Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Ağustos Eylül 2021
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 3.235.175.15
Şuan 7 kişi online
Bugün 531 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 159395
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

İlçe Temsilciler Kurulu bir araya geldi
Antalya Ticaret Borsası, ‘4 yıllık stratejik iş planı´ kapsamında ilçe temsilcileri projesini hayata geçiriyor. Bu amaçla ilçe temsilcilerinin görevlerini belirlemek için ATB’de toplantı yapıld. İşbirliği yapılacak İlçe Temsilcileri Kurulu toplantısının açılış konuşmasını yapan ATB Başkanı Ali Çandır, “Stratejik iş planımız içerisinde yer alan ilçe temsilcileri projesini hayata geçirmek için bir araya geldik. Öncelikle ilçelerdeki üyelerimizle işbirliği yaparak, hem üyelerin sorunlarını çözmek, hem de yeni üyeleri tespit ederek Borsamıza kazandırmayı amaçlıyoruz. Bunun dışında ilçelerin resmi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle işbirliği yaparak bölgenin tarım üretim ve ticaret zincirindeki sorunlarına yönelik projeler geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi. İlçe Temsilciler Kurulu önümüzdeki günlerde yapacağı toplantı ile ilçe temsilcilerinin isimlerini belirleyecek. Kurul, daha sonra temsilcilerle bir araya gelerek projeyi paylaşacak.

Detaylar...

Çandır’dan Triatlon Federasyonu’na ziyaret
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, merkezi Ankara’da bulunan Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş’i  makamında ziyaret etti. Triatlonun beceri ve güç isteyen bir spor olduğunu belirten ATB Başkanı Çandır, “Borsa olarak sosyal-kültürel etkinliklerimiz kapsamında Triatlon Federasyonu ile işbirliği yapmak istiyoruz” dedi. Çandır, “Triatlon sporunu Antalya’da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için federasyonun Antalya’ya şube açmasının iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Ziyaretin ardından Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, ATB Başkanı Ali Çandır’a plaket takdim etti. Triatlon nedir? Triatlon aslında kişisel bir spordur. Sporcunun erişebildiği gücü zorlayan insanüstü bir çaba gerektiren, değişik yaş gruplarının yapabileceği bir branşıdır.Olimpik tarzda rekor denemelerinin yapılmadığı hava ve zemin koşullarına göre derecelerinin değişebildiği bir spor olması insanların bu spora ilgisini arttırıyor. Triatlon sporu bir felsefik spordur. Azimle çalışan gereklerini yerine getiren herkes bir diğerini geçer. Mutlak birincilik ikincilik üçüncülük çok uzun süreli yoktur. Ama sağlam istikrarlı Triatlet vardır. Hemen hemen mevcut tüm yarışmalara başarıyla katılan ve bitiren bir önceki derecesinden 1 saniye ve dakika önce bitiren minimum 10 yıl maksimum 20-25 yıl Triatlon sporuna gönül veren kişi gerçek Triatlet şampiyondur.Özetle, Triatlon ufak ufak çakıl taşlarını sabırla bir araya getirmek sonunda yıllara yayılan, yıkılmayan, devrilmeyen bir piramit yapmaktır. Bugüne kadar olimpiyatların açılışı geleneksel olarak binicilik ile başlar binicilikle son bulurdu. Ancak artık dünya yeni sporlar ve yeni heyecanlar peşinde olduğu için Uluslararası Olimpiyat Komitesi de hareketli sporlarla oyunları başlatma karar almış ve Sydney Olimpiyatlarını Tiratlonla başlatmıştır. Tiratlon, ilk olarak 2000 Sydney Olimpiyat Oyunlarına Olimpiyat Komitesince bağımsız olarak alındı. Triatlon yarışlarında organize edildiği yörenin (yerin) coğrafi ve iklim koşullarına göre değişiklik yapılabilir. Örneğin yüzmenin mümkün olmadığı yerlerde, yüzme yerine başka bir spor disiplini konulabilir. Ancak ilk defa 2002 Sydney Olimpiyat Oyunlarında, Olimpik spor olarak kabul edilen Triatlon’ un Olimpiyatlarda kabul gördüğü şekli yüzme, bisiklet ve koşu disiplinlerinden oluşmaktadır.

