Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Haziran Temmuz 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 172.70.38.136
Şuan 12 kişi online
Bugün 1055 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 181910
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

“Tarımda küçük işletme kalmasın” başlıklı panel 23 Kasım’da Sheraton Otel’de
Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Antalya Bölge Başkanlığı ve Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi (TOBİ) Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırladığı “Batı Akdeniz Sohbetleri Tarım Toplantıları Projesi” kapsamında düzenlenen “Tarımda Küçük İşletme Kalmasın” başlıklı panel, 23 Kasım 2009 Pazartesi günü Saat 14.00 de Sheraton Otel’de gerçekleştirilecek. Akdeniz Üniversitesi Ziraat fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Özkan´ın yöneteceği panele, TÜGEM genel Müdürü Ali Karaca;  T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsamettin Gülhan, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Nurgül Ercan; Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Aşkın; Burdur İl Tarım Müdürü Kadir Güven ve Antalya İhracatçı Birlikleri Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Satıcı konuşmacı olarak katılacaklar.23 Kasım Pazartesi günü saat 14:00’te başlayacak olan panel öncesinde, BAGEV Başkanı Ali Çandır, T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Isparta Valisi Ali Haydar Öner ve Antalya Valisi Alaaddin Yüksel birer konuşma yapacaklar.

Detaylar...

ATB´de hizmet içi eğitim
Antalya Ticaret Borsası’nda İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Reşat Güney öncülüğünde personel eğitimlerine başlandı. Antalya Ticaret Borsası personelinin haftasonu yapılacak eğitim çalışmaları, bu haftasonu, ‘Zaman Yönetimi ve Toplantı Teknikleri” konusu ile başladı. İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanı Reşat Güney öncülüğünde her haftasonu devam edecek eğitim sürecinde farklı konularda personel eğitilecek. İnsan kaynakları yönetimi eğitimlerinde amaç, iş gücü ile ilgili çeşitli kriterleri kullanarak gerek verimlilik gerekse iş yaşamının niteliği üzerinde olumlu gelişmelerin elde edilmesini sağlamak.

Detaylar...

Hisarcıklıoğlu; “Devlet hem borçlandı hem de sırtımızdaki yükü arttırdı”
Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bankalar en büyük parayı nereden kazandı biliyor musunuz? Devlet son 8 ayda kantarın topuzunu kaçırdı, harcamaları artırdı. Harcamalar artınca açık verdi ve bankalara borçlandı. Bankalar kar patlaması yaşadı, herkes ağlarken. Devlet bir taraftan bankalara borçlandı, diğer taraftan vergilerle sırtımızdaki yükü artırdı” diye konuştu. Ankara´da Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) 3. Genel İstişare Kurulu Toplantısı´nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, krizde en çok parayı bankaların kazandığını söylerken, "Birileri ağlarken birilerinin gülmesi adalet değil" dedi. Hisarcıklıoğlu, banka kârları konusunda şu değenlendirmeyi yaptı: "Bankalar en büyük parayı nereden kazandı biliyor musunuz? Devlet son 8 ayda kantarın topuzunu kaçırdı, harcamaları artırdı. Harcamalar artınca açık verdi ve bankalara borçlandı. Bankalar kar patlaması yaşadı, herkes ağlarken. Devlet bir taraftan bankalara borçlandı, diğer taraftan vergilerle sırtımızdaki yükü artırdı. Dünyada ham petrolün fiyatı düşerken bizde benzin fiyatları yükseldi. Bunun bedelini biz ödüyoruz. Onun için devlete ´harcamayın´ diyoruz. Yapılan harcamanın 3´te 2´si boşa gidiyor, ancak 3´te 1 oranında hizmet alabiliyoruz." Bu arada yaşanan küresel ekonomik krizin Türkiye´de en çok küçük işletmeleri etkilediğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Açıklanan işsizlik rakamı yüzde 10 civarında ama gerçeği yüzde 12. Bunun işletmelerin niteliklerine göre dağılımına baktığımızda 99 kişi çalıştıran bir işletmede krizin ardından iş kaybı yüzde 12, 100 ile 499 kişi çalıştıran bir işletmede yüzde 5.2, 500 ve daha fazla kişi çalıştıran işletmede ise 2.5. Yani büyük işletmeler krizden etkilenmemiş. Bu devletin resmi rakamları. Darbeyi yiyen küçük işletmeler. Ülke geneline bakarsanız İstanbul´da daralma var. Batı Trakya´da, Ege´de ve Doğu Karadeniz´de daralma var ama Diyarbakır ve Şanlıurfa krizi daha az hissediyor. Bunda da petrol ve doğalgaz üretimi yapan komşu ülkelerle yapılan ticaret etkili."

