Mobil uygulama için seçim yapınız.
  Android Ios  
ENDEKSLER
ATB 100. Yıl Belgeseli
  pdf video  
TÜRİB
Etkinlik Takvimi
Nisan Mayıs 2022
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Ziyaretçilerimiz
IP Numaranız : 100.24.115.215
Şuan 12 kişi online
Bugün 289 kişi ziyaret etti.
Toplam Gösterim: 174619
Ankete Katıl
Borsamız organizasyonlarını hangi kanallardan takip ediyorsunuz?
Anket sonuçları için tıklayın    

Haberler

Stadyum çiçek açtı
Çiçek Festivali Tertip Komitesi,  Antalyaspor-Fenerbahçe maçında  taraftara 20 bin karanfil dağıttı. ‘Koltuk atma çiçek at’ sloganıyla yapılan etkinlik sonucu stadyumda renkli görüntüler oluştu   20 bin karanfil 5. Çiçek Festivali kapsamında ‘Çiçek Festivali Tertip Komitesi’ tarafından Antalyaspor-Fenerbahçe maçında taraftara 20 bin karanfil dağıtıldı. ‘Koltuk atma çiçek at’ sloganıyla yapılan etkinlikte sporun sevgi ve barış içinde yapıldığı hatırlatıldı. Birbirinden renkli karanfillerin seyirciye dağıtılmasının ardından stadyumda renkli görüntüler oluştu. Antalyaspor’lu taraftarlar kırmızı-beyazlı ekibin attığı golün ardından elindeki çiçekleri futbolculara atarak sahayı adeta çiçek bahçesine çevirdi. Renk cümbüşü oluştu Stadyuma gelen her taraftara bir karanfil verilmesi, maçın centilmenlik havasında geçmesine yardımcı oldu. ‘Çiçek Festivali Tertip Komitesi’ tarafından tedarik edilen farklı renklerdeki 20 bin karanfil maçın başlamasına kısa bir süre kala turnikelerden geçen izleyicilere takdim edildi. Çiçek alan taraftarlar etkinliği tebessümle karşıladı. Maç öncesi çiçek dağıtımının hoş bir sürpriz olduğunu belirten Antalyaspor’lu bir taraftar, “Her maç öncesi böyle çiçek dağıtılmasını istiyoruz” dedi.

Detaylar...

BAGEV Genel Kurulu yapıldı Ali Çandır Başkan seçildi
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Genel Kurulu Antalya Ticaret Borsası’nda yapıldı. Genel Kurul’a BAGEV’i oluşturan Antalya, Burdur, Isparta ve Afyon’dan Oda ve Borsa temsilcileri katıldı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın Başkan seçildiği BAGEV’de şu isimler yönetimde yer aldı: Başkan Ali Çandır (Antalya Ticaret Borsası), Başkan Yardımcısı Yusuf Keyik (Burdur Ticaret ve Sanayi Odası), Muhasip Üye Ahmet Erol (Antalya Deniz Ticaret Odası), Üye Gültekin Gencer (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası), Üye Ahmet Adar (Isparta Ticaret Borsası), Üye Selçuk Senirli (Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası), Üye R.Nuri Dirik (Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası). Denetim Kurulu: Akdeniz Belediyeler Birliği, Burdur Ticaret Borsası, Süleyman Demirel Üniversitesi. Seçimin ardından ilk açıklamasını yapan Başkan Ali Çandır, yeni projelere imza atacaklarını söyledi. Çandır´ın açıkladığı  BAGEV´in iki yıllık süreçte gerçekleştirmek istediği projeler şunlar: Bölgesel Kalkınma Ajansı´nın kurulması, Sektörel ve ekonomik bölgesel proje üretimi ve uygulaması, TAGEM projesi ve 12 aya yayılmış bölgesel tarımsal üretim projeleri, KOSGEB’in değişen kanunu ve KOBİ tanımının değişmesiyle genişleyen destek ve teşvik programlarından bölgedeki firmaların yararlanma  artırıcı projeler hazırlanması, bölgesel yayıncılık (aylık bülten ve web sayfası), bölgesel ürün portalı oluşturmak, bölgesel fuar işlevini gerçekleştirmek ve bölgesel sektörel toplantılar yapmak olarak.

Detaylar...