Detaylar...

BAGEV, Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Ali Çandır, BAGEV olarak her ay düzenli olarak aylık ekonomik değerlendirme yapacaklarını söyledi. Rakamlarla konuştu Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, nisan ayı enflasyon oranlarında açıklanan aylık ve yıllık bazdaki ÜFE’nin (Üretici Fiyatları) ve TÜFE’nin (Tüketici Fiyatları) hem Türkiye geneli, hem de Batı Akdeniz Bölgesi için ilkleri ve rekorları bünyesinde barındırdığını ifade etti. BAGEV Başkanı Ali Çandır yaptığı yazılı açıklamada, nisan ayı TÜFE oranlarına dikkati çekerek, “TÜFE ülkemiz için yüzde 0.02 gibi sıfıra yakın seyretmişken, Antalya - Burdur - Isparta illerinden oluşan Batı - Akdeniz Bölgesi için bunun 10 katı fazlasıyla yüzde 0.2 olarak gerçekleşmiştir” ifadesini kullandı. Türkiye ve Antalya değerlendirmesi Çandır, açıklamasında “Mart ayındaki yüzde 1’lik oranla ve geçen yılın nisan ayındaki yüzde 1.93’lük oranla karşılaştırıldığımızda çok ciddi bir enflasyon düşüşü açıklansa da bölgemiz için Türkiye ortalama enflasyonunun ilk kez 10 kat üzerinde bir enflasyon ilan edilmiş olması dikkat çekmektedir’’ görüşüne yer verdi. Giyim - ayakkabı kaleminde yüzde 50, haberleşme kaleminde ise yüzde 25’lik fazla ile gerçekleşen bölge enflasyonuna değinen Çandır, şöyle devam etti: “Üstelik bu kalemlerin sepet içerisindeki ağırlığı da yüzde 12’den azdır. Tüketici enflasyonundaki yıllık gelişmeler de aşağı yönlü seyrini bu ay da sürdürmüştür. Nisan Ayı itibariyle yıllık enflasyon Türkiye ortalamasında yüzde 6.13’e gerilerken, Bölgemizde ise yüzde 4.86’ya gerilemiştir. Geçen yıl da aynı dönemde Bölgemiz enflasyonu yıllık olarak ortalamanın altında (yüzde 9.66’ya yüzde 8.34 olarak) seyretmişti”   Akaryakıt indiriminin önemi Yıllık üretici (ÜFE) enflasyonunda ise bu ay ilk kez negatif (yüzde -0.35) bir fiyat seyri görüldüğünü anlatan Çandır, şunları kaydetti: “Bir önceki aya göre ham petrol yüzde 24, gazeteler yüzde 17, fuel oil yüzde 11, dizel yakıt yüzde 7.75, kurşunsuz benzin yüzde 7.12 ve inşaat demiri fiyatları yüzde 6.91 artmış olmasına rağmen yıllık üretici enflasyonuna göre fiyatlar düşmüş gözükmektedir. Bunun en önemli nedeni ise geçen yıl nisan ayında yaşanmış olan yüzde 4.5 gibi son yılların en yüksek oranlı fiyat artışının hesaplamadan çıkmış olmasıdır. Önümüzdeki ay da yine yüzde 2.12 gibi yüksek seyretmiş aylık ÜFE oranı hesaplamadan çıkarılacaktır. Mayıs ayı başında yapılan doğal gaz ve akaryakıt indirimlerinin de etkisiyle yüzde 1’den az bir ÜFE oranı beklentisiyle gelecek ay ilan edilecek. ÜFE oranı da negatif beklenmelidir. Ancak bu seyrin kalıcı olması sonraki aylarda yaşanan çok düşük ÜFE oranları dolayısıyla mümkün gözükmemektedir. Merkez Bankası’nın bu ay ki faiz kararına ciddi etki edecek olan bu gerçekleşmelerden sonra genel beklenti olan 25 baz puanlık faiz düşüşü kararının, 50 baz puan olarak gerçekleşmesi hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Detaylar...