Detaylar...

"Ulu Önder Atatürk’ü, ölümünün 71. yılında rahmetle ve minnetle anıyoruz.”
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası vesilesiyle bir mesaj yayınladı.   Ali Çandır mesajında şunları söyledi, “Bugün elde ettiğimiz bu özgürlük ortamı, soluduğumuz refah havası Kurtuluş mücadelesinin yapıldığı zamanlarla kıyaslanabilecek şeyler değildir. O yoksulluk ve sefalet döneminde elinde avucunda hiç bir şey kalmamışken, ordusu silahsızlandırılmış ve dağıtılmış bir ülkede çok sayıda saldırgan ülke karşısında kesin ve temelleri sağlam bir zafer yaratan Mustafa Kemal Atatürk, bugün hepimizin örnek aldığı bir destanın baş kahramanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önderlik eden, bir ulusu mutlak bir yıkımdan çekip çıkaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 71. yılında bir kez daha rahmetle ve minnet duygularıyla anıyoruz.”

Detaylar...

Bölge enflasyonu, son beş yıldaki ikinci en kötü değere ulaştı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim Ayı enflasyon rakamlarını üretici fiyatlarında %0.28, tüketici fiyatlarında ise %2.41 olarak açıkladı. 2009 yılının son iki ayına girerken TÜİK enflasyon rakamları, hem ulusal düzeyde hem de bölgemizde beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmiştir. %1 civarında gelmesi beklenen bu enflasyon rakamlarına sepetteki ağırlığı yüksek olan Gıda, Konut, Giyim ve Ulaştırma harcama kalemleri neden olmuştur. Türkiye son yedi yılın 2. en yüksek Ekim enflasyonunu yaşarken Antalya, Burdur, Isparta illerinden oluşan Batı-Akdeniz Bölgesi (BAB) da %2.17 ile son beş yılın en yüksek 2. enflasyonunu yaşamıştır. Yılbaşından beri gerçekleşen enflasyona bakıldığında ise Türkiye’de %4.64, Batı-Akdeniz’de ise %5.81 olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz 10 aylık sürede Bölgemiz enflasyonu giderek Türkiye enflasyonundan ayrışmıştır. Nitekim bu ayrışma yıllık ve 10 aylık enflasyon rakamlarında kendisini göstermiştir. Bölge enflasyonu, ülke ortalamasından ayrışmaya devam ediyor Harcama kalemleri itibariyle bu ayrışmaya neden olan, en yüksek ve en düşük fiyat değişimlerine ilişkin gerçekleşmeler aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bölgemizdeki ve Ülkemizdeki enflasyon gerçekleşmelerinin yılsonu tahminleri için 2008 Yılı son iki ayı dikkate alınırsa görülecektir ki, Türkiye için %0.40 ve Bölgemiz için ise %-0.40 olarak gerçekleşmişti. Önümüzdeki iki ayda bu düzeyde düşük fiyat artışları beklemek iyimser bir bekleyiş olacaktır ve kamu kaynaklı zam beklentileri de oldukça yüksektir. Diğer taraftan üretici fiyatlarındaki (ÜFE) artışlar ve gelecek dönem yükseliş beklentileri de, TÜFE üzerinde tetikleyici etkiler yaratacaktır. İlan edilen bu enflasyon oranlarından sonra Merkez Bankasının politika faiz kararlarında düşüş yönündeki bekleyişler de oldukça kırılmış durumdadır. Burada bir kez daha belirtmek gerekir ki politika faiz oranından duyarsızlaşmış tahvil-bono faizleri, tüketici ve piyasa kredilendirme faizleri oldukça şimdiye kadar yapımlı olan indirimler, daha sonra hızla yükseltilmek riskiyle karşı karşıya kalabilecektir. Halbuki beklentimiz; sürdürülebilir nitelikte ve iş hayatının rekabetçi ihtiyaçlarıyla uyumlu ve duyarlı politika faiz oranlarına sahip olmaktır.