Çandır: Tüm kurumlarla proje odaklı işbirliğine hazırız
Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya İl Müdürü Selim Erol ve beraberindeki heyet 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan, ‘Sosyal Güvenlik Haftası’ nedeni ile Antalya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti    ‘Hizmet kalitesi arttı’ Hafta nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları ziyaret ederek yetkililerle bir araya geldiklerini dile getiren SGK İl Müdürü Selim Erol, ileriki süreçte Antalya Ticaret Borsası´yla ortak  proje  için bir araya gelmek istediklerini söyledi. Daha geniş kesimlere hizmet sunmayı amaçladıklarını belirten SGK İl Müdürü Erol, “Hedeflediğimiz zamandan çok daha önce ilçelerde sigortalı, bağkur ve emekli sandığına tabi vatandaşlara hizmet vermeye başladık” dedi. ‘Projelere sıcak bakıyoruz’ Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise sosyal güvenliğin tüm kesimler için önemli olduğuna işaret etti. Çandır, “SGK’nın hizmetlerine ulaşmak kolaylaşmalı. Bu hizmet kalitesini de artıracaktır” dedi. ATB Başkanı Çandır, “Özelikle son dönemde SGK’nın verdiği hizmet kalitesi hissedilir oranda arttı. Antalya Ticaret Borsası yönetimi olarak proje odaklı çalışmayı ilke edindik. İleriki dönemde SGK’nın proje bazlı çalışma teklifine sıcak bakıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Detaylar...

İlçe Temsilciler Kurulu bir araya geldi
Antalya Ticaret Borsası, ‘4 yıllık stratejik iş planı´ kapsamında ilçe temsilcileri projesini hayata geçiriyor. Bu amaçla ilçe temsilcilerinin görevlerini belirlemek için ATB’de toplantı yapıldı. İşbirliği yapılacak İlçe Temsilcileri Kurulu toplantısının açılış konuşmasını yapan ATB Başkanı Ali Çandır, “Stratejik iş planımız içerisinde yer alan ilçe temsilcileri projesini hayata geçirmek için bir araya geldik. Öncelikle ilçelerdeki üyelerimizle işbirliği yaparak, hem üyelerin sorunlarını çözmek, hem de yeni üyeleri tespit ederek Borsamıza kazandırmayı amaçlıyoruz. Bunun dışında ilçelerin resmi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle işbirliği yaparak bölgenin tarım üretim ve ticaret zincirindeki sorunlarına yönelik projeler geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi. İlçe Temsilciler Kurulu önümüzdeki günlerde yapacağı toplantı ile ilçe temsilcilerinin isimlerini belirleyecek. Kurul, daha sonra temsilcilerle bir araya gelerek projeyi paylaşacak.

Detaylar...

İlçe Temsilciler Kurulu bir araya geldi
Antalya Ticaret Borsası, ‘4 yıllık stratejik iş planı´ kapsamında ilçe temsilcileri projesini hayata geçiriyor. Bu amaçla ilçe temsilcilerinin görevlerini belirlemek için ATB’de toplantı yapıld. İşbirliği yapılacak İlçe Temsilcileri Kurulu toplantısının açılış konuşmasını yapan ATB Başkanı Ali Çandır, “Stratejik iş planımız içerisinde yer alan ilçe temsilcileri projesini hayata geçirmek için bir araya geldik. Öncelikle ilçelerdeki üyelerimizle işbirliği yaparak, hem üyelerin sorunlarını çözmek, hem de yeni üyeleri tespit ederek Borsamıza kazandırmayı amaçlıyoruz. Bunun dışında ilçelerin resmi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle işbirliği yaparak bölgenin tarım üretim ve ticaret zincirindeki sorunlarına yönelik projeler geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi. İlçe Temsilciler Kurulu önümüzdeki günlerde yapacağı toplantı ile ilçe temsilcilerinin isimlerini belirleyecek. Kurul, daha sonra temsilcilerle bir araya gelerek projeyi paylaşacak.

Detaylar...