Ali Çandır: “Danimarkalı firmalar alternatif enerji sistemlerini bölgemize getirebilirler”
Ziyareti, Danimarka Ticaret Müşavirliği yetkilileri ve Danimarka Fahri Konsolosu Kayhan Öndemir’in de içinde olduğu bir heyetle birlikte gerçekleştiren Keld Christensen, Antalya’nın tarım potansiyelinin farkında olduklarını belirterek, Antalya ile Danimarka arasında tarımsal ticaretin geliştirilmesinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Danimarkalı yatırımcılarla Antalyalı işadamlarının bir araya getirilmesinin iki ülke ticaretinin gelişmesinde öncü bir rol üstleneceğine dikkat çeken Christensen; ülkesinin paketleme tesisleri,  makine ekipmanları gibi tarımsal sanayi alanında ileri bir noktada olduğunu söyledi ve bu konuda Antalya’ya yatırım yapılabileceğine işaret etti. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise ziyaret için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Christensen’in bahsettiği tarımsal sanayi yatırımlarının; iklim özelliklerine bağlı üretim biçimi nedeniyle Antalya’dan çok özellikle Isparta ve Burdur bölgeleri için isabetli olacağı kaydetti. Antalya’nın tarımsal alanda ürettiği birçok ürünü Avrupa’nın değişik ülkelerinde pazarladığını ifade eden Başkan Çandır, Danimarka ile tarımsal ticaretin geliştirilmesi için Antalya Ticaret Borsası olarak gereken katkıyı koymaya hazır olduklarını söyledi. Çandır, ziyaretin son bölümünde Danimarka’nın temiz enerji noktasında geldiği noktanın farkında olduklarına dikkat çekerek, güneş ve rüzgar enerjisi ile ilgili pilot çalışmaların Antalya’da yapılması için Danimarka firmaları ile işbirliğine açık oldukları mesajını verdi. Ali Çandır, ilk yatırım maliyetlerinin önümüzdeki süreçte düşmesi beklenen güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin kesinlikle Antalya tarımında hak ettiği yeri alması gerektiğini sözlerine ekledi. Antalya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu ve Genel Sekreter Ahmet Erol  Köksalan’ın da hazır bulunduğu ziyaretin sonunda ATB Başkanı Ali Çandır konuk başkonsolosa ziyaretleri anısına bir plaket takdim etti.  

Detaylar...

Küresel krizde kur riski ve VOB
İhracatçı firma ve kurumlar için “Küresel Krizle Mücadelede Kur Riskini Önleme Yolları ve VOB (Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası) Eğitim Programı’ Antalya’da düzenlendi. Eğitim programında; veri ekranı izleme imkanı, VOB kullanımı, küresel krizde kur riskiyle mücadele yolları ve ITKIB-VOB Projesi konularında bilgiler verildi. 4 konuşmacı yer aldı Programda IHKIB Başkan Danışmanı A.Burak Ünaldı, ‘Dış Ticaret Yapan Firmalar için VOB’un önemi ve kullanımı’, VOB Eğitim ve Tanıtım Müdürü Tolga Uysal ‘VOB Nedir? VOB’da nasıl işlem yapılır?’, Matriks Data Dağıtım Satış ve Eğitim Müdürü Fuat Akman ‘Veri Dağıtım Ekranlarının Uygulamalı Kullanımı’, ve Ekonomist Dr. Yaşar Erdinç, ‘Küresel Krizle Mücadelede Vadeli Piyasaların Önemi ve Yaşanmış Örneklerle Kur Riskini Önleme Yöntemleri’ başlıkları altında sunum yaptı.  

Detaylar...