Detaylar...

ATB Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi için ziyaretler yapıyor
Antalya Ticaret Borsası (ATB), tıbbi ve aromatik bitkilerin toplanması sırasında doğaya zarar verilmemesi; verim ve kalite kaybının önlenmesi amacıyla başlattığı ‘Kekik, Defne ve Adaçayı Çeşitleri Hasat ve Hasat Sonrası İşlemler İçin Yenilikçi Model Araştırması ve Pilot Uygulaması Projesi’ için çalışmalara devam ediyor.Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Turgut, Antalya Tarım İl Müdürlüğü Proje ve İstatistik Şube Müdürü Salih Toros ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nden Orman Yüksek Mühendisi Ahmet Kısa’dan oluşan ekip Manavgat, Gazipaşa ve Alanya Kaymakamlıkları’nı ziyaret etti. Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ve Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu ile görüşen Antalya Ticaret Borsası Başkanı ve proje ekibi, kaymakamlıklardan proje için destek sözü alarak geri döndü. Toplantılara, Gazipaşa Orman İşletme Müdürü Mustafa Songür, Alanya Orman İşletme Müdürü Vedat Dikici, Alanya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Balıktay, Manavgat Orman İşletme Müdürü Ali Bahşi de katıldı. Antalya’nın tıbbi ve aromatik bitkilerin doğadan toplanması, üretilmesi ve baharat veya uçucu yağlar haline getirilerek işlenmesi konularında Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında olduğunu kaydeden Ali Çandır, şunları söyledi:” Son yıllarda bu bitkilerin kültüre alınması konusunda bazı girişimler olmasına rağmen, halen büyük miktarlarda doğadan toplanmaktadır. Hasat ve hasat sonrası işlemlerde önemli uygulama hataları yapılıyor; verim ve kalitede büyük kayıplar meydana geliyor. İlçe başına 5-6 köy ile başlanacak olan projede, öncelikle bölgeler tespit edilecek ve tespit edilen bölgelerdeki köylülerin eğitimine başlanacak.”

Detaylar...

BAGEV, Bölgesel İstihdam Bürosu’nun izin belgesini aldı
Antalya Ticaret Borsası’nda düzenlenen olağan Meclis Toplantısı’na konuk olarak katılan İş-Kur Antalya Bölge Müdürü Fazlı Tamer Özükan,  Türkiye’de ilk kez BAGEV gibi bir sivil toplum kuruluşunun Bölgesel İstihdam Bürosu kurduğunu söyledi. Fazlı Tamer Özükan, ATB Meclis Toplantısı’nın ardından düzenlenen izin belgesi teslim töreninde işveren konumundaki girişimcilerin kendileriyle daha sıkı işbirliği yapmaları çağrısında bulundu, “BAGEV, bu girişimiyle örnek bir oluşum yarattı. Bu konudaki çabaları için Antalya Ticaret Borsası’nın da başkanlığını yürüten Sayın Ali Çandır’a teşekkür ediyorum. Bölgesel İstihdam Bürosu, Antalya dışında Isparta ve Burdur’da da işsizler için çeşitli imkanlar yaratacaktır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”   İzin belgesini Fazlı Tamer Özükan’dan alan BAGEV Başkanı Ali Çandır da, Bölgesel İstihdam Bürosu’nun hayırlı olmasını diledi ve şunları söyledi, “Antalya Ticaret Borsası binasında bir yer tahsis ettiğimiz İstihdam Bürosu, sadece iş ve işçi bulmakla ilgilenmeyecek; aynı zamanda işsizlerin eğitilip meslek sahibi insanlar olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında sanal ortamda bir istihdam portalı da oluşturuyoruz. Bölgemizdeki iş ve işgücü potansiyelini aynı platformda bir arada görüp daha etkin ve sağlıklı sonuçlar almayı, böylece bölgemizde işsizlik nedeniyle sıkıntı çeken insanlarımızın, çalışma imkanı bulmuş daha mutlu insanlar olmalarını hedefliyoruz. Sayın Fazlı Tamer Özükan’a bu süreçte bizlere verdikleri desteklerden ötürü b.ir kez daha teşekkür ederim.”  