Çandır’dan Triatlon Federasyonu’na ziyaret
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, merkezi Ankara’da bulunan Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş’i  makamında ziyaret etti. Triatlonun beceri ve güç isteyen bir spor olduğunu belirten ATB Başkanı Çandır, “Borsa olarak sosyal-kültürel etkinliklerimiz kapsamında Triatlon Federasyonu ile işbirliği yapmak istiyoruz” dedi. Çandır, “Triatlon sporunu Antalya’da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için federasyonun Antalya’ya şube açmasının iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Ziyaretin ardından Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, ATB Başkanı Ali Çandır’a plaket takdim etti. Triatlon nedir? Triatlon aslında kişisel bir spordur. Sporcunun erişebildiği gücü zorlayan insanüstü bir çaba gerektiren, değişik yaş gruplarının yapabileceği bir branşıdır.Olimpik tarzda rekor denemelerinin yapılmadığı hava ve zemin koşullarına göre derecelerinin değişebildiği bir spor olması insanların bu spora ilgisini arttırıyor. Triatlon sporu bir felsefik spordur. Azimle çalışan gereklerini yerine getiren herkes bir diğerini geçer. Mutlak birincilik ikincilik üçüncülük çok uzun süreli yoktur. Ama sağlam istikrarlı Triatlet vardır. Hemen hemen mevcut tüm yarışmalara başarıyla katılan ve bitiren bir önceki derecesinden 1 saniye ve dakika önce bitiren minimum 10 yıl maksimum 20-25 yıl Triatlon sporuna gönül veren kişi gerçek Triatlet şampiyondur.Özetle, Triatlon ufak ufak çakıl taşlarını sabırla bir araya getirmek sonunda yıllara yayılan, yıkılmayan, devrilmeyen bir piramit yapmaktır. Bugüne kadar olimpiyatların açılışı geleneksel olarak binicilik ile başlar binicilikle son bulurdu. Ancak artık dünya yeni sporlar ve yeni heyecanlar peşinde olduğu için Uluslararası Olimpiyat Komitesi de hareketli sporlarla oyunları başlatma karar almış ve Sydney Olimpiyatlarını Tiratlonla başlatmıştır. Tiratlon, ilk olarak 2000 Sydney Olimpiyat Oyunlarına Olimpiyat Komitesince bağımsız olarak alındı. Triatlon yarışlarında organize edildiği yörenin (yerin) coğrafi ve iklim koşullarına göre değişiklik yapılabilir. Örneğin yüzmenin mümkün olmadığı yerlerde, yüzme yerine başka bir spor disiplini konulabilir. Ancak ilk defa 2002 Sydney Olimpiyat Oyunlarında, Olimpik spor olarak kabul edilen Triatlon’ un Olimpiyatlarda kabul gördüğü şekli yüzme, bisiklet ve koşu disiplinlerinden oluşmaktadır.

Detaylar...

BAGEV, Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Ali Çandır, BAGEV olarak her ay düzenli olarak aylık ekonomik değerlendirme yapacaklarını söyledi. Rakamlarla konuştu Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır, nisan ayı enflasyon oranlarında açıklanan aylık ve yıllık bazdaki ÜFE’nin (Üretici Fiyatları) ve TÜFE’nin (Tüketici Fiyatları) hem Türkiye geneli, hem de Batı Akdeniz Bölgesi için ilkleri ve rekorları bünyesinde barındırdığını ifade etti. BAGEV Başkanı Ali Çandır yaptığı yazılı açıklamada, nisan ayı TÜFE oranlarına dikkati çekerek, “TÜFE ülkemiz için yüzde 0.02 gibi sıfıra yakın seyretmişken, Antalya - Burdur - Isparta illerinden oluşan Batı - Akdeniz Bölgesi için bunun 10 katı fazlasıyla yüzde 0.2 olarak gerçekleşmiştir” ifadesini kullandı. Türkiye ve Antalya değerlendirmesi Çandır, açıklamasında “Mart ayındaki yüzde 1’lik oranla ve geçen yılın nisan ayındaki yüzde 1.93’lük oranla karşılaştırıldığımızda çok ciddi bir enflasyon düşüşü açıklansa da bölgemiz için Türkiye ortalama enflasyonunun ilk kez 10 kat üzerinde bir enflasyon ilan edilmiş olması dikkat çekmektedir’’ görüşüne yer verdi. Giyim - ayakkabı kaleminde yüzde 50, haberleşme kaleminde ise yüzde 25’lik fazla ile gerçekleşen bölge enflasyonuna değinen Çandır, şöyle devam etti: “Üstelik bu kalemlerin sepet içerisindeki ağırlığı da yüzde 12’den azdır. Tüketici enflasyonundaki yıllık gelişmeler de aşağı yönlü seyrini bu ay da sürdürmüştür. Nisan Ayı itibariyle yıllık enflasyon Türkiye ortalamasında yüzde 6.13’e gerilerken, Bölgemizde ise yüzde 4.86’ya gerilemiştir. Geçen yıl da aynı dönemde Bölgemiz enflasyonu yıllık olarak ortalamanın altında (yüzde 9.66’ya yüzde 8.34 olarak) seyretmişti”   Akaryakıt indiriminin önemi Yıllık üretici (ÜFE) enflasyonunda ise bu ay ilk kez negatif (yüzde -0.35) bir fiyat seyri görüldüğünü anlatan Çandır, şunları kaydetti: “Bir önceki aya göre ham petrol yüzde 24, gazeteler yüzde 17, fuel oil yüzde 11, dizel yakıt yüzde 7.75, kurşunsuz benzin yüzde 7.12 ve inşaat demiri fiyatları yüzde 6.91 artmış olmasına rağmen yıllık üretici enflasyonuna göre fiyatlar düşmüş gözükmektedir. Bunun en önemli nedeni ise geçen yıl nisan ayında yaşanmış olan yüzde 4.5 gibi son yılların en yüksek oranlı fiyat artışının hesaplamadan çıkmış olmasıdır. Önümüzdeki ay da yine yüzde 2.12 gibi yüksek seyretmiş aylık ÜFE oranı hesaplamadan çıkarılacaktır. Mayıs ayı başında yapılan doğal gaz ve akaryakıt indirimlerinin de etkisiyle yüzde 1’den az bir ÜFE oranı beklentisiyle gelecek ay ilan edilecek. ÜFE oranı da negatif beklenmelidir. Ancak bu seyrin kalıcı olması sonraki aylarda yaşanan çok düşük ÜFE oranları dolayısıyla mümkün gözükmemektedir. Merkez Bankası’nın bu ay ki faiz kararına ciddi etki edecek olan bu gerçekleşmelerden sonra genel beklenti olan 25 baz puanlık faiz düşüşü kararının, 50 baz puan olarak gerçekleşmesi hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Detaylar...