Bakan Mehdi Eker: EXPO 2014 için umutluyuz
‘Çiçek Sektörü ve EXPO Antalya 2014’ toplantısı, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla S.S Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nde yapıldı. Toplantıya Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’da katıldı ‘Sorunları bildirin’ Toplantıda çiçek sektörünün sorunları ve EXPO 2014’ün Antalya’ya alınması için yapılması gerekenler konuşuldu. Konuşmasında öncelikle kesme çiçek sektörüne değinen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Sorunlarınızı bize bildirin. Çözüm için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Antalya kesme çiçek üretimi ve ihracatının merkezlerinden biri. Bunun farkındayız ve bakanlık olarak kesme çiçek sektörüne gerekli önemi veriyoruz” dedi. EXPO’ya destek verdi Daha sonra EXPO 2014 Fuarı’nın Antalya’ya alınması konusuna değinen Bakan Eker, “Bu fuar, çiçek ve çocuk konulu olacak. Antalya ve Türkiye için çok önemli bir organizasyon. Antalya için tarım, turizm ve tarih çok önemli. EXPO 2014’ü Antalya’ya almak için de tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz. EXPO için umutluyuz” dedi.

Detaylar...

ATB Yönetimi, Akaydın’a konuk oldu
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu’nu makamında ağırladı   Çandır’dan destek sözü Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı ziyaret etti. Çandır, ziyarette yaptığı konuşmada, Akaydın’a destek vermeye hazır olduklarını söyledi. ATB olarak ‘Canlı Hayvan Borsası’, ‘Et Borsası’ ve ‘Çiçek Mezatı’ ile ilgili projeleri olduğunu anlatan Çandır, “Birlikte yapabileceğimiz çalışmalarda elimizden gelen desteği vereceğiz” diye konuştu. ‘İki proje de programımızda’ Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın da, tarımın Antalya ekonomisi için önemini vurguladı. Gerek ‘Çiçek Mezatı’, gerek ‘Hayvan Borsası’nın programında olan projeler olduğuna dikkati çeken Akaydın, “Her iki proje için yer ayrıldı. Belediyeye hakim olup, ayaklarımız yere basınca bu projelerin hayata geçirilmesi için düğmeye basacağız. Ancak proje tekliflerinizi her zaman almaya hazırım” dedi.

Detaylar...

Borsa, Kıbrıslı konukları ağırladı
Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Mehmet Şen’in rehberlik ettiği heyeti temsilen konuşan Savaş Meteoğlu, Antalya’ya sektörlerinde öncü kuruluşların yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi almak üzere geldiklerini ifade etti. Meteoğlu, bilgi sahibi olacakları pozitif deneyimleri kendi ülkelerinde de yaşama geçireceklerini dile getirdi. Borsa Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu ve Musahip Üye Cüneyt Doğan tarafından karşılanan konuk heyete öncelikli olarak Antalya Ticaret Borsası’nın kuruluşu, görevleri ve yaptığı çalışmalara ilişkin bir sunu yapıldı. Yapılan sununun ardından Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Borsa olarak ortaya koymayı düşündükleri çalışmalar hakkında Kuzey Kıbrıs heyetini bilgilendirdi. Öncelikli olarak üye sayısı ile tescil miktarını arttırmayı hedeflediklerini dile getiren ATB Başkanı Çandır, hizmet etmek dışında hiçbir düşünce ve kaygılarının olmadığının altını çizdi. 4 yıllık stratejik plana Yeni göreve gelen bir yönetim olarak geçtiğimiz hafta gelecek dört yıla yönelik olarak stratejik plan hazırladıklarını belirten Borsa Başkanı, ‘yönetişimin’ yani yönetimde yetki paylaşımına dayalı şeffaflığın çağdaş kurumlar için ne kadar yaşamsal olduğunun farkında olduklarını, birlikte hareket etme kültürü içerisinde sektör bir çok engeli aşacaklarına inandıklarını ifade etti.  

Detaylar...