Detaylar...

Hepimiz bu vatan için üretmeliyiz
ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Hepimiz bu aziz vatan için bütün benliğimizle çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz" dedi. Cumhuriyet´in 86. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımlandığı mesajda Hisarcıklıoğlu, Büyük Atatürk´ün Türk milletine armağan ettiği Cumhuriyetin 86. yılının bugün coşku, mutluluk ve umutla kutlandığını kaydetti. Aziz Atatürk´ün gösterdiği hedefe varmak için, özel sektör olarak ekonomiye katkıları, istihdam sağlamadaki sorumluluklarını yerine getirmede çaba gösterdiklerini ve göstermeye de devam edeceklerini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Ülkemizin aydınlık geleceği için, yarınların sorumluluğunu taşıyan ve karşılarına çıkabilecek her sorunun üstesinden gelebilecek ölçüde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak, hepimiz bu aziz vatan için bütün benliğimizle çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, (Muasır medeniyet seviyesine) ulaşmayı amaçlarken, çağdaşlaşmayı ve tüm kurum ve kurallarımızla birlikte bir zihniyet devrimi gerçekleştirmemizi hedeflemişti. O, çizdiği aydınlık yolda, fertlerin bütün varlıklarıyla yurdunun ve milletinin hizmetinde bulunmayı, refahı ve mutluluğu yakalayabilme şuur ve inancını vermiş, insani değerleri yitirmeden, şerefle yaşayabilmeyi öğretmiştir." Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörü adına, Cumhuriyet Bayramı´nın ulu önder Atatürk´ün gösterdiği hedefe ulaşma azmini ve çabasını, Türkiye´nin aydınlık geleceği için kendisine şiar edinmiş Türk Milletine, kutlu olması, ülkeye ve ulusa mutluluk ve başarılar getirmesi dileğinde bulundu.

Detaylar...

Ali Çandır: “Cumhuriyet birlik ve beraberlik duygularıyla kuruldu!”
Ali Çandır, Türkiye Cumhuriyeti’nin 86’ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, Cumhuriyet’in ulus olarak birlikte hareket ederek kurulduğunu söyledi, “Son derece olumsuz koşullar altında Türk Milleti’nin birbirine inanarak, birbirine güvenerek ve el ele vererek oluşturduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde; bizler için ve geleceğimizin teminatı çocuklarımız için benzeri olmayan bir değer yaratılmıştır. Bu değerin anlamını çok iyi bilen yurttaşlar olarak, öncelikle o günlerde muazzam fedakarlıklar yapan; komşusu, hemşerisi ve yurttaşları için her şeyini feda edebilen aziz şehitlerimizi;  Cumhuriyetimizin kuruluşunda mücadele etmiş gazilerimizi ve mücadeleden başı dik, alnı açık olarak çıkmış ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile mücadele arkadaşlarını bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Bugün de her zaman olduğu gibi, birlik ve beraberliğe ihtiyaç vardır. O aziz nesillerden bayrağı devralan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak birlik ve beraberliğe olan inancımızı attığımız her adımda canlı tutmak zorundayız. Birlikte hareket ederek üstesinden gelemeyeceğimiz sıkıntı zorluk yoktur. Biz bu mirası, atalarımızdan aldık; çocuklarımıza bırakacağız. Nice 29 Ekimlere diyor; bütün Antalyalıların ve Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kalpten duygularla kutluyorum.”  