Ali Çandır: “Danimarkalı firmalar alternatif enerji sistemlerini bölgemize getirebilirler”
Ziyareti, Danimarka Ticaret Müşavirliği yetkilileri ve Danimarka Fahri Konsolosu Kayhan Öndemir’in de içinde olduğu bir heyetle birlikte gerçekleştiren Keld Christensen, Antalya’nın tarım potansiyelinin farkında olduklarını belirterek, Antalya ile Danimarka arasında tarımsal ticaretin geliştirilmesinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Danimarkalı yatırımcılarla Antalyalı işadamlarının bir araya getirilmesinin iki ülke ticaretinin gelişmesinde öncü bir rol üstleneceğine dikkat çeken Christensen; ülkesinin paketleme tesisleri,  makine ekipmanları gibi tarımsal sanayi alanında ileri bir noktada olduğunu söyledi ve bu konuda Antalya’ya yatırım yapılabileceğine işaret etti. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise ziyaret için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Christensen’in bahsettiği tarımsal sanayi yatırımlarının; iklim özelliklerine bağlı üretim biçimi nedeniyle Antalya’dan çok özellikle Isparta ve Burdur bölgeleri için isabetli olacağı kaydetti. Antalya’nın tarımsal alanda ürettiği birçok ürünü Avrupa’nın değişik ülkelerinde pazarladığını ifade eden Başkan Çandır, Danimarka ile tarımsal ticaretin geliştirilmesi için Antalya Ticaret Borsası olarak gereken katkıyı koymaya hazır olduklarını söyledi. Çandır, ziyaretin son bölümünde Danimarka’nın temiz enerji noktasında geldiği noktanın farkında olduklarına dikkat çekerek, güneş ve rüzgar enerjisi ile ilgili pilot çalışmaların Antalya’da yapılması için Danimarka firmaları ile işbirliğine açık oldukları mesajını verdi. Ali Çandır, ilk yatırım maliyetlerinin önümüzdeki süreçte düşmesi beklenen güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin kesinlikle Antalya tarımında hak ettiği yeri alması gerektiğini sözlerine ekledi. Antalya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu ve Genel Sekreter Ahmet Erol  Köksalan’ın da hazır bulunduğu ziyaretin sonunda ATB Başkanı Ali Çandır konuk başkonsolosa ziyaretleri anısına bir plaket takdim etti.  

Detaylar...

Küresel krizde kur riski ve VOB
İhracatçı firma ve kurumlar için “Küresel Krizle Mücadelede Kur Riskini Önleme Yolları ve VOB (Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası) Eğitim Programı’ Antalya’da düzenlendi. Eğitim programında; veri ekranı izleme imkanı, VOB kullanımı, küresel krizde kur riskiyle mücadele yolları ve ITKIB-VOB Projesi konularında bilgiler verildi. 4 konuşmacı yer aldı Programda IHKIB Başkan Danışmanı A.Burak Ünaldı, ‘Dış Ticaret Yapan Firmalar için VOB’un önemi ve kullanımı’, VOB Eğitim ve Tanıtım Müdürü Tolga Uysal ‘VOB Nedir? VOB’da nasıl işlem yapılır?’, Matriks Data Dağıtım Satış ve Eğitim Müdürü Fuat Akman ‘Veri Dağıtım Ekranlarının Uygulamalı Kullanımı’, ve Ekonomist Dr. Yaşar Erdinç, ‘Küresel Krizle Mücadelede Vadeli Piyasaların Önemi ve Yaşanmış Örneklerle Kur Riskini Önleme Yöntemleri’ başlıkları altında sunum yaptı.  