Basın Toplantısı Tam Metni
ANTALYA TİCARET BORSASI 2009-2012 STRATEJİK İŞ PLANI ÇALIŞTAYI 11-12 NİSAN 2009 IC GREEN PALACE  – KUNDU / ANTALYA   Değerli basın mensupları, hepiniz hoş geldiniz. Antalya Ticaret Borsası, yaklaşık 90 yıllık geçmişi olan köklü bir sivil toplum ve meslek örgütüdür. Bir asıra yakın geçmişiyle kurumsallığını geliştiren Borsa’mızı  yönetmek üzere 4 yıllığına görevlendirilmiş bulunmaktayız. Bundan da  onur duyuyoruz. Geçmişte bu kurumda görev alan ve Borsamızı bugünlere taşıyan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Üstlendiğimiz görevi alnımızın akıyla tamamlayacak ve bayrağı bizden sonraki yöneticilere devrederken, bizi hatırlatacak eserler bırakacağız. Bu azimde olan ekip arkadaşlarımla birlikte bunun için çaba harcayacağız. Yöneticilikten anladığımız, bir kurumu idare etmek değil, başta üyelerimiz olmak üzere sektöre ve topluma hizmet etmek, pozitif kurumsal değerler yaratmaktır. Bunu gerçekleştirmek için uygulayacağımız temel yaklaşım, şeffaflığa ve paylaşıma odaklı “yönetişim” i tüm unsurlarıyla gerçekleştirmek olacaktır. Göreve geldiğimizden bugüne kadar danışmanlığımızı yapan, konusunda uzman bilim insanlarıyla çalışma gruplarımızın rehberliğinde, hangi çerçevede ve nasıl çalışacağımıza dair planlamalar yaptık. Amaçlarımıza ulaşmak için yaptığımız planlamalarımızı, ortaya koyduğumuz stratejilerimizle uygulayacağız. Bu çalışmalarımız süresince, siz basın mensuplarının sayesinde kamuoyumuzun bizleri izlemesini ve denetlemesini bekliyoruz. Bu süreçte basınımızın ilgisi ve desteği, pozitif kurumsal değer yaratma çabamıza ilave motivasyon sağlayacaktır. Görev süremiz boyunca yapacağımız tüm çalışmalarımızda vazgeçmeyeceğimiz temel prensiplerimizin bizleri bağladığı bilinciyle sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunlardan birincisi; söylemlerimiz ve eylemlerimiz arasındaki tutarlılık olacaktır. İkincisi; alacağımız kararlarda ve uygulamalarda  ekip arkadaşlarımızla, konunun uzmanlarıyla ve ilgili tüm kesimlerle işbirliği içerisinde bulunmaktır. Üçüncüsü; toplumsal ve kurumsal fayda üretme konusunda, kişilerden ve çıkar gruplarından bağımsız davranmaktır. Dördüncüsü; kurumsal kararları ve uygulamaları keyfilikten ve kişisellikten uzak, bilimsel ve nesnel dayanaklarla gerçekleştirmektir.  Beşincisi; çalışmalarımızın sonucunda ortaya çıkacak başarıları birlikte çalıştığımız tüm kesimlerle paylaşmaktır.      Sizlerle, çalışma kapsamımızı ve ilgi düzeylerimizi bir kuşak halinde paylaşmak istiyorum; Bizim varlık nedenimizi oluşturan üyelerimiz, doğal olarak çalışma kapsamımızın, ilgi düzeyimizin temelini ve özünü oluşturmaktadır. Üyelerimizin; rekabeti, üretimi ve ticareti dürüst ve kayıtlı olarak geliştirmede karşılaştığı sorunları ve görüşleri, bizim için birincil gündem maddesidir. Yeterli güç ve donanım sağlanmadan küresel rekabete açılmış bulunan tarımsal üretim ve ticaret sektörü, bizim için temel sektör konumundadır. Israrla savunduğumuz tarım ve gıda sektörünün stratejik bir sektör olduğu yolundaki tespitimiz, son ekonomik verilerle, bir kez daha doğrulanmıştır. Tarımsal üretim ve ticaretin stratejik bir sektör olarak tanımlanması ve buna uygun gerekli adımların,  daha fazla vakit kaybetmeksizin, kararlılıkla atılması gerekmektedir. Zira küresel ekonomik krizde büyük bir potansiyel alan olarak görülen birincil sektörün tarım ve gıda olduğu ifade edilmektedir.    Antalya’mız ve Batı-Akdeniz Bölgemiz, dünya üzerinde eşsiz bir coğrafyayı ve eko-sistemi bizlere bahşetmektedir. Bu benzersiz değeri, 10 bin yıllık tarihsel ve kültürel birikimiyle kullanan halkımız, bu değerin kendisine bir emanet olduğunun daha çok farkına varmaktadır. Antalya Ticaret Borsası olarak bu uğurda öteden beri olduğu gibi bu dönemde de kentsel ve bölgesel sürdürülebilir büyümeden yana olan tavrımızı ve kararlılığımızı aynen koruyacağız. Çalışma kapsamımızın ve ilgi düzeyimizin bir diğer kuşağı da ulusal ve küresel rekabet çevremiz ve sürdürülebilir büyüme ortamımız olacaktır. Borsamız kurumsal yapısıyla küresel standartlara ulaşmada önemli bir aşamayı geride bırakmış ve aldığı akreditasyon belgesiyle Ülkemizin 6 Ticaret Borsasından biri olmayı başarmıştır. Bu kapsamda, küresel rekabette üyelerimize avantaj sağlayacak yeni ürün ve pazarların oluşturulmasına çaba sarfedeceğiz.   