Detaylar...

ATB’den Hakan Çırak’a teşekkür plaketi
Antalya Ticaret Borsası’nda 9 yıl boyunca basın danışmanlığı görevini yürüten ve kısa süre önce bu görevden ayrılan Hakan Çırak’a Borsa’ya verdiği hizmetler için teşekkür plaketi verildi.ATB Basın danışmanlığı görevini uzun süre yürüten Hakan Çırak´a plaketi, konuk olarak katıldığı Borsa Meclis Toplantısı’nın ardından Borsa Başkanı Ali Çandır ve Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan tarafından verildi. Plaketini aldıktan sonra kısa bir konuşma yapan Hakan Çırak, Borsa’da çalışmanın büyük bir zevk olduğunu söyledi ve gönlünün hep Ticaret Borsası ile birlikte olduğunu kaydetti.

Detaylar...

Vakıf Zeytinliği ihalesi onaylandı
Ali Çandır, geçen hafta Vakıflar Bölge Müdürlüğü´nde yapılan ihalede, aylık 43 bin 500 TL bedelle 2800 dönüm arazi üzerinde bulunan Vakıf Zeytinliği’nin 20 yıllık işletme hakkını, ATB´nin aldığını hatırlattı ve ihalenin onaylandığını belirtti. Ali Çandır, Zeytinlik ile ilgili yeni bir proje hazırlayacaklarını bildirdi, “Antalya´da Vakıf Çiftliği ya da Vakıf Zeytinliği olarak bilinen Muratpaşa Vakıf Çiftliği´ni Antalyalılara açacağız. Vakıf Çiftliği ihalesi onaylandı. İdari yapı olarak da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği, Antalya Güç Birliği Holding, Antalya Fuarcılık ve Yatırım A. Ş. gibi kurum ve firmalarla ortaklık kurmayı amaçlıyoruz. Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Kent Konseyi ve başka sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de görüşüp önerilerini alacağız. Bu önerileri de değerlendirdikten sonra yeni bir proje hazırlayacağız. Antalyalıların her türlü hassasiyetini dikkate alıp, Zeytinlik ile ilgili birlikte karar vereceğiz.´´

Detaylar...

Sektör, yeni mezun ziraat mühendisinden ne bekler?
Kampüsten İşe Projesi’nde forum topantıları başladı Antalya Ticaret Borsası Gençlik Grubu’nun yürüttüğü “Kampüsten İşe Projesi“ kapsamında planlanan üç forum toplantısından ilki gerçekleştirildi., Akdeniz Üniversitesi Kampüsü Olbia Çarşısı Sinema Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük, Proje Sorumlusu öğrenci Ersin Arslan, ziraat sektöründe örtüaltı sebzecilik alanında faaliyet gösteren mühendisler ve firma temsilcileri katıldı. Proje Sorumlusu Ersin Arslan’ın Kampüsten İşe Projesi hakkında bilgi verdiği konuşmasının ardından konuşmacılar uzmanlıkları çerçevesinden bakarak, sektörün yeni mezun ziraat mühendislerinden beklentilerini anlattılar. Başka bir toplantı için Antalya’da bulunan TRT 1 Koordinatör Yardımcısı Selim Peksarı da izleyici olarak toplantıya katıldı. Kendisi de Yüksek Ziraat Mühendisi olan Selim Peksarı, yıllarca Bu Toprağın Sesi programının yapımcılığını üstlenmiş; Türk Tarım sektörünün yakından tanıdığı bir isim olmuştu. Proje içinde düzenlenecek olan diğer iki toplantıdan birinde meyvecilik sektöründen, diğerinde de çiçek sektöründen konuşmacılar yer alacak. Projenin sonraki aşamalarında başvuran öğrenciler arasından seçilecek olan 30 öğrenci özel bir staj programı çerçevesinde staj yapacaklar. Projenin bundan sonraki benzer çalışmalara model olması planlanıyor.

Detaylar...