Detaylar...

ATB Yönetimi, Akaydın’a konuk oldu
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu’nu makamında ağırladı   Çandır’dan destek sözü Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı ziyaret etti. Çandır, ziyarette yaptığı konuşmada, Akaydın’a destek vermeye hazır olduklarını söyledi. ATB olarak ‘Canlı Hayvan Borsası’, ‘Et Borsası’ ve ‘Çiçek Mezatı’ ile ilgili projeleri olduğunu anlatan Çandır, “Birlikte yapabileceğimiz çalışmalarda elimizden gelen desteği vereceğiz” diye konuştu. ‘İki proje de programımızda’ Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın da, tarımın Antalya ekonomisi için önemini vurguladı. Gerek ‘Çiçek Mezatı’, gerek ‘Hayvan Borsası’nın programında olan projeler olduğuna dikkati çeken Akaydın, “Her iki proje için yer ayrıldı. Belediyeye hakim olup, ayaklarımız yere basınca bu projelerin hayata geçirilmesi için düğmeye basacağız. Ancak proje tekliflerinizi her zaman almaya hazırım” dedi.

Detaylar...

Bakan Mehdi Eker: EXPO 2014 için umutluyuz
‘Çiçek Sektörü ve EXPO Antalya 2014’ toplantısı, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla S.S Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nde yapıldı. Toplantıya Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’da katıldı ‘Sorunları bildirin’ Toplantıda çiçek sektörünün sorunları ve EXPO 2014’ün Antalya’ya alınması için yapılması gerekenler konuşuldu. Konuşmasında öncelikle kesme çiçek sektörüne değinen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Sorunlarınızı bize bildirin. Çözüm için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Antalya kesme çiçek üretimi ve ihracatının merkezlerinden biri. Bunun farkındayız ve bakanlık olarak kesme çiçek sektörüne gerekli önemi veriyoruz” dedi. EXPO’ya destek verdi Daha sonra EXPO 2014 Fuarı’nın Antalya’ya alınması konusuna değinen Bakan Eker, “Bu fuar, çiçek ve çocuk konulu olacak. Antalya ve Türkiye için çok önemli bir organizasyon. Antalya için tarım, turizm ve tarih çok önemli. EXPO 2014’ü Antalya’ya almak için de tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz. EXPO için umutluyuz” dedi.

Detaylar...

Borsa, Kıbrıslı konukları ağırladı
Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Mehmet Şen’in rehberlik ettiği heyeti temsilen konuşan Savaş Meteoğlu, Antalya’ya sektörlerinde öncü kuruluşların yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi almak üzere geldiklerini ifade etti. Meteoğlu, bilgi sahibi olacakları pozitif deneyimleri kendi ülkelerinde de yaşama geçireceklerini dile getirdi. Borsa Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Köseoğlu ve Musahip Üye Cüneyt Doğan tarafından karşılanan konuk heyete öncelikli olarak Antalya Ticaret Borsası’nın kuruluşu, görevleri ve yaptığı çalışmalara ilişkin bir sunu yapıldı. Yapılan sununun ardından Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Borsa olarak ortaya koymayı düşündükleri çalışmalar hakkında Kuzey Kıbrıs heyetini bilgilendirdi. Öncelikli olarak üye sayısı ile tescil miktarını arttırmayı hedeflediklerini dile getiren ATB Başkanı Çandır, hizmet etmek dışında hiçbir düşünce ve kaygılarının olmadığının altını çizdi. 4 yıllık stratejik plana Yeni göreve gelen bir yönetim olarak geçtiğimiz hafta gelecek dört yıla yönelik olarak stratejik plan hazırladıklarını belirten Borsa Başkanı, ‘yönetişimin’ yani yönetimde yetki paylaşımına dayalı şeffaflığın çağdaş kurumlar için ne kadar yaşamsal olduğunun farkında olduklarını, birlikte hareket etme kültürü içerisinde sektör bir çok engeli aşacaklarına inandıklarını ifade etti.  

Detaylar...