdek enflasyonları, Haziran Ayı’nda yüzde -0.01 ve yüzde 0.10 olarak gerçekleşti. Uzun bir aradan sonra çekirdek enflasyonlar ilk kez Haziran Ayı’nda neredeyse sabit kaldı diyebiliriz. Bu durum genel bir talep durgunluğundan kaynaklanabilir. Önümüzdeki aydan itibaren önce Ramazan, sonra bayram ve ardından okul masraflarının ortaya çıkacağı bir döneme giriyoruz. Talebin bu dönemde ister istemez bir miktar artacak olması, enflasyon konusunda bizleri daha dikkatli olmaya sevk etmektedir. Diğer taraftan yılın geri kalan aylarındaki gerçekleşmelere bakılırsa Ekim Ayı dışındaki aylarda enflasyon çok düşük seyretmiştir. Bu tür göstergeler de bizlere enflasyondaki dalgalanmaların devam edeceğini ve yıl sonunda, geçen yıldan daha yüksek bir fiyat artışının yaşanacağını göstermektedir.        Enflasyondaki bu bekleyişlerimizin kaynağını oluşturan bir diğer konu da talep-maliyet gelişmeleridir. Yaşadığımız ve yaşamayı beklediğimiz enflasyon, talep artışından çok maliyet artışı kaynaklıdır. Maliyetlerdeki artışlar ise hem ihracat, hem de iç talep açısından ciddi bir baskı unsuru oluşturmaktadır. Özellikle tarihi rekor düzeyde değerlenmiş olan TL ve Avro karşısında değerlenmiş olan USD de ihracat üzerindeki olumsuz baskıyı ciddi boyutlarda artırmaktadır. Kentimizin ve Bölgemizin temel ihracat sektörleri olan tarım ve turizm, bu olumsuz gelişmelerden büyük darbeler yemektedir.       2010 yılında Bölgemiz enflasyonu Türkiye’nin 50 puan üzerinde:   Yılbaşından bu yana Türkiye ortalamasında yüzde 3.59 olan enflasyon, Bölgemizde yüzde 4.09 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ortalamasına göre Bölgemizde en yüksek fiyat artışı yüzde 0.75 ile Eğlence ve Kültür kaleminde olurken, en düşük fiyat artışı ise yüzde -1.07 Giyim ve Ayakkabı kaleminde olmuştur.”

Detaylar...

ATB, Tuta Absoluta raporunu Vali’ye sundu
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’a yeni görevinde başarılar dilerken, hayırlı olsun temennisinde bulundu. Ali Çandır, domates güvesi olarak da bilinen Tuta Absoluta ile mücadele konusunda hazırladıkları raporu Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’a  sundu. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri İbrahim Köseoğlu, Ata Sönmez, Mahmut Alpagot, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ile ATB Genel Sekreteri Ahmet Köksalan, Vali Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret etti. Vali Altıparmak’a ATB ve BAGEV’in çalışmaları hakkında bilgi veren Çandır, domates güvesi olarak bilinen Tuta Absoluta ile mücadele konusunda hazırladıkları raporu Vali’ye sundu. Antalya’nın tarımıyla ilgili görüşlerini paylaşan Çandır, hububat çalışma grubu, tıbbi aromatik bitkiler ve Vakıf Zeytinliği’yle ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Altıparmak ise ATB yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ziyaretinden dolayı yönetime teşekkür etti.  

Detaylar...

ATB’den ANSİAD’a Vakıf Zeytinliği ziyareti
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri Recep Özkul, İbrahim Köseoğlu, Ata Sönmez, Mahmut Alpagot, Halil Bülbül, Cüneyt Doğan ile Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu’nu ziyaret etti. ANSİAD Başkan Yardımcısı Ergin Civan’ın da hazır bulunduğu ziyarette Hacıarifoğlu’na Vakıf Zeytinliği hakkında bilgi veren Ali Çandır, zeytinliği işletecek şirketin kuruluş sözleşmesini verdi. Ali Çandır, kentin dinamiklerinden ANSİAD’ı Vakıf Zeytinliği’yle ilgili yapılacak çalışmaların içerisinde görmek istediklerini belirterek, ortaklık teklifinde bulundu. Çandır, Vakfı Zeytinliği´ni Antalya´ya kazandırarak yeşili korumayı amaçladıklarını söyledi. Mehmet Hacıarifoğlu, ATB’nın Vakıf Zeytinliği’ni kiralayarak iyi bir işe imza attığını belirterek, ANSİAD olarak bu işin içerisinde olacaklarını söyledi. Mehmet Hacıarifoğlu, "Vakıf Zeytinliği´nin Antalya´ya kazandırılması için her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.  

Detaylar...