Bu haftasonu meclis olarak gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile  4 yıllık stratejik iş planımızı oluşturduk. Yönetim olarak mevcut çalışmalarımızı değerlendirmek ve  gelecekle ilgili planlarımızı güncelleştirmek amacıyla buna benzer toplantıları belirli aralıklarla tekrarlayacağız. Stratejik İş Planımız doğrultusunda tespit ettiğimiz başlıca hedefler şunlardır: 01.Borsamızın üye sayısını ve işlem hacmini genel ekonomik büyümeden daha hızlı büyütmek 02.Üyelerimiz arasındaki iletişimi ve etkileşimi geliştirmek ve yaygınlaştırmak 03.Yeni hizmet binamızın yapımını tamamlamak ve taşınmak 04.TUMEM kapsamında planlanan eğitim programlarını Borsamız meslek gruplarının talepleri doğrultusunda çeşitlendirmek ve etkinliğini zaman içinde bölge ölçeğine yaymak 05.Canlı Hayvan Borsası ve Et Borsası projelerini hayata geçirmek 06.Tarıma Dayalı İhtisaslaşmış Organize Sanayi Bölgesi’ni hayata geçirmek 07. Vakıf Zeytinliğinin Antalya’ ya kazandırılması için ZeytinPark Projesini hayata geçirmektir. Bu faaliyetlerimizi yürütürken temel stratejimiz; birlikte hareket etme kültürümüzden faydalanmak ve ortaklaşa rekabet etme yöntemlerini kullanmak olacaktır. Bu anlayışla Antalya’mızdaki ve bölgemizdeki bütün sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve kamu kurumları ile her türlü işbirliği imkanlarını yaratma çabası içinde olacak ve uyum içinde ortak projeler geliştireceğiz. Çalışmalarımızda yararlanacağımız kaynaklarımızla ilgili bilgi vermek istiyorum. Başlıca kaynaklarımız şunlardır: 01.Borsamızın insan, donanım ve finans kaynakları 02.Üst kuruluşumuz olan TOBB 03.KOSGEB 04.Tarım Bakanlığı 05.TÜBİTAK 06.Üniversiteler 07.Kamu kurum ve kuruluşları 08.Özel kurum ve kuruluşlar olacaktır  Stratejik İş Planımıza göre ana çalışma alanlarımız şunlar olacaktır: 01.Eğitim 02.Hizmet 03.Ar-Ge 04.Tarımsal üretim 05.Ekonomi-Ticaret 06.Sosyal-Kültürel 07.Çevresel ve toplumsal alanlardır Çalışma alanlarımızın her biri için belirlediğimiz farklı çalışma düzeyleri olacaktır. Bunların ilki, bir meslek örgütü olarak tabi ki üyelerimize yönelik işleri yürüteceğimiz Borsa düzeyi olacaktır. Sonraki aşamada sektör düzeyindeki faaliyetlerimiz gelecek. Üçüncü çalışma düzeyimiz yaşadığımız kent Antalya’dır. Sonrasında bölge düzeyinde yapacağımız çalışmaları sayabiliriz. Nihayet ulusal ölçekte üstleneceğimiz işler ve küresel anlamda katkı yapacağımız çalışmalar da olacaktır. Bunlarla ilgili detaylı bir tabloyu sizlere dağıttığımız stratejik iş planı şemasında bulabilirsiniz. Attığımız her adımın kamuoyunun değerlendirmesine açık olacağını daha önce de söylemiştim. Sizlerden istediğimiz; değerlendirmelerinizi yaparken şu temel performans kriterlerini göz önünde bulundurmanızdır: 01.Planlamalarımız ve uygulamalarımızın birbiriyle uyumluluğu, 02.Hizmet üretme çeşitliliğimiz ve yaygınlığımız, 03.Çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşma ve hesap verebilme yoğunluğumuz olmalıdır. Yönetim dönemimiz ile ilgili sizleri genel olarak bilgilendirdiğime inanıyorum. Dört yıllık stratejik iş planımıza dayanarak hazırladığımız 2009 yılı eylem planımızda  yer alan temel faaliyetlerimizi başlıklar halinde sizlerle paylaşmak istiyorum; ZeytinPark Projesi Ürün Borsaları ve OTB Sektörel ve bölgesel amaçlı AB, TÜBİTAK ve Tarım Bakanlığı projeleri Canlı Hayvan Borsası ve Et Borsası Çiçek mezat alanının projelendirilmesi Kalkınma ajansı kurulma girişimleri Tarımsal Üretim ve Ticarette Eşgüdüm Projesi Yaş meyve sebzede izlenebilirlik çalışmaları Sektör ve ürün temelli raporların hazırlanması İlçe temsilciliklerinin oluşturulması ve faaliyete geçirilmesi TUMEM eğitim faaliyetleri Teknik geziler EXPO 2014 Fuarı Tarım Festivalleri (Mantar, K.Çiçek,Tarım Şenliği) ATB yayın faaliyetleri Yeni bina için yer arayışı ve projelendirilmesi çalışmaları ana gündem maddemizi oluşturacaktır. Hepinize teşekkür ederim…

Detaylar...

ATB, 4 yıllık stratejik iş planını açıkladı
ATB Meclisi, 2 günlük çalışmanın ardından 4 yıllık ve 1 yıllık projelerini ayrı ayrı açıkladı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır görev yapacakları 4 yıllık süreçte hayata geçirmek istedikleri projeleri basına anlattı. 4 yıllık ve 1 yıllık anlatıldı Antalya Ticaret Borsası’nın Nisan ayı meclis toplantısını da yaptığı 2 günlük çalışma programının ardından ATB’nin 4 yıllık ve 1 yıllık stratejik iş planı anlatıldı. Sunumu meclis adına Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır yaptı. Antalya Ticaret Borsası’nın yaklaşık 90 yıllık geçmişi olan köklü bir sivil toplum örgütü olduğunu ve bu kurumsal yapıyı yıllardır bünyesinde barındırdığını ifade eden ATB Başkanı Çandır, “Borsamızı bugünlere taşıyan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. İnancım o dur ki, üstlendiğimiz görevi alnımızın akıyla tamamlayacak ve bayrağı bizden sonraki yöneticilere devrederken, bizi hatırlatacak bir takım eserler bırakacağız. Ekip arkadaşlarımızla birlikte bunun için çabalayacağız” dedi. ‘Şeffaf yönetim biçimi’ Çandır sözlerini şöyle sürdürdü, “Yöneticilikten anladığımız şey, bir kurumu idare etmek değil; başta üyelerimiz olmak üzere sektöre ve topluma hizmet etmek; arkamızda pozitif kurumsal değerler bırakmaktır. Başka güncel bir ifadeyle şeffaflığı ortaya koyan ‘yönetişim’ i tüm unsurları ile yaşama geçirmektir”. Çandır, daha sonra 4 yıllık stratejik iş planı ve 2009 yılı eylem planını anlattı. ATB Stratejik İş Planı Temel Unsurları;  1. Üyelerimize yönelik, 2. TUMEM Faaliyetleri, 3. Canlı hayvan ve et borsası, 4. Organize tarım bölgesi,   Stratejik İş Planı Ana Çalışma Alanları; 1. Eğitim 2. Hizmet 3. Ar-Ge 4. Tarımsal üretim 5. Ekonomi-ticaret 6. Sosyal-kültürel 7. Çevre ve toplum 2009 Yılı Eylem Planı; 1. ZeytinPark projesi 2. Ürün İhtisas Borsaları ve OTB 3. Sektörel ve bölgesel amaçlı AB, TÜBİTAK ve Tarım Bakanlığı projeleri 4. Canlı Hayvan ve Et Borsaları 5. Çiçek mezatı alanının projelendirilmesi 6. Kalkınma Ajansı kurulma girişimleri 7. Tarımsal Üretim ve Ticarette Eşgüdüm projesi 8. Yaş Meyve Sebze’de İzlenebilirlik Çalışmaları 9. Sektör ve Ürün temelli raporların hazırlanması 10. İlçe temsilciliklerinin oluşturulması ve faaliyete geçirilmesi 11. TUMEM eğitim faaliyetleri 12. Teknik geziler 13. EXPO 2014 Fuarı 14. Tarım Festivalleri (Mantar, kesme çiçek, tarım şenliği) 15. ATB yayın faaliyetleri 16. Yeni bina için yer arayışı ve projelendirilmesi

Detaylar...

‘Komisyoncularla işbirliği yapmaya hazırız’
TÜSEMKOM Başkanı Yüksel Tavşan, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’a ziyarette bulundu. Başkan Çandır, “Halcilerle işbirliği yapmaya hazırız” dedi ‘Yönetimde komisyoncu olmasına sevindik’ Türkiye Sebze Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ı makamında ziyaret etti. ATB yönetiminde komisyoncuların da görev almasından büyük mutluluk duyduklarını belirten TÜSEMKOM Başkanı Tavşan, “Federasyon olarak borsalarla çalışmalarımız devam ediyor. ATB yönetimde komisyoncu olması da bizi sevindirdi” şeklinde konuştu. ‘Her komisyoncuya ziraat mühendisi’ Hal esnafının sorunlarına çözüm bulmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirten ATB Başkanı Ali Çandır ise şöyle konuştu, “ATB olarak her komisyoncuya bir ziraat mühendisi projemiz var. Bu projemizi hayata geçirmek istiyoruz. Önemli olan haldeki ürün kalitesini artırmak ve esnafın sorunlarına çözüm üretebilmek. Biz halcilerle işbirliği yapmaya hazırız”.

Detaylar...

Borsanomi sektörel forumunda tıbbi ve aromatik bitkiler işlendi
  Borsanomi Dergisi’nin düzenlediği sektörel forum toplantılarının ikincisi Antalya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. "Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretim ve Ticaretinin Bugünkü Durumu ve Geleceği" isimli forumda konunun uzmanları bir araya geldi.   ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretim ve Ticaretinin Bugünkü Durumu ve Geleceği’ konulu sektörel foruma; Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Kenan Turgut,       Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nden Salih Toros, Antalya Orman Bölge Müdürü Recep Kaşan, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. Saadet Tuğrulay ve Antalya Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ergin Hakkı Civan katıldı.   Her açıdan irdelendi Tıbbi ve aromatik bitkilerinin Türkiye ve Antalya bölgesindeki durumu, konunun uzmanı kişiler tarafından değerlendirildi. Karşılıklı fikir alış verişinin yapıldığı forumda, Antalya’nın yakın gelecekte örtüaltı üretimde olduğu gibi tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda da önemli bir merkez olacağı görüşü ortaya çıktı. Toplantıda ayrıca tıbbi ve aromatik bitkilerinin pazar durumu, üreticilerin beklentileri, kayıt dışının önlenmesi ve kurumlar arasında yapılabilecek işbirliği konuları tartışıldı.  

Detaylar...